Etanol na bazie chleba

surowy olej roślinny, diester, bioetanol lub inne biopaliwa lub paliwa pochodzenia roślinnego ...
obywatel
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 7
Rejestracja: 31/08/05, 11:43

Etanol na bazie chleba




przez obywatel » 22/08/06, 16:01

Cześć wszystkim,

Widziałem w artykule magazynu motoryzacyjnego, że zespół biorący udział w Shell Eco-Marathon ścigał się z etanolem wyprodukowanym z chleba pochodzącego z recyklingu. :zaszokować:
Czy ktoś ma więcej informacji?
Przepis? : Chichot:
...

Co o tym sądzisz?

Artykuł również na stronie LE QUOTIDIEN AUTO wyszukaj Shell Eco-marathon 2006, jeszcze kilka kęsów.htm

Freeman 8)
0 x
Targol
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1897
Rejestracja: 04/05/06, 16:49
Lokalizacja: Region Bordeaux
x 2




przez Targol » 22/08/06, 16:18

Bardzo interesujące: wreszcie skuteczne odzyskiwanie wielu odpadów wytwarzanych przez nasze społeczeństwo...
Oto powiązanie na stronę dla leniwych, którzy są zbyt leniwi, by szukać.
0 x
„Każdy, kto wierzy, że wykładniczy wzrost może trwać w nieskończoność w skończonym świecie, jest głupcem lub ekonomistą”. KEBoulding
Avatar de l'utilisateur
pluesy
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 291
Rejestracja: 26/11/04, 22:39
Lokalizacja: 88 Saint Die Vosges
x 1




przez pluesy » 22/08/06, 18:12

bardzo interesujące ...

ale dziennikarze, którzy napisali ten artykuł, schrzanili sprawę :D pomylił liczbę oktanową z zawartością alkoholu
Oczyszczanie etanolu zostanie przeprowadzone przez destylację, ale daje tylko 95 etanol (tj. liczbę oktanową, ilość mieszanki paliwowej, którą można skompresować przed samozapłonem)”.



etanol ma liczbę oktanową 106, z drugiej strony prawdą jest, że osiągnięcie temperatury powyżej 95° przez destylację jest prawie niemożliwe po obróbce chemicznej...

w każdym razie silnik przerobiony na alkohol jest bardzo wygodny przy 20% floty w etanolu, czyli tytuł 80°

jedynym przypadkiem, w którym alkohol musi być bardzo czysty (98° mini), jest zmieszanie go z benzyną
jeśli alkohol ma temperaturę poniżej 98°, dwa produkty nie mieszają się i nie rozdzielają na dwie odrębne warstwy
0 x

"Są tylko dwie rzeczy nieskończone, wszechświat i ludzka głupota ... ale dla całego świata, nie mam absolutną pewność."
[Albert Einstein]
Targol
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1897
Rejestracja: 04/05/06, 16:49
Lokalizacja: Region Bordeaux
x 2




przez Targol » 23/08/06, 09:17

Oczyszczanie etanolu zostanie przeprowadzone przez destylację, ale daje tylko 95 etanol (tj. liczbę oktanową, ilość mieszanki paliwowej, którą można skompresować przed samozapłonem)”.


Jest jeszcze jedna rzecz, o której warto wiedzieć, to ogólny bilans energetyczny tego rozwiązania: NRJ użyte do destylacji/NRJ przywrócone przez etanol....
0 x
„Każdy, kto wierzy, że wykładniczy wzrost może trwać w nieskończoność w skończonym świecie, jest głupcem lub ekonomistą”. KEBoulding
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79362
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060




przez Christophe » 23/08/06, 10:23

Rozmawialiśmy już o tym (trochę) na forum...moja opinia jest więcej niż mieszana!!

Biopaliwo etanolowe wychodzące bezpośrednio z pszenicy czy cukru jest już ekonomicznie nieopłacalne... tak że zaczynając od chleba co wymagało energochłonnych operacji ("mielenie", transport mąki, przygotowywanie chleba, pieczenie chleba..etc itd ) myślę że ten wydatek załamuje się jeszcze trochę...

Jeśli chodzi o odzyskiwanie skrawków chleba, nie, ale kilka zastrzeżeń/uwag:

1) w „zrównoważonym” społeczeństwie marnowanie żywności nie powinno istnieć… W związku z tym i dla przypomnienia właśnie kupiliśmy pojemnik na chleb. Myślę, że zwrócił się w mniej niż 2 miesiące!! Polecam wszystkim ten zakup!

2) co z depozytem „starego” chleba?

3) czy nie lepiej byłoby wycenić żywność konsumpcyjną inaczej niż pod względem energetycznym? Bedleman, którego znasz?

Franchement ładny efekt ogłoszenia, aby ludzie uwierzyli we wszystko...Nie dziwię się, że to shell wspiera ten projekt...

Obraz
0 x
Targol
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1897
Rejestracja: 04/05/06, 16:49
Lokalizacja: Region Bordeaux
x 2




przez Targol » 23/08/06, 10:47

Christophe napisał:w „zrównoważonym” społeczeństwie marnowanie żywności nie powinno istnieć…


Że zgadzamy się, niestety, jesteśmy w społeczeństwie, w którym
  • nadwyżki rolne są niszczone,
  • supermarkety poleją wybielaczem niesprzedaną żywność, żeby nikt jej nie zjadł,
  • kompostowanie jest marginalne

Krótko mówiąc, już dawno przestałem wierzyć, że zdrowy rozsądek kieruje naszą planetą.

Christophe napisał: Bedleman, którego znasz?

No nie, ja osobiście nie wiem i nie udało mi się znaleźć zbyt wiele na gogolu na ten temat poza cmentarzem i genealogią. Czy masz link lub dodatkowe wyjaśnienie?
0 x
„Każdy, kto wierzy, że wykładniczy wzrost może trwać w nieskończoność w skończonym świecie, jest głupcem lub ekonomistą”. KEBoulding
Avatar de l'utilisateur
pluesy
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 291
Rejestracja: 26/11/04, 22:39
Lokalizacja: 88 Saint Die Vosges
x 1




przez pluesy » 23/08/06, 11:00

targol napisał:Jest jeszcze jedna rzecz, o której warto wiedzieć, to ogólny bilans energetyczny tego rozwiązania: NRJ użyte do destylacji/NRJ przywrócone przez etanol....

do całkowitego odparowania 2250 litra wody potrzeba około 1 kj, czyli około (2250/3600) 625wh i około 10 razy mniej alkoholu (200 kj/kg) przy destylacji roztworu alkoholowego, który ma tylko 15°, jeśli wydajność destylacji byłyby idealne odparujemy tylko alkohol i ani kropli spławika więc będzie to wymagało około 50 wh na litr uzyskanego alkoholu (wydajność 100%)
ale jeśli liczymy na uzysk 5% dla destylacji (jestem celowo pesymistą) to jest to 1kwh wydane na uzyskanie 1l etanolu co dostarczy spalając 6kwh

aby destylować po niższych kosztach, można destylację przeprowadzić w próżni, na słońcu lub poprzez spalenie niewykorzystanych części roślin, z których wyprodukowano surowiec do produkcji alkoholu (słoma pszenna, kukurydza, trzcina cukrowa)
0 x

"Są tylko dwie rzeczy nieskończone, wszechświat i ludzka głupota ... ale dla całego świata, nie mam absolutną pewność."
[Albert Einstein]
Avatar de l'utilisateur
bob_isat
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 290
Rejestracja: 26/08/05, 18:07




przez bob_isat » 23/08/06, 11:39

Myślę, że zawsze fajnie jest odzyskiwać odpady...

Wysłałem e-mail 3 miesiące temu do nauczyciela prowadzącego projekt, aby otrzymać przepis, ale nigdy nie odpowiedział :zmarszczyć brwi:
0 x
Avatar de l'utilisateur
pluesy
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 291
Rejestracja: 26/11/04, 22:39
Lokalizacja: 88 Saint Die Vosges
x 1




przez pluesy » 23/08/06, 12:05

przepis nie jest zbyt skomplikowany...

1) zmiel chleb i wymieszaj z wodą

2) dodajesz enzymy lub kiełkujący jęczmień

3) czekasz, aż skrobia zamieni się w cukry fermentobójcze

4) dodajesz drożdże i wszystko wkładasz do szczelnego zbiornika z bełkotką na wylocie

5) kiedy bulgotanie ustanie (3/4 dni) filtrujesz wszystko i destylujesz

łatwe nie?!

oto ogólny zarys tego, jak postępować ci, którzy nie lubią gotować, powstrzymają się od... : Lol:

jeśli masz problem ze znalezieniem enzymów lub kiełkującego jęczmienia, zawsze możesz przejść na dietę przez jeden dzień, a potem oglądać reklamy jedzenia, gdy ci się ślini, po prostu napluj do zupy chlebowej (ślina jest pełna enzymów) : Mrgreen:

jak to, co plucie do zupy można wykorzystać do wytworzenia energii... : Idea: : Lol:
0 x

"Są tylko dwie rzeczy nieskończone, wszechświat i ludzka głupota ... ale dla całego świata, nie mam absolutną pewność."
[Albert Einstein]
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79362
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060




przez Christophe » 23/08/06, 16:15

bob_isat napisał:Myślę, że zawsze fajnie jest odzyskiwać odpady...

Wysłałem e-mail 3 miesiące temu do nauczyciela prowadzącego projekt, aby otrzymać przepis, ale nigdy nie odpowiedział :zmarszczyć brwi:


Tak dla wyceny ale najlepiej ich nie tworzyć nie? Istnieją odpady i chleb, których można uniknąć, a jednym z nich jest podstawowe źródło pożywienia!

Dla braku odpowiedzi, normalny patent dotyczy powłoki ... : Chichot:
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "biopaliwa, biopaliwa, biopaliwa, BTL, alternatywne paliwa kopalne nie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 224