Wykorzystaj siłę napędową ciśnienia wody z sieci

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
Avatar de l'utilisateur
Cuicui
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 3547
Rejestracja: 26/04/05, 10:14
x 6

Wykorzystaj siłę napędową ciśnienia wody z sieci




przez Cuicui » 25/03/09, 15:26

Wykorzystanie siły napędowej ciśnienia wody w sieci wodociągowej. Wodę możemy odzyskać po jej uruchomieniu. Do małych prac w przypadku przerwy w dostawie prądu
Przykład: prasa hydrauliczna do produkcji soku jabłkowego (woda nadmuchuje elastyczny pęcherz)

Obraz
Obraz
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79362
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060




przez Christophe » 25/03/09, 16:03

Rozmawialiśmy już o tym i dokonaliśmy szacunkowych obliczeń: jest to energia znikoma...

Jedyną ekonomicznie i potencjalnie interesującą rzeczą byłoby odzyskiwanie energii wodnej ze ścieków... Ale to zwiększałoby ryzyko zalania, braku ewakuacji ścieków i nie mówię tu o ryzyku korozji i konserwacji...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Cuicui
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 3547
Rejestracja: 26/04/05, 10:14
x 6




przez Cuicui » 26/03/09, 10:36

Christophe napisał:to znikoma energia...

Nie zgadzam się, ta prasa działa bardzo dobrze :P
Dla mnie to, co działa, nie jest bez znaczenia.
Jeśli znajdę inne zastosowania (głównie systemy wymagające utrzymywania ciśnienia, a zatem zużywające bardzo mało wody), będę Cię informować...
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79362
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060




przez Christophe » 26/03/09, 13:55

Kiedy mówię „nieistotne”, mam na myśli koszt inwestycji… i rentowność ekonomiczną…

Turbina pico, która kosztuje 200 euro i wytwarza 10 W podczas brania prysznica, prawdopodobnie zajmie 1000 lat, zanim stanie się opłacalna...

Przykład prasy zapewne się sprawdza, nie mam wątpliwości...ale jaka jest jej ogólna wydajność w porównaniu z modelem elektrycznym?

Większość sieci wyposażona jest w... pompy elektryczne (wieża ciśnień)...
0 x
Avatar de l'utilisateur
drwal
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4731
Rejestracja: 07/11/05, 10:45
Lokalizacja: Mountain ... (Trieves)
x 2




przez drwal » 26/03/09, 14:56

Christophe napisał:[...] Większość sieci wyposażona jest w... pompy elektryczne (wieża ciśnień)...
Pompa elektryczna do podnoszenia wody w zamku, ale nie do utrzymywania ciśnienia w sieci (grawitacja).

Niezła prasa sieciowa! : Chichot:
0 x
"Jestem wielkim brutalem, ale rzadko myli ..."
Avatar de l'utilisateur
Cuicui
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 3547
Rejestracja: 26/04/05, 10:14
x 6




przez Cuicui » 26/03/09, 17:35

Christophe napisał:Turbina pico, która kosztuje 200 euro i wytwarza 10 W podczas brania prysznica, prawdopodobnie zajmie 1000 lat, zanim stanie się opłacalna...

Oczywiście nie myślałem o wytwarzaniu prądu z wody wodociągowej, ale po prostu o wykorzystaniu ciśnienia. Być może da się obsługiwać jakieś małe narzędzia pneumatyczne, które staną się hydrauliczne? Oczywiście woda nie ma elastyczności powietrza, ale możemy spróbować...
0 x
Leo Maximus
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2183
Rejestracja: 07/11/06, 13:18
x 124




przez Leo Maximus » 26/03/09, 18:43

Cuicui napisał:
Christophe napisał:Turbina pico, która kosztuje 200 euro i wytwarza 10 W podczas brania prysznica, prawdopodobnie zajmie 1000 lat, zanim stanie się opłacalna...

Oczywiście nie myślałem o wytwarzaniu prądu z wody wodociągowej, ale po prostu o wykorzystaniu ciśnienia. Być może da się obsługiwać jakieś małe narzędzia pneumatyczne, które staną się hydrauliczne? Oczywiście woda nie ma elastyczności powietrza, ale możemy spróbować...

Witam,

Zaopatrzenie w wodę deszczową poprzez pompowanie zamontowanego na poddaszu zbiornika do spłukiwania toalet bez użycia pompy elektrycznej. Wymaga podwójnej turbiny, jedna obracająca drugą. Uważaj na wycieki!

8)
Ostatnio edytowane przez Leo Maximus 26 / 03 / 09, 21: 06, 1 edytowany raz.
0 x
lejustemilieu
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4075
Rejestracja: 12/01/07, 08:18
x 4




przez lejustemilieu » 26/03/09, 18:55

:D Chcę powiedzieć:
Korzystanie z ciśnienia sieci wodociągowej jest jak prąd elektryczny, oznacza to posiadanie napięcia, ale nie prądu, a zatem brak zasilania..p=ui
:?
0 x
Człowiek jest z natury zwierzęciem politycznym (Arystoteles)
Avatar de l'utilisateur
Cuicui
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 3547
Rejestracja: 26/04/05, 10:14
x 6




przez Cuicui » 27/03/09, 01:20

lejustemilieu napisał::D Chcę powiedzieć:
Korzystanie z ciśnienia sieci wodociągowej jest jak prąd elektryczny, oznacza to posiadanie napięcia, ale nie prądu, a zatem brak zasilania..p=ui
:?

Ewentualnie możemy uzyskać nieco większą moc stosując rury o dużej średnicy ograniczające straty ciśnienia. Ale zużywa więcej wody.
Woda z sieci wodociągowej nadaje się do zastosowań wymagających małej mocy, ale dobrego ciśnienia, takich jak prasa do jabłek.
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 27/03/09, 07:18

problem w tym, że aby mieć prąd, trzeba zużywać wodę: cena wody jest znacznie wyższa niż cena energii, którą dostarcza

Marnowanie wody pitnej w celu odzyskania niewielkiej części tego, co zużyto na jej pompowanie, jest złym pomysłem

wykorzystanie energii z sieci wodociągowej może być ciekawe tylko w przypadku czegoś, co nie działa zbyt często, a którego koszt nie ma znaczenia...

z wyjątkiem szczególnych przypadków: obsługi płotu pod napięciem na polu, na którym jest wodociąg: turbina wytwarzająca niezbędne kilka watów będzie nalewać wodę do koryta i nie będzie stracona: stado krów zawsze będzie wypiło więcej wody, niż zużyto do obsługi ogrodzenia
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 367