Zbiornik buforowy na kotle na pelety

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
lv13r
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 147
Rejestracja: 30/12/04, 10:09

Zbiornik buforowy na kotle na pelety




przez lv13r » 16/11/08, 10:49

witam chcialbym sie dowiedziec czy zbiornik buforowy jest bardzo przydatny na kotle peletowym poniewaz (jezeli dobrze wszystko zrozumialem to balon jest rodzajem akumulatora ktory sie laduje i jest uzywany gdy kocioł jest wyłączony np kocioł na drewno (pusty) (lub na solar) balon przejmuje ale
kocioł na pelety jest zasilany na stałe, trochę jak na olej opałowy lub gaz, uruchamia się od razu po zgłoszeniu żądania, a następnie przechodzi w stan czuwania (lub podtrzymuje), więc po co zbiornik buforowy??? Czytałem posty o BT na e forum
ale nie bardzo widzę przydatność bufora w przypadku pisania powyżej
dziękuję
lv13R
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 16/11/08, 12:49

masz absolutną rację, zbiornik buforowy jest środkiem łagodzącym problemy z regulacją i nieciągłością niektórych źródeł ciepła.
kocioł na pelety jest automatyczny i modulowany, dzięki czemu przy prawidłowym doborze stale dostarcza dokładnie taką ilość energii, jaka jest wystarczająca do pokrycia zapotrzebowania cieplnego obiegu grzewczego.
piłka jest w tym przypadku bezużyteczna.
trzeba zdać sobie sprawę, że balon sam w sobie nie jest „plusem”, ma straty ciepła i jego obecność jest uzasadniona tylko wtedy, gdy stanowi rozwiązanie gorszej sytuacji na starcie.
0 x
Obraz
Kliknij mój podpis
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79361
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060




przez Christophe » 16/11/08, 12:51

Dodatkowo w każdym przypadku masz zasobnik CWU pełniący funkcję bufora (zredukowany ale nadal bufor)
0 x
lv13r
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 147
Rejestracja: 30/12/04, 10:09




przez lv13r » 16/11/08, 13:02

dziękuję dirkowi pittowi i christopherowi
więc ok mam to
Muszę zmodyfikować instalację paliwową na kocioł wielopaliwowy (werner 25kW) + zasobnik CWU 300L
Myślałem o ustawieniu kotła na paliwo równolegle z vernerem
ale kiedy patrzę na różne plany w sieci, zawsze znajduję dwa kotły szeregowo???
DLACZEGO
jaki jest sens przepuszczania kalorii przez bojler, który nie działa???
LV13R
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79361
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060




przez Christophe » 16/11/08, 13:04

Uh, nie spojrzałeś wtedy na wykresy na econo :)

Jakie diagramy? Opublikuj je tutaj, jeśli je znajdziesz...
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 16/11/08, 13:05

Christophe napisał:Dodatkowo w każdym przypadku masz zasobnik CWU pełniący funkcję bufora (zredukowany ale nadal bufor)


Nie rozumiem, co masz na myśli, Christopherze,
ciepła woda z zasobnika CWU nigdy nie wraca do obiegu grzewczego, więc nie występuje efekt „bufora”.
zbiornik CWU gromadzi ciepło, ale nigdy go nie oddaje (oczywiście z wyjątkiem wody pod prysznicem : Lol: )
prawdopodobnie jedynym korzystnym efektem, jaki widzę, byłoby pochłanianie nadmiaru ciepła dostępnego, gdy zapotrzebowanie na ogrzewanie jest niskie, aby zapobiec zbyt częstemu zatrzymywaniu.
0 x
Obraz

Kliknij mój podpis
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79361
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060




przez Christophe » 16/11/08, 13:08

No cóż, bufor to bufor, to znaczy ogranicza załączanie/wyłączanie urządzenia grzewczego i moc zainstalowaną... Co więcej, przy kotle na drewno pozwala uniknąć przegrzania nawet zasobnika CWU.

W tym sensie to powiedziałem!

Pojedynczy prysznic może natychmiast pobrać 60 kW w zależności od natężenia przepływu/T°! Jest ogromny… więc minęło dużo czasu, odkąd zrozumieliśmy zainteresowanie dabbingiem w zbiorniku ECS…
0 x
Avatar de l'utilisateur
pętla
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 816
Rejestracja: 03/10/07, 06:33
Lokalizacja: Picardie




przez pętla » 16/11/08, 13:16

Halo

Może być zainteresowanie szeregowym podłączeniem kotła na drewno przed powrotem kotła olejowego.
Gdy pracuje kocioł na drewno (drewno lub pelety), woda wpływająca do kotła olejowego jest już gorąca, co uniemożliwia uruchomienie palnika.
Gdy kocioł opalany drewnem zatrzymuje się, temperatura wody obiegowej spada, a kocioł opalany olejem uruchamia się „na gorąco”, gdy tylko zostanie osiągnięta nastawa temperatury kalorstatu.
Mały regulator i trójdrożny zawór z napędem muszą wówczas umożliwiać ominięcie części drewnianej, o ile pracuje palnik olejowy.

Jak chcesz to mogę zrobić szkic

A+
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79361
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060




przez Christophe » 16/11/08, 13:58

Cóż, wolałbym coś przeciwnego: obejście (przynajmniej częściowo) bojlera olejowego za pomocą 1 trójdrożnego zaworu z napędem i prostego sterowania włącz/wyłącz (całość = maks. 3 €)... Ponieważ ciągłe nagrzewanie korpusu grzewczego bojlera olejowego to czysta strata...
0 x
lv13r
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 147
Rejestracja: 30/12/04, 10:09




przez lv13r » 16/11/08, 14:18

dzięki za odpowiedzi
christophe dobrze jakbym przejrzał twój schemat na twojej instalacji ale mam problem ze zrozumieniem wszystkiego bo między pc zbiornik buforowy solar plus mnogość zaworów i akceleratora.....
poza tym to daleko od tego co mam w domu (kocioł na paliwo akcelerator około dziesięciu grzejników w skrócie to jest podstawowe z domu podstawowe nawet bojler jest elektryczny
pytanie na ten temat jest takie, że będę mógł użyć kuli
300 L, który będzie montowany obok werandy, aby latem był ogrzewany panelami słonecznymi (zimowa woda w balonie podgrzewana przez werner, a latem przez panele słoneczne)
jeśli to możliwe, umieść mały schemat (jeśli jest to wykonalne),
Dlatego szukam schematów na dobry kompromis wiedząc, że wszyscy mi mówią, że nie da się obsługiwać kotła wielopaliwowego poniżej 80°
w wodzie kotłowej t° (ryzyko skraplania w rurze i kotle (punkt rosy) przy ustawieniu paliwa na 60°
dziękuję
lv13R
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 237