Pompa ciepła z energią mechaniczną

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
jp47
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 29/09/22, 09:56
x 1

Pompa ciepła z energią mechaniczną




przez jp47 » 29/09/22, 10:46

Witam,

Sprawdzam, czy są jakieś pompy ciepła, których sprężarka byłaby napędzana źródłem energii mechanicznej (w moim przypadku pochodzenia hydraulicznego mam strumień z ruinami młyna z XVII wieku, którego zasięg jest sprawny i można go łatwo wyposażony w koło łopatkowe).
Nie chciałbym przechodzić przez alternator produkujący prąd, bo za dużo inwestycji i przepisów kafkowskich).
Interesowałby mnie nawet prymitywny lub umiarkowany system plonów.

Jedyne kompresory z napędem mechanicznym, jakie znajduję, to kompresory z ciężkich samochodów ciężarowych lub maszyn budowlanych.
Oczywiste jest, że ponieważ energia główna jest darmowa, regulacja nie jest moim głównym zmartwieniem i chciałbym w miarę możliwości unikać wyrafinowanych układów elektronicznych na rzecz rustykalnej elektromechaniki (już dałem z odwracalnymi klimatyzatorami, których karty się poddają po 6 lub 7 latach i które są sprzedawane po zaporowych cenach, gdy jest jeszcze szansa, że ​​są dostępne)

Mój cel jest prosty: mieć prawie darmowe wsparcie grzewcze (bez inwestycji) zimą (gdy przepływ strumienia jest wysoki).

Nigdzie nie widzę tej koncepcji, ale wyobrażam sobie, że mogła istnieć na początku XX wieku przynajmniej dla maszyn chłodniczych.

Dziękuję za uwagi i sugestie.
1 x
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2214
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: Pompa ciepła z energią mechaniczną




przez phil59 » 29/09/22, 11:14

Witam pb jest ze bedzie oblodzenie i konieczne jest zaplanowanie faz odszraniania wiec zajmuje minimum elektroniki chyba....

Zostawiam to specjalistom do odpowiedzi, za mało o tym wiem....
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12307
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2968

Re: Pompa ciepła z energią mechaniczną




przez Ahmed » 29/09/22, 11:21

Jeśli a priori nic nie sprzeciwia się takiemu montażowi, pozostaje kwestia regulacji: w pewnych momentach sprężarka musi przestać dostarczać energię, gdy osiągnięta zostanie zadana temperatura pomieszczenia. Ewentualnie tę funkcję może pełnić sprzęgło elektromagnetyczne. Problem oblodzenia można obejść za pomocą pompy ciepła woda/woda, ale jest ona rzadziej stosowana...
Jeśli przepływ jest wystarczający, czy nie byłoby jeszcze łatwiej podłączyć generator i zainstalować głupie tostery?
1 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
jp47
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 29/09/22, 09:56
x 1

Re: Pompa ciepła z energią mechaniczną




przez jp47 » 29/09/22, 12:55

Dziękuję za te pierwsze recenzje.

Wyrażam swoje zamiary, biorąc pod uwagę zasięg młyna, jest do dyspozycji stale >800 m3 przy minimalnej temperaturze 6°C (pomiar po 8 dniach niskich temperatur: D-10/N-15 partia i Garonne 2002)
Będzie to więc glikol woda/woda dla pompy ciepła z możliwą rezerwą buforową 2000 l.
Nie ma potrzeby korzystania z klimatyzacji.

Jeśli chodzi o ogrzewaną część (duży kamienny dom o powierzchni 240 m2), wykorzystam całe wytworzone ciepło, byłoby to tylko dodatkowe 20 do 50%. Pozostałe źródła ciepła przestaną działać.

W przypadku turbiny/alternatora jest to niestety regulowane pięcioletnimi procedurami administracyjnymi i ogromnym kosztem, ponieważ konieczne jest przeprowadzenie badania wpływu i zaplanowanie wielu zmian. 5 kW lub 10 MW to te same zasady (tak chodzimy po głowie, to jak młyn, którego nie dałoby się prawnie ponownie uruchomić...)
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12307
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2968

Re: Pompa ciepła z energią mechaniczną




przez Ahmed » 29/09/22, 13:37

Nie rozumiem opcji bufora 2000 L, skoro przepływ jest obfity?
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9803
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2658

Re: Pompa ciepła z energią mechaniczną




przez sicetaitsimple » 29/09/22, 14:45

Jp47 napisał:W przypadku turbiny/alternatora jest to niestety regulowane pięcioletnimi procedurami administracyjnymi i ogromnym kosztem, ponieważ konieczne jest przeprowadzenie badania wpływu i zaplanowanie wielu zmian. 5 kW lub 10 MW to te same zasady (tak chodzimy po głowie, to jak młyn, którego nie dałoby się prawnie ponownie uruchomić...)


Aby zrozumieć, mówisz:
- niemożliwy montaż turbiny, za długa, za droga
- młyn byłby niemożliwy do ponownego uruchomienia zgodnie z przepisami

Chcę wierzyć. Ale co wyobrażasz sobie budynek, który byłby zgodny z przepisami, a nie za długi ani drogi?
0 x
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2214
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: Pompa ciepła z energią mechaniczną




przez phil59 » 29/09/22, 16:39

Prawa do wody są we Francji szczególne.

Nawet na własny użytek, nawet umieszczenie generatora 3 kW jest niedozwolone, podczas gdy nic nie spowalnia .....

Jeśli to wodospad, myślę, że jest inaczej....
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11044

Re: Pompa ciepła z energią mechaniczną




przez Christophe » 29/09/22, 17:16

Ahmed napisał:Jeśli a priori nic nie sprzeciwia się takiemu montażowi, pozostaje kwestia regulacji: w pewnych momentach sprężarka musi przestać dostarczać energię, gdy osiągnięta zostanie zadana temperatura pomieszczenia. Ewentualnie tę funkcję może pełnić sprzęgło elektromagnetyczne. Problem oblodzenia można obejść za pomocą pompy ciepła woda/woda, ale jest ona rzadziej stosowana...
Jeśli przepływ jest wystarczający, czy nie byłoby jeszcze łatwiej podłączyć generator i zainstalować głupie tostery?


+1 za regulację, która z konieczności będzie mniej dokładna niż w przypadku falownika elektronicznego!

Tak dla sprzężenia przez sprzęgło to zrobi pompę ciepła wszystko albo nic i cóż, to lepsze niż nic! : Chichot:

Nie jestem specjalistą od pomp ciepła ale AMHA nie sądzę aby cykl odszraniania wywracał sprężarkę do góry nogami (niemożliwe na sprężarce spiralnej którą widać w większości zimnych grup): odwraca kierunek płyn/gaz . ..poprzez system obejściowy w pełni kompatybilny z „mechaniczną” pompą ciepła...

Inaczej prościej zapewnić odszranianie...elektryczne...z systemem przewodów przeciwoblodzeniowych lub przeciwzamarzaniowych, które zakładasz na określone przewody grzejne...to chyba najprostsze rozwiązanie (za kilka kWh na rok...)...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2486
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 360

Re: Pompa ciepła z energią mechaniczną




przez Forhorse » 29/09/22, 21:05

Trudno mi zrozumieć, jakie przepisy mogą zabronić używania ruchu koła wodnego/turbiny do obracania alternatorem.

Są kroki, jeśli chcesz sprzedać prąd wytwarzany w sieci tak, ale do użytku lokalnego, czy koło napędza ściernicę, czy alternator, nie ma znaczenia.

Przepisy dotyczące wody będą takie same, niezależnie od tego, czy młyn jest używany do mieszania wiatru, czy do produkcji energii elektrycznej.

Krótko mówiąc, uważam, że istnieje nieporozumienie dotyczące przepisów i to nie gazownia pozwoli na ich obejście.
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12307
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2968

Re: Pompa ciepła z energią mechaniczną




przez Ahmed » 29/09/22, 21:43

Przepisy dotyczące użycia siły napędowej wody są dość drakońskie: przed zamontowaniem czegokolwiek należy uzyskać od administracji zielone światło, co wymaga dowodu, że jego praca miała miejsce przed Rewolucją. To proste, gdy jest figurowane na mapie Cassini, ale nie wszystko jest tam reprezentowane i dopiero właściciel musi zebrać dowody na tę pierwotność… Istnieją również ograniczenia i dodatkowe ograniczenia dotyczące eksploatacji tego młyna, zgodnie z charakterystyką hydrauliczną biegu wody na koszt, z którego następuje abstrakcja (co jest uzasadnione).
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 276