Wymiennik olej roślinny zatkany

surowy olej roślinny, diester, bioetanol lub inne biopaliwa lub paliwa pochodzenia roślinnego ...
Andre
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 3787
Rejestracja: 17/03/05, 02:35
x 12

Wymiennik olej roślinny zatkany




przez Andre » 17/08/13, 21:13

Halo
Wczoraj zdarzyła się awaria w trasie, przejechałem na oleju spożywczym ponad 120 000km, poza wymianą filtrów, wyczyszczeniem sitka zbiornika i przewodu olejowego nie było żadnych problemów.
wymiennik to mała chłodnica oleju z automatyczną skrzynią biegów Forda umieszczona w obwodzie LDR bezpośrednio na wężu prowadzącym do chłodnicy, dobra wydajność, wydajność nawet za gorąca 70c do 80c dla oleju.
Od jakiegoś czasu zauważyłem spadek temperatury na wylocie z wymiennika i brak mocy silnika.
Zwykle przyczyną jest filtr paliwa, który zaczyna się zatykać. Po wymianie obu filtrów bez zmian
poprzez odłączenie powrotu pompy wtryskowej, przepływ bardzo mały, nawet żaden przy prędkości obrotowej silnika.
Żeby w końcu zdać sobie sprawę, że to wymiennik jest zatkany.
Moje pytanie brzmi jaki produkt jest skuteczny w czyszczeniu aluminiowego wymiennika?
Wpuściłem aceton za pomocą pompki, następnie na noc dolałem oleju hamulcowego i przepłukałem wymiennik benzyną samochodową, a na koniec gorącym olejem napędowym, sytuacja się poprawiła, ale nadal są pewne ograniczenia.

W moim układzie przy każdym przepłukiwaniu przepuszczam zimny olej napędowy przez wymiennik, a gorący olej napędowy przez filtry paliwa, co znacznie zwiększa ich żywotność.
Planuję okresowo odwracać rury wymiennika, aby stworzyć odwróconą cyrkulację.

Ci, którzy przez długi czas żyli z olejem kuchennym, musieli mieć podobne problemy? Interesuje mnie metoda lub produkt czyszczący umożliwiający rozpuszczenie tych stwardniałych olejów (podczas płukania wychodzi kilka czekoladowo-brązowych kawałków).

André
0 x
Avatar de l'utilisateur
1360
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 447
Rejestracja: 26/07/13, 07:30
Lokalizacja: Szwajcaria
x 36




przez 1360 » 17/08/13, 21:22

Myjka wysokociśnieniowa (100 bar i więcej) i bardzo gorąca woda (100°C i więcej...)

Nic nie jest w stanie się temu oprzeć...

A+
0 x
Avatar de l'utilisateur
Lapin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 823
Rejestracja: 22/07/05, 23:50
x 2




przez Lapin » 17/08/13, 23:04

Powiedziałbym, że soda kaustyczna. Tego używam do czyszczenia
moja frytownica i filtry kuchenne. W max 1 hc jest jak nowy.
Rozważ użycie białego octu, aby zneutralizować rozpryski.
na skórze.
W Twoim przypadku będę kręcił sodą w wymienniku na ok
noc.

Ale sprawdź przed zgodnością z aluminium.

Nie sądzę, że napoje gazowane atakują aluminium, ale są bardziej wykształceni ode mnie
potwierdzi Ci to.
0 x
Avatar de l'utilisateur
delnoram
moderator
moderator
Wiadomości: 1322
Rejestracja: 27/08/05, 22:14
Lokalizacja: Mâcon-Tournus
x 2




przez delnoram » 18/08/13, 11:22

Królik napisał:
Ale sprawdź przed zgodnością z aluminium.

Nie sądzę, że napoje gazowane atakują aluminium, ale są bardziej wykształceni ode mnie
potwierdzi Ci to.


Aby tego uniknąć, soda kaustyczna + aluminium = uwalnianie wodoru, a reakcja może być dość gwałtowna, jeśli jest to czysta soda.
0 x
"Myślenie nie powinny być przedmiotem nauczania w szkole, zamiast do uczenia się na pamięć faktów, które nie są sprawdzone?"
"To nie dlatego, że mogą być źle mają rację!" (Coluche)
Andre
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 3787
Rejestracja: 17/03/05, 02:35
x 12




przez Andre » 18/08/13, 16:06

Halo

wymiennika nie da się rozebrać, muszę znaleźć płynny produkt kompatybilny z pompą wtryskową (bez wody)
ponieważ płukanie można wykonać wyłącznie paliwem lub olejem
to jeden z powodów, dla których użyłem olejku Lockeed i acetonu
olej hamulcowy dał średnie wyniki, można powtórzyć operację, aby płyn działał dłużej.
Czy nadal muszę wypróbować odtłuszczacz do silników Gonk lub produkty do czyszczenia gaźników, produkty do czyszczenia wtryskiwaczy, produkty do czyszczenia piekarników? (Myślałem o zmywaczu do farb w płynie, ale się waham, całkowite spłukanie zawsze stanowi problem, rzędowa pompa wtryskowa jest w stanie to wytrzymać, ale są pewne granice.)
Obecnie działa, jednak w porównaniu do nowego grzejnika pozostaje pewne ograniczenie.
dobrym rozwiązaniem byłaby wymiana wymiennika, ale ponieważ składam je metodą wspawania w skrzynkę aluminiową, jest to dość pracochłonne.

André
0 x
Avatar de l'utilisateur
Flytox
moderator
moderator
Wiadomości: 14141
Rejestracja: 13/02/07, 22:38
Lokalizacja: Bayonne
x 839




przez Flytox » 19/08/13, 22:42

Możesz spróbować roztworu białego octu z solą kuchenną i sodą oczyszczoną (żywność).
Proporcje nie są bardzo istotne, powiedzmy na 1 litr wody, małą szklankę octu, łyżkę soli, małą łyżkę wodorowęglanu.
Wodorowęglan można dodać kilka razy (mieszanina staje się musująca).
Ponieważ powoduje to wydzielanie się niewielkiej ilości kwasu solnego, należy następnie spłukać dużą ilością wody.

Mieszanka tej babci pozbywa się dużej ilości mniej lub bardziej tłustych zabrudzeń. :P
0 x
Powodem jest szaleństwo najsilniejsze. Powodem mniej silne, że to szaleństwo.
[Eugène Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Andre
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 3787
Rejestracja: 17/03/05, 02:35
x 12




przez Andre » 20/08/13, 05:12

Halo
Flytox napisał:Możesz spróbować roztworu białego octu z solą kuchenną i sodą oczyszczoną (żywność).
Proporcje nie są bardzo istotne, powiedzmy na 1 litr wody, małą szklankę octu, łyżkę soli, małą łyżkę wodorowęglanu.
Wodorowęglan można dodać kilka razy (mieszanina staje się musująca).
Ponieważ powoduje to wydzielanie się niewielkiej ilości kwasu solnego, należy następnie spłukać dużą ilością wody.

Mieszanka tej babci pozbywa się dużej ilości mniej lub bardziej tłustych zabrudzeń. :P


Płukanie wodą nie jest ani trochę straszne, bo trafia bezpośrednio do filtra paliwa, potem do pompy wtryskowej, wolę produkt, który mogę przepłukać, przy dieslu, benzynie czy lakierze rozpuszczalnik wydaje mi się skuteczniejszy niż aceton .
dzisiaj testowałem zmywacz do farb niezbyt skuteczny testowałem też środek do czyszczenia piekarników (zbyt agresywny w stosunku do aluminium) olej hamulcowy był lepszy i nawet zastanawiam się czy pozostały olej hamulcowy który przeszedł przez nie wyczyszczone wtryskiwacze poprawia wtryskiwacze, tak mi się wydaje aby silnik pracował płynniej na biegu jałowym.
Muszę jeszcze przetestować produkt ACdelco 1 - 992955 sprzedawany jako płyn penetrujący (ale bardzo skuteczny do czyszczenia gaźników.
Aby sprawdzić skuteczność testowanych produktów, podczas płukania za pomocą pompki przepuszczam gorący olej napędowy w pętli z powrotem w szklanym słoju, aby zobaczyć ilość wydobytych cząstek.
Z tego co zrozumiałem, nie ma sensu szukać produktu, który rozpuści te zestalone tłuszcze, produkt musi usunąć cząstki z wymiennika. i trzeba kilkakrotnie odwrócić kierunek pompowania.

André
0 x
Alain G
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 3044
Rejestracja: 03/10/08, 04:24
x 3




przez Alain G » 20/08/13, 16:03

Witaj André!


Ja bym spróbował rozcieńczalnika do lakieru zmieszanego ze środkiem przeciwciernym, żeby zapobiec uszkodzeniu pompy wtryskowej.

Alkohol może być również mniej szkodliwy dla plastiku, jeśli znajduje się on w przewodach lub pompie.

W bardziej!
0 x
Krocząc za czasami może wzmocnić przyjaźń.
Krytyka jest dobra, jeśli dodawane do niektórych komplementy.
Alain
Avatar de l'utilisateur
Macro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6513
Rejestracja: 04/12/08, 14:34
x 1636




przez Macro » 26/08/13, 10:07

Kiedyś zablokowałem wymiennik woda-olej „a modine” służący do normalnego chłodzenia oleju silnikowego pomiędzy blokiem a filtrem, który zmodyfikowałem tak, aby podgrzewał WN przed filtrem… jest to model ze stali przepuszczanej sodą kaustyczną, bez efektu natomiast gotowałem go przez 30 minut w szybkowarze i gdy był już gorący spuściłem duży strumień sprężonego powietrza... wyszło niezłe gówno... w przeciwnym razie cyrkulacja benzyny lakowej (nafta) ciepły (30°) zmiękcza lepkie osady zaschniętego oleju...w dodatku nawet jeśli jest w nim benzyna lakowa...Mercedes ani drgnie..Po operacji należy zamontować filtr wstępny zbierz brud, który może później spaść..Ale powinieneś być spokojny...
0 x
Jedyne bezpieczne w przyszłości sprawa. To, że może istnieć prawdopodobieństwo, że jest on zgodny z naszymi oczekiwaniami ...
Andre
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 3787
Rejestracja: 17/03/05, 02:35
x 12




przez Andre » 26/08/13, 16:17

Halo
Makro napisał:Po operacji zamontuj filtr wstępny, który zbierze wszelkie zanieczyszczenia, które mogą po nim usunąć... Ale powinieneś być spokojny...


Dziękuję wszystkim za informację.
Ponownie przepuściłem je do obiegu za pomocą oleju hamulcowego i gorącego środka 60c, aby oczyścić silniki, jest to dobra poprawa.
Mam zamiar ponownie zamontować filtr wstępny gruboziarnisty, wymontowałem oryginalny filtr wstępny małego Mercedesa, który przy pracy na zimnym oleju powodował zbyt duże ograniczenie.
Obwód obejmuje zbiornik oleju z zaworem 4-drogowym – zbiornik oleju napędowego, następnie bezpośrednio do pompy mechanicznej niskiego ciśnienia, następnie do wymiennika, następnie filtry 10 mikronów, a następnie 5 mikronów. Po ponownym podgrzaniu po każdym przepłukaniu gorącym olejem napędowym o temperaturze 70°C filtry pozostają bardziej przepuszczalne przez długi czas.
problem częściowego zapełnienia wymiennika występuje już od dłuższego czasu lecz nasila się gdy dojdę do dna zbiornika oleju roślinnego (nie oszukujmy się, że zbiorniki oleju napędowego też mają sporą dawkę osadu) Co roku Przedmuchuję przewody doprowadzające olej i olej napędowy
Powiedziałbym, że na każde 1500 litrów zużytego oleju należy przepuścić sprężone powietrze przez przewody paliwowe.

André
0 x

Powrót do "biopaliwa, biopaliwa, biopaliwa, BTL, alternatywne paliwa kopalne nie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 135