Generator termoakustyczny

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
Avatar de l'utilisateur
NLC
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2751
Rejestracja: 10/11/05, 14:39
Lokalizacja: Nantes

Generator termoakustyczny




przez NLC » 29/03/08, 19:17

No to wrzucam tutaj, nie zagłębiałem się zbytnio, nie mam czasu, ale dasz radę, bo temat wydaje mi się bardzo ciekawy:

Wiemy, że na 1000W na metr kwadratowy energii słonecznej, z panelem fotowoltaicznym, nie odzyskujemy dużo (wydajność między około 10 a 15%, prawda?).

Ponadto ogniwa fotowoltaiczne są drogie.

Z drugiej strony kolektor słoneczny jest tańszy i lepiej odzyskuje energię słoneczną. Problem w tym, że występuje w postaci ciepła, które trudno przekształcić w energię elektryczną. Niektórzy i tak to robią, z koncentracją słoneczną i silnikiem Stirlinga połączonym z generatorem.

Ale jest to naprawdę skomplikowane i drogie ze względu na poruszającą się mechanikę.
istnieje również sposób na konwersję ciepła za pomocą modułu peltiera, ale widzieliśmy w innym temacie, że wydajność jest kiepska

Jakiś czas temu powiedziano mi o efekcie termoakustycznym, którego nie znałem. To dmuchacze szkła odkryli, że zasadniczo różnica temperatur może powodować dźwięk.

Dzięki systemowi rezonansu i fal stojących dźwięk ten może być wykorzystany do wytwarzania zimna lub generowania elektryczności.

Istnieją również lodówki wykorzystujące ten proces. Ale ponieważ jest odwracalny, możemy zatem wytwarzać energię elektryczną z różnicy temperatur.

Nie do końca zrozumiałem jeszcze tę zasadę, ale z tego, co rozumiem, ponieważ dźwięk jest ciągiem ciśnień i obniżeń, temperatura gazu zmienia się w szczytach i dolinach ciśnienia.

Dzięki efektowi rezonansu i fal stojących otrzymujemy cykl Carnota i odpowiednik silnika Stirlinga, ale bez żadnych ruchomych części.

Zasadniczo w tym systemie, jeśli wstrzykniesz mu dźwięk, pobiera ciepło z zimnego źródła do gorącego źródła (działając jak lodówka). A jeśli zrobimy coś odwrotnego, to znaczy położymy gorące źródło po jednej stronie, a zimne po drugiej, powstanie dźwięk, który można przekształcić w elektryczność.

Pozwolę ci kopać trochę głębiej, ale przeglądając szybko sieć, zobaczyłem, że było już kilku badaczy w pracy. Widziałem też studentów pracujących nad tym zjawiskiem i okazuje się, że jest to bardzo łatwe do wdrożenia!

Nie wiem, czy będę w stanie dużo śledzić i uczestniczyć w temacie, bo nie mam za dużo wolnego czasu, ale i tak spróbuję!

Do przeczytania dla ciebie! :D
0 x
Avatar de l'utilisateur
NLC
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2751
Rejestracja: 10/11/05, 14:39
Lokalizacja: Nantes




przez NLC » 30/03/08, 01:17

Ciekawy punkt wyjścia i film demonstracyjny nieco dalej na stronie: http://www.io.com/~frg/
0 x
Avatar de l'utilisateur
bham
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1666
Rejestracja: 20/12/04, 17:36
x 6




przez bham » 30/03/08, 19:22

Czapki z głów przed Twoją wytrwałością i przemianą Twojego motocykla.
http://chaenel.free.fr/cmsimple/?Econom ... 9lectrique

To prawda, że ​​aby dostać się do Savenay/Nantes szybkim pasem, lepiej przejść na wyższy poziom.
Zabierzesz go do Kopalni, kiedy skończysz?
0 x
Avatar de l'utilisateur
NLC
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2751
Rejestracja: 10/11/05, 14:39
Lokalizacja: Nantes




przez NLC » 30/03/08, 19:31

tak! 8)
W rzeczywistości nie mam wielkiego wyboru, ponieważ to 500 i nie mam prawa jazdy na motocykl, muszę bezwzględnie uzyskać homologację w kategorii 11 kW (15 KM), aby móc nim jeździć z prawem jazdy na samochód.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
Wiadomości: 4559
Rejestracja: 29/07/06, 11:14
Lokalizacja: Ile de France
x 42




przez Capt_Maloche » 30/03/08, 23:16

Czapki z głów przed pracą przy podwoziu motocykla
Nienawidzę czytać więcej

Jeśli chodzi o termoakustykę, przeczytałem artykuł na ten temat
musisz iść dalej w temacie, nie wszystko zrozumiałem
0 x
"Konsumpcja jest podobna do pocieszenia wyszukiwania, sposób, aby wypełnić pustkę egzystencjalną rośnie. Z kluczem, dużo frustracji i trochę winy, rosnącej świadomości ekologicznej." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUCH, Aahh! ^ _ ^
Avatar de l'utilisateur
NLC
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2751
Rejestracja: 10/11/05, 14:39
Lokalizacja: Nantes




przez NLC » 31/03/08, 08:24

Zacząłem rozumieć, co się dzieje, ale wtedy na poziomie obliczeń, które chcemy zobaczyć, odbieram dzwonek.....: Chichot:

Zasadniczo na fali akustycznej, w szczytach ciśnienia gaz podnosi temperaturę i dostarcza ciepło do warstwy granicznej tego, co nazywają „stosem”, aw korytach ciśnienia gaz ochładza się i odbiera ciepło w warstwie granicznej. A potem to działa krok po kroku, jak szereg ochotników podających sobie wiadra z wodą.
Po jednej stronie „kominu” kładziemy wymiennik gorący, po drugiej wymiennik zimny.

Tutaj jest to dość dobrze wyjaśnione: http://thermoacoustique.free.fr/

„Stos” to w rzeczywistości wiele cienkich płytek ułożonych w stos, aby przepuszczały dźwięk, ale tworzyły warstwy graniczne (rodzaj skóry), które pozwolą przewodzić ciepło.

Na tej stronie używa katalizatora ceramicznego, a na innym zrobiono to z folii o grubości kilku mikronów, zwiniętej na siebie i której uzwojenia są rozmieszczone żyłką wędkarską.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
Wiadomości: 4559
Rejestracja: 29/07/06, 11:14
Lokalizacja: Ile de France
x 42




przez Capt_Maloche » 31/03/08, 10:01

Tak, dobrze zrozumiałem teorię, częstotliwość trzeba dostroić do skoku wymiennika

a im większe ciśnienie, tym większa amplituda

w zasadzie HP w zamkniętej objętości pod ciśnieniem i wymiennik, którego skok jest dostosowany do przewidywanej częstotliwości, z gorącym tonem i zimnym tonem, najwyraźniej jest to odwracalne

http://thermoacoustique.free.fr/

Ale tam, gdzie odbieram, jest na łączu, który podajesz na górze, z podgrzewanymi płytkami, napięcie wychodzi bezpośrednio i jeśli dobrze czytam, jest to piezo

Aplikacja solarna:
http://www.ginjfo.com/Publics/Actualite ... C3%A9.html
Według Symko takie urządzenie mogłoby zoptymalizować wydajność paneli fotowoltaicznych, która obecnie waha się od 20% (dla rynku masowego) do 40%, a następnie mogłaby wzrosnąć powyżej 50%.

Obraz
Ostatnio edytowane przez Capt_Maloche 31 / 03 / 08, 10: 39, 2 edytowany raz.
0 x
"Konsumpcja jest podobna do pocieszenia wyszukiwania, sposób, aby wypełnić pustkę egzystencjalną rośnie. Z kluczem, dużo frustracji i trochę winy, rosnącej świadomości ekologicznej." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUCH, Aahh! ^ _ ^
Avatar de l'utilisateur
NLC
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2751
Rejestracja: 10/11/05, 14:39
Lokalizacja: Nantes




przez NLC » 31/03/08, 10:12

W rzeczywistości efekt jest odwracalny, więc zamiast wysyłania dźwięku do systemu w celu wytworzenia chłodu, możemy wykorzystać różnicę temperatur gorące źródło/zimne źródło do wytworzenia lub wzmocnienia dźwięku, który następnie generuje prąd za pośrednictwem pewnego rodzaju HP lub piezo.

http://www.io.com/%7Efrg/history.htm
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16117
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5239




przez Remundo » 31/03/08, 12:12

Cześć Nlc i Kapitanie Maloch!

Capt_Maloche napisał:Aplikacja solarna:
http://www.ginjfo.com/Publics/Actualite ... C3%A9.html
Według Symko takie urządzenie mogłoby zoptymalizować wydajność paneli fotowoltaicznych, która obecnie waha się od 20% (dla rynku masowego) do 40%, a następnie mogłaby wzrosnąć powyżej 50%.



„Wydajność konwersji fal dźwiękowych na energię elektryczną jest całkiem dobra, tylko 20% energii dźwiękowej jest tracone, z drugiej strony ogólna wydajność, z ciepła na energię elektryczną, może wynosić od 20 do 25% według Oresta Symko Rzeczywiście, im większa różnica temperatur między źródłem ciepła a cylindrem, tym lepsza wydajność”.

Patrzę na sprawę... Wiesz, że hipertermiczna pułapka bezpośredniego promieniowania słonecznego (PHRSD, patent SYCOMOREEN) ma 90% skuteczność wychwytywania ciepła w temperaturze 1000°C...

Nadal obawiam się, że ten system nie osiągnie wydajności dobrego cyklu Stirlinga. Z drugiej strony, w przypadku zastosowania u osoby fizycznej jest to może mniej skuteczne, ale bardziej ekonomiczne w zakupie, ponieważ produkcja wydaje się być bez ruchomych części ...

Wreszcie w tym wszystkim uważam, że tryb warunkowy jest zbyt często używany, a zasada nie jest jasno wyjaśniona…

@+
0 x
Obraz
Avatar de l'utilisateur
NLC
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2751
Rejestracja: 10/11/05, 14:39
Lokalizacja: Nantes




przez NLC » 31/03/08, 12:43

Remundo napisał:Wreszcie w tym wszystkim uważam, że tryb warunkowy jest zbyt często używany, a zasada nie jest jasno wyjaśniona…
@+


Spójrz na tę stronę: http://thermoacoustique.free.fr/effetth ... stique.htm

Wyjaśnienia są zwięzłe, ale w końcu rozumiesz, jak to działa.
I spójrz na eksperyment na dole strony: probówka, kawałek ceramiki odzyskany z katalizatora, rezystor grzejny, a zespół wypluwa 100 dB!
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 193