Biomasa: zielona energia elektryczna

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
biały gandalf
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 1
Rejestracja: 24/07/04, 13:22

Biomasa: zielona energia elektryczna




przez biały gandalf » 24/07/04, 13:38

Witam, jestem w trakcie przygotowań do BCPST i muszę zrobić projekt dotyczący zrównoważonego rozwoju.
Chciałbym wiedzieć, czy ktoś wie, jak powstaje tzw. zielona energia elektryczna, czyli ta wytwarzana na przykład z resztek trzciny cukrowej, czyli BAGASSE.
Chciałbym również wiedzieć: czy możemy powiedzieć, że źródła energii z biomasy rzeczywiście stanowią tak zwaną czystą energię?
Tłumaczę sobie, że uprawia się trzcinę cukrową, biorę ten przykład, bo będąc w Australii jest mi łatwiej ^ do moich badań, rolnik używa nawozów chemicznych, które potem wylewają się do morza i niszczą w Queensland wielką rafę koralową, ponadto na zbiory je korzystaj z ciężarówek, które zużywają benzynę i wytwarzają gazy cieplarniane.
Zatem w porządku dla atmosfery, jest to gra o sumie zerowej, ale czy na pewno jest to gra o sumie zerowej dla środowiska?

Dziękuję za przyszłą odpowiedź.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79120
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 24/07/04, 22:04

Masz całkowitą rację zadając sobie te pytania!
W „ekologii” na każde rozwiązanie trzeba patrzeć globalnie.

W tym przypadku, ponieważ jest to odpad już zużytego produktu, który nie został wyceniony i jest pochodzenia biologicznego, tak, możemy mówić o czystej energii elektrycznej.

Wiadomo, że bez odzyskiwania energii rolnicy używaliby również nawozów.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Misterloxo
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 480
Rejestracja: 10/02/03, 15:28
x 1




przez Misterloxo » 27/07/04, 20:39

Nie znałem wytłoku, ale podobno jest już używany do produkcji prądu na Gwadelupie (elektrownia wytłokowo-węglowa):

Elektrownia węglowa Moule na Gwadelupie posiada
moc 64 MW. Produkuje 400 GWh rocznie, z czego jedną czwartą
pochodzi z samego wytłoku, czyli ponad 30%.
spożycie Gwadelupy.


zgodnie z tym pdf (źródło EDF)

a potem znajdziemy to również tutaj :

Jaka jest zasada działania elektrowni „bagasowo-węglowych”?
Odpowiedź: Przemysł cukrowniczy, producenci cukru trzcinowego, muszą pozbyć się pozostałości trzciny cukrowej („tłoków”) w możliwie najbardziej ekonomiczny sposób i bez negatywnego wpływu na środowisko. Mają także znaczne zapotrzebowanie na parę do obsługi swoich instalacji. Aby wytworzyć tę parę, spalano bagassę, drzewną pozostałość po przemiale trzciny cukrowej, której wartość opałowa na tonę odpowiadała 260 kg węgla lub 180 kg oleju opałowego lub 210 m3 gazu ziemnego lub 550 kg drewna. Bagassa jest jednak produkowana tylko w ciągu kilku miesięcy kampanii cukrowniczej. Inżynieria Charbonnages de France opracowała elektrownie dwupaliwowe i dwuenergetyczne, które spalają wytłoki, a pomiędzy dwiema kampaniami cukrowymi – węgiel. Wytwarzają parę dla przemysłu cukrowniczego oraz energię elektryczną, która zasila sieci i pozwala zaspokoić zapotrzebowanie zwłaszcza Departamentów Zamorskich. W ten sposób firma SIDEC zbudowała kilka elektrowni na węgiel wytłokowy w pobliżu cukrowni, które dostarczają wytłoki i wykorzystują parę oraz część wyprodukowanej energii elektrycznej: Bois-Rouge i Le Gol na wyspie Reunion, Le Moule na Gwadelupie i Bellevue na Mauritiusie.



zobacz także ten interesujący link na temat Indii: http://www.solutionsauxchangementsclimatiq.../assoc/wade.htm

Myślę więc, że informacje znajdziesz w sieci
0 x
Nauka nieposłuszeństwo jest procesem długotrwałym. To trwa przez całe życie, aby osiągnąć doskonałość. "Maurice Rajsfus
I pomyśleć, to znaczy nie ma. "Alain, filozof
LMSV
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 04/06/04, 11:08




przez LMSV » 28/07/04, 16:20

gandalf lewhite napisał:Witam, jestem w trakcie przygotowań do BCPST i muszę zrobić projekt dotyczący zrównoważonego rozwoju.
Chciałbym wiedzieć, czy ktoś wie, jak powstaje tzw. zielona energia elektryczna, czyli ta wytwarzana na przykład z resztek trzciny cukrowej, czyli BAGASSE.
Chciałbym również wiedzieć: czy możemy powiedzieć, że źródła energii z biomasy rzeczywiście stanowią tak zwaną czystą energię?
Tłumaczę sobie, że uprawia się trzcinę cukrową, biorę ten przykład, bo będąc w Australii jest mi łatwiej ^ do moich badań, rolnik używa nawozów chemicznych, które potem wylewają się do morza i niszczą w Queensland wielką rafę koralową, ponadto na zbiory je korzystaj z ciężarówek, które zużywają benzynę i wytwarzają gazy cieplarniane.
Zatem w porządku dla atmosfery, jest to gra o sumie zerowej, ale czy na pewno jest to gra o sumie zerowej dla środowiska?

Dziękuję za przyszłą odpowiedź.

Oto strona, która może pomóc Ci w badaniach, szczególnie jeśli jesteś w Australii

LMSV

http://www.intecon.com.au/pdf/Eucalypt%20b...ass%20fuels.PDF
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 256