Silnik Pantone Citroen Xantia TD 1.9L

Modyfikacje i zmiany silników, doświadczeń, wniosków i pomysłów.
Avatar de l'utilisateur
muzo_31
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 85
Rejestracja: 07/10/05, 17:11

Silnik Pantone Citroen Xantia TD 1.9L




przez muzo_31 » 08/12/05, 10:26

Moja kolej, aby opisać moje ustawienia.
„Ofiarą” jest 1.9-litrowy turbodiesel Xantia.
Na liczniku pokazuje około 215 000 (hej, to zmienia się codziennie ;)

Plan jest taki, żeby dopingować wodą. bardzo silna inspiracja Mercedesem 300TD Andre, ale z mniejszą zwinnością mechaniczną (i prawdopodobnie też mniejszą cierpliwością) : Oops: ).
Mgiełkę zimnej wody powinien wytwarzać domowy mini gaźnik. Bardzo zainspirowany PITMIXem, który bardzo dobrze udokumentował swoją pracę. Zwolennik prostoty, nie planuję systemu opryskiwaczy ani niczego innego.

Regulacja wody, jeśli to możliwe, będzie przybliżona za pomocą małych dostępnych na rynku plastikowych zaworów, przeznaczonych do akwariów lub do podlewania kroplowego. Mam kilka modeli do przetestowania.
Na razie nie planuję podgrzewać wody, zobaczymy. Roll:
Kiedy już zrozumiem zachowanie zespołu, mam nadzieję zautomatyzować go za pomocą małego zespołu elektronicznego sterującego dyszą wtrysku benzyny (ale używanego do wody) lub prostego zaworu elektromagnetycznego (znalazłem taki, cewka 12 V za 40 EUR)

do naśladowania, kilka zdjęć. Jak widać cała konstrukcja wykonana jest z części pochodzących z recyklingu, używanych, jedynie kilka elementów armatury hydrauliki zostało zakupionych jako nowe.
Wszystkie części samochodu poddawane modyfikacjom pochodzą ze złomowisk, a następnie są składane. Jeżdżąc samochodem na co dzień nie mogę go zatrzymać na czas wprowadzenia modyfikacji. Muszę też mieć możliwość przywrócenia go na oryginalnych częściach, gdyby coś było nie tak...
0 x
Avatar de l'utilisateur
muzo_31
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 85
Rejestracja: 07/10/05, 17:11




przez muzo_31 » 08/12/05, 10:46

Zamontowałem już zwężkę ssącą w przewodzie dolotowym, zaraz po recyklingu oparów oleju. Całość wydaje mi się solidnie zamocowana.
Zamontowany na 2 dni, nie zaobserwowałem żadnej utraty mocy. Samo pojawienie się gwizdka, a z góry szum turbo przy pewnych obrotach, który przechodzi przez wejście przewidziane na gaz Pantone (obecnie otwarte, bo reszta jeszcze nie zamontowana).
Jeśli chodzi o ssanie, jest to o wiele bardziej rozstrzygające niż moje testy z domowym odkurzaczem :tak: (chociaż pozwoliło mi to przetestować około dziesięciu koncepcji i zachować najbardziej atrakcyjną). Mam nadzieję, że będzie tak dobrze...

Przypomnienie dla tych, którzy nie widzieli mojego wątku na ten temat: Redukcja do 30mm w najwęższym miejscu dyszy, zaczynając od średnicy 45. Zasysanie rurką o średnicy 14. Teoretyczny kąt, jaki należy zastosować przy redukcji, wynosi 30° i 7° dla otworu. Zrobiłem co mogłem.

Następnym krokiem jest montaż zmodyfikowanego wydechu, do którego dołożyłem reaktor. :?
Podobnie jak Andre zdecydowałem się na topologię w kształcie litery U, oferując w ten sposób wnękę, która mogłaby służyć jako mały barboter, gdyby gaźnik zaczął zbyt mocno pluć lub gdyby został aktywowany przy zbyt zimnym reaktorze.
wejście, którym przykręcę mój mini gaźnik, dziwnie pochylone w dół (ten kąt jest zamierzony!), pozwoli na odprowadzenie na zewnątrz wody, która mogłaby wypływać z dyszy, przy pracującym silniku.
wymiary są następujące: średnica wewnętrzna rury wydechowej: 46. stalowa rura reaktora 17wew., 21zew. przedsionek miedziany śr. 16 zew. solidny pręt ze stali nierdzewnej, długi ~180, średnica 15 => szczelina powietrzna 1mm.

Najpierw spróbuję dopasować rurę wydechową do reaktora i zobaczę czy nie ograniczam zbytnio silnika. Jak wspomniałem, nie ma zbyt wiele miejsca na przejście spalonych gazów... ale z drugiej strony wszystkie wasze komentarze na temat doświadczeń mają jedną wspólną cechę: POTRZEBUJE CIEPŁA! więc będzie miał trochę.

Zastanawiałem się, czy nie zaszkodzi to zaworom wydechowym? z drugiej strony, jeśli dławię wydech, dławię turbo, więc wszystko się reguluje, prawda?

No dalej, zobacz następny numer ;)
0 x
Avatar de l'utilisateur
zac
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 1446
Rejestracja: 06/05/05, 20:31
Lokalizacja: piton st leu
x 2




przez zac » 08/12/05, 18:45

powitanie
Nie martw się zbytnio! zrobiliśmy montaż na Xsarze z tym samym silnikiem co Twój. Pantone nie podłączył auta z regulacją na wyłącznik, co świadczy o tym, że elektronika i wastegate zrekompensowały straty.
W przypadku Pantone osiągi są porównywalne (bardzo niewielki wzrost momentu obrotowego) Maksymalna prędkość identyczna, niski wzrost zużycia paliwa - 5/100 do 10/100
cząsteczka wzrosła z 4.99 do 0.38, ale komfort jazdy bajeczny, cisza i "skrzynia stała się automatyczna", zapomnieliśmy o 1., a od 50 do więcej to już piąty (mieszkam w górach).
zużycie wody około 300ml
jeśli chcesz uzyskać więcej szczegółów, nie wahaj się, masz mój e-mail
@+
zac
0 x
Powiedział zebra, Freeman (zagrożone rasy)
To nie dlatego, że jestem con Staram się nie robić inteligentne rzeczy.
Ludwik
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 08/12/05, 18:18

pantone




przez Ludwik » 08/12/05, 18:55

witam mam na imię Louis mam 60 lat i przygotowuję się do zawodu mechanika budownictwa lądowego i pamiętam mniej więcej 35 lat temu byłem testerem na stanowisku testera punktowego czołgów armii belgijskiej i jeden z moich kolegów pokazał mi patent z Francji, od Nerac, a dokładniej ten Brevais nazywał się Vix. Było to małe urządzenie do parowania wody, które wtedy zbudowaliśmy. Jeździłem Renault R16. Jedyne, co mogę szczerze powiedzieć, to to, że nie działało przy 100°, ponieważ nie zrobiliśmy tego. nie mam zbyt wielu informacji ani planu tego urządzenia, ale mogę powiedzieć, że koszt spalin wyniósł około 0 i że zaobserwowaliśmy minimalny, ale realny spadek zużycia i to rzędu 1 litra na 100 km, co kazało mi zauważyć, że było to pracując przy odcięciu gazów wydawałoby się, że jest jakaś siła, która pcha mnie do przodu, co jest logiczne, puszka tlenu zawarta w odparowaniu zimnej wody sprawiała, że ​​gazy paliły się, a nie paliły w cylindrach, dzięki większej elastyczności silnika pewnego dnia załatwiłem sąsiada, który był inżynierem w krajowej fabryce w Belgii, gdzie produkują silniki lotnicze, więc mój silnik został wyregulowany tym urządzeniem. Zamknąłem zawór wlotowy powietrza do palnika i silnik zgasł, nie mógł w to uwierzyć. przynajmniej udawałem, że chcę ci powiedzieć, że gaźnik Pantone działa, a na pewno nawet dużo lepiej, bo dysocjuje wodę w wysokiej temperaturze. Zamierzam taki zbudować do mojego kampera, nie należy się spodziewać niesamowitych rezultatów, ale 2a 3 litry paliwa zawsze dobrze jest oddychać lepiej, powodzenia dla tych, którzy chcą rzucić się w przyszłość, uprzejmie Louis de Liege Belgia
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79330
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11046




przez Christophe » 08/12/05, 18:59

Witaj w tym forum Louis,

Czy nie o to ci chodzi: https://www.econologie.com/revue-de-pres ... es-37.html

To też R16...
Ostatnio edytowane przez Christophe 03 / 04 / 15, 13: 00, 1 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
muzo_31
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 85
Rejestracja: 07/10/05, 17:11




przez muzo_31 » 08/12/05, 19:01

Zac napisał: dowód, że elektronika i wastegate zrekompensowały straty.

zac


Przepraszam, nie rozumiem tej elektroniki: u mnie takiej nie ma. wszystko jest staroświeckie, pompa wtryskowa Bosh...
0 x
Avatar de l'utilisateur
PITMIX
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 2028
Rejestracja: 17/09/05, 10:29
x 17




przez PITMIX » 08/12/05, 23:00

Cześć muzo, widzę, że ty też cierpisz na chorobę Pantone. Mam nadzieję, że Twoja konfiguracja zadziała. Wydaje się, że a priori zrozumiałeś zasadę, więc nie ma co wyjaśniać. Nadal sugeruję ponowne podgrzanie wody przed natryskiwaniem, ponieważ w wysokiej temperaturze staje się ona bardziej płynna i dlatego łatwiej ją natryskiwać.
0 x
Andre
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 3787
Rejestracja: 17/03/05, 02:35
x 12




przez Andre » 09/12/05, 07:50

Witam, ekonologia
Citroén 11 KM z tej epoki, wyposażony w VIX, powinien być silnikiem trakcyjnym o długim skoku 1,9 litra, tłoku 100 mm, silniku o wysokim momencie obrotowym 75 mm, żeliwnej głowicy cylindrów, tylko dobre wspomnienia..samochód legendarny. ..
na takim jechałem pierwszy raz, miałem 14 lat,
to był też mój pierwszy rozebrany silnik,

Dla Muzota,
Nie dawaj za niskiego poziomu wody kilka cm poniżej gaźnika, jeśli nie jest za zimno to nie podgrzewaj wody, tylko w komorze silnika wystarczy, bo dochodzi do kolanka (trochę za ciasno jak na mój gust ) będzie próbowało się samo spryskać, Łokcie są uciążliwe dla układu, a ja mam ich za dużo) Jeśli Twój gaźnik nie spryskuje dobrze, możesz włożyć pudełko wielkości pudełka pasty do butów z pianką w środku, gaźnik pluje piana i powietrze, które zasysa reaktor, próbują ją wysuszyć.Pianka do filtra akwariowego załatwia sprawę) można też spróbować mopem, dobra kapilarność..

André
0 x
Avatar de l'utilisateur
muzo_31
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 85
Rejestracja: 07/10/05, 17:11




przez muzo_31 » 09/12/05, 10:25

Dziękuję za wskazówki!
W przypadku łokci myślałem o utracie ciśnienia, ale nie sądziłem, że przedkomora reaktora również będzie miała tak przewrotny efekt. :? Ale jeśli spryskuję zbyt wcześnie, rezultatem będzie wysoka temperatura na wylocie gazu pentonowego bez wpływu na silnik, prawda?

Jeżeli będę potrzebował dołożyć gąbkę to mój system łączenia 1/2 na to pozwoli, jestem zadowolony z takiego podejścia. Otwiera to również drzwi dla przyszłej wersji automatycznej.

Mam nadzieję, że nie będę miał żadnych problemów z przetestowaniem puli w ten weekend. Masz rację Pit, złapałem wirusa pantone (przyjemniejszego niż grypa ;))
0 x
Avatar de l'utilisateur
lau
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 814
Rejestracja: 19/11/05, 01:13
Lokalizacja: Vaucluse




przez lau » 09/12/05, 12:29

Wydaje mi się, że na dolocie zwężka Venturiego nie byłaby idealna ze względu na zmiany obrotów silnika, słyszałem że lepiej mieć zawór z regulacją sprężynową.
0 x
Liczba cząsteczek w kropli wody jest równa liczbie kropli, który zawiera Morza Czarnego!

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "wtrysku wody w silnikach: montaże i eksperymenty"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 212