Obszar wiatru i limit Betz

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
Bibiphoque
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 749
Rejestracja: 31/03/04, 07:37
Lokalizacja: Bruksela

Obszar wiatru i limit Betz




przez Bibiphoque » 30/04/04, 11:00

:P
Witam,
Znalazłem tę stronę / forum, wcale nie jest źle! :D

Pobierz
0 x
To nie dlatego, że zawsze mówił, że to niemożliwe, że nie powinniśmy próbować :)
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 01/05/04, 21:34

naprawdę nieźle, losowo klikam i mogę przeczytać:

Limit Betza ma zastosowanie do każdego rodzaju czujnika energii kinetycznej poruszającego się płynu.

Ta wartość jest warta 16/27 lub 0,59259

Możemy uchwycić tylko 59,259% energii kinetycznej poruszającego się płynu (powietrze, woda, ...).




Jednak niektóre pompy (wiele) mają sprawność wyższą niż 60% dla turbin (na przykład pelton) ... może dzieje się tak, ponieważ część energii wychwyconej przez turbinę hydrauliczną jest również potencjalna ... ?

Aby uzupełnić link: http://fr.wikipedia.org/wiki/Limite_de_Betz
Ostatnio edytowane przez Christophe 08 / 01 / 10, 12: 56, 1 edytowany raz.
0 x
stan
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 8
Rejestracja: 14/04/04, 03:42




przez stan » 09/05/04, 03:49

Witam,

Rzeczywiście, wydajności niektórych turbin hydraulicznych (pompy, które nie odzyskują energii, nie poddają się rozważaniom „betziańskim” ...) mogą osiągnąć wartości wyższe niż „fatalne” 59% limitu Betza, z powodu różnicy ciśnień między nieskończonymi przepływami w górę i w dół do pompy (z dala od turbiny). Dlatego te zamknięte przepływy umożliwiają odzyskanie, oprócz energii kinetycznej (ciśnienie dynamiczne = 1 / 2.rhô.V²), energii ciśnienia (ciśnienie statyczne = P), a nawet energii potencjalnej ( rhô.gh) zawartego w płynie. Jest to niemożliwe do osiągnięcia przy otwartych przepływach: ciśnienia statyczne przed i za tarczą obrotową pozostają zasadniczo równe ciśnieniu atmosferycznemu (10 pzp. 5 paskali). Skok ciśnienia zastosowany w demonstracji Betza uwzględnia tylko ciśnienia zmierzone w bezpośrednim sąsiedztwie tarczy wirnika.

Mała precyzja pozwalająca na uzyskanie wydajności turbin wiatrowych: ich wartości są zawsze wyrażane jako funkcja tego limitu Betza, a nie jako funkcja mocy odniesienia. Pozwól mi wyjaśnić: dla powierzchni odniesienia (lub momentu głównego) odpowiadającej powierzchni zamiatanej przez wirnik i oznaczonej jako S, moc „transportowana” przez wiatr wynosi Pref = 1 / 2.rh.S.S.V3. Dlatego maksymalna moc, którą może odzyskać turbina wiatrowa, jest warta Pbetz = Pref 0,59. Lub turbina wiatrowa Peol. Jego wydajność jest więc warta Peol / Pbetz, a nie, jak mogłoby się wydawać, Peol / Pref ..... co spowodowało, że więcej niż jeden się pomylił, ja pierwszy ....
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 09/05/04, 11:45

dziękuję za te szczegóły!

Jeśli chodzi o pompę / turbinę, nawet jeśli jedna odzyskuje energię, a druga dostarcza energię do płynu, obliczenia wymiarowe i ogólna teoria pozostają takie same!

Ok dla wydajności w stosunku do limitu Betza ... oznacza to, że aby uzyskać "absolutną" wydajność, musielibyśmy zastosować cewkę. 0.6 do wydajności podanej w energii wiatrowej?
0 x
stan
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 8
Rejestracja: 14/04/04, 03:42




przez stan » 10/05/04, 15:18

Niezupełnie ...

... Mam na myśli to, że powstają dwa przypadki: albo deklarowana wydajność jest już obliczona w odniesieniu do limitu Betza (wydajność = Peol / Pbetz), albo jest obliczona w odniesieniu do całkowitej mocy (wydajność = Peol / Pref), a następnie konieczne jest pomnożenie tej ogólnej wydajności przez 1,67 (1 / 0,6), aby wrócić do wydajności opartej na Betz (ponieważ Pbetz = 0,6.Pref). Dlatego sprawność turbiny wiatrowej jest 1,67 razy wyższa, gdy jest obliczana względem limitu Betza. Z jednej strony odpowiada to logicznemu podejściu, ponieważ części mocy odniesienia (0,4.Pref) nigdy nie można odzyskać, ale z drugiej strony wyższym wartościom wydajności dla nabywców turbiny wiatrowe .... uważaj, wszyscy to robią, łącznie z nami ...

Na przykład, turbina wiatrowa odzyskująca 30% (najlepiej ...) całkowitej mocy zostanie uznana za posiadającą wydajność 50% w porównaniu do limitu Betza. Ponadto uzysk ten oczywiście zmienia się w zależności od prędkości wiatru, co oznacza, że ​​uzysk musi koniecznie być powiązany z prędkością wiatru.

Ostatecznie liczy się nie tak naprawdę dobra wydajność przy określonej prędkości, ale raczej poprawne działanie dla całego zakresu prędkości maszyny. Prowadzi to do optymalnej rocznej produkcji energii: będziemy raczej polegać na wytwarzanej kW.h niż na mocy chwilowej (kW) ..... ponieważ nie wolno nam zapominać, że faktycznie są to kW.h tego EDF kupuje (lub zużywamy ...), a nie kW .... Dlatego musimy wziąć pod uwagę więcej parametrów niż wydajność lub krzywa mocy turbiny wiatrowej, aby zbadać wykonalność implantacja. Rzeczywiście konieczne będzie na przykład prawidłowe wybranie modelu turbiny wiatrowej, który zostanie dostosowany do rodzajów wiatrów występujących w takim lub takim miejscu, lub rozsądne ustawienie maszyny, ponieważ zła lokalizacja może prowadzić do znacznych różnic w produkcji.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 10/05/04, 21:08

Mówiąc o współczynniku 0.6 miałem rację ...:)


Jeśli chodzi o kwh i kw, w pełni się z tym zgadzam, niestety nie wydaje się, aby była to obecna polityka rozwoju, która opowiada się za mocami instalowanymi coraz bardziej gigantycznymi, a zatem koniecznie niedostępnymi dla osób fizycznych ... i gdzie jest mikro wiatr odzyskujący wiatr niska moc?
0 x
stan
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 8
Rejestracja: 14/04/04, 03:42




przez stan » 13/05/04, 16:39

Niezbyt daleko, aby powiedzieć prawdę ....

Jak bardzo dobrze zauważyłeś, są to „duże projekty”, które są preferowane przez biura projektowe, a zwłaszcza przez inwestorów… normalnie, są one najbardziej opłacalne, ponieważ oferują zwrot z inwestycji najsłabszy (około 5 lat we flocie 2-3 MW). I odwrotnie, mała turbina wiatrowa przeznaczona dla osób fizycznych (jeszcze ...) nie osiąga takiego progu rentowności, czy to w przypadku konwencjonalnych turbin wiatrowych z napędem śmigłowym, czy innych. Oczywiście aspekt finansowy nie powinien być pierwszym argumentem studium wykonalności, ale obecna mentalność brutalnie sprowadza nas na ziemię. Zwłaszcza we Francji, gdzie zadajemy pierwsze pytanie: „ile to kosztuje i ile to wnosi”, nie wiedząc, czy będziemy w stanie zmniejszyć emisję CO2, nie wiedząc, że będziemy w stanie wyprodukować niewyczerpaną energię ... krótko mówiąc, mentalność daleka jest od zmian. Nie wspominając o tym, że ustawodawstwo praktycznie nie ma nic na poziomie pomocy (ADEME, Europa ...) przeznaczonej na promowanie małych turbin wiatrowych w domu, jak ma to miejsce w przypadku fotowoltaiki ... to nie jest won ....

Co więcej, często widzę, jak mówisz o niskich prędkościach wiatru i sposobach ich odzyskania. Wiedz, że my (GUAL Industrie / www.gual-industrie.com) nie podzielają tej samej opinii, zwłaszcza, że ​​producenci turbin wiatrowych na śmigła korzystają z tego (ograniczenie mocy od 15 m / s z powodu wysiłku na łopatach ...). Rzeczywiście, „głupi” przykład z pewnością sprawi, że zmienisz zdanie ...

Weź moc przenoszoną przez wiatr i przejdź przez jednostkę powierzchni (1m²). Moc ta jest wówczas równa 1 / 2.rhô.V3 (ponieważ S = 1m²). Porównajmy całkowitą ilość energii (w kW.h), którą można odzyskać w ciągu roku, biorąc pod uwagę dwa różne przypadki: albo obserwujemy stały wiatr 5 m / s przez cały rok (12 miesięcy), albo wiatr o wartości 10 m / s przez 6 miesięcy i zerowy wiatr przez pozostałe 6 miesięcy Oczywiście średnia roczna prędkość pozostaje taka sama (5 m / s). W pierwszym przypadku uzyskujemy chwilową moc 0.5 * 1.225 * 5 * 5 * 5 = 76.56 W, tj. Energię wytwarzaną przez czas P * (24 * 365 godzin) = około 76.56 * 8760 = 671 kW.h w przybliżeniu. W drugim przypadku moment = 0.5 * 1.225 * 10 * 10 * 10 = 612.5 W, a czas energii P * (24 * 182.5 godziny) = 2683 kW.h .... dlatego 4.4 razy więcej energii , Natychmiast widzimy zaletę odzyskiwania dużych prędkości wiatru, gdy transponujemy ten przykład do tego, co dzieje się w ciągu godziny wiatru, szczególnie gdy jest bardzo niespokojny i obserwujemy bardzo gwałtowne podmuchy: wytwarzana energia będzie silnie zależeć od zarejestrowanych szczytów mocy ... jeśli można je odzyskać ... co oczywiście nie ma miejsca w przypadku wszystkich turbin wiatrowych. Minusem jest jednak to, że możliwość odzyskania „większej” mocy chwilowej pozwala oczywiście produkować więcej w ciągu roku, ale to implikuje nadmierną elektronikę mocy, technicznie, ale także finansowo… dlatego konieczne jest znalezienie kompromisu między dodatkowymi kosztami łańcuch takiej mocy (generator, falownik ...) i korzyści, które pozwoli on zrealizować podczas silnych wiatrów, które są oczywiście rzadsze. Takie rozważania prowadzą, biorąc pod uwagę dane dostarczone przez Meteo France na danym terenie, do poprawy o 30 do 40% rocznej produkcji: odzyskiwanie więcej, ale rzadziej, jest bardziej opłacalne ...
0 x
Bibiphoque
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 749
Rejestracja: 31/03/04, 07:37
Lokalizacja: Bruksela




przez Bibiphoque » 14/05/04, 08:40

:P
Witam,
Przy okazji, małe pytanie: czy są jakieś badania techniczne na temat generatorów o wysokiej wydajności, wykorzystujących na przykład magnesy neodymowe?
A+ :D
0 x
To nie dlatego, że zawsze mówił, że to niemożliwe, że nie powinniśmy próbować :)
stan
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 8
Rejestracja: 14/04/04, 03:42




przez stan » 19/05/04, 10:04

Witam,

Tak tak, są ...... dobrze ukryte w skrzynkach producentów ...
Mam na myśli albo producentów generatorów (na przykład synchroniczny neodymowy napęd bezpośredni), albo samych producentów turbin wiatrowych. Jednocześnie, gdybyśmy opracowali takie maszyny, bylibyśmy bardzo szczęśliwi, że jako jedyni moglibyśmy z nich skorzystać ...

Dlatego tak trudno jest znaleźć szczegółowe badania na ten temat, nie wspominając już o tym, że niektórzy producenci generatorów (LS to name no name ...) podpisują ekskluzywne umowy z producentami turbin wiatrowych, co eliminuje wszelkie szanse. innym, choćby po to, by uzyskać informacje o ich produktach ... to znowu jest dobra wojna, ale to nie wojna (oczywiście ekonomiczna ...) będzie sprzyjać energii odnawialnej. ..
0 x
Avatar de l'utilisateur
Misterloxo
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 480
Rejestracja: 10/02/03, 15:28
x 1




przez Misterloxo » 19/05/04, 10:59

Dziękujemy za te szczegóły Stato. To forum jest szeroko otwarte, abyś mógł podzielić się swoją wiedzą.

MisterLoXo
0 x
Nauka nieposłuszeństwo jest procesem długotrwałym. To trwa przez całe życie, aby osiągnąć doskonałość. "Maurice Rajsfus
I pomyśleć, to znaczy nie ma. "Alain, filozof

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 282