Pytanie o wykonalność turbiny wiatrowej w kształcie kuli

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
Zastanawia się Victor
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 12/11/20, 21:40
x 1

Pytanie o wykonalność turbiny wiatrowej w kształcie kuli




przez Zastanawia się Victor » 12/11/20, 22:06

Witam całą społeczność tego forum!
W tej chwili chciałbym stworzyć turbinę wiatrową w kształcie kuli, aby wyglądała estetycznie.
Nie znalazłem więc systemu, który by mi odpowiadał, więc zastanawiałem się, czy system taki jak ten, z którym próbowałem się z Państwem skontaktować, mógłby zadziałać. Postaram się rozwinąć!
Nie jestem ekspertem w dziedzinie aerodynamiki ani wzornictwa przemysłowego, dlatego z góry dziękuję za poświęcony czas i cierpliwość! : Chichot:

Podkreślam aspekt estetyczny, bo doskonale zdaję sobie sprawę, że ogranicza to wydajność mojego rotora, ale chciałbym móc sprawić, aby był on jak najbardziej wydajny, biorąc pod uwagę to ograniczenie estetyczne. Planuję zintegrować rotory z rzeźbami, stąd ta potrzeba okrągłego kształtu Roll:

Więc spróbowałem narysować coś, co pomoże ci wizualizować

05xj.jpg


Nie wiem, czy pytania na moich rysunkach będą czytelne, więc przepisuję je tutaj:

Najwyższy model:

- Czy można wykorzystać zarówno siłę wiatru, jak i siłę nośną?
- Jeśli tak, a turbina wiatrowa obraca się szybciej niż wiatr, a co za tym idzie, względny wiatr blady pochodzi z przeciwnego kierunku wiatru, co dzieje się z windą?

Model dolny:

- Czy można rozważyć wirnik Darrieux w kształcie kuli?
-Jeśli tak, czy byłoby możliwe dodanie większej liczby ostrzy, aby uzyskać gęstszą kulistą konsystencję?


Dlatego nie mogę się doczekać Waszych opinii/odpowiedzi i nie mogę się doczekać, aż będę mógł podzielić się z Wami ewolucją mojego projektu w jego postępie, w szczególności dzięki Waszej pomocy! DZIĘKUJĘ! : Chichot:
1 x
ENERC
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 725
Rejestracja: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Pytanie o wykonalność turbiny wiatrowej w kształcie kuli




przez ENERC » 13/11/20, 11:44

Trzeba zacząć od zasady działania pionowych turbin wiatrowych, które działają na zasadzie skrzydeł samolotu (jak na Twoim schemacie) - typu Darrieus
http://www.journal-eolien.org/tout-sur- ... eoliennes/

Możesz umieścić więcej niż 2 ostrza, jak tutaj:
Obraz
Co działa tak:
Obraz
Nie wiem, czy może się to udać ....

Robiłbym cieńsze łopatki, jak w pionowych turbinach wiatrowych.
podczas obracania sprawi wrażenie pełnej piłki.
0 x
Zastanawia się Victor
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 12/11/20, 21:40
x 1

Re: Pytanie o wykonalność turbiny wiatrowej w kształcie kuli




przez Zastanawia się Victor » 13/11/20, 13:32

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź! Bardzo chciałbym móc uzyskać więcej informacji na temat dołączonego wirnika, jeśli jest on chociaż w przybliżeniu wydajny i jak działa, czy wykorzystuje opór wiatru lub siłę nośną jak Darrieux? Miałem problemy z wizualizacją... : Oops:
0 x
ENERC
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 725
Rejestracja: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Pytanie o wykonalność turbiny wiatrowej w kształcie kuli




przez ENERC » 13/11/20, 13:43

To jest tutaj: https://www.oviaivo.net/eolienne.html
Dwie przeciwbieżne łopatki sferyczne z opcjonalnym deflektorem centralnym skutecznie reagują na słaby lub silny wiatr ze wszystkich kierunków.

Podano adres URL do patentu. Szczerze, nic nie rozumiem.
0 x
Zastanawia się Victor
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 12/11/20, 21:40
x 1

Re: Pytanie o wykonalność turbiny wiatrowej w kształcie kuli




przez Zastanawia się Victor » 13/11/20, 16:11

Dziękuję bardzo!
Chyba rozumiem, ale nie do końca rozumiem znaczenie słowa „patent”.. Co jest chronione przed reprodukcją, jeśli wszystko jest podobne, jeśli część koncepcji się powtarza..? :|
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79362
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060

Re: Pytanie o wykonalność turbiny wiatrowej w kształcie kuli




przez Christophe » 13/11/20, 17:12

Victor Twój pomysł jest dobry tylko na bardzo silne wiatry ...

Odzyskiwalna moc wiatru zależy od powierzchni użytkowej omiatanej przez pędzący wiatr (w twoim przypadku co najmniej 1/2 powierzchni piłki) oraz sześcianu prędkości...* wydajności (w najlepszym przypadku 60%).

Zacznij od utworzenia arkusza kalkulacyjnego z „surowymi” danymi dotyczącymi energii wiatrowej… przyjmij uzysk 50%.

Zauważysz, że Twoja kulowa turbina wiatrowa nie ma dużego potencjału energetycznego, chyba że ma ogromne wymiary.

Kula o średnicy 5 m miałaby użyteczną powierzchnię przetoczoną co najwyżej 1/2 * 3.1415 * 5²/4 = 10 m²

10 m² odpowiada klasycznej turbinie wiatrowej o średnicy zaledwie 3.5 m i od 3.5 do 5 m, uwierzcie mi, to robi dużą różnicę w kosztach produkcji i materiałach!

Z drugiej strony, może pomysł byłby taki, żeby rozwijać się w kierunku hydrauliki? Przyjazna rada... Woda jest 850 razy cięższa od powietrza : Chichot:

ps: Lubię twoje szkice :) mówiąc artystycznie ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79362
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060

Re: Pytanie o wykonalność turbiny wiatrowej w kształcie kuli




przez Christophe » 13/11/20, 17:17

Jeśli jesteś zainteresowany, mam gdzieś arkusz kalkulacyjny... ale hej, przerabianie tego nie jest nauką o rakietach...
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13716
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1525
Kontakt :

Re: Pytanie o wykonalność turbiny wiatrowej w kształcie kuli




przez izentrop » 15/11/20, 00:46

Jeśli zdecydowaliśmy się na uogólnienie łopatowych turbin wiatrowych, stało się to z kilku powodów.
Już teraz musisz podnieść wiatr bardzo wysoko i musisz być w stanie przeciwstawić się wiatrom, które są zbyt silne, aby można je było wykorzystać, dzięki pewnej elastyczności i upierzeniu ostrzy. Nie widzę, żeby piłka to robiła.

Nieważne, jak nie istniałyby turbiny wiatrowe bez dotacji.
Niemcy dobrze o tym wiedzą, bo wstrzymują dotacje i myślą o recyklingu ostrzy na materiały izolacyjne.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 270