Łopatki turbiny wiatrowej / wentylatora

Ropa, gaz, węgiel, energia jądrowa (PWR, EPR, fuzja gorąca, ITER), elektrociepłownie gazowe i węglowe, kogeneracja, trójgeneracja. Peakoil, zubożenie, ekonomia, technologie i strategie geopolityczne. Ceny, zanieczyszczenie, koszty ekonomiczne i społeczne ...
Avatar de l'utilisateur
Grelinette
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2007
Rejestracja: 27/08/08, 15:42
Lokalizacja: Prowansja
x 272

Łopatki turbiny wiatrowej / wentylatora




przez Grelinette » 11/08/15, 14:22

Podczas demontażu jako wentylator zastanawiałem się, dlaczego łopaty wentylatorów, z wyjątkiem tych, które są przymocowane do sufitu, miały łopatki bardzo różne od turbin wiatrowych.
Obraz Obraz Obraz

Niewątpliwie jest kwestia przestrzeni zoptymalizowanej dla wentylatorów, a może niezbędnego momentu obrotowego dla turbin wiatrowych, ale wyobrażam sobie, że pewną rolę odgrywa także powierzchnia pokonująca wiatr, która jest ważna dla bladego wentylatora. do odzyskiwania energii z poruszającego się powietrza, w którym przypadku duża turbina wiatrowa z łopatkami wentylatora powinna mieć atrakcyjną wydajność? ...
0 x
Projekt konnym-Hybrid - Econology projekt
„Poszukiwanie postępu nie wyklucza zamiłowania do tradycji”
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: Angouleme
x 264




przez chatelot16 » 11/08/15, 14:57

wentylatory nie są zoptymalizowane pod kątem wydajności, ale dla ciszy
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 11/08/15, 18:18

Tak, myślę, że jest to historia kompromisu między przepływem (= wydajność) / prędkością obrotową (= hałas) / rozmiarem (= koszt produkcji) ...

Zużycie (= koszt eksploatacji) z pewnością nie jest jednym z pierwszych kryteriów przy projektowaniu wentylatora...

Środkowa część przypomina śmigło do łodzi ...

odgrywa również rolę w odzyskiwaniu energii z poruszającego się powietrza, w którym to przypadku duża turbina wiatrowa z łopatkami wentylatora powinna mieć interesującą wydajność? ...


Nie, nie wydaje mi się (ale nie podążałem za twoim pomysłem ..?): Najlepszą wydajność aerodynamiczną uzyskuje się przy użyciu najlepszych śmigieł / skrzydeł (ponieważ śmigło jest skrzydłem) ... aby ograniczyć opór i im dłuższy akord skrzydła (= szerokość skrzydła), tym większy jest opór.

ps: czy skrzydła wentylatora sufitowego łzawią jak śmigło samolotu? Nigdy nie zwracałem uwagi...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Grelinette
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2007
Rejestracja: 27/08/08, 15:42
Lokalizacja: Prowansja
x 272




przez Grelinette » 11/08/15, 19:37

Christophe napisał:
odgrywa również rolę w odzyskiwaniu energii z poruszającego się powietrza, w którym to przypadku duża turbina wiatrowa z łopatkami wentylatora powinna mieć interesującą wydajność? ...


Nie, nie sądzę (ale nie do końca podążałem za twoim pomysłem ..??).

Podstawą bladej turbiny wiatrowej jest odzyskanie energii kinetycznej wiatru, innymi słowy, masy powietrza, która porusza się i uderza w łopaty turbiny wiatrowej. Zatem im większa turbina wiatrowa, tym większe jej łopaty mają dużą powierzchnię i odzyskują energię.

Ale w tej logice blady typ wentylatora, z pewnością krótszy (a więc także mniejszy opór!), Ale z bardzo dużą powierzchnią, dlatego w kontakcie z większą ilością powietrza ...

Pytanie to może również pojawić się przy porównywaniu generatora wiatrowego energii elektrycznej (kilka bladych, długich i drobnych) i pompującej turbiny wiatrowej (wiele bladych, drobnych także w innych miejscach).
Obraz
W tym przypadku (pompowanie) moment obrotowy jest zwiększany o liczbę łopat, co zwiększa pole powierzchni na wietrze.

Czy mniej łopat, ale większe, jak wentylatory, miałyby taką samą wydajność?
0 x
Projekt konnym-Hybrid - Econology projekt
„Poszukiwanie postępu nie wyklucza zamiłowania do tradycji”
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: Angouleme
x 264




przez chatelot16 » 11/08/15, 19:52

ten typ turbiny wiatrowej jest stary i wcale nie jest optymalny

obecne turbiny wiatrowe z drobnymi łopatami są tak samo wydajne jak tarcza pełna, gdy obracają się z odpowiednią prędkością

dużą zaletą jest po prostu zmiana skoku, aby utracić równowartość pełnego dysku i wspierać wiatr i burzę

pokazana turbina wiatrowa z dużą liczbą łopat musi być bardzo solidna, aby wytrzymać silny wiatr, niełatwa i nieoptymalna

obecne duże turbiny wiatrowe nie są tak naprawdę wynikiem doświadczenia

turbiny wiatrowe do karmienia krów były tego typu ... przy silnym wietrze dostały się w sposób, który niekoniecznie zapobiegał rozbiórce i nie produkował już niczego, nowoczesne turbiny wiatrowe mogą dostosować tempo do wiatru i nadal produkować
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 15992
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5188




przez Remundo » 11/08/15, 20:12

są 3 rzeczy do zauważenia!

1) turbina wiatrowa nie jest śmigłem: turbina wiatrowa jest odbiornikiem: to wiatr sprawia, że ​​obraca się podczas zwalniania, podczas gdy śmigło jest paliwem: to ono przyspiesza wiatr.

2) dla wszystkiego, co jest wentylatorem lub nawet śmigłem, ciąg jest warty masowego przepływu powietrza x zmiany prędkości między w górę i w dół

3) dla tego samego przepływu powietrza, im dłuższe łopatki, tym wolniej obraca się z większym momentem obrotowym, im krótsze łopatki, tym szybciej obraca się z mniejszym momentem obrotowym.

Zatem dla turbiny wiatrowej poszukiwany jest maksymalny moment obrotowy przy niskiej prędkości obrotowej. Przeciąganie noży musi być tak małe, jak to możliwe: dlatego projektujemy długie ostrza o bardzo zwężającym się kształcie, generując maksymalny wzrost

A dla wentylatora jest silnik elektryczny o niskim momencie obrotowym i dużej prędkości obrotowej: dlatego projektujemy masywne łopatki o małym promieniu, które maksymalizują przepływ powietrza i jego zmianę prędkości.

Rzeczywiście, wydajność napędowa wcale nie jest priorytetem dla wentylatorów, jest inna dla śmigieł statku lub samolotu, zwłaszcza jeśli ktoś chce przesunięć ekonomicznych.

@+
0 x
Obraz
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 15992
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5188




przez Remundo » 11/08/15, 20:30

chatelot16 napisał:turbiny wiatrowe do karmienia krów były tego typu ... przy silnym wietrze dostały się w sposób, który niekoniecznie zapobiegał rozbiórce i nie produkował już niczego, nowoczesne turbiny wiatrowe mogą dostosować tempo do wiatru i nadal produkować

Dobre komentarze Chatelot,

ale należy również zauważyć, że pompujące turbiny wiatrowe wykorzystują raczej niskie prędkości wiatru. W tym zakresie „skośna płyta skierowana w stronę wiatru” reaguje lepiej niż stożkowe trójłopatkowe turbiny wiatrowe.

W rzeczywistości te pompujące turbiny wiatrowe działają pod wpływem wiatru (lepiej przy niskich prędkościach), podczas gdy turbiny wiatrowe z trzema łopatami wykorzystują siłę nośną (lepiej przy dużych prędkościach).

Mecaflux jest bardzo skomplikowany i nawet jeśli możemy wykonać obliczenia, nic nie zastąpi prawdziwych testów.
0 x
Obraz
Avatar de l'utilisateur
Grelinette
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2007
Rejestracja: 27/08/08, 15:42
Lokalizacja: Prowansja
x 272




przez Grelinette » 11/08/15, 21:38

Dziękuję za wyjaśnienia.

Aby powrócić do starych pompujących turbin wiatrowych, w moim regionie, w którym strasznie zapierający dech w piersiach mistral regularnie dmucha, nadal istnieje wiele bardzo starych turbin wiatrowych porzuconych na polach i które wciąż wirują!

Wszystkie są zardzewiałe, skrzypią przez cały dzień, ale wciąż wirują. Jeden z moich przyjaciół kupił kawałek ziemi, który zawierał jeden, rozebrał go, aby nie spadł mu na głowę, a najbardziej niesamowite jest to, że niektóre elementy są wykonane ze skóry!

Jest jedna przy drodze, którą regularnie wybieram i za każdym razem, gdy ją widzę, mówię sobie, że skręca w ten sposób, w próżni, prawdopodobnie przez dziesięciolecia i że na pewno się skręci długi czas.
0 x
Projekt konnym-Hybrid - Econology projekt
„Poszukiwanie postępu nie wyklucza zamiłowania do tradycji”
Avatar de l'utilisateur
Grelinette
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2007
Rejestracja: 27/08/08, 15:42
Lokalizacja: Prowansja
x 272




przez Grelinette » 11/08/15, 22:00

... i śmigło przyszłości, czy to nie dziwne: Obraz


http://www.dailymotion.com/video/x8z8c9 ... futur_tech

Źródło: http://www.dailymotion.com/popular/user/onera/1
(Bardzo ciekawe, co jest prezentowane na tej stronie)
0 x
Projekt konnym-Hybrid - Econology projekt
„Poszukiwanie postępu nie wyklucza zamiłowania do tradycji”
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: Angouleme
x 264




przez chatelot16 » 11/08/15, 22:19

Ile lilii wodnych potrzeba do skręcenia tego rodzaju śmigłem?
0 x

Wróć do „Energie kopalne: ropa, gaz, węgiel i energia jądrowa (rozszczepienie i synteza jądrowa)”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 302