Inicjacja: zrób autonomiczną lampkę nocną

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
Boris591
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 26/04/08, 13:39

Inicjacja: zrób autonomiczną lampkę nocną




przez Boris591 » 26/04/08, 13:44

Halo

Powoli odkrywam energetykę odnawialną (obszar, który bardzo mnie interesuje)

i chciałabym zacząć robić bardzo proste rękodzieło DIY.

Pierwszy montaż jaki chcę wykonać: samodzielna żarówka.

Pomysł jest prosty: panel słoneczny, który w ciągu dnia ładuje akumulator, który z kolei będzie zasilał żarówkę przez całą noc.


To powiedziawszy, oto moje pytanie: montaż zostanie przeprowadzony przy użyciu zwykłej żarówki o mocy 100 W.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na energię na około 12 godzin, niezbędne do dobrania odpowiednio wydajnego akumulatora i panelu słonecznego, który będzie w stanie go naładować także w 12 godzin.



dziękuję za podanie podstawowych wzorów, które pozwolą mi samodzielnie obliczyć te proste dane :P
0 x
Avatar de l'utilisateur
NLC
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2751
Rejestracja: 10/11/05, 14:39
Lokalizacja: Nantes




przez NLC » 27/04/08, 01:10

Żarówka o mocy 100 W zużyje 100 Wh energii po 1 godzinie, zatem po 1200 godzinach zużyje 12 Wh.

Potrzebujesz zatem rezerwy energii 1200 Wh, aby świecić żarówką o mocy 100 W przez 12 godzin.
Jeśli Twoja żarówka jest żarówką 12 V, zbiornikiem energii może być akumulator 12 V.

Żarówka o mocy 100 W/12 V zużywa 8.3 ampera (P = U x I zatem I = P / U)
Czyli po godzinie zużyje 8.3Ah. Aby wytrzymać 12 godzin, Twój akumulator musi mieć pojemność 8.3Ax12h = 100Ah.

Do tego samego wyniku dochodzimy, znając potrzebną rezerwę energii (1200 Wh) i dzieląc ją przez napięcie zbiornika. Zatem 1200 Wh / 12 V = 100 Ah.

Zatem Twój akumulator będzie musiał być akumulatorem 12 V / 100 Ah, aby mógł świecić żarówką o mocy 100 W przez 12 godzin.

Potrzebujesz więc panelu słonecznego, który będzie w stanie napełnić zbiornik 12 V/100 Ah (1200 Wh) w ciągu dnia. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w ciągu dnia mamy 8 godzin światła słonecznego, Twój panel musi zatem być w stanie zapewnić 150 W przez 8 godzin. Co daje nam 150W x 8h = 1200Wh.

Teoretycznie potrzeba od 1 do 2 m² panelu słonecznego. W praktyce prawdopodobnie od 2 do 3, bo nie jest powiedziane, że tak naprawdę słońce świeci 8 godzin.
0 x
Avatar de l'utilisateur
NLC
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2751
Rejestracja: 10/11/05, 14:39
Lokalizacja: Nantes




przez NLC » 27/04/08, 01:12

Należy pamiętać, że stosując żarówki LED można uzyskać taką samą ilość światła jak żarówka o mocy 100 W, ale przy mniejszym poborze prądu. Zatem oczywiście mniejsza rezerwa energii i mniejsza powierzchnia panelu
0 x
Boris591
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 26/04/08, 13:39




przez Boris591 » 27/04/08, 10:46

bardzo dziękuję nlc

doskonała odpowiedź :P

Teraz będę mógł wykonać moje małe obliczenia :)

dziękuję
0 x
Boris591
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 26/04/08, 13:39




przez Boris591 » 27/04/08, 11:11

nlc napisał:Należy pamiętać, że stosując żarówki LED można uzyskać taką samą ilość światła jak żarówka o mocy 100 W, ale przy mniejszym poborze prądu. Zatem oczywiście mniejsza rezerwa energii i mniejsza powierzchnia panelu



Też o tym myślałem.

Na tej stronie widzę diody LED 12 V o mocy 1 lub 3 W

Ale pod względem oświetlenia są porównywalne z „tradycyjnymi” żarówkami o ilu watach? 15?50? ....


dziękuję :P
0 x
Obelix
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 535
Rejestracja: 10/11/04, 09:22
Lokalizacja: Tulon




przez Obelix » 27/04/08, 11:51

Witam,

Kompaktowa żarówka fluorescencyjna już dzieliłaby moc wymaganą do tego samego oświetlenia przez trzy.
Następnie należy podjąć środki ostrożności przy doborze paneli słonecznych, ponieważ 8 godzin dziennie wydaje mi się bardzo optymistyczne!
Z doświadczenia biorę 3-krotność mocy szczytowej panelu używanego dziennie. I prawie mieszczą się w zakresie rzeczywistych wymiarów. I znowu jestem w regionie Tulonu!!!

W przytoczonym przykładzie wziąłbym panele o mocy 400 Wp, co daje akumulator 12 V z prądem ładowania 400/12 => 34 A, czyli akumulator 350 Ah.
Mówię to z doświadczenia, ponieważ biorę udział w utrzymaniu izolowanego obiektu, który zużywa 1 kWh dziennie przez około 24 godziny na dobę, 24 dni w tygodniu.

Obelix
0 x
In medio stat virtus !!
Boris591
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 26/04/08, 13:39




przez Boris591 » 27/04/08, 23:25

dziękuję za tę dodatkową informację

Dzięki temu mogę nieco udoskonalić mój projekt
(i dowiaduję się ciekawych rzeczy :P )



Mam jeszcze pytanie :
szybkie wyszukiwanie akumulatorów i odkryłem, że 12 V.

lub w przypadku niektórych pomysłów na majsterkowanie będę musiał użyć 220 (dla dość mocnego silnika elektrycznego)

Wiem, że "wystarczy" przerobić 12 na 220, ale czy nie ma strat w manewrze? Mówię tu zarówno o mocy, jak i pojemności ładowania akumulatora (no czy nie skróci to maksymalnego możliwego czasu użytkowania silnika?)


dzięki tobie :)
0 x
rodibruno
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 157
Rejestracja: 06/11/06, 22:19
Lokalizacja: ARGENTYNA
x 6

Re: Inicjacja: Zrób to sam autonomiczną lampką nocną




przez rodibruno » 28/04/08, 00:36

Boris591 napisał:Halo

Powoli odkrywam energetykę odnawialną (obszar, który bardzo mnie interesuje)

i chciałabym zacząć robić bardzo proste rękodzieło DIY.

Pierwszy montaż jaki chcę wykonać: samodzielna żarówka.

Pomysł jest prosty: panel słoneczny, który w ciągu dnia ładuje akumulator, który z kolei będzie zasilał żarówkę przez całą noc.


To powiedziawszy, oto moje pytanie: montaż zostanie przeprowadzony przy użyciu zwykłej żarówki o mocy 100 W.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na energię na około 12 godzin, niezbędne do dobrania odpowiednio wydajnego akumulatora i panelu słonecznego, który będzie w stanie go naładować także w 12 godzin.



dziękuję za podanie podstawowych wzorów, które pozwolą mi samodzielnie obliczyć te proste dane :P



Przyjaciel :
strony konsultacji to:
http://www.coolearthsolar.com/
Obraz

mówią, że znacznie zwiększają wydajność paneli fotowoltaicznych, jest to rozwiązanie proste i bardzo łatwo konkurować, np. stary ekran paraboliczny i folia aluminiowa, mogłyby zastąpić ten odbłyśnik.
Typ!!
pozdrowienia z Argentyny

Rodolfo
0 x

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 215