Niewielkie zachmurzenie

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
Avatar de l'utilisateur
Grelinette
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2007
Rejestracja: 27/08/08, 15:42
Lokalizacja: Prowansja
x 272

Niewielkie zachmurzenie




przez Grelinette » 06/03/11, 09:59

Bronię poglądu, że produkcja energii na poziomie obywatelskim jest ogólnie opłacalna i równie interesująca, jak masowa produkcja w dużych obiektach, takich jak „farmy wiatrowe” wyposażone w ogromne turbiny wiatrowe.

Mój sąsiad to inżynier wysokiego szczebla („X”), który nie podziela tego poglądu i utrzymuje z jednej strony, że tylko bardzo duże projekty są energetycznie opłacalne, a z drugiej, że energetyka wiatrowa nie może konkurować z fotowoltaiką…
Dlatego prowadzimy na ten temat duże debaty.

Szukam argumentów na obronę swojego punktu widzenia.


Na początek porównam indywidualne fotowoltaiki, które stały się powszechnie dostępne dla obywateli, podczas gdy dla małych ludzi energia wiatrowa pozostaje w niewielkim stopniu pomocna. (Z jakich powodów?)

Następnie zainstalowałem w swoim ogrodzie małą turbinę wiatrową: 5 łopat o długości około 1 m, cieńszych na końcach, zamocowanych na maszcie o wysokości 6 m i przez chwilę obserwuję jej ruch.

Zauważyłem, że pracuje prawie 24 godziny na dobę, w dzień i w nocy (podczas gdy energia słoneczna produkuje głównie w ciągu dnia), a nawet gdy nie ma widocznego wiatru, prędkość obrotowa wynosi około 24 do 50 obr./min. (Z pewnością na razie nie powoduje to niczego!)

Moje rozumowanie jest następujące: przy niskiej prędkości produkcja energii jest niewielka ale nie zerowy, trochę jak wyciek wody, który ma niewielkie natężenie przepływu, ale którego długoterminowe objętości są ogromne.

Mam zamiar przetestować inne profile łopat, instalując inne turbiny wiatrowe (robię „minifarmę” wiatrową) : Chichot: ) wyposażone w małe komputery rowerowe mierzące średnią prędkość, prędkość maksymalną, liczbę obrotów itp.

Spróbuję także przymocować obciążniki do osi obrotu turbiny wiatrowej, która będzie się rozsuwać przy dużych prędkościach, aby zwiększyć siłę momentu obrotowego przy silnym wietrze i zmniejszyć go przy słabym wietrze.

Ideałem byłby nawet profil ostrza, który zmienia się w zależności od wiatru:
Silny wiatr: ostrza szersze u nasady niż na końcach
Lekki wiatr: blady, delikatniejszy u podstawy

Czekam na Wasze pomysły i komentarze dotyczące:
- debata Mały wiatr kontra duży wiatr
- jak zoptymalizować małą turbinę wiatrową


Merci de votre aide.
0 x
Projekt konnym-Hybrid - Econology projekt
„Poszukiwanie postępu nie wyklucza zamiłowania do tradycji”
Avatar de l'utilisateur
Sen-no-sen
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6856
Rejestracja: 11/06/09, 13:08
Lokalizacja: Wysoka Beaujolais.
x 749




przez Sen-no-sen » 06/03/11, 10:43

Na początek porównam indywidualne fotowoltaiki, które stały się powszechnie dostępne dla obywateli, podczas gdy dla małych ludzi energia wiatrowa pozostaje w niewielkim stopniu pomocna. (Z jakich powodów?)


Myślę, że mała energetyka wiatrowa pozostaje marginalna właśnie ze względu na potencjalne ryzyko pojawienia się lasów masztów wszędzie i bez konsultacji z władzami publicznymi i... sąsiadami.

Panele słoneczne natomiast są stosunkowo dyskretne, montowane na dachach, zarówno w mieście, jak i na wsi.

Po małej instalacji turbiny wiatrowej, zwłaszcza gdy masz wystarczająco dużo ziemi, po co się jej pozbawiać?
Uważam, że to wstyd chcieć konkurować ze sobą dwóch uzupełniających się i stosunkowo cnotliwych źródeł energii.
0 x
„Inżynieria czasami polega na wiedzy, kiedy przestać” Charles De Gaulle.
Obelix
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 535
Rejestracja: 10/11/04, 09:22
Lokalizacja: Tulon




przez Obelix » 06/03/11, 12:16

Witam,

Moja droga Grelinette, często prowadziłem tę samą dyskusję z inżynierami wysokiego szczebla z marynarki wojennej i centralnego Supelec i tak dalej…
Problem w tym, że dyskusja od początku jest stronnicza.
Opłacalne dla kogo???
Opowiedzą ci ogólnie o społeczeństwie
Będziesz mówił o konkretnej osobie lub przynajmniej o stowarzyszeniu na skalę ludzką.

Na tym polega cała różnica, scentralizowana produkcja pozwala na wszelką ingerencję za pośrednictwem odpowiedzialnych, których trzeba „karmić” podatkami, które pozwalają połowie mieszkańców żywić się pracą drugiej połowy.
Zdecentralizowana produkcja nie pozwala już na zniewolenie producentów, a tym samym na ilościowe określenie ich dochodów...

Obelix
0 x
In medio stat virtus !!
Avatar de l'utilisateur
Philippe Schutt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1611
Rejestracja: 25/12/05, 18:03
Lokalizacja: Alzacja
x 33




przez Philippe Schutt » 06/03/11, 14:22

Na chwilę obecną faktem jest również, że wytwarzanie energii w nocy jest trochę bez sensu, bo EDF ją wyrzuca. Fotowoltaika ma tę zaletę, że produkuje, gdy konsumujemy.
Prawdopodobnie ulegnie to jednak zmianie wraz z demokratyzacją samochodów elektrycznych ładowanych nocą. W tym momencie przewagą być może będzie energia wiatrowa.

To powiedziawszy, myślę, że nadszedł czas, aby raczej zmniejszyć zużycie energii elektrycznej niż zwiększyć jej produkcję. Myślę o tysiącach istniejących grzejników konwektorowych i nadal tak budujemy.
0 x
Avatar de l'utilisateur
chlemagne
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 30
Rejestracja: 13/01/11, 18:24
Lokalizacja: Rouen. Wszystko tam !!




przez chlemagne » 19/03/11, 19:31

Drogi Philippe Schucie,

Jednak to nocą włączamy światła.
Zimą dzień wschodzi o 9:16 i zachodzi o XNUMX:XNUMX.

Konwektory robią to, o co ich prosimy. Wytwarzają kalorie w taki sam sposób, jak wyrafinowany grzejnik elektryczny.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Philippe Schutt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1611
Rejestracja: 25/12/05, 18:03
Lokalizacja: Alzacja
x 33




przez Philippe Schutt » 20/03/11, 09:03

Najwyraźniej to nie oświetlenie odpowiada za większość zużycia.
Zmniejszenie liczby grzejników elektrycznych zmniejszyłoby całkowite zużycie.
Konwektory mają sprawność 100%, ale w produkcji i transporcie EDF wynosi tylko około 35%. Ostatecznie ogrzewanie płomieniowe zużywa mniej.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 147