Projekt w Burkina Faso oleju opałowego

surowy olej roślinny, diester, bioetanol lub inne biopaliwa lub paliwa pochodzenia roślinnego ...
Avatar de l'utilisateur
Crabine
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 6
Rejestracja: 01/08/09, 11:28
Lokalizacja: Bordeaux i Bobo Dioulasso Burkina

Projekt w Burkina Faso oleju opałowego




przez Crabine » 01/08/09, 11:40

Witam, jestem technikiem zajmującym się działalnością wiejską i prezesem międzynarodowego stowarzyszenia solidarnościowego LE CHOIX:

http://le.choix.ong.over-blog.org/

Chcemy wykorzystać wszystkie możliwości, aby dać pracę ludności Bobo Dioulasso (w Burkina Faso) i okolic.

Kiedy toczymy się tam bcp na dwóch zmotoryzowanych kołach, chciałbym wiedzieć, czy możemy sprawić, by toczyły się z czystym olejem słonecznikowym?

Słonecznik jest łatwy w uprawie, a my kupilibyśmy sprzęt do ekstrakcji oleju.

Jeśli tak, zyskają rolnicy na sprzedaży nasion słonecznika ze swojej plantacji (do uruchomienia), pewien zysk zyskają mechanicy, a także konsumenci.

Merci d'Avance
0 x
Silniejsi razem do dzielenia się!
Avatar de l'utilisateur
minguinhirigue
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 447
Rejestracja: 01/05/08, 21:30
Lokalizacja: Strasburg
x 1




przez minguinhirigue » 01/08/09, 12:13

Uważam, że produkcja agropaliw pierwszej generacji (na bazie roślin spożywczych) w Burkinie to bardzo duży błąd...

Debata na temat biopaliw na stronie jest bardzo długa... Poszukaj trochę informacji, znajdziesz wiele informacji...

Jeśli chodzi o klimat Sahelu, widzę dwie możliwości produkcji bioenergii:
- metanizacja odpadów organicznych, zwierzęcych i roślinnych: podrobów, glonów, rozkładających się roślin, obornika i gnojowicy, gdy nie są one wykorzystywane w rolnictwie...
- produkcja oleju z pionierskich roślin w suchym klimacie do użytku niejadalnytyp jatrofa...

W Indiach i Ameryce Łacińskiej jest wielu ekspertów w tego typu instalacjach o niskiej technologii, kilku w Afryce… i proporcjonalnie całkiem sporo w Europie (przyzwyczajonych do instalacji zaawansowanych technologicznie, które są bardzo bezpieczne, ale generalnie niedostępne dla budżetowych lokali, zarówno na inwestycję początkową, jak i na utrzymanie itp.)

Dla jatrofy jest krzewem pionierskim w suchym klimacie, może umożliwić walkę z pustynnieniem.

Biorąc pod uwagę różnorodność modeli ekonomicznych w regionie (ekonomia solidarności, barter itp.), często zachęcam ludzi do zastanowienia się nad czymś innym niż opłacalność i bardzo duże obszary rolne, polikultury pozwalają zachować gatunki do różnych zastosowań: żywność, kosmetyki , tradycyjna farmakopea, eksploatacja energetyczna czy nawet łowiectwo i hodowla (utrzymanie roślin niezbędnych do rozwoju fauny...). Niektóre farmy rozwinęły się w tym kierunku na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Wreszcie, jeśli zdecydujesz się na ten projekt, będziesz musiał nawiązać współpracę z IRD lub innym instytutem z lokalnymi lub długoletnimi agronomami...

Nie sądzę, aby czysty olej był odpowiedni do zastosowań, jakie chcesz z niego zrobić, do silników dwusuwowych… Prawdopodobnie do wszystkich silników diesla lub samochodów ciężarowych. Metan też nie powinien być idealny dla małych pojazdów... Ale w Indiach jest używany do gotowania i małych generatorów.

Niech inni ekonomiści poprawią wszelkie błędy w tym, co powiedziałem. DZIĘKI.

Powodzenia.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Crabine
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 6
Rejestracja: 01/08/09, 11:28
Lokalizacja: Bordeaux i Bobo Dioulasso Burkina

Projekt Burkina Faso




przez Crabine » 01/08/09, 14:50

Dzięki za informacje.
Bardzo interesujące zastosowanie generatorów, jak to dokładnie działa? i na jakich grupach?
0 x
Silniejsi razem do dzielenia się!
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12298
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2963




przez Ahmed » 01/08/09, 15:06

Mogę tylko podpisać się pod wszystkim, co napisałeś, minguinhirigue, a dodam, że dawanie pracy wszystkim i rozwijanie gospodarki oznacza chęć za wszelką cenę odtworzenia modelu zachodniego. Stanowi to poważny błąd, nawet jeśli intencje są z pewnością doskonałe (czy piekło nie jest tym wybrukowane?).

Jedynym słusznym celem jest przyczynienie się (skromnie) do zapewnienia lokalnej ludności możliwości dostępu do jak największej autonomii (mam na myśli materialną i moralną).

Co więcej, fakt zastrzyku środków finansowych od dobrowolnych ofiarodawców z krajów bogatych, choć niezbędny, może okazać się skutecznym sposobem na zwiększenie komfortu moralnego ofiarodawców bez gwarancji korzyści dla odbiorców. Dobroczynność jest upokarzająca dla tego, kto otrzymuje, więc dla tego, kto daje, a ostatecznie, nie może zastąpić prostej (?) sprawiedliwości.
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Andre
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 3787
Rejestracja: 17/03/05, 02:35
x 12




przez Andre » 01/08/09, 16:00

Halo

podczas gdy kraje rozwijające się są zniechęcane do upraw bioenergetycznych (na własny użytek), my, kraje uprzemysłowione, nadmiernie uprawiamy kukurydzę, w regionie, w którym mieszkam, kiedy przelatujemy, widzimy tylko pola kukurydzy poza zasięgiem wzroku. W sierpniu pracuje kilka samolotów opryskowych.
Co oni z tym wszystkim robią, ale??

André
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12298
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2963




przez Ahmed » 01/08/09, 18:51

Ma pan całkowitą rację, podkreślając te pozorne niekonsekwencje, ale właśnie dlatego, że lepiej jest uniemożliwić zubożałym krajom naśladowanie naszych absurdów: zapłaciłyby za to znacznie więcej niż my!
Kukurydza ta stanowi część 80% powierzchni, które są uprawiane w dużej części w celu wyżywienia zwierząt gospodarskich, które będą następnie spożywane w postaci mięsa. Jest to marnotrawstwo i totalny nonsens z energetycznego punktu widzenia, który jest również odpowiedzialny za wiele problemów zdrowia publicznego, na północy z nadmiaru, na południu domyślnie.
Jest to wybór polityczny, który jest jednym z elementów całości, która prowadzi od potencjalnie wystarczającej produkcji rolnej do sytuacji niedoboru dla 800 milionów ludzi (mówię tu tylko o głodzie, niedożywienie jest znacznie bardziej rozpowszechnione).
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
Crabine
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 6
Rejestracja: 01/08/09, 11:28
Lokalizacja: Bordeaux i Bobo Dioulasso Burkina

Projekt Burkina Faso




przez Crabine » 01/08/09, 20:02

Dla Ahmeda, jak to dobrze ujął: Nie wierz w to, co mówi... : Chichot:

Z otrzymanych odpowiedzi mam silne wrażenie, że jesteście ludźmi technicznymi, którzy nie byli w terenie.
Typowe... wielu z nas "doceniło".

Tak więc, żeby trochę podciągnąć wątek, przekazujemy technologie (o jakiej kolonizacji/żebraniu itp. mówimy?), proponując proste rozwinięcia aktywności tym, którzy mogą być zainteresowani na miejscu.

Jestem Technikiem Działalności Wiejskiej i robimy wszystko razem z zainteresowanymi grupami ludzi, oni wnoszą swoje pomysły i know-how, mieszamy wszystko i zaczynamy projekt (16 lat w RCI).

Nie mówię tutaj o całkowicie organicznym, tylko o oleju słonecznikowym jako możliwym paliwie.
0 x
Silniejsi razem do dzielenia się!
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12298
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2963




przez Ahmed » 02/08/09, 10:19

Rzeczywiście, nie chcę, żeby ludzie wierzyli w to, co mówię, jestem dużo ambitniejszy: żeby ludzie rozumieli… z niuansami.

Istnieją 2 sposoby błędnego postrzegania rzeczy: będąc zbyt daleko (za co nas obwiniasz) lub będąc zbyt blisko...

Ze swojej strony należę do stowarzyszenia. który pracuje w kraju afrykańskim, więc dość dobrze orientuję się w tych zagadnieniach (przyjmuję ogólny punkt widzenia, ponieważ istnieją znaczne różnice w sytuacji w zależności od kraju).
Wewnątrz stowarzyszenia. jesteśmy świadomi, że zastępujemy rolę upadającego państwa i że jest to do zaakceptowania jedynie ze względu na pilność sytuacji, ponadto nie mamy możliwości działania na strukturalne przyczyny ubóstwa.

Doc. ma podwójny kierunek: jeden na miejscu, autochtonei jeden we Francji. Projekty są ukierunkowane na dialog między mieszkańcami a nami. Dotyczy to zdrowia (w perspektywie zasadniczo prewencyjnej, np. kopanie studni w celu zapobiegania dyzenterii), edukacji (finansowanie nauczycieli, stołówki umożliwiające dzieciom z odległych wiosek dostęp do szkół) oraz autonomii żywnościowej (trener rolnictwa).
Ostrożnie unikamy transferu „inwazyjnych” technik, preferując transfer wiedzy dostosowany do lokalnego kontekstu.
Najważniejsze: ta akcja odbywa się na zasadzie wymiany : Myślę, że mamy więcej lekcji do nauczenia się od tych populacji, które żyją w takich warunkach*, że nie moglibyśmy tam przetrwać dłużej niż kilka miesięcy bez „zachodnich kul”, niż to, co możemy im dać.

*I tutaj mówię o populacjach żyjących w ubóstwie, ale nie w nędzy.
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
Crabine
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 6
Rejestracja: 01/08/09, 11:28
Lokalizacja: Bordeaux i Bobo Dioulasso Burkina




przez Crabine » 02/08/09, 14:19

"Ostrożnie unikamy transferu „inwazyjnych” technik, preferując transfer wiedzy dostosowany do lokalnego kontekstu. "

Zgadzam się z tobą, to, co robi twoje stowarzyszenie, dotyczy również naszych projektów, więc nic nowego pod słońcem; trzeba to powiedzieć.

Ale mówisz, że masz niezależną antenę na miejscu, co nie ma miejsca w naszym przypadku.
Jesteśmy podzieleni na różne narodowości, ale tej samej wiary i tych samych celów na północy i na południu, pracujemy razem, a anteny na miejscu są ze sobą połączone.
Techniki i technologie, idee, działania nakładają się na siebie po konsultacjach między wszystkimi członkami tu i tam, i to stanowi o naszej sile.

Niektóre stowarzyszenia pomagają na odległość, ale nie nadążają za nimi i pozostawiają beneficjentów swoich darowizn i działań samym sobie, co oznacza, że ​​projekty się załamują, a materiały „uciekają”… Mamy informacje zwrotne o takich przypadkach i to nie zachęca ludzi do mobilizacji tutaj, szkoda. Przypadek pomp wiejskich jest oczywisty, po pewnym czasie są one niesprawne i nikt nie wkłada ręki do kieszeni (na miejscu) w celu konserwacji. Jestem za pompami szczelinowymi, wiadrem wody za 25 franków CFA i powołaniem wiejskiego komitetu do spraw utrzymania.

Pomagamy rozwijać istniejące działania, które można rozwijać, takie jak rzemiosło z punktem handlowym, ale także dla innych zawodów, w których brakuje szkolenia (dla osób niepiśmiennych, którzy już są sprawni) i narzędzi.
Urlop solidarnościowy to jedna z naszych mocnych stron.

Ale są ludzie, którzy nie należą do żadnego z tych przypadków, i to często w domenie wiejskiej. Osobiście pracowałem w polu, miałem bataty, maniok, kukurydzę itp. i drobny inwentarz.
Widziałem ogólnie trudność dla rolnika, aby już wyprodukować wystarczająco dużo na rodzinne posiłki, a zatem praktycznie niemożliwe do wyprodukowania na sprzedaż z powodu braku sprzętu.
Jednak zdarzają się okresy chudego sezonu, kiedy sprzedaje on rezerwę rodzinną, stąd okresy głodu.

Dlatego też, pozwalając za pośrednictwem spółdzielni na zapewnienie niezbędnego sprzętu do racjonalnej eksploatacji swoich działek (a tym samym na oszczędność czasu), możliwe jest wprowadzenie jednej lub kilku nowych upraw o interesującej opłacalności. transfer techniki „inwazyjnej”, preferując transfer wiedzy dostosowany do lokalnego kontekstu”.

*
Dlatego też, pozwalając poprzez spółdzielnię na zapewnienie niezbędnego sprzętu do racjonalnej eksploatacji swoich działek (a tym samym na zaoszczędzenie czasu), możliwe jest wprowadzenie jednej lub kilku nowych upraw o interesującej opłacalności dla rolnika, a innych uczestników tej czynności (grupa wydobywająca olej, mechanik i kierowca motoroweru.

Słonecznik jest jeden za 1) produkcję oleju do użytku domowego (nie sprzedawany), 2) produkcję oleju na opał.

Soja to kolejna 1) żywność dla ludzi, 2) pasza dla zwierząt gospodarskich (redukcja żywności komercyjnej = oszczędność).

Więc dalej się dokształcam w temacie czystego oleju jako paliwa..

Słonecznik jest jeden za 1) produkcję oleju do użytku domowego (nie sprzedawany), 2) produkcję oleju na opał.

Soja to kolejna 1) żywność dla ludzi, 2) pasza dla zwierząt gospodarskich (redukcja żywności komercyjnej = oszczędność).

Dlatego nadal dokształcam się w temacie czystego oleju jako paliwa.

Słonecznik jest jeden za 1) produkcję oleju do użytku domowego (nie sprzedawany), 2) produkcję oleju na opał.

Soja to kolejna 1) żywność dla ludzi, 2) pasza dla zwierząt gospodarskich (redukcja żywności komercyjnej = oszczędność).

Dlatego nadal dokształcam się w temacie czystego oleju jako paliwa.

Słonecznik jest jeden do 1) produkują olej do użytku domowego (nie sprzedawany), 2) produkują olej na opał.

soja jest inny dla 1) żywności dla ludzi, 2) żywności dla zwierząt gospodarskich (redukcja żywności komercyjnej = oszczędność).

Dlatego nadal dokształcam się w temacie czystego oleju jako paliwa.
0 x
Silniejsi razem do dzielenia się!
Avatar de l'utilisateur
minguinhirigue
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 447
Rejestracja: 01/05/08, 21:30
Lokalizacja: Strasburg
x 1




przez minguinhirigue » 02/08/09, 19:12

Podejście jest bardzo ciekawe, o ile uda się zachować partycypacyjne decyzje, monitoring, a nie brutalne narzucanie opinii i praktyk kulturowych. północ...

Co do pola Crabine, to właściwie nie realizowałem tego typu projektu w polu, ale mieszkałem tam 15 lat (w RCI też), rodzice mieli małe gospodarstwo rolno-leśne, które często odwiedzałem. Opracowali pewną liczbę pomysłów, które ujawniłem powyżej: wielość zasobów, podniesione limity pożarowe (teki…), utrzymanie runa leśnego i nieużytków odpowiednich do rozwoju gatunków leczniczych i fauny. , partycypacyjna i wspólna praca z lokalnymi rolnikami ... Całość przyniosła pewne korzyści podczas wybuchu kryzysu na Wybrzeżu Kości Słoniowej (2001)...

Potem, jak wspomniałem wcześniej, szczerze uważam, że słonecznik nie nadaje się do wykorzystania energetycznego. Rośliny przeznaczone do celów stricte niespożywczych powinny być w jak największym stopniu wykorzystywane do celów energetycznych na obszarach, gdzie grozi klęska głodu... Dlatego wspomniałem o jatrofie (jathropha curcas), pionierska roślina (niewielka praca...), która może pomóc w zdobyciu ziemi na suchych obszarach i dostarcza od 800 do 1300 l/ha oleju.

Co więcej, słonecznik wymaga mało wody, ale nie znosi dobrze długotrwałych susz, więc nie jestem pewien, czy jest odpowiedni dla klimatu Burkinabé, niezależnie od zastosowania. Jedyną zaletą, jaką mu zostawiam, jest to, że ciasto jest jadalne dla bydła... Nie jestem pewien, czy tak jest w przypadku orzechów jatrofy.

Jeśli chodzi o soję, nie wiem wystarczająco dużo o tej roślinie, aby o niej mówić... Jestem po prostu zaskoczony wykorzystaniem dla zwierząt gospodarskich rośliny znanej z silnej bezpośredniej mocy pokarmowej!?

Wreszcie, w przypadku silników, olej może pracować w silnikach Diesla, pod warunkiem, że pompy są odpowiednie, nie mam na ten temat wystarczająco dokładnej wiedzy, ale niektóre oleisty du forum obudzi się. Wiem tylko, że wiele generatorów mechaników z Wybrzeża Kości Słoniowej pochodzi z rozebranych silników ciężarówek... Diesli... Musimy tylko zobaczyć, jak je zaadaptować i jak sprawić, by nie zaczęli kupować jadalnego oleju palmowego, bo jest tańszy od diesla!

PS: Spróbuj edytować swój post, wystąpił błąd...
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "biopaliwa, biopaliwa, biopaliwa, BTL, alternatywne paliwa kopalne nie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 167