Wtrysk wody (pompą i wtryskiwaczami)

Modyfikacje i zmiany silników, doświadczeń, wniosków i pomysłów.
Avatar de l'utilisateur
abyssin3
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 623
Rejestracja: 18/07/05, 15:12

Wtrysk wody (pompą i wtryskiwaczami)




przez abyssin3 » 18/08/08, 23:10

Jak nieoficjalnie powiedziałem niektórym osobom, planowałem założyć wtrysk wody, jak to się robi w samochodach wyścigowych, ale tutaj na dieslu (1.9D z PSA) wtryskując mniej wody, żeby mieć ekonomię - może. Trochę o zasadzie CWI (Continuous Water Injection).
Nie będę rozwodził się nad pytaniem „dlaczego nie system Gillier-Pantone?”.
Krótko mówiąc, gotowe. Oto zestaw. Z wyłączeniem edycji, to daje poza tym, że mój ma znacznie mniejszą prędkość.

Tutaj jest w połowie złożony:
- Wtryskiwacz pośrodku z zaworem sterującym na zewnątrz. Wtryskiwacz idzie w kierunku przepływu powietrza, wszystko jest połączone z pompą przewodem podłączonym do końca (zielony):
Obraz Obraz

- Wlot powietrza widziany od tyłu, z lewej zespół wtryskiwacza / zaworu sterującego. Po prawej czujnik depresji:
Obraz

Zauważ, że zmieniłem dyszę (wtryskiwacz), aby mieć 0.75 GPH (galon na godzinę) zamiast początkowego 2.5 GPH. Wstrzykiwana objętość (gdyby była włączona w sposób ciągły) wynosiłaby zatem ~3 l/h. Spray też powinien być drobniejszy. To dużo, ale to najsłabszy przepływ, jaki znalazłem.

Wtryskiwacz pojawia się tuż przed EGR, który ponownie podłączyłem, aby podgrzać mgłę i uniknąć szoku termicznego zimną wodą, jak zasugerował mi André.

Ustawiam układ tak, żeby pompa załączała się od 3000 obr/min. Innymi słowy, w jeździe miejskiej trudno się włączyć, chyba że przyspieszając jak muł. Na autostradzie łatwiej, zwłaszcza przy wyprzedzaniu. Tak więc przy 110 km, bez wtrysku, ale zużycie jest nadal naturalnie niskie. Przy prędkości 120 km/h, przy której zużycie zaczęłoby rosnąć, rozpoczyna się wtrysk, przy ciśnieniu i temperaturze, które są bardziej korzystne dla odbioru z floty (w końcu w temperaturze, która zapobiega skraplaniu się wody na ściankach cylindra). Nie widziałem jeszcze majonezu w oleju silnikowym (przejechałem ~150Km), ale mam wyczuwalny granulat oleju na korku więc jeszcze obserwuję. Nie wiem, czy tak było wcześniej.

Podczas 45-minutowej podróży w końcu wypiłem około 1 litra wody. Ale byłoby więcej, gdyby jechało się szybciej (oscylowałem między 110 a 120 km/h). Zmierzyłem pifometrem... tak dla sprawdzenia.
Na poziomie jazdy nic więcej, w przeciwnym razie przyspieszenie może być nieco łatwiejsze przy 120 km/h. Ale nic transcendentnego. Na początku wlot powietrza został wypłukany ze wszystkich mazi, które nagromadziły się wokół EGR, więc miałem mały spadek przyspieszenia, ale to nie trwało długo.

Zużycia paliwa jeszcze nie mierzyłem. ale niedługo powinno to nastąpić.

Zapraszam do wyrażania swoich wrażeń/uwag. W szczególności, co myślisz o poziomie ryzyka silnika. Nie jestem mechanikiem i nie mam ochoty strzelać do silnika (ma tylko 160.000 XNUMX km). A jako że tego rodzaju redakcja nie wychodzi na ulice, krytyka (konstruktywna) jest mile widziana.
Ostatnio edytowane przez abyssin3 19 / 08 / 08, 10: 54, 2 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
abyssin3
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 623
Rejestracja: 18/07/05, 15:12




przez abyssin3 » 18/08/08, 23:21

PS: Nie dodawałem jeszcze metanolu ani etanolu do wody.
PS 2: Nie sprecyzowałem, ale jeśli będę jechał 5 godzin non-stop z prędkością 120-130 km/h, system będzie wtryskiwał nieprzerwanie przez 5 godzin...
PS 3: Jeżdżę na oleju z recyklingu (80%)
0 x
Andre
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 3787
Rejestracja: 17/03/05, 02:35
x 12




przez Andre » 19/08/08, 05:52

Halo

Twoja woda przed wstrzyknięciem przepuszcza ją przez wymiennik w LDR albo wodę o temperaturze 70c i więcej, zobaczysz poprawę
i pracuje też nad wtryskiem od 90km/h ale mniejszą ilością

Przed wykonaniem wymiennika napełnij zbiornik gorącą wodą, jeśli zbiornik znajduje się pod maską, pozostaje gorący przez jakiś czas.
Jednym ze sposobów łatwego rozpylania są spaliny, daje to przyjemną mgiełkę, ale w dieslu grozi zatkaniem dyszy.
W rzeczywistości jest to ERG, który rozpyla parę wodną

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przepuszczać spaliny przez bełkotkę, a następnie przesyłać je przez zawór ERG, ale od czasu do czasu zaplanuj czyszczenie bełkotki.

André
0 x
Avatar de l'utilisateur
abyssin3
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 623
Rejestracja: 18/07/05, 15:12




przez abyssin3 » 19/08/08, 10:35

Co do wymiennika LDR, myślałem o tym. Tylko idealnie musiałbym go wsadzić między pompę a wtryskiwacz, a nie jestem pewien czy wymiennik wytrzyma ciśnienie 100 bar (=ciśnienie jakie daje pompa). Z drugiej strony, jeśli postawię go przed pompą, to nie wiem, czy wytrzyma temperaturę 70°C.
To dość trudne. Ponieważ system jest wykonany, rura wodna jest bardzo cienka, przechodzi niedaleko EGR. Przy upale pod maską musi się nagrzać, ale na pewno nie do 70°C.
To, o czym myślałem, to użycie...domowa grzałka EGR. Polegałoby to na wymianie przewodu wodnego między pompą a wtryskiwaczem na możliwie najcieńszą rurkę miedzianą (ale wytrzymującą ciśnienie) i przyklejoną do rury EGR tak, aby zapewnić skuteczną wymianę ciepła. Ta rura jest gorąca, gdy silnik jest ciepły. To proste i może skutecznie nagrzewać. Muszę tylko znaleźć odpowiednie adaptery (6-8mm). A może być tak, że usunę zawór zwrotny (check vavle), albo że włożyłem go wcześniej.
Może od czasu do czasu wydzielać parę wodną, ​​jeśli woda jest podgrzewana zbyt długo.
Słyszałem, że będzie sposób na zminimalizowanie natężenia przepływu pompy. To może pozwolić na wstrzyknięcie trochę mniej, będę kopać w tym kierunku.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79355
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11059




przez Christophe » 19/08/08, 10:45

Brawo za tę inicjatywę!

Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć wyniki!

Dwie uwagi

a) Myślę, że nic nie ryzykujesz z 3L/h (w porównaniu z ilością powietrza zasysanego przez twój silnik i będziesz miał średnią wilgotność).

2) Jeśli dobrze zrozumiałem, to ON/OFF od 3000 obr./min.
Wydaje się dużo jak na 1.9D, prawda? To znaczy: nie musisz być często na szczycie, prawda?

Jeśli nie, to ile km dziennie robisz?
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79355
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11059




przez Christophe » 19/08/08, 11:20

Właśnie oszacowaliśmy z Abisyńczykiem jego % RH w stosunku do jego diety i godzinowego spożycia wody.

Powietrza jest około 8 g/kg, co odpowiada 50% wilgotności względnej w temperaturze 20°C. Innymi słowy: jeśli nie masz wyników, możesz zwiększyć „dawkę”.

Na Twoim miejscu obniżyłbym też trochę prędkość spustu, tak abyś wstrzykiwał podczas większości przyspieszeń (wysoka temperatura pokojowa).

Obraz
0 x
Avatar de l'utilisateur
abyssin3
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 623
Rejestracja: 18/07/05, 15:12




przez abyssin3 » 19/08/08, 11:26

tak, ale czekam na mały okres docierania, jako środek ostrożności, aby upewnić się, że nie ma problemów mechanicznych. Potem wolałbym raczej zwiększyć procent etanolu (zostawiając <20%), a wcześniej może spróbuję podgrzać wodę jak mówi André.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Flytox
moderator
moderator
Wiadomości: 14141
Rejestracja: 13/02/07, 22:38
Lokalizacja: Bayonne
x 839




przez Flytox » 19/08/08, 18:44

Witaj Abyssin3
abyssin3 napisał:Co do wymiennika LDR, myślałem o tym. Tylko idealnie musiałbym go wsadzić między pompę a wtryskiwacz, a nie jestem pewien czy wymiennik wytrzyma ciśnienie 100 bar (=ciśnienie jakie daje pompa). Z drugiej strony, jeśli postawię go przed pompą, to nie wiem, czy wytrzyma temperaturę 70°C.


Obraz

Na twoim dokumencie mówią o 150 PSI, co według mojego konwertera jednostek wynosi 10.34 bara! Jeśli jest to odpowiednia wartość, możesz znaleźć lub zrobić sobie wymiennik obsługujący 10 barów. Ponadto złącze typu „Legris” umieszczone na drzwiczkach dyszy daje mi te same informacje, zdziwiłbym się, gdyby obsługiwało 100 barów… to raczej 15 barów max. Na koniec... wniosek ze zdjęcia....: Mrgreen:
A+
0 x
Powodem jest szaleństwo najsilniejsze. Powodem mniej silne, że to szaleństwo.
[Eugène Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'utilisateur
abyssin3
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 623
Rejestracja: 18/07/05, 15:12




przez abyssin3 » 19/08/08, 19:42

Rzeczywiście, pomyliłem 100 psi (średnia wartość pompy) ze 100 barami. Ale nie wiem, czy tani wymiennik LDR to obsługuje. Normalnie przez EGR powinno być dość wydajnie i całkiem bezpiecznie.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79355
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11059




przez Christophe » 19/08/08, 19:46

Christophe napisał:Powietrza jest około 8 g/kg, co odpowiada 50% wilgotności względnej w temperaturze 20°C. Innymi słowy: jeśli nie masz wyników, możesz zwiększyć „dawkę”.


Pomyliłem się… wykres jest w g/m3, a nie w/kg powietrza.

Mamy zatem 10 g/m3, co jest bliższe 60% wilgotności względnej w temperaturze 20°C.

Co do wymiennika to mały wymiennik płytowy powinien pomieścić 15 barów tak mi się wydaje. Cholera, ona mocno pompuje tę pompę :)

Jest sprzedawany przez jakiegoś sprzedawcę zestawów HVB, ale musisz to wiedzieć :)

Mam zestaw do zamgławiania, byłbym bardzo zainteresowany znalezieniem pompy w tym stylu. Jak myślisz, gdzie możemy to znaleźć?
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "wtrysku wody w silnikach: montaże i eksperymenty"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 159