Problem spalania lub jakości drewna na Gaudin

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
elenetienne
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 5
Rejestracja: 21/01/10, 08:56

Problem spalania lub jakości drewna na Gaudin




przez elenetienne » 21/01/10, 09:32

Witam,
Szukam dobrych rad!
Z natury dość ekologiczny, zdecydowałem się ogrzać swój dom piecem na drewno/węgiel marki Gaudin o mocy 10 kW, z ręczną regulacją.
Za radą jednego ze znajomych spalam polana drewna sprasowanego, których moc cieplna jest większa niż w przypadku drewna „klasycznego”. Po 2 miesiącach ogrzewania musiałem przeczyścić przewód kominowy, który był całkowicie zatkany sadzą!
Kolega, o którym mowa, pali w swoim piecu tym samym drewnem i nie ma takiego problemu.
Czy ktoś może mnie oświecić?
Dziękuję po tysiąckroć!
0 x
oiseautempete
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 848
Rejestracja: 19/11/09, 13:24




przez oiseautempete » 21/01/10, 10:07

Być może przewód jest za duży i/lub za bardzo chłodzi spaliny: po zapłonie ciąg jest dobry, czy też następuje przepływ wsteczny, dopóki uwolnione ciepło nie będzie wystarczające do zainicjowania ciągu?
Osłona przewodu ze stali nierdzewnej rozwiązuje wiele problemów...
Kiedy za bardzo zmniejszymy dopływ powietrza do pieca (mała moc) to również wytwarza się więcej sadzy (niecałkowite spalanie i gazy są mniej gorące, a co za tym idzie więcej osadów...
0 x
elenetienne
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 5
Rejestracja: 21/01/10, 08:56




przez elenetienne » 21/01/10, 12:20

Podobno nie ma problemu z przeciągiem przy zapalaniu i zadymieniem! Mój przewód jest ze stali nierdzewnej, rozmiar wylotu pieca (153 mm).
Osoba montująca piec powiedziała mi, że sprasowane polana są pełne kleju i prawdopodobnie mój problem z sadzą wziął się z tego... drewna zakupionego od spółdzielni ekologicznej!
Przyznaję, że tracę łacinę!
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12298
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2963




przez Ahmed » 24/01/10, 22:01

Sprasowane kłody drewna zwykle nie zawierają kleju: jest to lignina, naturalny składnik drewna, który zapewnia konsystencję „kiełbasy”.
Dlaczego nie przeprowadzić rozszerzonego testu z użyciem regularnych dzienników, aby sprawdzić, czy problem jest związany z tego rodzaju zasilaniem, czy nie?
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
Lietseu
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2327
Rejestracja: 06/04/07, 06:33
Lokalizacja: Antwerpia Belgia, Skype lietseu1
x 3




przez Lietseu » 25/01/10, 00:28

Witamy w ekologii :D

Niektóre polana są pokryte woskiem, ten przy zbyt niskiej temperaturze spalania może wydzielać sadzę...

Czy mógłbyś wkleić nam zdjęcie lub referencje swojego Gaudina, czy jest on cylindryczny z siatką na dole?
prostokątny z drzwiami końcowymi...?

w twoim przypadku, jeśli jest to palnik, próbowałbym palić pellet luzem po 3.2 € za worek 15 kg, czysty i dostępny (nawet w supermarketach) w standardzie DIN i średnicy 6 do 8 mm, wkładając trochę niezbyt dużo i mocno siatka z małą siatką na dolnej siatce, powinno działać...



Miau od kota ekonomicznego

:P
0 x
Usuwając ludzkiej natury to było daleko od jego natury! Lietseu
„Moc miłości musi być silniejsza niż miłość do władzy” Współczesny Lie Tseu?
Widać wyraźnie tylko z sercem, Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu ...
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12298
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2963




przez Ahmed » 26/01/10, 21:37

Lietseu, Można powiedzieć,
Niektóre bale są pokryte woskiem...

Jesteś pewny? Na czym opierasz swoje twierdzenie?
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
elenetienne
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 5
Rejestracja: 21/01/10, 08:56




przez elenetienne » 29/01/10, 20:23

0 x
elenetienne
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 5
Rejestracja: 21/01/10, 08:56




przez elenetienne » 29/01/10, 20:36

kilka szczegółów na temat mojej bestii:
to model Gaudina Grand Régence o mocy 10 kW (sic!), pojemność grzewcza 400m3.
Mam zamiar zrobić test z klasycznym, bardzo suchym drewnem, które właśnie otrzymałem po drugim kominiarstwie.
A priori nie powinienem mieć zbyt wielu problemów z przeciągiem, ponieważ mieszkam w Ouessant, wyspie dobrze znanej z trwałości wiatrów!
0 x
Avatar de l'utilisateur
swift2540
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 383
Rejestracja: 04/08/08, 00:48
Lokalizacja: Liege
x 1

Re: Problem ze spalaniem lub jakością drewna na Gaudinie




przez swift2540 » 29/01/10, 20:37

elenetienne napisała:Za radą jednego ze znajomych spalam polana drewna sprasowanego, których moc cieplna jest większa niż w przypadku drewna „klasycznego”. Po 2 miesiącach ogrzewania musiałem przeczyścić przewód kominowy, który był całkowicie zatkany sadzą!

Czy korzystasz z trybu zwolnionego tempa? = częściowe zamknięcie wlotu powietrza
Jeśli tak, to to wyjaśnia...
Spójrz na tę stronę
https://www.econologie.com/forums/post157651.html#157651
Rozwiązanie: kładź mniej kłód na raz lub zmień drewno na zwykłe.
0 x
Czasami lepiej jest się zatrzymać, zastanowić i zadać właściwe pytania ...
elenetienne
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 5
Rejestracja: 21/01/10, 08:56




przez elenetienne » 01/02/10, 01:03

Dziękuję wszystkim za pomoc! Myślę, że mam logiczne wytłumaczenie mojego problemu ze spalaniem: mam VMC, który działa stale w 4 pokojach w domu, w pokojach, w których zostawiam otwarte drzwi... co powoduje w domu depresję i zmniejsza ciąg pieca.
Wyjaśnienie przychodzi do mnie od strażaków, których właśnie wezwałem w związku z pożarem w moim kominie!
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 299