Porównanie wydajności produkcji energii wiatrowej i słonecznej

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79292
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11028

Porównanie wydajności produkcji energii wiatrowej i słonecznej




przez Christophe » 11/05/07, 13:36

Po dość trafnym pytaniu na temat turbin wiatrowych tworzę ten temat, aby omówić porównanie Solar-Wind, więc oto początek odpowiedzi:

donkeyshot napisał:Czy ktoś ma znaczące liczby pod względem wydajności między energią słoneczną i wiatrową?


Ciekawe pytanie, myślę, że masz na myśli fotowoltaiczną energię słoneczną?

Porównywanie wydajności w sensie technologicznym jest dość trudne, ponieważ źródła energii są zbyt daleko. Obliczenie rentowności finansowej byłoby bardziej interesujące, ale w obu przypadkach to zależy od lokalnej woli politycznej, aby odkupić energię. Jeśli porównamy jego 2 technologie z paliwami kopalnymi, przy obecnych cenach, są po prostu NIGDY nieopłacalne przez całe życie ... Co nie jest tak na przykład w przypadku termicznej energii słonecznej ...

W przeciwnym razie przy poziomie wydajności brutto turbina wiatrowa osiąga 1/5 czasu rocznie przy mocy nominalnej. Panel fotowoltaiczny prawdopodobnie znacznie więcej, ale ma sprawność 15%, podczas gdy turbina wiatrowa może mieć wydajność 60%. Dzięki mapom potencjału słonecznego i wiatrowego łatwo jest zatem znaleźć średnią roczną wydajność.

Przykład z energią słoneczną dla Francji:
https://www.econologie.com/carte-de-fran ... -3137.html

Obraz

Następnie wystarczy pomnożyć te dane przez zainstalowaną powierzchnię i przez co najwyżej 0,15, aby roczna produkcja ...

..Ale w przypadku energii wiatrowej jest to nieco bardziej delikatne, ponieważ zachodzi transformacja energii, która zależy od bcp od zainstalowanego sprzętu. Co więcej, znacznie trudniej jest uzyskać mapy łatwe do wykorzystania, oto 2 (źródło ADEME):

Obraz

Obraz

Problem na drugim miejscu jest niepewność co do jednostki ... W / m² w najlepszym razie? Średnio w ciągu roku? Wiatr czy odzyskiwalny?

0 x
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 11/05/07, 13:42

Jeszcze wczoraj wieczorem przy doskonałej butelce wina z przyjacielem elektrykiem zadaliśmy sobie dodatkowe pytanie:

przy zainwestowanych 25000 XNUMX euro, co daje najwięcej KWh rocznie?
fotowoltaiczna energia słoneczna, termiczna energia słoneczna czy turbina wiatrowa?

(informacje, które zostaną poprawione drugim pytaniem: jaka jest najlepsza wydajność magazynowania: akumulator lub zbiornik ciepłej wody?)
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
chobec
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 8
Rejestracja: 08/02/07, 18:33




przez chobec » 11/01/09, 09:48

Cześć słoń

Mam nadzieję, że od 2007 r. Udzielono odpowiedzi na inne pytania, ponieważ tutaj wydaje się pusta :: :: ::

Pytania są istotne, ale najpierw musisz wiedzieć, w jakim regionie chcesz dokonać tego porównania. Grafika z poprzedniego komunikatu wyraźnie pokazuje złoża energii słonecznej i wiatrowej w obszarze metropolitalnym.

Należy wcześniej dokonać porównania między turbinami wiatrowymi, ponieważ nie wszystkie z nich mają takie same wyniki dla danej mocy nominalnej, danej średniej prędkości i danej ceny.

Na koniec musisz wiedzieć, jakiego rodzaju modułów fotowoltaicznych chcesz użyć (monokrystaliczny, polikrystaliczny itp.). Każdy ma swoje zalety i wady.

Co do drugiego pytania, wydaje się, że dotyczy to systemu grzewczego, a nie :?
W tym przypadku zależy to od regionu (także) i możliwości wyposażenia domu, ponieważ zajmuje on pewną ilość miejsca. Porównanie zostało już wykonane między kilkoma systemami na tej samej zasadzie:
- Przechowywanie w zbiorniku o dużej pojemności (> = 1000 l) jest korzystne w regionie, który jest regularnie nasłoneczniony, koniecznie gorący, pod warunkiem zainstalowania systemu ogrzewania podłogowego. O wiele bardziej wydajne niż ogrzewanie za pomocą grzejników ściennych, również przy użyciu energii słonecznej za pomocą tego balonu. Które z konieczności są tańsze w inwestycji niż system magazynowania energii elektrycznej (koszt baterii).

- Przechowywanie baterii może być korzystne, pod warunkiem że jest odizolowane od sieci elektrycznej, w przeciwnym razie nie będzie zainteresowania z powodu kwoty inwestycji w baterie.
Ale zawsze będzie mniej interesujący niż słoneczny system cieplny dla określonej ilości słońca, ale wymaga mniej miejsca na instalację. Również w tym przypadku konieczna jest możliwość porównania grzejników ściennych lub podgrzewanej podłogi elektrycznej, która jest bardziej wydajna.
0 x
Ewolucja potrzebuje powietrza (R), a następnie na drodze do tej rewolucji (www.mdi.lu)
Avatar de l'utilisateur
Hasardine
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 350
Rejestracja: 26/07/08, 22:01
Lokalizacja: Alzacja




przez Hasardine » 11/01/09, 17:04

Szczerze mówiąc, ten post trochę mnie przygnębia !!
Na obszarach miejskich w środkowej Alzacji żadne z tych 2 rozwiązań nie wydaje się dobre! Ja, który w końcu uzyskałem od właściciela zmianę balonu na lepiej izolowany sprzęt z podłączeniem do prądu! (ponieważ to wszystko było paliwem!) :zmarszczyć brwi:
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16090
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5232




przez Remundo » 11/01/09, 17:17

Cześć Hasardine,

Teraz jesteś „cała nuklearna” :D

Ledwo przesadzam (80%) :P

Do ogrzewania to jest optymalne.

Przepraszamy, nie ma jeszcze produkcji przemysłowej od Stirling :|

Wreszcie pompy ciepła wreszcie opracowały ...
0 x
Obraz
Avatar de l'utilisateur
Hasardine
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 350
Rejestracja: 26/07/08, 22:01
Lokalizacja: Alzacja




przez Hasardine » 11/01/09, 19:48

nie nie, wciąż jestem paliwem!

Nadal planuję dokończyć farmę wiatrową, nie powinieneś wyobrażać sobie, że się tam zatrzymam!

Wiesz, nie zniechęcam się tak łatwo, ale wcześniej z układem paliwowym nie za bardzo, żeby zaangażować moją turbinę wiatrową!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16090
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5232




przez Remundo » 11/01/09, 19:59

Co radziłbym ci ...

Ponieważ masz już układ paliwowy, lepiej go nie dotykać.

Aby wytworzyć ciepło za pomocą turbiny wiatrowej, masz 3 opcje:

nr 1: bezpośrednie sprzężenie z rezystorami: dla 100 W wiatru, 100 W ciepła.

nr 2: sprzężenie turbiny wiatrowej z siecią elektryczną (Odsprzedaż EDF po cenie wiatru), a jednocześnie korzystasz z podstawowej taryfy energetycznej dla grzejnika elektrycznego.
brak korzyści z energetycznego punktu widzenia 100 W energii wiatrowej na 100 W biegi, ale korzyść finansowa (amortyzowana przez kilka lat ...)

nr 3: sprzężenie turbiny wiatrowej z siecią elektryczną (EDF odsprzedaż według taryfy wiatrowej), a jednocześnie korzystasz z podstawowej taryfy energetycznej dla pompy ciepła powietrze / powietrze lub powietrze / gleba (zapewnić roboty ziemne lub wiercenie ...)
przewaga energetyczna turbin wiatrowych 100 W do grzejników 300 W (400 W, jeżeli powietrze / gleba),
i korzyść finansowa (amortyzowana przez kilka lat ...)

Oczywiście rozwiązanie 1 jest najprostsze, ale najmniej skuteczne. Najdroższy, ale najbardziej optymalny # 3.

We wszystkich przypadkach termostat układu paliwowego będzie uruchamiał się rzadziej, ponieważ wstrzykuje się do domu „zewnętrzny” (dodatkowy) grzejnik.

Nie rzucaj głową w dół, oblicz swój ruch i jego koszt : Idea:

@+
0 x
Obraz
Avatar de l'utilisateur
Hasardine
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 350
Rejestracja: 26/07/08, 22:01
Lokalizacja: Alzacja




przez Hasardine » 11/01/09, 21:11

w moim przypadku będąc najemcą i nie będąc pewnym, że moja dzierżawa zostanie przedłużona za 3 lata (córki mojego właściciela będą pełnoletnie w tym dniu!) Nie widzę, że podpisuję umowę odsprzedaży. prąd z EDF!
Z drugiej strony, twoje rozwiązanie Remundo nr 1 to takie, o którym myślałem. To prawda, że ​​jest to najmniej opłacalne, ale w tej chwili budowanie energii wiatrowej jest bardziej hobby niż czymkolwiek innym, szczerze mówiąc, mam braki w fizyce (moje studia są daleko i nie ćwiczyłem od ponad 15 lat, powrót do niego jest bardzo trudny!).

Obawiam się jednak, że region, w którym się znajduję, nie jest tak naprawdę odpowiedni dla turbin wiatrowych, ale też nie jest zbyt duży dla energii słonecznej!

Byłem zaskoczony, widząc te karty, ponieważ bardzo blisko mojego domu zainstalowano wiele pól słonecznych! (wreszcie po niemieckiej stronie granicy!)
0 x
Elec
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 779
Rejestracja: 21/12/08, 20:38




przez Elec » 11/01/09, 21:31

Porównajmy 2 instalacje o mocy 5 kW, jedna turbina wiatrowa, druga PV:

CF (współczynnik wydajności) Micro-Wind: 30% (średnio)
CF PV: mniej niż 20%

Przy równej mocy zainstalowanej wytwarzamy zatem więcej energii elektrycznej za pomocą mikro-wiatru niż PV; 50% więcej.

Mikro-turbina wiatrowa: 5 x 8760 x 0.3 = 13140 XNUMX kWh
PV: 5 x 8760 x 0.2 = 8760 kWh

A pod względem kosztów zainstalowana energia fotowoltaiczna w watach kosztuje znacznie więcej niż wiatr watowy (współczynnik 3 w przybliżeniu między nimi).

Jest godne ubolewania i niesprawiedliwe, że we Francji nie ma preferencyjnych taryf odkupu na kWh dla mikro-wiatru, chociaż tak jest w przypadku PV (50 eurocentów w przypadku integracji z budynkiem!).
Mamy więc całkowicie zniekształcony rynek.

Ale prawdą jest, że gdyby energia wiatrowa korzystała z taryfy gwarantowanej na tym samym poziomie co kWh PV (lub nawet tylko 1/3 jej!), Energia jądrowa byłaby poważnie zagrożona ... oczywiste wytłumaczenie tej wrogości wobec energii wiatrowej.

We Francji energetyka wiatrowa uważana jest za zagrożenie „obce” (duńskie, niemieckie itp.). Uważam to za kompletnie głupie.

Mikro-wiatr, wyposaż się:

Witryna MSM Electric: http://www.msmelectric.com

Francja Witryna eoliczna: www.france-eoliennes.com/

Strona Joliet: www.joliet-europe.com

Strona internetowa Weole Energy: www.weole-energy.com/

Miejsce działania wiatru: www.akcja-eolienne.com/

Strona internetowa Direct Energie: www.direct-energie.com/

Obraz

Formuła moim zdaniem najistotniejsza, z prostych względów statystycznych na poziomie pól wiatrowych i słonecznych:
Zainstaluj 3,5 kW mikro turbiny wiatrowej + 1,5 kW PV
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16090
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5232




przez Remundo » 11/01/09, 22:21

I tak, Elec, ale już dawno nie było we Francji zdrowego rozsądku. :|

Każdy dom powinien mieć niewielką mieszankę PV / wiatr / kogeneracja / pompa ciepła (co najmniej 2 z 4), która byłaby tania w budowie i byłaby amortyzowana za mniej niż 10 lat.

Ale niektóre lobby, choć bardzo zaniepokojone dobrem Ludzkości i Natury, badając ich reklamy, żyłyby gorzej, to pewne. : Idea:
0 x
Obraz

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 169