Energia geotermalna: jaką wydajność pompy ciepła wybrać?

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
yo16
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 1
Rejestracja: 03/03/08, 22:59
Lokalizacja: Charente

Energia geotermalna: jaką wydajność pompy ciepła wybrać?




przez yo16 » 03/03/08, 23:21

Witam wszystkich. Właśnie przeczytałem Wasze różne komentarze na temat PAC i są one dla mnie zdumiewające. Planuję zainstalować taki w domu w celu wymiany kotła olejowego. Mam bardzo duży, dobrze izolowany dom (15 lat), który składa się z bardzo dużego mieszkania na pierwszym piętrze, które zajmuję, oraz biur i T2 na parterze, wynajętych (około 300 m²), wszystkie ogrzewane na poziomie około 22°. Obecnie zużywam od 3200 do 3500 l oleju opałowego rocznie (bez ciepłej wody). Mój inżynier ds. ogrzewania oferuje mi pompę ciepła powietrze-woda o mocy około 16 kW. Zapytałem innych instalatorów, którzy podnieśli ręce i zaproponowali mi urządzenie o mocy co najmniej 30 kW. Co myślisz?
Mój syn (inżynier elektronik) zgadza się z moim inżynierem ds. ogrzewania, który mówi mi, że dzięki pompie ciepła można zaoszczędzić około 60% w porównaniu z olejem opałowym, ponieważ mam licznik EJP. Zaznaczę, że mieszkam w Charente, gdzie temperatura nie spada często poniżej 5° i tylko przez kilka dni w roku. Jako że nie znam się za bardzo na tego typu inwestycjach, czy mógłby mi ktoś doradzić jakie urządzenie zamontować i czy w ogóle warto? Z góry dziękuję.
0 x
babcia Charente
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 15992
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5188

Re: Jaką pompę ciepła mocy wybrać?




przez Remundo » 03/03/08, 23:41

Witaj Yo16

1L paliwa to około 10 kWh energii cieplnej

Jeśli bazujemy na Twoim zużyciu paliwa, potrzebujesz co najmniej 3300 x 10 = 33 000 kWh ogrzewania rocznie, co daje średnią moc rocznie 33 000 / 24 / 365 = 3,76 kW.

Latem zużycie jest bardzo małe, natomiast zimą można osiągnąć szczyty o wartości 15 kW i więcej, nawet w Charente.

Ponieważ pompy ciepła mają sprawność 4, to znaczy wytwarzają około 4 razy więcej ciepła niż dostarczana energia elektryczna, sprężarka o mocy 4 kW może załatwić sprawę, czyli pompa ciepła o mocy 16 kW.

ALE BĄDŹ OSTROŻNY, choć ekonomiczna, instalacja o mocy 16 kW może okazać się lekka w zimie. Mały dodatkowy grzejnik na drewno (kominek) załatwi sprawę.

Aby się tego dowiedzieć, musisz zmierzyć swoje średnie spożycie hivernale

Niech C będzie Twoim zużyciem paliwa w L, niezbędną zimową moc cieplną w kW znajdziesz ze wzoru:

C x 10 /24 / (liczba dni zimowych liczona).

Sugestia: Czy masz sąsiadów, którzy zainstalowaliby pompę ciepła? Zapytaj ich, czy są zadowoleni z tego i zainstalowanej mocy cieplnej.

Proszę bardzo, mam nadzieję, że to cię oświeci i rozgrzeje. :D
0 x
Obraz
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 03/03/08, 23:50

1) Dokładną moc da Ci tylko precyzyjny BILANS TERMICZNY... te 30kW są z pewnością przewymiarowane, ale wszystko zależy od typu pompy ciepła...

Poza tym zgadzam się z podejściem Remundo… jako pierwsze przybliżenie…

2) Ogrzewając do 20°C, zaoszczędzisz od 500 do 1000 litrów...

3) W tym przypadku nie jesteśmy zwolennikami pomp ciepła z różnych powodów...szybko zrozumiesz dlaczego, przeprowadzając małe rozeznanie: https://www.econologie.com/forums/search.php

Pierwsza jest ekonomiczna: opłacalność pompy ciepła w rzeczywistości jest znacznie mniej interesująca niż na papierze i to nie uwzględnia wzrostu cen energii elektrycznej...bardziej na miarę ropy niż drewna. ..

4) Dlaczego więc nie zrobić windy z drewna? Albo lepiej, latem przestaw się na 100% pellet + dodatek solarny...
https://www.econologie.com/forums/couplage-b ... t4933.html

Tutaj jest cały plik na ten temat: https://www.econologie.com/pourquoi-choi ... -3606.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 04/03/08, 00:02

Aha, zapomniałem, tutaj jest kompletna dokumentacja techniczna pomp ciepła i ich wydajności:

Podsumowanie (nie szczegółowe):

1 Wybór i dobór pomp ciepła
2 Pompa ciepła powietrze / woda
3 Pompa ciepła solanka / woda
4 Pompa ciepła woda / woda
5 Montaż pomp ciepła
6 Produkcja i wentylacja ciepłej wody użytkowej za pomocą pomp ciepła
Sterowanie i ustawienia 7
8 Integracja pomp ciepła z systemem grzewczym
9 Pomoc w planowaniu
Akcesoria 10


Pobierz tutaj: https://www.econologie.com/la-technologi ... -3389.html
0 x
Avatar de l'utilisateur
pętla
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 816
Rejestracja: 03/10/07, 06:33
Lokalizacja: Picardie




przez pętla » 04/03/08, 06:20

Halo

Oto adres stron z osiągnięciami związanymi z energią słoneczną

http://amet.pierre.free.fr/map.html

tego Tygrysa

http://amet.pierre.free.fr/tigrou/gireauudot.html

A+
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 04/03/08, 08:28

Och, dziękuję, ale myślę, że brakuje tematu!
: Chichot:
0 x
Avatar de l'utilisateur
RV45
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 89
Rejestracja: 05/03/06, 09:10
Lokalizacja: 45 Orleans FRANCJA
x 1




przez RV45 » 03/04/08, 19:30

Witam,

Cóż, uważam Twój projekt za doskonały, ponieważ dzięki temu rozwiązaniu znacznie zmniejszysz zużycie paliwa, a także regenerację CO02.

Ponieważ posiadasz EJP, w twoim interesie leży korzystanie z ulgi dla kotła.

Kilka korzyści, jeśli kocioł jest nadal sprawny:

Moc pompy ciepła musi w tym przypadku wzrosnąć do 70% strat, a zatem mniejsza, tańsza pompa ciepła i niższy abonament EDF.

czerwone dni po włączeniu kotła i ewentualnie, gdy temperatury są bardzo niskie, ale to zawsze odpowiada czerwonym dniom. Dzięki temu możesz płacić za prąd po atrakcyjnej cenie.

Jeśli chodzi o rozmiar, 16 kW wydaje mi się bardzo dobrym rozmiarem dla twojego regionu i powierzchni. Nie jest to w żaden sposób niedoceniane w przypadku odciążenia kotła.

Ja sam jestem zainstalowany w pompie ciepła na stole w odciążeniu kotła z tempem EDF. Ja też mam słoneczną : Chichot:

Spójrz w mój podpis, masz link do mojej prezentacji instalacyjnej. :P
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 04/04/08, 10:58

Obliczanie narożnika małego stołu:
aktualne zużycie paliwa = 33000kwh/rok
ogrzewana objętość = 750m3
DJU z Charente = 2000
współczynnik przerywalności=0.8 (wartość klasyczna w domach)
sprawność całkowita układu grzewczego = 0.85 (przy dużej kadzi)
z czego czerpiemy straty mieszkaniowe

Dep= zużycie x uzysk / (objętość x 24h xix DJU)

w twoim przypadku: strata = około 0.97 W / m3.°C, co jest prawidłowe bez więcej

Maksymalna moc będzie zależała od minimalnej temperatury zewnętrznej, przy której nadal chcemy uzyskać komfortową temperaturę wnętrza.
Pozwól, że wyjaśnię, jeśli, jak powiedziałeś, raz w roku jest 0°C i w te dni można uzyskać dodatkowe ciepło z komina, odpowiednie dobranie ogrzewania może nie być rozsądne. z tych 4/365 = 1% przypadków
przyjmijmy arbitralnie, że temperatura zewnętrzna wynosi 0°C, a temperatura wewnętrzna wynosi 20°C
Daje nam to moc:
0.97 * 750 * 20 = 14,6 kW
więc 16 kW wydaje się odpowiednie.
Jeśli ośmielę się powiedzieć, problem nie istnieje.
jeśli obecnie stosowanym sposobem ogrzewania są grzejniki wodne, problem polega na tym, że wydajność tych grzejników jest tym większa, im większa jest w nich woda krążąca. w grzejnikach wymagana jest średnio woda o temperaturze od 40°C do 60°C.
Wydajność pompy ciepła jest tym niższa, że ​​różnica temperatur pomiędzy źródłem zimnego (powietrze zewnętrzne) i źródłem gorącym (woda grzejnikowa) jest duża.
więc gdy temperatura powietrza na zewnątrz wynosi 0°C, a woda w grzejnikach ma temperaturę 50°C, wydajność pompy ciepła spada (czasami jest słabsza niż w przypadku ogrzewania olejowego)
Pompa ciepła działa dobrze pod warunkiem utrzymania niskiej wartości delta T: np. przy podłodze o niskiej temperaturze i jako źródło zimna dla wód gruntowych o temperaturze 10°C
co do reszty, brak zaufania
0 x
Obraz
Kliknij mój podpis
Avatar de l'utilisateur
tigrou_838
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 573
Rejestracja: 20/10/04, 11:25
Lokalizacja: Lorraine Luksemburg granicy

pac




przez tigrou_838 » 04/04/08, 11:15

Hej, mówimy o mnie, a co więcej o mojej twórczości na stronie Pierre'a. APAR

Nie wiem zbyt wiele o pompach ciepła, chociaż przed wykonaniem całej mojej pracy przyjrzałem się temu bliżej, ale energia słoneczna jest nadal o wiele bardziej interesująca niż pompy ciepła, zwłaszcza z drewnem jako zabezpieczeniem. Myślę, że Cristophe się z tym zgodzi ze mną.

Jestem 8 km od Cattenom, największej elektrowni produkcyjnej we Francji i mogę potwierdzić, że zarówno zimą, jak i latem pracuje na pełnych obrotach.

Ja i elektryk nie do końca się zgadzamy.

Tygrysek.
0 x
Avatar de l'utilisateur
pętla
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 816
Rejestracja: 03/10/07, 06:33
Lokalizacja: Picardie




przez pętla » 04/04/08, 12:55

Halo

Aby przekonać się czy rozwiązanie PAC jest odpowiednie należy wykonać dość prosty test, polegający na obniżeniu temperatury ciepłej wody krążącej w instalacji CO.
Aby to zrobić, musisz:
obniżyć nastawę temperatury termostatu kotła

obrócić zawór 4-drogowy (jeśli istnieje), aby zmieszać wodę powrotną z wodą pochodzącą z korpusu grzewczego i uzyskać zimniejszy wylot

W obu przypadkach do testu wybierz zimny dzień i obniżaj temperaturę wody do momentu ustabilizowania się temperatury w domu.
Jeżeli temperatura wody krążącej w grzejnikach jest większa niż 40°C, dzieje się tak dlatego, że praca w niskich temperaturach (np. pompa ciepła) nie będzie odpowiednia w przypadku istniejących grzejników

A+
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 267