Doradztwo w zakresie wyboru ogrzewania

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.

Który jest najciekawszy?

Możesz wybrać 1 opcja

 
 
Sprawdź wyniki
Avatar de l'utilisateur
fuliculi
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 8
Rejestracja: 20/12/06, 21:06
Lokalizacja: Bourges

Doradztwo w zakresie wyboru ogrzewania




przez fuliculi » 20/12/06, 21:24

Bonjour à tous,

Niedługo mam zamiar budować i chciałbym wykorzystać energię geotermalną, ale mój budżet nie jest zbyt wysoki. Waham się pomiędzy dwoma rozwiązaniami, nie wiem które będzie najwygodniejsze i najbardziej ekonomiczne w użytkowaniu (poza montażem).

- Ogrzewanie gazowe na parterze i piętrze
- Ogrzewanie geotermalne gruntowo-wodne na parterze i konwektory elektryczne na piętrze.

W każdym razie chciałbym mieć ogrzewanie podłogowe na parterze. Piętro będzie ogrzewane tak samo jak parter, tam jest nasza sypialnia, łazienka i biuro.

Myślałem także o zainstalowaniu studni kanadyjskiej połączonej z VMC o podwójnym przepływie, ale mogłoby to być trudne w przypadku zewnętrznego obiegu geotermalnego.

Ogrzewanie wody będzie gazowe, jeśli ogrzewasz gazem. Jeśli zdecydujemy się na energię geotermalną, istnieje możliwość, że woda będzie podgrzewana prądem, jeśli energia geotermalna będzie punktowo zbyt droga.

Czy masz jakąś radę, żebym mógł podjąć decyzję?
0 x
Prawa maksymalnej nudy: „Każde ciało zanurzone w strumieniu nudy obraca się w taki sposób, aby zapewnić maksymalną powierzchnię.”
Avatar de l'utilisateur
bham
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1666
Rejestracja: 20/12/04, 17:36
x 6




przez bham » 21/12/06, 16:35

Można myśleć z punktu widzenia ochrony środowiska (1), finansowego (2) i politycznego (3).

1- Gaz będzie emitował więcej CO2, nawet w przypadku kotła o wysokiej wydajności (patrz kocioł pulsacyjny). Trzeba go także transportować gazociągami lub tankowcami LNG.
Energia elektryczna pochodzenia nuklearnego we Francji emituje niewiele CO2, biorąc pod uwagę cały sektor, ale występuje sporo strat energii na etapie produkcji do dystrybucji (% wieku?). Uważam, że dystrybucja energii elektrycznej powinna również kosztować mniej, ponieważ jest mniej składowisk i większa elastyczność.

2-Należy wziąć pod uwagę inwestycję początkową i prawdopodobną ewolucję kosztów energii. Jeśli chodzi o drugą kwestię, wiadomo, że w krótkim czasie cena gazu wzrosła o 30% i że nie będzie już dalej spadać. Cena prądu jest obecnie zamrożona, EDF jest do tego przywiązany, ale tylko na kilka lat. Nie ma wątpliwości, czy będzie ona wówczas indeksowana m.in. od ceny gazu.
Jeśli chodzi o efektywność, teoretyczna korzyść dla pompy ciepła ze współczynnikiem COP od 2 do 3, podczas gdy Twój kocioł rzadko przekracza 1. Jednak z punktu widzenia trwałości, wydaje mi się, że jest to zaleta dla kotła gazowego.

3-Gaz uzależnia nasz kraj od zagranicy, dlatego w trudnych czasach jesteśmy zdani na ich łaskę.
Energetyka jądrowa daje nam niezależność energetyczną, cena może się zmieniać, ale tylko w zależności od wskaźników energetycznych lub krajowej woli politycznej, a nie z powodu konfliktów międzynarodowych, militarnych czy dyplomatycznych.

Oto kilka rzeczy do przemyślenia. Osobiście skłaniałbym się w stronę energii geotermalnej Z kanadyjską studnią. Nie podoba mi się plan konwektorowy, ale może poczekam na inne rozwiązania (mimo to wstaw panele promiennikowe).

Dobra refleksja!!!
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79126
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10974




przez Christophe » 21/12/06, 16:41

Najciekawszym rozwiązaniem moim zdaniem jest: fotowoltaika i drewno...

Przepraszam, że nie na temat, ale pompy ciepła są nadal energią jądrową... a niektóre nowoczesne konwektory (panele promiennikowe lub raczej panele promiennikowe) radzą sobie równie dobrze (zużycie podzielone przez 2 do 3) pod względem oszczędności energii przy tym samym komforcie cieplnym w porównaniu z „kiepski” konwektor po 20 euro za sztukę. . .

Ponadto pompa ciepła MUSI działać wyłącznie na południu Francji… chyba że pracujesz w EdF… : Chichot:
0 x
Avatar de l'utilisateur
fuliculi
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 8
Rejestracja: 20/12/06, 21:06
Lokalizacja: Bourges




przez fuliculi » 21/12/06, 17:01

Dziękuję za to wyjaśnienie, bham!

Nie myślałem o stronie politycznej, a w dłuższej perspektywie (a nawet średniej) jest ona równie ważna jak strona finansowa.

W przypadku paneli promiennikowych decyzja zostanie ostatecznie podjęta w zależności od budżetu.

Poszukałem trochę informacji na temat kanadyjczyka i jego działania z VMC i ogrzewaniem podłogowym. Oto krótkie podsumowanie:

Studnia kanadyjska wdmuchuje ogrzane powietrze i jest wydajna w przypadku konwektorów lub grzejników ciepłej wody, ale mniej skuteczna w przypadku ogrzewania podłogowego. Myślę, że w moim przypadku studnia kanadyjska byłaby dobra na podłogę.

Latem natomiast wydaje się bardziej wydajny (oczywiście niezależnie od rodzaju ogrzewania).

Jeśli chodzi o stronę finansową studni, znalazłem kilka liczb:
- 1 wykop o wymiarach 25 m na 1.5 m głębokości podczas budowy domu: 150 €
- rura polietylenowa 25m x Ø20cm: 24 € od Casto (zobacz ich stronę internetową)

Aby zrobić to dobrze, myślę o przeciągnięciu 2 rur 25 m na 130 m² powierzchni mieszkalnej, co oznacza podwojenie kosztów.

Poproszenie instalatora VMC o podciągnięcie rury do studzienki kanalizacyjnej powinno obniżyć koszty.

Oczywiście pozostaje cały sprzęt do podłączenia studni do rury podwójnego przepływu vmc, ewentualny wentylator, jeśli vmc nie wystarczy, syfon. Nie mówiąc już o budowie studzienki, wiedząc, że nie będę miał piwnicy (ale najprawdopodobniej pełzającą przestrzeń)

Natrafiłem na taki plik, który wydał mi się bardzo interesujący:
http://www.fiabitat.com/puits-canadien.php
0 x
Prawa maksymalnej nudy: „Każde ciało zanurzone w strumieniu nudy obraca się w taki sposób, aby zapewnić maksymalną powierzchnię.”
Avatar de l'utilisateur
bham
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1666
Rejestracja: 20/12/04, 17:36
x 6




przez bham » 21/12/06, 18:00

fuliculi napisała:Dziękuję za to wyjaśnienie, bham!
Studnia kanadyjska wdmuchuje ogrzane powietrze i jest wydajna w przypadku konwektorów lub grzejników ciepłej wody, ale mniej skuteczna w przypadku ogrzewania podłogowego. Myślę, że w moim przypadku studnia kanadyjska byłaby dobra na podłogę.


Powiedzmy sobie: studnia kanadyjska umożliwia wentylację domu poprzez wprowadzenie świeżego powietrza, które jest mniej zimne niż to, które wpada bezpośrednio z zewnątrz przez dolną część drzwi, w ogóle ościeżnic, ponieważ nagrzewa się w kontakcie z ziemią.
Tak naprawdę zawsze mamy do czynienia z naturalną wentylacją, nawet jeśli jesteśmy dobrze uszczelnieni, co oznacza, że ​​jeśli na zewnątrz jest -10°C, do domu będzie napływać świeże powietrze o temperaturze -10°C, a ogrzewanie będzie musiało się rozgrzać w przeciwnym razie dom na dłuższą metę się ochłodzi. W przypadku studni kanadyjskiej wentylacja jest kanałowa, więc mamy tylko jeden wlot świeżego powietrza. Zaletą jest to, że jeśli na zewnątrz jest -10°C, świeże powietrze będzie napływać do domu przy -5°C, a nawet 0°C, a nie -10°C, więc mamy mniej zimnego świeżego powietrza do odgrzać. Najlepiej połączyć to z VMC z podwójnym przepływem: oznacza to, że jeśli napływa świeże powietrze, musi ono wychodzić nieświeże i gorące powietrze z pomieszczenia (w przeciwnym razie dom puchnie : Lol: ). Zasada jest więc taka, że ​​kalorie, które odrzucamy, należy pobrać ze zużytego powietrza i przekazać je świeżemu powietrzu pochodzącemu ze studni kanadyjskiej. Zatem, trzymając się mojego przykładu, przez kanadyjską studnię wprowadzisz powietrze o temperaturze -5°/0°C, które ogrzejecie w tym VMC z podwójnym przepływem i które wpłynie do domu o temperaturze +10°C/+15°C. Wszystko w porządku, zwłaszcza z twoją podłogą. Więcej szczegółów, więcej technik i figur można znaleźć na stronie internetowej Bruno Herzoga:
http://www.batirbio.org/html/ jest to model tego typu w tej dziedzinie.
0 x
Avatar de l'utilisateur
bham
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1666
Rejestracja: 20/12/04, 17:36
x 6




przez bham » 21/12/06, 18:02

Ale strona, którą znalazłaś, też nie wydaje mi się zła!!!
0 x
Avatar de l'utilisateur
drwal
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4731
Rejestracja: 07/11/05, 10:45
Lokalizacja: Mountain ... (Trieves)
x 2




przez drwal » 21/12/06, 18:10

bham napisał:[...] W studni kanadyjskiej ta wentylacja jest kanałowa, więc mamy tylko jeden wlot świeżego powietrza. Zaletą jest to, że jeśli na zewnątrz jest -10°C, świeże powietrze będzie napływać do domu przy -5°C, a nawet 0°C, a nie -10°C, [...]
Idealnie, przy dobrej powierzchni wymiany, napływające powietrze powinno ustabilizować się na poziomie temperatury ziemi, czyli 11 do 13°C. niezależnie od temperatury zewnętrznej.
To wciąż o wiele mniej do wymiany z wydobywającym się gorącym powietrzem... : Wink:
0 x
"Jestem wielkim brutalem, ale rzadko myli ..."
Avatar de l'utilisateur
fuliculi
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 8
Rejestracja: 20/12/06, 21:06
Lokalizacja: Bourges




przez fuliculi » 21/12/06, 18:17

Tak, widziałem już tę stronę, dziękuję.

Studnia jest skuteczna, jeśli jest dobrze zaprojektowana, a zwłaszcza gdy jest bardzo zimno lub bardzo gorąco, ale poza sezonem nie jest tak dużo.

Chodzi mi głównie o podłogę. Obawiam się, że będę musiał wydawać dużo energii na ogrzanie pomieszczeń, stąd to zainteresowanie studnią kanadyjską.

Nie wiem, czy energia geotermalna pozwoli mi mieć studnię, będzie to zależeć od pozostałej dostępnej powierzchni w ogrodzie...

Skontaktowałem się ze specjalistą, który powiedział mi, że ogrzewanie podłogowe na parterze ogrzewa piętro na piętrze od 30% do 40%. Pozostaję sceptyczny w tej kwestii, ale w takim przypadku prąd na piętrze byłby mniej wymagający (szczególnie w przypadku studni).
0 x
Prawa maksymalnej nudy: „Każde ciało zanurzone w strumieniu nudy obraca się w taki sposób, aby zapewnić maksymalną powierzchnię.”
Avatar de l'utilisateur
fuliculi
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 8
Rejestracja: 20/12/06, 21:06
Lokalizacja: Bourges




przez fuliculi » 21/12/06, 18:23

Temperatura gruntu na ogół waha się (wydaje się) od 5°C (zima) do 15°C (lato), konieczny jest wkład/oszczędność kalorii, ale kwestią jest również to, jak długo studnia będzie opłacalna .

Jeśli jest dobrze zaprojektowany i wykonany samodzielnie, niecałe dziesięć lat powinno wystarczyć.
0 x
Prawa maksymalnej nudy: „Każde ciało zanurzone w strumieniu nudy obraca się w taki sposób, aby zapewnić maksymalną powierzchnię.”
Avatar de l'utilisateur
zac
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 1446
Rejestracja: 06/05/05, 20:31
Lokalizacja: piton st leu
x 2




przez zac » 21/12/06, 18:24

fuliculi napisała:Skontaktowałem się ze specjalistą, który powiedział mi, że ogrzewanie podłogowe na parterze ogrzewa piętro na piętrze od 30% do 40%. Pozostaję sceptyczny w tej kwestii, ale w takim przypadku prąd na piętrze byłby mniej wymagający (szczególnie w przypadku studni).


powitanie

to zależy od tego, co masz pomiędzy 2 poziomami, ale przy prostej podłodze jest to raczej 60 do 70/100, gorące powietrze unosi się :P
@+
0 x
Powiedział zebra, Freeman (zagrożone rasy)
To nie dlatego, że jestem con Staram się nie robić inteligentne rzeczy.

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 290