Generator elektryczny z turbiną powietrzną

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
powietrze turbiny
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 7
Rejestracja: 08/06/14, 17:55

Generator elektryczny z turbiną powietrzną




przez powietrze turbiny » 08/06/14, 18:47

Witam wszystkich!
Jestem trochę wzruszony wejściem do waszej sali obrad... To dlatego, że jestem samoukiem. Obecnie udoskonalam generator elektryczny, ale turbina jest drugą najważniejszą częścią… i jest to domena zarezerwowana dla jej wtajemniczonych! Więc zostawiam to tobie.
Ta turbina jest typu promieniowego. Ma całkowitą masę około 350 kg. Jego średnica wynosi 700 cm, a wysokość (lub łopatek) 70 cm. W jego korpusie przebito 12 otworów bocznych o kształcie prostokąta o wymiarach 60 cm x 30 cm z każdej strony, stanowiących otwory wlotowe powietrza, oraz otwór osiowy o średnicy 350 cm umożliwiający odprowadzanie tego powietrza.
Przez te boczne otwory będzie wtłaczana ilość powietrza o objętości 3 m3 na sekundę (około 250.000 3 cmXNUMX na każdy otwór).
Chciałbym uzyskać za pomocą tej maszyny kilka sił wystarczających do napędzania dynama o wystarczająco dużej mocy.
Jakie powinny być jego cechy?
1-Liczba jego ostrzy.
2-Profil jego łopatek (zamierzam je wszystkie zbudować na standardowym szablonie według schematu w skali).
3-Dla przedstawionych danych, czy jest OK? Czy należy je zmienić? Które?
Dla ilustracji jest mój schemat:
Obraz
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12298
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2963




przez Ahmed » 08/06/14, 20:55

Daleki jestem od uważania się za „znajomego”, ale twoje urządzenie wydaje mi się dziwnie ustawione: powietrze dociera promieniowo, aby następnie wywierać dynamiczny wpływ na styczne łopatki… czy nie byłoby bardziej logiczne, że wloty były zorientowane ukośnie w kierunku łopatek, aby zmniejszyć straty spowodowane tarciem?

Jakie jest twoje źródło powietrza?
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 15995
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5189




przez Remundo » 08/06/14, 23:05

Witaj Turbinarze,

Czy nie przekonwertowałbyś np turbina Franciszek hydraulicznie ze sprężonym powietrzem?

Prawdę mówiąc nie wiem co to może dać...gęstości i prędkości/lepkości i ciśnienia są apriorycznie bardzo różne...

W każdym razie wydaje mi się, że Twoje łopatki są źle zorientowane na schemacie.

W powietrzu lub wodzie powinno to działać w zasadzie tak:
Obraz

Kilka nieruchomych ostrzy rozprowadza płyn w promieniowych kierunkach dośrodkowych. Następnie płyn jest usuwany osiowo przy niższym ciśnieniu i prędkości.

Często „stałe” łopatki można przechylać, aby regulować moc turbiny.

Źródło Mikroenergetyka wodna
0 x
Obraz
powietrze turbiny
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 7
Rejestracja: 08/06/14, 17:55




przez powietrze turbiny » 10/06/14, 18:16

Ahmed napisał:Daleki jestem od uważania się za „znajomego”, ale twoje urządzenie wydaje mi się dziwnie ustawione: powietrze dociera promieniowo, aby następnie wywierać dynamiczny wpływ na styczne łopatki… czy nie byłoby bardziej logiczne, że wloty były zorientowane ukośnie w kierunku łopatek, aby zmniejszyć straty spowodowane tarciem?

Jakie jest twoje źródło powietrza?

Witaj Ahmadzie!
Z zainteresowaniem odnotowałem Pańskie pozytywne uwagi! Przyznaję, że ten schemat jest tylko szkicem podyktowanym niejako konfiguracją instalacji uwalniającej w kilku punktach powietrze o dość wysokiej temperaturze (40-50°C), którą zamierzam odzyskać (przede wszystkim ze względu na jej wartość eksperymentalną) po filtracji i standaryzacja prędkości przepływu.
Wiesz, na samym początku realizacji schematu narysowałem płaskie ostrza, potem jakby dla zmniejszenia mojej ignorancji w tej dziedzinie, zakrzywiłem profil. Tak więc i na co wpłynęło to pociągnięcie ołówkiem na twoją interwencję, chciałbym również przypomnieć, że te wybrane wymiary zostały zainspirowane pewną adaptacją obecnych konfiguracji. Wiem, że jako laik musiałem zredukować wymiary tej maszyny przynajmniej o połowę, ale przeważyła pewna chęć podjęcia decyzji o opłacalności projektu w jego „rzeczywistych wymiarach”… I to jest właśnie to ten sam „realizm”, który dyktował mi podstawowe formy tego prototypu.
Dziękuję Ahmadzie!
0 x
powietrze turbiny
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 7
Rejestracja: 08/06/14, 17:55




przez powietrze turbiny » 10/06/14, 18:17

Remundo napisał:Witaj Turbinarze,

Czy nie przekonwertowałbyś np turbina Franciszek hydraulicznie ze sprężonym powietrzem?

Prawdę mówiąc nie wiem co to może dać...gęstości i prędkości/lepkości i ciśnienia są apriorycznie bardzo różne...

W każdym razie wydaje mi się, że Twoje łopatki są źle zorientowane na schemacie.

W powietrzu lub wodzie powinno to działać w zasadzie tak:
Obraz

Kilka nieruchomych ostrzy rozprowadza płyn w promieniowych kierunkach dośrodkowych. Następnie płyn jest usuwany osiowo przy niższym ciśnieniu i prędkości.

Często „stałe” łopatki można przechylać, aby regulować moc turbiny.

Źródło Mikroenergetyka wodna

Witaj Remundo!
Nie ma wątpliwości, że gdybym miał tylko jedno źródło produkcji powietrza, to właśnie dla tej konfiguracji (Turbine Francis) wybrałbym naszkicowanie tej maszyny. I bez wątpienia ta sama logika narzucona przez kształt łopatek na moim schemacie skłoniła naszego przyjaciela Ahmeda do wybrania skośnych wlotów powietrza, które generowałyby optymalną wydajność.
Wreszcie można odnieść wrażenie, że podejście zmierza w kierunku konfrontacji opcji „ukośno-ortogonalnych”… Czy da to lepsze rezultaty?…
Należy zaznaczyć, że właśnie tę adaptację turbiny Francisa, którą zauważacie z taką przenikliwością, narzuciłby przypadek istnienia pojedynczego źródła nadmuchu powietrza… pod wysokim ciśnieniem.
Niski przepływ powietrza i konieczność nieutrudniania jego przepływu skłania mnie do przewidywania, że ​​z jednej strony otwór wylotowy będzie musiał być dość szeroki, a łopatki stawiały najmniejszy możliwy opór (stąd moja opcja wyjściowa dla prawie płaskich łopatek ) z drugiej strony, przewidując zwielokrotnienie ich liczby, aby zaradzić pewnej słabości wpływu prądu generowanego przez tę konfigurację.
Moje podejście jest racjonalne? Zauważysz, że staram się dostosować ograniczenia i logikę.
Dziękuję Remundo!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 15995
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5189




przez Remundo » 10/06/14, 18:37

Witaj Turbinarze,

Aby zwiększyć wydajność, spróbuj uzyskać pół obrotu w odniesieniu do łyżki/lemiesza ruchomego.

W praktyce nie dochodzi do pełnego półobrotu, z wyjątkiem przypadku idealnego Peltona.

Franciszka są również wyjątkowe, ponieważ łączą efekty ciśnienia i odśrodkowe, oprócz gry na kinetyce płynu.

Możesz też czerpać inspirację Turgoturbina aby uzyskać wyobrażenie o dobrych nachyleniach między ruchomymi ostrzami a wieloma strumieniami powietrza.
0 x
Obraz
powietrze turbiny
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 7
Rejestracja: 08/06/14, 17:55




przez powietrze turbiny » 12/06/14, 17:33

Remundo napisał:Witaj Turbinarze,

Aby zwiększyć wydajność, spróbuj uzyskać pół obrotu w odniesieniu do łyżki/lemiesza ruchomego.

W praktyce nie dochodzi do pełnego półobrotu, z wyjątkiem przypadku idealnego Peltona.

Franciszka są również wyjątkowe, ponieważ łączą efekty ciśnienia i odśrodkowe, oprócz gry na kinetyce płynu.

Możesz też czerpać inspirację Turgoturbina aby uzyskać wyobrażenie o dobrych nachyleniach między ruchomymi ostrzami a wieloma strumieniami powietrza.

Witaj Remundo!
Zastosowanie zasad, na których zbudowano turbiny Francisa, Peltona czy Turgo wydaje mi się na tyle skomplikowane i żmudne, że powinienem zostać konstruktorem turbin… i porzucić projekt, który wymagał tego typu maszyn tylko incydentalnie. A dla mnie, który kocha wyzwania, ogrom tej pułapki kusi mnie coraz bardziej! Czy powinienem porzucić moją elektrownię, która wydaje mi się tak bliska, dla wszechświata, w który zainwestowała już prawdziwa elita Mechaniki? Remundo, nie posuwałbym się jeszcze tak daleko.
Czy moja turbina w takiej postaci, w jakiej została przedstawiona, oraz warunki, w których ma działać, są tak elementarne, że sprawiają, że ta maszyna wygląda jak turbina wiatrowa, zbyt prosta, by twierdzić, że jest geniuszem? Jest to jednak serce szczególnie innowacyjnej instalacji (przymiotnik „Rewolucyjny” zostawiam na określenie sytuacji, w których wszelkie ulepszenia i ewolucja nie są już możliwe)! Oczywiście nie twierdzę, że przynoszę rozwiązanie problemu tych ogromnych turbin wiatrowych, na które narzekają mieszkańcy tych szwajcarskich kantonów, gdzie sytuacja wydaje się przybierać charakter precedensu...
Wykonanie tej maszyny w jej ostatecznej (idealnej) konfiguracji opartej na zastosowaniu zasad, na których zbudowano duże turbiny wzorcowe Francisa, Peltona, Turgo i innych, nie jest w tej chwili moim celem. W tej fazie potwierdzania moich tez chodzi o całą instalację. Imperatyw oszczędności w toku refleksji jest więc narzucony przez jej jakość koordynacji. Wszystkie ulepszenia, które pewnego dnia mogą zostać wprowadzone, muszą doprowadzić do urzeczywistnienia tego projektu w całości. A jeśli pewnego dnia ty i ja z uporem zrealizujemy ten projekt, nie zaryzykujemy samotności. Jest miejsce dla wielu innych specjalistów!
Na razie chcę zbudować turbinę, której wygięte blaszane łopatki wciśnięte między okrąg, a także pierścień z blachy będą napędzane ciągłym strumieniem powietrza z wielu promieniowych wlotów - kontroluję, że mogę osiągnąć objętość do do 4 m3/s. Wiem jednak, że to właśnie te szczegóły ukrywam pod szczątkami obecnej fazy, od której zależy cały projekt!...
Remundo, jeszcze więcej światła proszę… Dziękuję Tobie i wszystkim tym, którzy nie oprą się pokusie!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 15995
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5189




przez Remundo » 13/06/14, 12:21

Witaj Turbinarze,

Bądź mną, jeśli chcesz, powiem ci, jak ukierunkować swoje przepływy w stosunku do łopatek, aby uzyskać lepszą moc...

Te zasady, te prawa fizyki, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, przestrzegane przez fizyków, wykorzystywane/readaptowane przez inżynierów, a następnie obserwowane przez techników terenowych, po próbach i błędach…

Teraz to nie ujmuje niczego twojemu urządzeniu, które wydaje się tajemnicze i znacznie bardziej globalne, ponieważ jeśli dobrze rozumiem, „turbina powietrzna” byłaby tylko jednym elementem technicznym między innymi w rodzaju większej „maszyny”.
0 x
Obraz
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: Angouleme
x 264




przez chatelot16 » 13/06/14, 15:35

zanim zaczniesz rysować, musisz mieć przydatne dane

przepływ już podałeś, brakuje ciśnienia

przy bardzo niskim ciśnieniu właściwym rozwiązaniem jest śmigło

przy wyższym ciśnieniu preferowana jest turbina odśrodkowa, taka jak turbosprężarka
0 x
powietrze turbiny
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 7
Rejestracja: 08/06/14, 17:55




przez powietrze turbiny » 16/06/14, 19:28

Nie, moja instalacja nie jest tajemnicza! Remundo, być może zawiodłem pod względem komunikacji (zwłaszcza technicznej!), oferując jedynie udział w jego wirującej maszynie. Ta turbina, dla której naszkicowałem pożądane cechy zgodnie z pewnymi „imperatywami”: 1) Jej ogólna konfiguracja, aby maksymalnie uprościć jej konstrukcję… biorąc pod uwagę środki techniczne i finansowe (oba ograniczone), które mogłem przeznaczyć; 2) Konkretne środowisko, w którym będzie działać; 3) Instalacja przeznaczona do wtłaczania (lub nadmuchu) gorącego powietrza i której realizacją zajmuję się. Coś w zasięgu każdego (w skrócie, projekt architektoniczny) w przeciwieństwie do owej wirującej maszyny którą tylko specjaliści (inżynierowie, technicy, i fizycy) mogli opracować i której konfigurację promieniującą zaprojektowałem dla zapobieżenia jakiemukolwiek szarpnięciu w przepływie gorącego powietrza jakie zamierzam ze sobą połączyć najpierw w koncentrycznym terminalu w kształcie odbytu, znajdującym się wokół turbiny, z którego przedstawiłem tylko 12 przywodzeń na moim schemacie. Naszemu przyjacielowi Chatelotowi 16 najwyraźniej przeszkadzało też moje podejście oparte na projekcji wokół restrykcyjnych danych. Czy źle piszę?... Nie wiem. Myślę, że będę musiał opublikować cały szkic, aby lepiej poprzeć moje wyjaśnienia. W międzyczasie dobre brazylijskie podróże! Turbinair
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 247