Informacje o komórce Peltiera

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
Harry Ravi
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 183
Rejestracja: 18/03/08, 14:30

Informacje o komórce Peltiera




przez Harry Ravi » 20/03/08, 11:10

Wiem, że to opętane jest mało używane do wytwarzania energii elektrycznej.

Nie chcę produkować energii elektrycznej, ale ciepło i zimno.

wyobraź sobie ogniwo termoelektryczne

przy różnicy 100 ° C na dwóch punktach zgrzewania mamy 1 W / h produktu.
Ale jeśli zrobię coś odwrotnego (komórka Peltiera)?
Jeśli zdecyduję się wysłać 1W / hw tej komórce, czy będę miał różnicę większą, mniejszą lub równą 100 ° C?

Ponadto, aby poznać teoretyczne zużycie energii elektrycznej (w watach) ogniwa Peltiera, muszę odnieść się do wzoru:
- delta temperatury między dwoma punktami spawania
- współczynnik Peltiera, który różni się w zależności od dwóch wybranych przewodników
- objętość zastosowanego przewodnika (myślę, że nie działa na napięcie, ale na prąd)
- energia elektryczna
- pogoda

Znalazłem wzór:
c = dT / V
z:
- współczynnik C Peltiera
- różnica temperatur dT
- napięcie V.

Brakuje mi w tej formule objętości dyrygenta, intensywności i czasu
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11043




przez Christophe » 20/03/08, 11:25

Cześć Henri :)

1) Aby wyprodukować energię elektryczną, normalne jest, że wydajność jest wyjątkowo niska: mniej niż 1% ...

Testy zostały już wykonane forumszobacz wideo tutaj: https://www.econologie.com/forums/thermoelec ... t4884.html

2) Właściwie chcesz użyć peltiera, tak jak jest to zwykle używane, tj. Chłodzenie bez ruchomych części.
W tym przypadku wydajność na zimno jest rzędu 20%.

Jeśli wyślesz 5 W prądu, otrzymasz 1 W zimna i 4 W ciepła.

Maksymalna temperatura detla zależy od konstrukcji modułu, a nie od mocy, wynosi około 60 do 70 ° C zgodnie z krzywymi w pdf poniżej.

3) Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.econologie.com/forums/post71842.html i w tym dokumencie: https://www.econologie.com/effet-peltier ... -3746.html
Ostatnio edytowane przez Christophe 20 / 03 / 08, 12: 18, 2 edytowany raz.
0 x
Harry Ravi
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 183
Rejestracja: 18/03/08, 14:30




przez Harry Ravi » 20/03/08, 11:37

moim celem w rzeczywistości będzie połączenie modułu Peltiera z kilkoma silnikami Stirlinga, które działają na zasadzie różnic temperatur.

moduł Peltiera zapewniłby deltę temperatury, a silniki Stirlinga działałyby z tej delty.

Chciałem wiedzieć, czy w teorii to skojarzenie będzie możliwe.

Ale do tego potrzebuję formuł na modułach Peltiera, które uwzględniają poprzednie zmienne.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11043




przez Christophe » 20/03/08, 12:01

A co zapewniłoby prąd do zasilania peltiera?

Jeśli to strach, wygląda na to, że przekroczysz swój pomysł :)
0 x
Harry Ravi
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 183
Rejestracja: 18/03/08, 14:30




przez Harry Ravi » 20/03/08, 12:22

tak, będzie dobrze pod warunkiem, że będę miał dostęp do pełnej formuły :P
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11043




przez Christophe » 20/03/08, 12:24

Cóż, to niemożliwe ... nawet przy pełnej formule nie zrobisz cudu.

Termoelektryczność pozwala odzyskać co najwyżej kilka% ciepła ...

Spójrz na linki podane powyżej ...
0 x
Harry Ravi
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 183
Rejestracja: 18/03/08, 14:30




przez Harry Ravi » 20/03/08, 15:41

Zrobię ci komórkę Grosomodo Peltiera:

__________.________
| X |
+ | X |
X |
- | X |
| X |
| ________. ________ |

mamy nasze dwa bieguny + i -
mamy nasze dwie spoiny.
mamy nasze dwa przewodniki po obu stronach spoin.

powiemy, że gorąca spoina jest na górze, a zimna na dole.

aby zamontować na nim stirlinga, umieścimy go między dwoma spoinami, aby wykorzystać deltę temperatury (nasz X)

widzimy, że nie możemy umieścić stirlinga na spoinach, w przeciwnym razie anulujemy Peltiera.

Musisz więc umieścić go po lewej lub prawej stronie spoin i wziąć ten sam materiał przewodzący do stirlingu i do peltiera (co najmniej z jednej strony)

ponadto taka konfiguracja, nawet jeśli powinna działać, nie pozwala na wykorzystanie górnej części zgrzewu na gorąco.

W zasadzie to nie jest świetne.
Przy mojej konfiguracji myślę, że możemy zamontować 4 stirlingi na module peltiera:

vvvvvvvvvv.aaaaaaaaaa
IDZIE
IDZIE
- % W
+ vvvvvvvvvv.aaaaaaaaaa
- % W
IDZIE
IDZIE
vvvvvvvvvv.aaaaaaaaaa

v kierowca 1
V stirling w przewodzącym materiale 1
kierowca 2
Stirlings w materii przewodnika 2
% izolacja elektryczna
. spoiny
- słup elektryczny 1
+ słup elektryczny 2

mamy 4 stirlingi na module 1.5 peltiera (jeden zgrzew na gorąco i 2 zgrzewy na zimno) musimy sprawdzić czy to możliwe ale myślę że to dobrze

zimne spoiny będą niewystarczające do prawidłowego schłodzenia stirlingsów, na pewno konieczne będzie dodanie elektrycznie izolowanego pomocniczego układu chłodzenia ponieważ już mamy 1/4 mocy elektrycznej, która jest zamieniana na zimną i 3/4 na gorącą, dodatkowo jest Mniej materiału do spoin na zimno.


Wiem, że to trochę skomplikowane, zrobiłem mały rysunek na papierze, spróbuję Ci go dostarczyć

EDYCJA: Miej to forum nie lubię powtarzających się spacji ... Wkrótce spróbuję dostarczyć rysunek
0 x
fredchav
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 8
Rejestracja: 16/10/07, 19:35
Lokalizacja: Paryż




przez fredchav » 20/03/08, 20:18

Dobry wieczór,
Nie do końca zgadzam się co do kwalifikacji superjednostki, w rzeczywistości system może odzyskiwać kalorie z otaczającego powietrza.
Istnieje już podobny projekt wykorzystujący pompę ciepła, silnik Stirlinga i alternator.

Z drugiej strony, ze względu na sprawność modułu Peltiera, teoretycznie nie powinien on działać

Miłego wieczoru

Fred
0 x
Harry Ravi
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 183
Rejestracja: 18/03/08, 14:30




przez Harry Ravi » 20/03/08, 21:17

Powiedziano mi, że moduł Peltiera produkuje 1/5 zimna i 4/5 ciepła, ale ostatecznie mamy wydajność 100%

zamiast używać jednej strony modułu Peltiera, możemy użyć 4

co więcej, sam moduł nie mogliśmy wystarczająco schłodzić zimnej strony stirlingsów, więc mogliśmy zastosować dodatkowy system chłodzenia, jak powietrze przez system płetw, ale także przez wodę (rzeka lub komórka konwekcja) pod warunkiem galwanicznej izolacji centrali

co oznacza, że ​​na X dostarczonej energii elektrycznej będziemy mieli 100% + Y energii chłodniczej

ale wtedy mógłbym się mylić, dlatego potrzebuję tego wzoru, aby dowiedzieć się, ile zużywa moduł Peltiera o określonej objętości, aby uzyskać określoną deltę temperatury.
0 x
Harry Ravi
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 183
Rejestracja: 18/03/08, 14:30




przez Harry Ravi » 20/03/08, 23:14

oto ilustracja tego, o czym myślę

w odcieniach w kierunku i niebieskim mamy dwa różne przewodniki tworzące termoparę

te termopary składają się z 4 silników Stirlinga

Zilustrowałem możliwość chłodzenia za pomocą pola konwekcyjnego z wykorzystaniem grawitacji, aby umożliwić cyrkulację płynu

mamy również nasze trzy spoiny, w tym jedną na gorąco i dwie na zimno

silniki stirlinga to silniki beta (chciałbym dodać trochę H2, ale musimy rozwiązać problemy z wyciekiem dobrym systemem połączeń), które połączą ich siłę napędową w jednym

dlatego użyliśmy 2 stron modułu Peltiera, ale nadal możemy użyć 2 innych i utworzyć pustą kostkę na poziomie gorącej spoiny, aby wprowadzić konserwator energii, aby nadal dostarczać gorącą energię w nocy, jeśli będziemy wykorzystuje energię słoneczną.

powiedz mi, co myślisz, ponieważ na razie używamy tylko jednej strony modułu peltiera (i wtedy jest jasne, że obecne moduły peltiera to małe moduły) .... Chciałbym użyj 4 ... jest źródło ciepła, równie dobrze możesz je zabrać zewsząd

EDYCJA: fioletowe linie to elementy elektroizolacyjne, w przeciwnym razie nie można uzyskać efektu Peltiera

Obraz
0 x

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 216