Naładować baterię za pomocą wentylatorów komputera?

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
Billalo
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 7
Rejestracja: 14/01/08, 20:10

Naładować baterię za pomocą wentylatorów komputera?




przez Billalo » 14/01/08, 20:56

Witam wszystkich!

Chodzę tym od kilku dni forum i nie mam dość !!
Nauczyłem się już wielu wskazówek dotyczących "aktywnej" ekonologii i jestem z tego dumny !! : Mrgreen:

Czytając niektóre posty, wpadłem na następujący pomysł: Stwórz generator do ładowania akumulatora buforowego za pomocą kilku wentylatorów komputera.

Dlaczego wentylatory PC? Bo jest tani, łatwy do znalezienia, gotowy, a generator jest zintegrowany (silnik prądu stałego?)

Oczywiście powierzchnia do wiatru jest bardzo mała, więc wpadłem na pomysł, aby zaprojektować rodzaj lejka, który służyłby zwiększeniu powierzchni „chwytania” wiatru, a także zwiększaniu prędkości wiatru podczas zmniejszania średnicy. (chyba że stwarza zbyt duży opór?)

Pierwsze pytanie: czy naprawdę możemy wytworzyć prąd, obracając łopatki takiego wentylatora?

Drugie pytanie: jeśli tak, czy możemy ustawić kilka generatorów równolegle szeregowo, aby uzyskać pożądane prądy i napięcie? (Nie widzę, co przeszkadza, ale hej ...)

Układ regulacji i stabilizacji napięcia obciążenia nie powinien stanowić większego problemu poza następującymi:

Pytanie trzecie: Jakie napięcie należy przyłożyć do akumulatora kwasowo-ołowiowego, aby go naładować, wiedząc, że wynosi ono ok. 12.6 V? w pełni naładowany?

Chciałbym zaznaczyć, że performance interesuje mnie znacznie mniej niż doświadczenie z takim projektem. Jednak fajnie byłoby połączyć te dwie rzeczy! : Chichot:

Czekam na Wasze komentarze i opinie!
Merci beaucoup.
0 x
Avatar de l'utilisateur
pętla
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 816
Rejestracja: 03/10/07, 06:33
Lokalizacja: Picardie




przez pętla » 14/01/08, 21:21

Dobry wieczór Billalo

Nie znam szczególnie silnika, w który wyposażone są wentylatory PC ale są one niewątpliwie bardzo małe i typu DC z magnesami trwałymi, napięcie 24 V (?)
Więc a priori, mogą zamienić się w generator, jeśli je uruchomimy
Ale uważaj, ich prędkość nominalna musi być wystarczająco wysoka
Być może najłatwiej jest eksperymentować bezpośrednio
Weź woltomierz i zmierz napięcie na silniku wentylatora podczas dmuchania
To da ci wyobrażenie o cechach

W przypadku efektu lejka może się to wydawać dobrym pomysłem, ale powietrze zawsze chce płynąć tam, gdzie napotyka najmniejszy opór, czyli obok przeszkód.
Niemniej jednak przeciągi w mieszkaniach wyraźnie odzwierciedlają różne ciśnienia, które mogą występować między dwiema fasadami, jedną z wiatrem i drugą z wiatrem.

Temat generatora wielośmigłowego został potraktowany tematem na istniejącym produkcie, postaram się go znaleźć

Aby naładować akumulator, 13.5 V jest dobre, ale i tak musisz przestrzegać zasady 10% dla akumulatora ołowiowego.
Na przykład akumulator 10 AH nie powinien być ładowany z natężeniem większym niż 1 A.
Nie zapomnij o diodach przeciwzwrotnych, aby ładowanie odbywało się tylko w wybranym kierunku, czyli generator-> akumulator

powodzenia

A+
0 x
Avatar de l'utilisateur
pętla
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 816
Rejestracja: 03/10/07, 06:33
Lokalizacja: Picardie




przez pętla » 14/01/08, 21:26

0 x
Billalo
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 7
Rejestracja: 14/01/08, 20:10




przez Billalo » 14/01/08, 23:11

Dziękuję za wszystkie zapętlone odpowiedzi!
Wciąż odpowiadasz na wiele moich pytań, a Twoja opinia jeszcze bardziej mnie zachęca.

Będę kontynuował badania na ten temat przez sieć i inne ... a może zdążę znaleźć mój stary multimetr i (niezbyt) stary wentylator ...

Czy znasz miejsce, które wyjaśnia w prosty i matematyczny sposób charakterystykę wiatrów, płynów i wszystkiego, co może być z nimi związane? Jestem zupełnie nowy w temacie.

Nie zawaham się podzielić z wami moimi postępami.
Nie wahaj się też krytykować mojego projektu. Mile widziane wszystkie opinie.

Merci beaucoup.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79111
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 14/01/08, 23:16

Mmmm, jeśli się nie mylę, ktoś już zaproponował dokładnie ten sam pomysł na stronie forum. Powinniśmy znaleźć przedmiot, o którym mowa ...

Jeśli dobrze pamiętam, doszliśmy do wniosku (niezbyt dobrze rozumiałem), że konstrukcja „łopatek” komputera PC ventillo nie zapewnia im najlepszej wydajności w „wychwytywaniu” energii ....
0 x
Billalo
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 7
Rejestracja: 14/01/08, 20:10




przez Billalo » 14/01/08, 23:26

Jeśli dobrze pamiętam, doszliśmy do wniosku (niezbyt dobrze rozumiałem), że konstrukcja „łopatek” komputera PC ventillo nie zapewnia im najlepszej wydajności w „wychwytywaniu” energii ....


Jednak konstrukcja wentylatorów ma na celu jak najlepsze odprowadzanie powietrza ...
Więc to nie jest odwracalne? Pomyślałbym jednak ...

Kiedy dmuchniesz w niego bez użycia siły, obraca się bardzo łatwo ... Ale prawdą jest, że prędkość może nie być wystarczająca do wytworzenia znacznego prądu ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79111
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 14/01/08, 23:33

Najlepsze osiągi uzyskuje się dzięki kształtom śmigieł samolotów, łopat śmigłowca i wreszcie łopat turbiny wiatrowej (pochodzących z helikopterów) ... wszystkie są dość podobne ... to nie przypadek.

Z drugiej strony ich kształt jest daleki od „wklęsłych łopatek” wentylatorów PC ... Powiedziałbym, że to, co jest wymagane od wentylatora do komputera to:
- optymalny stosunek przepływu do wielkości
- redukcja hałasu / przepływ (no w teorii ... : Chichot: )

Praca na pusto i wytwarzanie momentu obrotowego silnika to nie to samo ...
Lekko zahamuj wentylator testowy, a zobaczysz, że nie kręci się tak dobrze ...

Ale myślę, że interes tego pomysłu polega na tym, aby móc wykonać naprawdę niedrogie małe turbiny wiatrowe ze sprzętem ratunkowym ... ale nie należy oczekiwać ciekawych mocy ... kilka W na wentylator ...
0 x
Billalo
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 7
Rejestracja: 14/01/08, 20:10




przez Billalo » 14/01/08, 23:52

Oczywiście nie spodziewam się ogromnej mocy ale około 2.5W na wentylator. Ale najważniejsze jest tutaj maksymalne natężenie prądu (poniżej 12 lub 24 V DC) przydatne do ładowania akumulatora w jak najkrótszym czasie.

Wentylator komputera nigdy nie pracuje „na pusto”, ponieważ silnik (generator) jest wbudowany, prawda? Nie bardzo rozumiem, jaki byłby dodatkowy hamulec. :?

Zasada jest taka, aby używać materiałów pochodzących ze złomu lub materiałów o niskim koszcie!
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79111
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 15/01/08, 00:03

Billalo napisał:Wentylator komputera nigdy nie pracuje „na pusto”, ponieważ silnik (generator) jest wbudowany, prawda? Nie bardzo rozumiem, jaki byłby dodatkowy hamulec. :?


Oczywiście, ale jeśli nie ma zapotrzebowania na prąd, a tym samym moment obrotowy, to jest tak, jakby był pusty… nie?

Myślę, że wykonałeś swoje testy, dmuchając w nią bez ładowania elektrycznego, jeśli?
0 x
Avatar de l'utilisateur
pętla
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 816
Rejestracja: 03/10/07, 06:33
Lokalizacja: Picardie




przez pętla » 15/01/08, 06:18

Halo

Miejscem odniesienia dla samodzielnej budowy turbiny wiatrowej jest:

www.mini-eoles.com

Możesz znaleźć wszystkie informacje na temat odzyskiwania małych silników jako generatora.
Jeśli chodzi o łopatki, należy wiedzieć, że śmigło napędowe (typ samolotu lub wentylatora) jest odwrócone w porównaniu ze śmigłem generatora (turbina wiatrowa)
Przy małych wymiarach nie jest to zbyt denerwujące, ponieważ plon nie jest poszukiwany

A+
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 179