Ciepła woda użytkowa latem: bojler czy elektryczny?

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
logredudon
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 42
Rejestracja: 08/11/08, 23:44

Ciepła woda użytkowa latem: bojler czy elektryczny?




przez logredudon » 23/12/08, 11:52

Witam,

Posiadam kocioł na granulat Okofen, który produkuje również ciepłą wodę użytkową. Mój podgrzewacz wody jest mieszany.
Co radzicie mi zrobić w czasie dobrej pogody (tj. w okresie, kiedy już nie ogrzewamy): kontynuować produkcję ciepłej wody przy bojlerze czy przejść na produkcję prądu?

Dziękuję.
0 x
Avatar de l'utilisateur
pętla
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 816
Rejestracja: 03/10/07, 06:33
Lokalizacja: Picardie




przez pętla » 23/12/08, 12:18

Halo

Żeby sprawdzić, czy kiedykolwiek o tym myślałeś:

Słoneczny podgrzewacz wody

A+
0 x
Avatar de l'utilisateur
I Citro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5129
Rejestracja: 08/03/06, 13:26
Lokalizacja: bordeaux
x 11




przez I Citro » 23/12/08, 12:41

: Arrow: Cóż, solarny podgrzewacz wody jest raczej zawyżony i nie da się go zamortyzować, chyba że wynegocjujesz go tak dokładnie, jak to możliwe i zainstalujesz go samodzielnie... 8000 euro we Francji zainstalowane za mniej niż 200 euro na przykład w Chinach lub Turcji... : Evil:

Zadałem sobie też pytanie, czy rozsądniej byłoby wyłączyć kocioł gazowy latem i zastąpić gazowy podgrzewacz wody (z 1991 r.) z kontrolką świecącą 24 godziny na dobę na dobrze izolowany elektryczny podgrzewacz wody... :?
0 x
Avatar de l'utilisateur
pętla
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 816
Rejestracja: 03/10/07, 06:33
Lokalizacja: Picardie




przez pętla » 23/12/08, 12:56

Cześć Citro

Oczywiste jest, że zwrot z inwestycji w termiczną instalację fotowoltaiczną pod klucz (nawet samego CESI) nie jest możliwy, biorąc pod uwagę ceny pobierane obecnie przez profesjonalistów.
Można winić za to dotacje lub nie, ceny są „zawyżane” przez instalatorów, ale nie możemy podważać tej formuły, która ma realny interes ekologiczny (w przeciwieństwie do niektórych, które jedynie zwiększają naszą zależność energetyczną od produktów nieodnawialnych).

Teraz ci, którzy mieszkają w słonecznym regionie, są sprawni i zmotywowani, mogą bardzo dobrze wykonać samodzielną instalację, za budżet, który nie ma nic wspólnego z powyższym (a który też jest zupełnie inny). realistyczny fakt)

A+
0 x
logredudon
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 42
Rejestracja: 08/11/08, 23:44




przez logredudon » 23/12/08, 13:49

Rzeczywiście dzisiaj ekologia nie rymuje się z ekonomią.

Prawdą jest, że być może w ciągu 15 lat się tam znajdziemy, ale natychmiastowy zakup oznacza piekielnie dużo dodatkowych kosztów.
Przykładowo mam wybudowaną pojedynczą ścianę (1. dopłata), mam zainstalowany kocioł na pelet (2. dopłata) i chciałbym zaizolować poddasze wełną drzewną, ale jest to 4 razy droższe niż wełna szklana !!!! I trzeba znaleźć rzemieślników, którzy to robią!!!
Solarny podgrzewacz wody też o tym myślałem, ale jak już powiedziano, jest to dodatkowy koszt 8000 euro.
I nie otrzymasz ulgi podatkowej przez 1 lub 2 lata...

Zatem na razie tylko Krezus może sobie pozwolić na idealny, ekologiczny dom....

W przeciwnym razie, wracając do mojego początkowego pytania:
Posiadam kocioł na granulat Okofen, który produkuje również ciepłą wodę użytkową. Mój podgrzewacz wody jest mieszany.
Co radzicie mi zrobić w czasie dobrej pogody (tj. w okresie, kiedy już nie ogrzewamy): kontynuować produkcję ciepłej wody przy bojlerze czy przejść na produkcję prądu?


Dziękuję.
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 23/12/08, 14:12

Mam też okofen i 2 lata temu dokonywałem pomiarów dwa razy co 2 dni: 15 dni z podgrzewaczem wody na „elektrycznym”; 15 dni z kotłem poprzez pomiar zużycia peletu (w lejach kotła)
jedyną niepewnością w moim pomiarze było faktyczne zużycie ciepłej wody, ponieważ nie miałem licznika objętości na podgrzewaczu wody. jest to zatem wartość szacunkowa, biorąc pod uwagę, że nasze codzienne nawyki dotyczące zużycia wody były takie same w obu okresach.

Krótko mówiąc, musiałbym podać dokładne wyniki, ale z tego, co pamiętam, zużycie energii było w przybliżeniu dwukrotnie większe w porównaniu z ilością ciepłej wody wyprodukowanej przez kocioł. w rzeczywistości konieczne jest podgrzanie wody w bojlerze oprócz tej w zbiorniku, a straty cieplne są większe.
z drugiej strony, energia kwh na „pellet” była w przybliżeniu o połowę tańsza niż energia elektryczna kwh poza szczytem, ​​ostateczny koszt był w przybliżeniu taki sam.
0 x
Obraz
Kliknij mój podpis
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 28/12/08, 12:10

logredudon napisał:[kolor=czerwony]Mam kocioł gazowy Okofen, który produkuje również ciepłą wodę użytkową. Mój podgrzewacz wody jest mieszany.
Co radzicie mi zrobić w czasie dobrej pogody (tj. w okresie, kiedy już nie ogrzewamy): kontynuować produkcję ciepłej wody przy bojlerze czy przejść na produkcję prądu?

Dziękuję.


Co chcesz żebyśmy ci powiedzieli????

Dirk zadał pytanie z energetycznego punktu widzenia.

Rozwiązałem to emocjonalnie: mam (już miałem) solarny podgrzewacz wody. Rentowność??? Mam nadzieję, że inwestycja zwróci się w ciągu 15 lat, jeśli nie będzie awarii. Potwierdzają to moje szacunki wykonane po 4 latach na podstawie licznika skrzynki regulacyjnej i licznika wody obwodowej. Raczej trochę mniej: tendencja do 12 lat... przy rosnących kosztach energii.

Ale twierdzę, że prysznic z ciepłą wodą słoneczną jest psychologicznie lepszy!!! Prosty fakt, że bojler nie uruchamia się, hmm, to dobrze!

Zatem dla mnie (ale to dotyczy tylko mnie) zadowalającą kombinacją jest pellet + energia słoneczna. Ale trzeba umieć dopasować faktury...

Rozwiązaniem, którego nienawidzę, bo jest półjądrowe, jest pellet + prąd. Ale jest to konieczne, jeśli budżet jest decydujący. Całkowicie szanuję każdego, kto mi mówi: nie mogę!!! (chyba że wyda fortunę na wygórowane samochody i nigdy nie kwestionuje „rentowności” swojego samochodu).

ORAZ rozwiązaniem pytającym są same granulki. Wątpliwe, bo jaki wpływ na żywotność kotła (wraz z uruchomieniem zimno, więc przejazdem faza kondensacji, zanim ciało będzie wystarczająco ciepłe, raz dziennie) ??????? Gdyby nie ten moment radziłbym "zmarnować" kilka pelletów...

Więc nie jesteś dalej do przodu. Kompromis jest zawsze osobistym wyborem. To wybór, który wydaje ci się najmniej zły w chwili, gdy go dokonujesz...

Pisałem to gdzie indziej, powtarzam: nie jestem jednym z ajatollahów tego (ludzi, dla których jest tylko jedno rozwiązanie).

Wniosek: jeśli ktoś odpowie na Twoje pytanie w sposób twierdzący i rozkazujący, sprawdź, czy nie jest czyimś ajatollahem.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 126