Jądrowy, CO2 i pluton, uran, cez?

Ropa, gaz, węgiel, energia jądrowa (PWR, EPR, fuzja gorąca, ITER), elektrociepłownie gazowe i węglowe, kogeneracja, trójgeneracja. Peakoil, zubożenie, ekonomia, technologie i strategie geopolityczne. Ceny, zanieczyszczenie, koszty ekonomiczne i społeczne ...
jonule
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2404
Rejestracja: 15/03/05, 12:11

Jądrowy, CO2 i pluton, uran, cez?




przez jonule » 01/07/08, 12:08

Znajdź informacje na temat materiałów używanych przez przemysł jądrowy i jego elektrownie, identyfikowalności i ISO14000 na nowy forum do informacji publicznej (obowiązkowa przejrzystość państwa pod egidą tajemnicy obronnej):
http://monsite.wanadoo.fr/FORUM_PLUTONIUM/

PRZYPOMINAMY

(w apelu do Plutona, boga podziemia)
grudzień 2000,
Pluton, najniebezpieczniejszy produkt przemysłu jądrowego, nie tylko nie może być traktowany jako surowiec, źródło energii, ale musi zostać zniszczony i nie może być już produkowany Zasada ostrożności, ostatecznie wzięta pod uwagę w dzisiejszej Europie, narzuca to.
Ten czysty metal nie istniał w znaczących ilościach przed epoką atomową. n wynika z wojskowych wybuchów jądrowych w przeszłości i obecnej energetyki jądrowej. Jednak obecnie jest on przechowywany w tonach (78 ton we Francji według Investigation Plutonium n°19, dostępnego w Internecie pod adresem www.pu.investization.org ).
Jest produkowany w postaci bardzo drobnego proszku tlenku, który jest ściśle związany z tlenkiem uranu w postaci MOX, nowego paliwa w niektórych elektrowniach jądrowych.
Gdy jest nowy, emituje tylko promieniowanie alfa, które nie jest wykrywane przez licznik Geigera, który jest przenośnym detektorem używanym przez ochronę ludności. Wykrywa się je tylko w laboratorium. Z okresem półtrwania (24386 200 lat) 000 200 razy krótszym niż ruda uranu, którą zastępuje, emituje 000 2,3 razy więcej promieniowania na gram (XNUMX miliarda bekereli).
Oddziałuje na żywe istoty poprzez skażenie, gdy jest wdychany lub połknięty. Powoduje on, dla wchłoniętych ilości rzędu jednej milionowej grama, modyfikacje DNA otaczających go komórek, powodując następnie białaczkę, nowotwory i modyfikacje genetyczne u potomków.
Potrzebujesz 6 kg, aby zrobić domową bombę atomową. Aby uniknąć ryzyka reakcji łańcuchowej jest przechowywany i transportowany w pojemnikach 2,5 kg. Jest uważany przez armię za najlepszy składnik bomb atomowych i dlatego jest pożądany przez kraje rozwijające się i przedmiot handlu mafijnego (zob. J.Attali, The Economy of the Apocalypse, Fayard, 1995).

Naprawdę nadszedł czas, aby władze publiczne martwiły się o zatrzymanie tego przemysłu.


Po więcej informacji:
http://monsite.wanadoo.fr/FORUM_PLUTONIUM/page6.html
0 x
jonule
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2404
Rejestracja: 15/03/05, 12:11




przez jonule » 02/09/08, 10:34

Po co tyle plutonu?
jaki jest pożytek z jałowej debaty na temat energii jądrowej?

namacalne wyjaśnienie dla tych, którzy chcą zrozumieć:
Le forum Pluton pisze:« utrzymanie francuskiego potencjału nuklearnego i produkcja plutonu to bardziej kwestia handlu bronią niż wyboru energii ".
Nuklearny upór.
Akta Politis opublikowane 10 lipca i zatytułowane „Iluzja nuklearna” kończą się zdaniem Patricka Piro:
„Upór nuklearny jest przede wszystkim kwestią polityczną”.
Podczas gdy my pracujemy w Réseau Sortir du Nucléaire nad opracowaniem broszury na temat plutonu i ponownego przetwarzania, zastanawiamy się, dlaczego lobby nuklearne uparcie przetwarza paliwo. Oficjalnym pretekstem jest zmniejszenie ilości odpadów (co jest nieprawdą), ale wszyscy wiedzą, że chodzi o wydobycie 1% plutonu zawartego wyłącznie w paliwie po zużyciu w reaktorach jądrowych. W obliczu trudności i ekonomicznej porażki sektora plutonu jako uzasadnienie znaleźliśmy jedynie argument strategii wojskowej. Pluton, dostępny tylko w wypalonym paliwie jądrowym, jest niezbędny do utrzymania odstraszania nuklearnego. Około 250 głowic jądrowych zainstalowanych w samolotach Mirage i atomowych łodziach podwodnych zawiera około sześciu kilogramów plutonu każda, czyli łącznie 1,5 tony. W przypadku wojny nuklearnej konieczna jest możliwość odnowienia tego zapasu. Jednak EDF przekazuje rocznie 850 ton paliwa do ponownego przetworzenia w La Hague w celu wydobycia 8,5 tony plutonu. Uzasadnia to utrzymywanie za wszelką cenę dyspozycyjności elektrowni La Hague, a ponadto eksploatacji i odnawiania 58 reaktorów EDF. Ten strategiczny wybór rządu francuskiego uzasadnia instalację utylizacji w miejscu łatwym do ochrony, jakim jest North Cotentin, a także koncentrację miejsc produkcji wypalonego paliwa zawierającego pluton w zaledwie 18 miejscach we Francji. W ten sposób EDF przyczynia się do rozwoju nuklearnych sił uderzeniowych, które prezydent Sarkozy oferuje obecnie Europie. Patrick Piro ma rację, „odnowa” energetyki jądrowej, o której mówią jej promotorzy, jest tylko złudzeniem, ale uzasadnia utrzymywanie w eksploatacji starzejących się reaktorów i budowę nowych EPR. Czy Francuzi jeszcze długo dadzą się uśpić tym złudzeniom?
Jean-Pierre Morichaud, Green w Drôme-Ardèche.

INCYDENTY WOKÓŁ TRICASTIN
Po poważnym wycieku uranu na terenie Socatri, wiadomości medialne w lipcu 2008 r. dotyczyły energii jądrowej. Rada Generalna Drôme przyczyniła się do tego, zwołując nadzwyczajne posiedzenie Tricastin CLI w dniu 18 lipca. Dlatego oficjalnie zaprotestowałem przeciwko klasyfikacji przez ASN „incydentu” Socatri na poziomie 1 w skali dotkliwości INES. Ponieważ zaobserwowano zanieczyszczenie uranem kilku poziomów wód gruntowych wokół obiektu jądrowego, żaden poziom 0, 1 i 2 nie przewiduje konsekwencji poza terenem obiektu, ten „poważny incydent” to poziom 3, który przywołuje „bardzo niskie uwolnienie: narażenie publiczne stanowiące ułamek zalecanych limitów”. Podczas mojego udziału w CSSIN obszernie omawialiśmy zastosowanie tej skali INES do transportu materiałów radioaktywnych. W komunikacie prasowym AFP z 25 lipca 2008 r. omówiono ostatnie incydenty sklasyfikowane jako poziom 1 w elektrowniach jądrowych. 25 czerwca w Cruas, 4 lipca w Fessenheim, 13 lipca w Nogent-sur-Marne, 120 km od Paryża. Musimy dodać skażenie 15 pracowników tymczasowych w elektrowni St Alban 18 lipca i przekroczenie dozwolonych limitów emisji węgla 14, nadal w Socatri. Ujawnione nagromadzenie tych incydentów pokazuje kruchość wyrafinowanych i zniszczonych francuskich instalacji jądrowych. Te lipcowe wydarzenia w Tricastin podniosły świadomość w prasie i wśród mieszkańców o ryzyku nuklearnym. Radioaktywność niszczy żywe istoty nie tylko przez napromieniowanie, ale także przez zanieczyszczenie. Ryzyko dotyczy nie tylko mężczyzn, ale także ich działalności gospodarczej i majątku (ogrodnictwo, wino i nieruchomości). Dwóch posłów, Thierry Mariani z większości w Drôme i Pascal Terrasse z opozycji w Ardèche, złożyło wniosek o wszczęcie dochodzenia parlamentarnego w sprawie incydentu w Tricastin.

STARZĄCE SIĘ REAKTORY
54 reaktory zbudowane we Francji w latach 1977-1983 mają już ponad 30 lat. Zostały zbudowane na 25 lat(1), a nie 40, jak twierdzi EDF. Zastosowane technologie i materiały pochodzą z lat 60. Aby przetrwały 40 lat, EDF wymienia wszystkie elementy, które można zmienić, z wyjątkiem zbiornika reaktora i otaczającej go betonowej obudowy. Ten stalowy zbiornik o grubości 20 cm zawiera wodę w stanie ciekłym o temperaturze 300°C pod ciśnieniem 155 barów. W tej wodzie kąpie się paliwo jądrowe, które wytwarza strumień neutronów, który je ogrzewa. Pod tym przepływem przez 30 lat metal zbiornika został przekształcony, przeszedł ze stanu ciągliwego (elastycznego) do stanu kruchego (kruchego). Próbki metalu umieszczono w reaktorze przed jego wyłączeniem. Pomiary wykonywane na nich przy każdorazowym otwarciu zbiornika wykazały, że od -22°C temperatura tej zmiany stanu pod wpływem strumienia neutronów wzrastała do +60°C. Również EDF nie obniża już temperatury wody poniżej 80°C podczas zmiany paliwa. Pęknięcia zaobserwowano w metalu zbiornika w Tricastin, Fessenheim, Gravelines, St Laurent-des-Eaux.
Od kilku lat wyniki pomiarów wykonanych na próbkach testowych są utrzymywane w tajemnicy. Stan pęknięć ustabilizowałby się (?).
Z drugiej strony niektóre betonowe obudowy otaczające reaktor zostały wykonane z kiepskiej jakości cementu, jak ostatnio w przypadku fundamentów reaktora Flamanville EPR. Wyłożone zostały wewnątrz powłoką z żywicy. Naczynie i obudowa przechowawcza to dwa elementy, których nie można zmienić, więc ich czas trwania wyznacza datę zamknięcia reaktora. Mieszkańcy elektrowni Fessenheim domagają się zamknięcia dwóch najstarszych reaktorów we flocie. Podczas fali upałów w 2003 roku strażacy musieli spłukać obudowę reaktora, aby uniknąć przegrzania wewnątrz. W dniu 11 czerwca 2004 r. firma EDF uzyskała zezwolenie na zrzuty do wód Rodanu o temperaturze przekraczającej 27°C, jeśli to konieczne.. Powinieneś wiedzieć, że Rodan chłodzi 14 reaktorów jądrowych. 22 lipca 2006 EDF odnotował temperaturę 26,1°C przed elektrownią Tricastin.

UWOLNIENIA TRYTU

Wnioski o przegląd zezwolenia na zrzut trytu i węgla 14 zostały złożone w Cattenom w 2003 r., w Flamanville (w tym EPR) w marcu 2005 r. I w Tricastin w czerwcu 2006 r. Podczas gdy wszystkie inne przeglądy są wyłączone, ilość trytu uwalnianego do wody chłodzącej wzrosłaby o co najmniej 40% w celu umożliwienia w 2009 r. stosowania paliwa o wysokiej szybkości spalania (HTC). Umożliwiłoby to rozłożenie w czasie wyłączeń bloków reaktorów, a tym samym zmniejszenie wydatków na konserwację ze szkodą dla bezpieczeństwa reaktorów, które wkrótce dobiegną końca. Jeśli środki te zostaną podjęte w odniesieniu do czterech elektrowni w dolinie Rodanu, zrzuty trytu w tych miejscach zostaną pomnożone przez 5 (1,45/4X 14 reaktorów). Wzrost ten wynika jednak z konieczności zwiększenia dawki boru i litu niezbędnej do wyhamowania neutronów w wodzie pierwotnego obiegu chłodzącego reaktora i basenów magazynowych paliwa.
Podczas sesji CSSIN w dniu 31 maja 2007 r. przedstawiciel EDF i przedstawiciel ASN zapewnili nas, że stężenie trytu w rzece iw zbiornikach retencyjnych wody trytowej będzie sprawdzane przez EDF przed, w trakcie i po uwolnieniu. Wyniki tych pomiarów zostaną przesłane do ASN. Zrzuty zostaną przerwane, jeśli stężenie zmierzone w rzece przekroczy 140 Bq/l. Według IRSN wpływ na zdrowie środowiska spadłby z 0,06 mikroSv/rok/mieszkańca do 0,09. Dla przypomnienia, wpływ ten zmierzony dla sześciu obiektów jądrowych w Tricastin łącznie (Clos Bonneau) wynosi 27 mikroSv/rok/mieszkańca. Dyrektywa 96/26 Euratom i rozporządzenie w sprawie zdrowia publicznego R1333-8 zalecają <1000 mikroSv/rok/mieszkańca.
Kwestia trytu pojawia się w wiadomościach we Francji na kilka sposobów:
wniosek EDF o zwiększenie o 45% zezwoleń na zrzut dla reaktorów wodnych ciśnieniowych (PWR), jak właśnie widzieliśmy
zobowiązanie Parlamentu w ustawie z czerwca 2006 r. o odpadach promieniotwórczych do rozwiązania problemu unieszkodliwiania opakowań z odpadami trytowymi przed końcem 2008 r.,
instalacja projektu syntezy jądrowej ITER w Cadarache, masowy producent i użytkownik gazowego trytu.
Ten radioaktywny izotop wodoru staje się obiektem zainteresowania oficjalnych instytucji.
— organ ds. bezpieczeństwa jądrowego (ASN) utworzył grupę analityczną ds. trytu, która spotkała się po raz pierwszy w dniu 5 maja 2008 r.,
-- stała grupa "materiały i odpady promieniotwórcze" (GPMDR) krajowego stowarzyszenia lokalnych komisji informacyjnych (ANCLI), której jestem członkiem, już od roku pracuje nad bibliograficznymi badaniami toksyczności trytu. W dniach 4 i 5 listopada 2008 r. organizuje sympozjum na ten temat dla CLI.
-- 3 października Cadarache CLI organizuje okrągły stół na temat trytu z prezentacjami ANCLI, Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem Jądrowym (IRSN) i CRIIRAD.

RAK WOKÓŁ ELEKTROWNI JĄDROWYCH

A teraz, w grudniu 2007 r. niemiecki urząd ds. bezpieczeństwa jądrowego publikuje raport naukowy wykazujący nadwyżkę białaczek wieku dziecięcego wokół niemieckich elektrowni jądrowych. Aby zrównoważyć szkodliwe konsekwencje tej publikacji, D. Laurier, epidemiolog IRSN, otrzymał zlecenie przeprowadzenia światowego badania bibliograficznego na ten temat. W jego 450-stronicowym raporcie wymieniono nie mniej niż 200 odniesień. Skupiają się wyłącznie na białaczce dziecięcej wokół obiektów jądrowych na całym świecie. Są po to, by utopić Dounray, Sellafield, Hinkley Point w Wielkiej Brytanii, Kruemel w Niemczech, a nawet La Hague w Cotentin, w zalewie wyników uznanych za nieistotne.
Kiedy w czerwcu 2006 r. złożyłem w imieniu Frapny w publicznym dochodzeniu dotyczącym Georges Besse II, nowej fabryki wzbogacania uranu, wniosek o dochodzenie w sprawie nowotworów wokół Pierrelatte, nie sądziłem, że wywołam tak zaciekłą debatę. Po trzech spotkaniach krajowych i lokalnych ekspertów decyzja o sfinansowaniu tego badania kwotą 50 000 euro została podjęta 4 lipca 2008 r. przez Tricastin CLI. W rezultacie IRSN powołał kolejną komisję ekspertów, w tym mnie, w celu opracowania metody do wykorzystania przez CLI, które chcą poznać stan zdrowia ludzi mieszkających w pobliżu obiektów jądrowych. Służyła już cztery razy. Trzeba w tym miejscu powiedzieć, że w środowisku naukowym rozwija się debata (między Akademiami Medycznymi, Akademiami Nauk, Międzynarodową Komisją Badań nad Rakiem z jednej strony, a obrońcami Środowiska z drugiej strony) na temat środowiskowego pochodzenia nowotworów. To od czasu afery z azbestem.
Tej debacie poświęcony jest kolejny z moich reportaży, zatytułowany „Czy naprawdę chcemy chronić się przed rakiem? ,
które trzymam do Twojej dyspozycji.
Konkludując o wsparciu państwa dla lobby nuklearnego, można wspomnieć o niedawnej m.in. decyzji Prezydenta Republiki o utworzeniu stałej międzyresortowej rady odpowiedzialnej za wybory energetyczne Francji. Czy to koniec rodowej potęgi Corps des Mines i powołanej po II wojnie światowej komisji PEON?

(1) przeczytaj Threat to life, the nuclear plutonium sektor JPMorichaud w Yves Michel editions, 5 allée du Torrent-05000 GAP, tel: 0492655224, nowe wydanie poprawione w październiku 2008.


na czerwono: dlatego projekt przeszedł w życie w sprawie tzw. obrony tajemnicy przejrzystości
na zielono: bêêêêêêêh
na niebiesko: dlatego absolutnie chcą zakopać te wszystkie odpady we Francji, „ostateczne rozwiązanie”

Oto, co nas czeka, jeszcze więcej zanieczyszczeń i zagrożeń, podczas gdy decyzja zapada u zarania wszystkich znanych nam przecieków… przypadek czy zbieg okoliczności? czy natura do nas przemawia?

Mam nadzieję, że ostrzegłem was przed tymi pewnymi zagrożeniami, które czekają nas jutro.
0 x
Tagor
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 534
Rejestracja: 06/04/07, 12:31

Re: Jądrowy, Co2 ... i pluton, uran, cez?




przez Tagor » 02/09/08, 11:57

jonule napisał:Znajdź informacje na temat materiałów używanych przez przemysł jądrowy i jego elektrownie, identyfikowalności i ISO14000 na nowy forum do informacji publicznej (obowiązkowa przejrzystość państwa pod egidą tajemnicy obronnej):
http://monsite.wanadoo.fr/FORUM_PLUTONIUM/

co ma z tym wspólnego ISO 14000?
0 x
jonule
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2404
Rejestracja: 15/03/05, 12:11




przez jonule » 02/09/08, 13:44

rodzina ISO 14.000 odnosi się do „zarządzania środowiskiem”, a 14.001 w szczególności do „wpływu na środowisko”, równolegle ze zrzutami elektrowni na środowisko.

na przykład: jak to się dzieje, że firma taka jak EDF, która zanieczyszcza środowisko, przeszła normę ISO 14.001, która pozwala jej utrzymać swoją działalność?

to samo co na strzelnicach... pretekst jest związany z obecnością "naturalnego" uranu, którego nie można, bo sztucznie modyfikowanego... gdyby w tych miejscach były kopalnie rudy to by było wiadomo... .



co sądzisz o dalszej części artykułu?
0 x
Tagor
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 534
Rejestracja: 06/04/07, 12:31




przez Tagor » 02/09/08, 18:11

jonule napisał:rodzina ISO 14.000 odnosi się do „zarządzania środowiskiem”, a 14.001 w szczególności do „wpływu na środowisko”, równolegle ze zrzutami elektrowni na środowisko.


Normy ISO znam dobrze, to była moja praca jako
jako kierownik jakości

Zauważyłem, że często odnosiłeś się do ISO

tylko te normy nie zawierają żadnego zobowiązania
firma może bardzo dobrze, o swój wizerunek i być w
w powietrzu, zdecyduj się na sporządzenie księgi jakości ISO 9xxx i/lub 14xxx... itd.

ale to wszystko jej do niczego nie zobowiązuje, ryzykuje tylko
stracić swoją etykietę

ponadto księga jakości dotyczy danego obiektu
dla każdego miejsca i każdej czynności konieczne jest ponowne wykonanie tej instrukcji

dlatego stwierdzenie, że EDF nie może uzyskać ISO xx xxx, nie oznacza
nic nie mów

z drugiej strony firma, która ma podejście do środowiska
ma obowiązki wobec swoich pracowników, klientów itp.
aby móc ocenić spójność tego podejścia, należy spojrzeć w podręczniku jakości tej witryny na zaangażowanie kierownictwa = to nadaje ton!


Przepraszam za resztę artykułu, nie mogłem go przeczytać
dla mnie konieczne jest zamknięcie wszystkich elektrowni...
ale będzie to wymagało mobilizacji wielu ludzi
0 x
C moa
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 704
Rejestracja: 08/08/08, 09:49
Lokalizacja: Alger
x 9




przez C moa » 02/09/08, 18:31

Tagor napisał:tylko te normy nie zawierają żadnego zobowiązania, że ​​firma może bardzo dobrze, dla swojego wizerunku i iść z duchem czasu, zdecydować się na sporządzenie księgi jakości ISO 9xxx i/lub 14xxx...itp.

ale to wszystko jej do niczego nie zobowiązuje, ryzykuje tylko
stracić swoją etykietę

Eee... przepraszam, że proszę o wybaczenie, ale przynajmniej ma obowiązek respektowania obowiązków regulacyjnych ciążących na jego działalności.
dla mnie konieczne jest zamknięcie wszystkich elektrowni...
ale będzie to wymagało mobilizacji wielu ludzi

Bawełna będzie przede wszystkim po to, żeby przekonać wszystkich do zaprzestania korzystania z lodówki, zamrażarki, telewizora, komputera i internetu (głupio i tak było dobrze econology.com), żeby zapalić lampę naftową (cholera zaraz tam będzie nie będzie więcej oleju), aby odesłać pisklęta z powrotem, aby umyły wędkę w strumieniu… : Lol: : Lol:

Ja ?? :zaszokować: prowokacja?? :zaszokować: NIGDY : Mrgreen:
0 x
Tagor
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 534
Rejestracja: 06/04/07, 12:31




przez Tagor » 02/09/08, 18:56

C moa napisał:Eee... przepraszam, że proszę o wybaczenie, ale przynajmniej ma obowiązek respektowania obowiązków regulacyjnych ciążących na jego działalności.


Zapytałem Joule'a o jego wizję ISO

ale nigdy nie powiedziałem, że firma nie powinna przestrzegać przepisów!
to graniczy ze złą wiarą, to ja, raz
0 x
C moa
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 704
Rejestracja: 08/08/08, 09:49
Lokalizacja: Alger
x 9




przez C moa » 02/09/08, 19:03

Tagor napisał:Zapytałem Joule'a o jego wizję ISO

ale nigdy nie powiedziałem, że firma nie powinna przestrzegać przepisów!
to graniczy ze złą wiarą, to ja, raz

Źle się wyraziłem, chodziło mi o to, że aby móc uzyskać te certyfikaty, cokolwiek kierownictwo mówi i robi, musi przestrzegać przepisów i to udowadniać.

Podsumowując, bez zgodności z tekstami nie jest możliwa certyfikacja.
0 x
Tagor
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 534
Rejestracja: 06/04/07, 12:31




przez Tagor » 02/09/08, 19:32

C moa napisał:Podsumowując, bez zgodności z tekstami nie jest możliwa certyfikacja.

tak, to jest to samo

Aby obsługiwać elektrownie jądrowe, musisz ciągle przechodzić
wszelkiego rodzaju odstępstwami

to zdecydowanie wyklucza ich z wyścigu o certyfikat 14xxx,
wszystkich sektorów związanych z aktywnymi produktami radiowymi
0 x
jonule
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2404
Rejestracja: 15/03/05, 12:11




przez jonule » 03/09/08, 10:38

zgadza się: to narzędzie konkurencji.

ale przy prywatyzacji każda firma mogłaby bawić się tymi radioaktywnymi zabawkami? :?

Cmoa, nie rozmawiamy z tobą o częstszym korzystaniu z twoich elektronicznych gadżetów, mówimy o wytwarzaniu energii elektrycznej w inny sposób i lepszym wykorzystaniu jej, oczywiście, ale to sprzedawcom elektrycznych gadżetów musimy to powiedzieć, nie mnie .

w dzisiejszych czasach mała turbina wiatrowa umieszczona na szczycie domu zapewnia całe energooszczędne oświetlenie domu, a także komputer / telewizję internetową, która odbywa się za pomocą laptopa, który nic nie zużywa: widzisz, że wszystko pasuje !

jak ci, którzy mieszkają w kamperach, mają wszelkie wygody i bardzo dobrze się przyzwyczajają (zamrażarka lodówka, która nic nie zużywa itp.) nie wiesz? ;-)
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Energie kopalne: ropa, gaz, węgiel i energia jądrowa (rozszczepienie i synteza jądrowa)”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 138