Energia geotermalna, której nie przekonuje pompa ciepła powietrze/woda

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
nmujdzic
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 6
Rejestracja: 15/02/08, 15:49

Energia geotermalna, której nie przekonuje pompa ciepła powietrze/woda




przez nmujdzic » 15/02/08, 16:23

Witam, chciałbym zamontować pompę ciepła w swoim domu (120 m²). Jest to stary kamienny dom ze ścianami o grubości co najmniej 40 cm. Obecnie jeżdżę na oleju opałowym (1 litrów od 300 listopada) z chłodnicami stalowymi lub aluminiowymi (?). Niektórzy (w tym profesjonaliści) zalecają zainstalowanie pompy ciepła powietrze/woda, aby w związku z tym podgrzać wodę w grzejnikach (około 1°C). Czy ktoś może mi wyjaśnić, w jaki sposób pompa ciepła powietrze/woda, która musi podgrzewać wodę do temperatury 60°C, może być bardziej opłacalna niż pompa ciepła powietrze/powietrze, która musi podgrzewać powietrze do temperatury około 60-20°C. Nie przechodzi mi to przez myśl naukową!
Zaznaczę, że mieszkam w dolnej Normandii i że temperatury, gdy są ujemne, rzadko spadają poniżej -1/-4°C. Zaznaczam również, że jestem w trakcie instalowania wszędzie podwójnych szyb (o współczynniku 1.4).
WIĘC ? Pompa ciepła powietrze/powietrze czy powietrze/woda w moim przypadku?
dziękuję
0 x
Avatar de l'utilisateur
pętla
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 816
Rejestracja: 03/10/07, 06:33
Lokalizacja: Picardie




przez pętla » 15/02/08, 19:34

cześć nmujdic (niełatwo zapamiętać!) :zaszokować:

Pompa ciepła powietrze-woda ma tę zaletę, że może zastąpić kocioł w domu już wyposażonym w centralne ogrzewanie.
W zeszłym miesiącu odwiedziłem znajomego, który właśnie zainstalował tego typu sprzęt, jednostkę powietrzno-wodną Mitsubishi, w celu wymiany starego kotła olejowego.

Jeśli chodzi o ogrzewanie, teoretycznie ogrzewanie powietrzem czy grzejnikami jest takie samo, liczy się całkowita ilość ciepła. Mówimy o kilowatogodzinach, aby określić ilościowo ilość ciepła, lub o kilowatach, aby określić moc chwilową.
Jeśli chodzi o komfort, jasne jest, że ogrzewanie grzejnikami bezwładnościowymi jest lepsze, ponieważ oprócz konwekcji występuje niewielkie promieniowanie, a przede wszystkim brak cyrkulacji pulsującego gorącego powietrza.
Jeśli chodzi o wydajność instalacji, trzeba uważać z obietnicami, ponieważ podgrzanie wody do 60° pogarsza wydajność pompy. Lepiej jest grzać stale w temperaturze 40° niż w temperaturze 60° z przerwami.
Warto też wiedzieć, że w przypadku gwałtownego spadku temperatury zewnętrznej jest to rezystor, który bezpośrednio podgrzeje wodę, a tam gwałtownie wzrasta zużycie prądu.
Myślenie o Kanadyjczyku tuż przed wymiennikiem zewnętrznym oznacza inteligentne planowanie tego scenariusza.

Na koniec, czy myślisz o dodatkowej izolacji?

A+
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 15/02/08, 19:37

Masz rację, że wątpisz!

Wielu PROFESJONALISTÓW nawet nie wie, co Ci sprzedają, ponieważ ogrzanie do 60°C za pomocą powietrznej pompy ciepła, opór może działać lepiej...

Oto dwa linki do szczegółowej lektury przed „inwestycją” (szczególnie w inwestycję, która może nią nie być):

https://www.econologie.com/pompes-a-chal ... -3534.html

A zwłaszcza ten dokument techniczny z dużą ilością krzywych dochodowości: https://www.econologie.com/la-technologi ... -3389.html
0 x
Andre
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 3787
Rejestracja: 17/03/05, 02:35
x 12




przez Andre » 15/02/08, 20:29

Halo
Czy ktoś może mi wyjaśnić, w jaki sposób pompa ciepła powietrze/woda, która musi podgrzewać wodę do temperatury 60°C, może być bardziej opłacalna niż pompa ciepła powietrze/powietrze, która musi podgrzewać powietrze do temperatury około 20-30°C. Nie przechodzi mi to przez myśl naukową!


Całkowicie się zgodzę, że podgrzewanie wody do 60°C za pomocą pompy ciepła jest absurdem, wydajność spada w zależności od rodzaju freonu w okolicach 40°C 45°C, a przy 60°C nie jest już nawet 1,5 aut i weźmy czysty opór elektryczny, jak obsługiwać instalację gazową.
Zimą podgrzewam wodę użytkową (zbiornik) od kilku lat w ten sposób do 45 st.c. Zatrzymuję się i elementy elektryczne przejmują kontrolę (opłaca się, gdy woda w zimie ma temp. 8 st. szybko wzrasta do 30 st. uzysk jest rzędu 3 )

Dla Twojego klimatu najprostsza jest pompa ciepła typu powietrze-powietrze, a latem można ją zastosować w wersji rewersyjnej do klimatyzacji
Zimą w otworach wentylacyjnych wychodzi temperatura od 32 do 36°C, ale ilość powietrza jest duża, nie pomaga wprowadzanie ograniczeń i podnoszenie wylotu powietrza do 40°C, co pogarsza wydajność maszyny
W moich przypadkach latem zajmuję się klimatyzacją, a z drugiej strony ciepłą wodą użytkową, prostym wymiennikiem freonowym na wylocie sprężarki do zbiornika oraz pompą obiegową, którą włączam tylko w klimatyzacji,
latem, kiedy klimatyzuję, wytwarzam dwa zbiorniki na wodę po 60 galonów gorącej wody dziennie, a kiedy jest gorąco, nie mogę pić ciepłej wody.


André
0 x
nmujdzic
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 6
Rejestracja: 15/02/08, 15:49




przez nmujdzic » 15/02/08, 23:18

Jeśli chodzi o komfort jasne jest, że ogrzewanie grzejnikami bezwładnościowymi jest lepsze, ponieważ oprócz konwekcji jest trochę promieniowania, a przede wszystkim brak cyrkulacji pulsującego gorącego powietrza


Dlaczego „zwłaszcza brak cyrkulacji gorącego powietrza”? Miło jest poczuć ciepłe powietrze, prawda?
0 x
Andre
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 3787
Rejestracja: 17/03/05, 02:35
x 12




przez Andre » 16/02/08, 00:26

Halo
nmujdzic napisała:Dlaczego „zwłaszcza brak cyrkulacji gorącego powietrza”? Miło jest poczuć ciepłe powietrze, prawda?


Jak stworzyć klimatyzację z instalacją wodną?
Na początku tak rozumowałem, po prostu dobry system grzewczy, ponieważ system jest odwracalny za pomocą prostego elektrozaworu
robi jedno i drugie. Po degustacji w gorące, wilgotne letnie dni, myślę, że zatrzymałbym ten system bardziej ze względu na klimatyzację.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić w swoich domach, jest inwestycja w izolację.Jakie to będzie zużycie paliwa przy -20, jak to zwykle bywa? Zima zaczyna się w połowie listopada i kończy na początku kwietnia.

André
0 x
Avatar de l'utilisateur
pętla
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 816
Rejestracja: 03/10/07, 06:33
Lokalizacja: Picardie




przez pętla » 16/02/08, 08:09

Halo

Odpowiedz dla nmujdzic

Jeśli przeczytałeś ten temat forum na temat pomp ciepła, będzie można znaleźć zeznania osoby wyposażonej w splittery, gdy miała ona klasyczną instalację centralnego ogrzewania
Oto co napisał (COU)

Jestem bardzo zawiedziony pompą ciepła, którą właśnie zainstalowałem: słabo grzeje, w domu szumi wiatr, przez cały dzień miesza powietrze i z marnym skutkiem! Włączyłem ją z powrotem do kotła na paliwo, co powoduje zimno.
W ciągu miesiąca zużyłem w PAC prąd o wartości 250 euro
za 450 euro paliwa. 200 euro razy 4 miesiące zimy = 800 euro oszczędności rocznie. Za 14000 10 euro inwestycji. Przy tej stopie WPR amortyzuje się w ciągu 4000 lat (ulga podatkowa 6). To EDF teraz zwycięża! I mój bankier, który udzielił mi kredytu na XNUMX%. A ja mam tylko oczy, żeby płakać łzami (nawet nie tymi gorącymi!)



A+
0 x
Avatar de l'utilisateur
jean63
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2332
Rejestracja: 15/12/05, 08:50
Lokalizacja: Owernia
x 4




przez jean63 » 16/02/08, 11:48

Pętla napisał:Halo

Odpowiedz dla nmujdzic

Jeśli przeczytałeś ten temat forum na temat pomp ciepła, będzie można znaleźć zeznania osoby wyposażonej w splittery, gdy miała ona klasyczną instalację centralnego ogrzewania
Oto co napisał (COU)

Jestem bardzo zawiedziony pompą ciepła, którą właśnie zainstalowałem: słabo grzeje, w domu szumi wiatr, przez cały dzień miesza powietrze i z marnym skutkiem! Włączyłem ją z powrotem do kotła na paliwo, co powoduje zimno.
W ciągu miesiąca zużyłem w PAC prąd o wartości 250 euro
za 450 euro paliwa. 200 euro razy 4 miesiące zimy = 800 euro oszczędności rocznie. Za 14000 10 euro inwestycji. Przy tej stopie WPR amortyzuje się w ciągu 4000 lat (ulga podatkowa 6). To EDF teraz zwycięża! I mój bankier, który udzielił mi kredytu na XNUMX%. A ja mam tylko oczy, żeby płakać łzami (nawet nie tymi gorącymi!)



A+

idealnym Jest to niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe z kotłem (kondensacyjnym jeśli to możliwe)......a właściwie stawiamy co chcemy: kocioł na drewno, kocioł na pellet, kocioł gazowy, kocioł olejowy, kolektory słoneczne (dodatkowo).....PAC woda-woda ( jeśli mamy wystarczającą ilość wody pod ziemią i dobry przepływ).....

Pompa ciepła typu powietrze-powietrze do wyeliminowania: mamy już kilka świadectw, które to potwierdzają.
0 x
Dopiero kiedy przyniósł dół ostatnie drzewo, ostatnia rzeka zanieczyszczoną się, ostatni złowione ryby człowiek zda sobie sprawę, że pieniądze nie są jadalne (Indian MOHAWK).
Avatar de l'utilisateur
pętla
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 816
Rejestracja: 03/10/07, 06:33
Lokalizacja: Picardie




przez pętla » 16/02/08, 23:42

Idealne ogrzewanie podłogowe?
Potrafimy znaleźć argumenty, które są dla niego niekorzystne

Pierwsza jest w trakcie remontu, niełatwo jest rozbić istniejące, przerobić podłogi i przegrody wewnętrzne

Druga to szara energia zużyta na wylanie płyty betonowej o grubości 20 cm. Poza tym jestem przeciwny betonowi. Nie można go usunąć ani poddać recyklingowi, trudno go modyfikować

Trzecim problemem jest trudność w radzeniu sobie z szybkimi zmianami temperatury w domu.

Jeśli chodzi o energię elektryczną niezbędną do pracy pompy ciepła, prawdą jest, że istnieje w pełni uzasadniona kontrowersja, ponieważ we Francji jest ona wytwarzana głównie przez energię jądrową. W innych krajach jest to energia z innych paliw kopalnych, co nie jest dużo lepsze.

Niemniej jednak prawdą jest, że pompa ciepła jest genialna zasada który umożliwia zamianę energii mechanicznej (sprężarki) na ciepło poprzez wychwytywanie kalorii w „zimnym” źródle.
Gdybyśmy mieli wystarczającą liczbę elektrowni wodnych i turbin wiatrowych, dyskusja by się na tym zakończyła.

Pozostaje cena sprzętu, w dużej mierze zawyżona przez instalatorów, którzy doskonale wiedzą, jak wykorzystać wizerunek, jaki niesie ze sobą ta technologia, a na dodatek broniona przez państwo dużymi kwotami dotacji.

Dla mnie podczas remontu najmniej złym wyborem dla istniejącej instalacji centralnego ogrzewania i po wykonaniu maksymalnej izolacji (jeśli to możliwe zewnętrznej) jest inwestycja w kolektory słoneczne o dużej wysokiej temperaturze bufora termicznego i utrzymywanie kotła (olejowego, gaz lub drewno), aby w razie potrzeby zapewnić dodatkowe ciepło.
Poważnie rozważam tę opcję w moim domu, ale muszę rozwiązać problem wysokich temperatur (50 do 60°) w moich tradycyjnych grzejnikach.
Założyłem temat na ten temat ale niestety nie spotkałem się z wielkim entuzjazmem ze strony znawców tej tematyki forum .

https://www.econologie.com/forums/tampon-the ... 10-10.html

A+
0 x
Avatar de l'utilisateur
jean63
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2332
Rejestracja: 15/12/05, 08:50
Lokalizacja: Owernia
x 4




przez jean63 » 17/02/08, 23:46

Dla mnie podczas remontu najmniej złym wyborem dla istniejącej instalacji centralnego ogrzewania i po wykonaniu maksymalnej izolacji (jeśli to możliwe zewnętrznej) jest inwestycja w kolektory słoneczne o dużej wysokiej temperaturze bufora termicznego i utrzymywanie kotła (olejowego, gaz lub drewno), aby w razie potrzeby zapewnić dodatkowe ciepło.
Poważnie rozważam tę opcję w moim domu, ale muszę rozwiązać problem wysokich temperatur (50 do 60°) w moich tradycyjnych grzejnikach.
Założyłem temat na ten temat ale niestety nie spotkałem się z wielkim entuzjazmem ze strony znawców tej tematyki forum .

Raczej masz na myśli:

Po pierwsze: użytkowanie kotła

Po drugie: uzupełnienie kolektorami słonecznymi... gdy jest wystarczająco dużo słońca... i dobry bufor termiczny.

Masz również bardzo dobry przykład z instalacją Christophe'a => zapytaj go, czy może ogrzać swój dom swoim buforem termicznym składającym się z 70 m3 wody i 70 m2 kolektorów słonecznych?

Jego bufor waha się od około 21 do 30°C (maksimum osiągane wyjątkowo po 2 tygodniach nasłonecznienia nad Europą! Dzięki antycyklonowi).

Myślę, że trochę śnisz.

Jeśli chodzi o podgrzewaną podłogę, możemy o tym dyskutować: wadą jest bezwładność, ale może to być zaleta w przypadku magazynowania kalorii za pomocą kolektorów słonecznych w ciągu dnia i utrzymywania podłogi w wystarczającej temperaturze do następnego ranka i wychodzenia ze słońcem, jeśli jest obecne.

W tym celu możemy wykonać instalację solarną bezpośrednią: kolektor na podgrzewaną podłogę.....jest to rozwiązanie oferowane przez instalatora zlokalizowanego w Alpach.

Sprawdź to, jeśli to też nie jest dobry pomysł:
https://www.econologie.com/forums/une-superb ... t4809.html
0 x
Dopiero kiedy przyniósł dół ostatnie drzewo, ostatnia rzeka zanieczyszczoną się, ostatni złowione ryby człowiek zda sobie sprawę, że pieniądze nie są jadalne (Indian MOHAWK).

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 296