Turbina wiatrowa i porywy zbyt brutalne

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
darwenn
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 510
Rejestracja: 16/07/09, 17:43
x 9

Turbina wiatrowa i porywy zbyt brutalne




przez darwenn » 16/01/10, 11:30

Witam wszystkich, chciałem dzisiaj rano podzielić się z wami obserwacją dotyczącą mojej turbiny wiatrowej i poznać wasze opinie.

Dziś rano wiatr w porywach osiąga prędkość 40 km/h. Na północy minęło już trochę czasu, odkąd wiało z taką prędkością. Krótko mówiąc, patrzę na moją turbinę wiatrową i widzę, jak szybko się obraca, nagle zatrzymuje, odzyskuje pęd, wraca bardzo szybko, nagle się zatrzymuje, dość regularnie. Naprawdę myślałem, że to awaria hamulca przy nadmiernej prędkości. Odłączyłem turbinę wiatrową od akumulatorów, zostawiłem na pusto i ta sama obserwacja. Cóż, wiedziałem, że jest wyposażony w hamulec typu overspeed i od razu wiedziałem, że to tu leży problem. Ale po obserwacji doszedłem do czegoś innego.

Wiatr wieje w brutalnych porywach, a przyspieszenie turbiny wiatrowej jest zbyt duże i idzie w stronę bezpieczeństwa.Byłem dość zakłopotany i zaobserwowałem amperomierz. Zwykle wzrost natężenia jest dość elastyczny i regularny, tutaj jest prawie nagły, 10/15 amperów niemal natychmiast i natychmiast, turbina wiatrowa się zatrzymuje.

Dochodzę więc do wniosku, że lepiej jest przy wietrze 30 km/h, gładkim i regularnym, niż przy wietrze 40, który wieje w brutalnych porywach, nie jestem specjalistą od zjawisk wiatrowych, ale np. w zeszłym tygodniu miałem wiatr północny z prędkością 30 km/h turbina wiatrowa produkowała bardzo dobrze, a w tym tygodniu porywisty wiatr południowy, a do tego jego brutalna przekroczenie prędkości.

Wierzę komuś w tej kwestii forum miałem turbinę wiatrową air-x 400 i też zauważyłem, że zbyt łatwo się blokuje.U mnie to MW400 i myślę, że to normalne, ze względu na zbyt szybki wzrost produkcji. Twoja opinia ?
0 x
bernardd
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2278
Rejestracja: 12/12/09, 10:10
x 1




przez bernardd » 16/01/10, 11:43

Witam,

Dziękuję za obserwacje!

A nie miałeś żadnych opinii na temat działania hamulca wewnętrznego?

Potrzebowalibyśmy generatora, który w takich przypadkach nakłada większe obciążenie, aby mieć wytwarzający energię hamulec magnetyczny...

Z nieco bardziej złożoną regulacją prędkości? Nie jestem pewien, czy jest to konieczne...

Czy podajesz prąd, ale nie napięcie? Co to jest?

Z pamięci wyprostowałeś prąd i ładujesz akumulatory bezpośrednio bez pośredniego regulatora?
Ostatnio edytowane przez bernardd 16 / 01 / 10, 11: 47, 1 edytowany raz.
0 x
A bientôt!
darwenn
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 510
Rejestracja: 16/07/09, 17:43
x 9




przez darwenn » 16/01/10, 11:46

Tak, ponieważ turbina wiatrowa już reguluje obciążenie wewnętrznie. Maksymalnego napięcia na biegu jałowym przed hamowaniem nie mierzyłem, spróbuję jak będę miał czas. W przeciwnym razie pod obciążeniem, napięcie jest takie jak na akumulatorach, podczas hamowania nic nie widzę na mierniku/woltomierzu VU, ale spróbuję dokonać pomiaru na pustym akumulatorze.
0 x
bernardd
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2278
Rejestracja: 12/12/09, 10:10
x 1




przez bernardd » 16/01/10, 11:50

Bardzo interesujące byłoby przetestowanie z regulatorem MPPTn, który w naturalny sposób będzie starał się zwiększyć obciążenie....

Potrzebujesz także obwodu ładowania, który będzie ciągnął z tyłu, a nie żeby akumulatory były pełne :-) Możesz ewentualnie umieścić silnik lub grzejnik z tyłu, aby przetestować bez ograniczania akumulatorów...
0 x
A bientôt!
darwenn
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 510
Rejestracja: 16/07/09, 17:43
x 9




przez darwenn » 16/01/10, 11:53

Proszę bardzo, zrobiłem to na szybko, więc gdy jest pusta, turbina wiatrowa systematycznie hamuje, gdy tylko napięcie na biegu jałowym osiągnie 18 woltów.

Moje akumulatory nie są w tej chwili pełne, mam ładowanie 12,48.
0 x
bernardd
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2278
Rejestracja: 12/12/09, 10:10
x 1




przez bernardd » 16/01/10, 12:04

Jeśli prawidłowo rozładujesz akumulatory, napięcie powinno wynosić 14 V, czyli około 15 A i 220 W, prawda?

Dodatek: 12,48Vx15A=187W Na jaką moc podana jest Twoja turbina wiatrowa?

Musiałbyś znaleźć obciążenie 12 V o większej mocy niż akumulatory, które włączasz w obwodzie, gdy wzrasta natężenie prądu: w pewnym sensie ręczny MPPT :-)

Aby sprawdzić, czy spowalnia turbinę wiatrową?

Jeśli tak jest, testowanie MPPT będzie interesujące...

PS: akumulatory pod napięciem w ogóle nie powinny doceniać tych szczytów prądu.... Właśnie w takich sytuacjach możliwości kondycjonowania byłyby interesujące.
0 x
A bientôt!
darwenn
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 510
Rejestracja: 16/07/09, 17:43
x 9




przez darwenn » 16/01/10, 14:28

Nie, w rzeczywistości 12,48 V to napięcie akumulatorów, co oznacza, że ​​nie są one w pełni naładowane, nie jest to napięcie, gdy turbina wiatrowa je ładuje, jest to napięcie akumulatorów w stanie jałowym, w pewnym sensie ładowania wzrasta stopniowo i ponownie spada po zatrzymaniu turbiny wiatrowej.
0 x
bernardd
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2278
Rejestracja: 12/12/09, 10:10
x 1




przez bernardd » 16/01/10, 15:21

Wróciłem do tego co miałem :-) Ale jeśli chcesz mieć dokładne wskazanie mocy to mierz jednocześnie prąd i napięcie.

A jeśli napięcie przekroczy maksymalne napięcie akumulatorów ołowiowych (z pamięci 14,7 ??), to im się to nie spodoba.
0 x
A bientôt!
darwenn
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 510
Rejestracja: 16/07/09, 17:43
x 9




przez darwenn » 16/01/10, 17:18

Nie, pod obciążeniem woltomierz stabilizuje się na napięciu akumulatora lub wzrasta nieco powyżej, nic nienormalnego.
0 x
bernardd
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2278
Rejestracja: 12/12/09, 10:10
x 1




przez bernardd » 16/01/10, 17:33

darwenn napisał:Nie, pod obciążeniem woltomierz stabilizuje się na napięciu akumulatora lub wzrasta nieco powyżej, nic nienormalnego.


Za ile ?

Ale nawet w obecnej sytuacji, gdy akumulatory nie są pełne, to one ustalają napięcie turbiny wiatrowej i ograniczają jej moc, podczas gdy turbina wiatrowa mogłaby wzrosnąć do 17 V i dostarczyć większą moc...

Przez to ograniczenie trzeba stracić około 75 W ze 180 W... a hamowanie turbiny wiatrowej jest słabsze niż powinno, co powoduje, że obraca się ona zbyt szybko i szybciej się blokuje...
0 x
A bientôt!

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 325