Równania niepełnego spalania oleju napędowego

Ropa, gaz, węgiel, energia jądrowa (PWR, EPR, fuzja gorąca, ITER), elektrociepłownie gazowe i węglowe, kogeneracja, trójgeneracja. Peakoil, zubożenie, ekonomia, technologie i strategie geopolityczne. Ceny, zanieczyszczenie, koszty ekonomiczne i społeczne ...
jean241104
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 28/02/11, 09:53

Równania niepełnego spalania oleju napędowego




przez jean241104 » 28/02/11, 10:44

dzień dobry

na miejscu, w sekcji równania fizyki / chemii-spalania, jest napisane, że będzie artykuł dotyczący szczegółów nieidealnego spalania lub niepełnego równania

temat ten bardzo mnie interesuje

Aktualności ???

z góry dziękuję
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79330
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11046




przez Christophe » 08/03/11, 23:58

Oto niektóre informacje znalezione w osobistym e-mailu:

Spalanie (bardzo uproszczone)

Spalanie to całkowita lub częściowa reakcja chemiczna węgla i wodoru w typowych paliwach poprzez utlenianie. Uważamy, że idealne równanie spalania jest zapisane w następującej uproszczonej postaci:

C1 + C2 = C3 z:
C1 = CH4 (paliwo, tutaj metan)
C2 = 2O2 + 8N2 (Utleniacz: powietrze, zwany także utleniaczem)
C3 = CO2 + 2H2O + 8N2 (Produkty spalania)


WYSTĘPUJĄ CZTERY RODZAJE SPALANIA:
- 1) STOECHIOMETRYCZNE lub neutralne spalanie, które jest odniesieniem: jest tylko teoretyczne (dopływ powietrza niezbędny tylko do pełnego spalania).
- 2) CAŁKOWITE Spalanie przez NADMIERNE POWIETRZE lub utleniające, tj. bez niespalonych substancji, ani stałych, ani gazowych, jest to cel do osiągnięcia (należy pamiętać, że nadmiar powietrza obniża temperaturę oparów).
- 3) NIEKOMPLETNE Spalanie przy BRAKU POWIETRZA (semi-redukcyjne): należy go unikać ze względów zdrowotnych i bezpieczeństwa, ponieważ może wytwarzać CO (niespalona materia gazowa) lub sadzę (niespalona materia stała), z których każda jest szkodliwa dla zdrowia, konsumpcji i środowiska.
- 4) NIEKOMPLETNE Spalanie z NADMIAREM POWIETRZA (półutlenianie): Jak powyżej, ale znajdujemy niespalony tlen jak w przypadku nr 2.

Uwaga na zamieszanie! Obliczenia CO2 i wydajności są błędne.

Powietrze (20,9% O2 + 78,2% azotu), które jest wykorzystywane do zapewnienia całkowitego utlenienia węgla i wodoru w paliwie, nazywane jest „powietrzem stechiometrycznym”. Całkowite spalanie w nadmiarze powietrza to spalanie z objętością powietrza większą niż powietrze stechiometryczne. Nadmiar powietrza nie bierze udziału w spalaniu i trafia do produktów spalania. Podczas spalania stechiometrycznego nie ma już tlenu (zużyty w całości)
a poziom CO2 jest maksymalny. Poziom tlenu jest zatem wskaźnikiem nadmiaru powietrza po zakończeniu spalania i umożliwia ocenę poziomu CO2, który jest rozcieńczany tym samym nadmiarem powietrza.

Nadmiar powietrza jest często wyrażany jako współczynnik powietrza. Współczynnik powietrza („n” lub Lambda) jest równy 1 w punkcie stechiometrycznym. Na przykład dla małej mocy może to być 1,2 do 1,25, czyli nadmiar powietrza od 20 do 25% (lub „n” lub Lambda = 1,2 do 1,25).

wzory

CO2 obliczone z O2
CO2 = CO2maks x ((20,9-O2)/20,9) w %

Straty
Straty określa się za pomocą następującego wzoru Siegerta:
Straty = (Tac - Tab) x ((A2/(21-O2))+B) w %
Lub = (Tac - Tab) x ((A1/(CO2))+B) w %
Zakładka = Temperatura otoczenia
Tac = temperatura powietrza do spalania
A2 = (21 x A1)/CO2maks

(Szczegóły w google plus)

Nadmiar powietrza
Lambda = CO2max/CO2 = 20,9/(20,9 - O2)

Obliczanie wydajności
Wydajność = 100 - Straty w %
0 x
jean241104
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 28/02/11, 09:53




przez jean241104 » 14/03/11, 10:27

dziękuję za odpowiedź, ale tak naprawdę interesuje mnie niepełne spalanie w silnikach samochodowych, czyli proporcje niespalonych i toksycznych cząsteczek

dziękuję
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Energie kopalne: ropa, gaz, węgiel i energia jądrowa (rozszczepienie i synteza jądrowa)”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 318