Wykorzystanie energii mechanicznej skały

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
Le_Gaulois
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 18
Rejestracja: 15/11/10, 10:23

Wykorzystanie energii mechanicznej skały




przez Le_Gaulois » 22/11/10, 16:08

Bonjour à tous,

Chciałbym opowiedzieć o pomyśle, który przyszedł mi do głowy jakiś czas temu, kiedy zobaczyłem w górach elektrownię spadającą.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że dziś konieczna jest jak największa dywersyfikacja źródeł energii odnawialnej. Dlatego chciałbym przedstawić Państwu proces, który ma na celu wykorzystanie energii potencjalnej skały za pomocą elektrowni, którą nazwiemy „petraptosic”.

Pomysł przyszedł więc do mnie podczas obserwacji elektrowni z wysokim wodospadem przecinającej Pireneje. Zasada działania tych instalacji polega na wykorzystaniu energii potencjalnej wody zawartej między punktem szczytowym (punktem poboru wody) a punktem najniższym (turbina). Wtedy powiedziałem sobie: „dlaczego nie wykorzystać także energii potencjalnej skał?”

Dlatego zasadą jest wykorzystanie energii potencjalnej skały, poprzez przepuszczenie jej z wysokiego punktu (szczytu góry) do niskiego punktu (doliny), przez wirującą maszynę pozwalającą na konwersję tej energii potencjalnej. w energii elektrycznej.

Skały mają kilka istotnych zalet:
- ich gęstość, a zatem ich potencjalna energia objętościowa, jest znacznie wyższa niż w przypadku wody
- skały, jako sposób magazynowania energii potencjalnej, są znacznie mniej krytyczne niż woda (woda jest często używana na zewnątrz elektrowni, skał, na których nam nie zależy)

Główna wada jest związana z problemami z wielkością ziarna. Zastosowanie tzw. „Konwencjonalnych” turbin hydraulicznych (Francis, Pelton itp.) Byłoby możliwe w przypadku bardzo małych cząstek, gdzie przepływ skał można porównać do płynu. Ze względu na zużycie własne jest to niemożliwe: energia potrzebna do przekształcenia skały w pył byłaby znacznie większa niż to, co można by uzyskać. Dlatego musimy znaleźć sposób, aby móc tolerować cząstki o wielkości rzędu centymetra, a nawet decymetra, a nawet lepiej, znacznie więcej ...

Jedną z możliwości byłoby użycie pewnego rodzaju koła łopatkowego, trochę jak dużego wesołego koła:
- bloki skalne są ładowane do wiader na górze koła
- ciężar załadowanych łyżek powoduje obrót koła
- łyżki są rozładowywane po rozładowaniu
- puste kubki idą w górę

Oczywiście, aby zmaksymalizować moc rośliny, należy zmaksymalizować:
- przepływ skał
- wielkość elektrowni

Na przykład:
- instalacja o wysokości 250 m spadku umożliwiającej usunięcie 5 m3 skały o gęstości 5 na sekundę zapewniłaby:
E = rho xvxgx dz = 5000 x 5 x 9.81 x 250 = 61 MW bez zużycia własnego
- instalacja o wysokości 500 m spadku umożliwiającej usunięcie 10 m3 skały o gęstości 5 na sekundę zapewniłaby:
E = rho xvxgx dz = 5000 x 10 x 9.81 x 500 = 245 MW bez zużycia własnego

Oczywiście trudno jest wyjść poza te wymiary, może być naprawdę ogromny, a nawet kolosalny poza ...

Teraz niektórzy mogą sprzeciwić się, że chrupanie szczytu zmniejszy rozmiar góry. Nie! Zmniejszając masę talii u góry, zmniejsza się nacisk na podstawę. Dlatego, zgodnie z prawami fizyki, główna skała, która tworzy górę, powinna się podnieść i zrekompensować tym samym skubanie szczytu !!

Ponadto bloki skalne usunięte ze szczytu można wykorzystać np. Do budowy budynków !!

Dwa problemy:
- zbudować koła łopatkowe o wymiarach kolosalnych (500 m to nie jest nic !!)
- znajdź góry, które są bezużyteczne do instalacji naszych roślin petraptosis

Qu'en pensez-vous?

Econologiquement,

Le_Gaulois
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79120
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 22/11/10, 16:25

Ogromna debata ... i "ciekawy" pomysł na technologiczne myślenie!

Moim zdaniem szlifowanie kamieni jest nierealne (koszt szlifowania jest z pewnością wyższy niż to, co możemy zyskać).

A gdyby tak było (do sprawdzenia), głównym problemem jest to, że w przeciwieństwie do wody, która paruje, kamień nie jest odnawialny na ludzką skalę: będziemy zatem „skubać” zespoły? Nie zgadzam się z twoim montażem, który odradza się na ludzką skalę (nigdy nie widziałem kopalni odkrywkowej, która odrosła!)

Z drugiej strony możemy sobie wyobrazić czujniki piezo pod ziemią ... które wykorzystywałyby ogromne przeciwieństwa płyt tektonicznych!

Myślę jednak, że jest to niepraktyczne z tego samego powodu, dla którego nie wykorzystujemy energii cieplnej wulkanów ... co jest jednak bardzo ważne (kilka GW).

Ale podoba mi się pomysł tego tematu dla formy! Nie mogę się doczekać, aby przeczytać opinie innych ...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88




przez Gaston » 22/11/10, 16:52

Pomysł ten wściekle przypomina mi artykuł, który ukazał się w Science & Vie kilka lat temu.

Dokładniej w numerze z kwietnia : Lol: :D
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79120
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 22/11/10, 16:53

Nie, nie mów mi, że jestem zbyt naiwny? : Mrgreen:

ps: skały o gęstości 5 są wciąż dość rzadkie, jesteśmy bliżej 2 do 3 prawda? Dzieli moc przez 2 ...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28725
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5538




przez Obamot » 22/11/10, 16:55

Gaston napisał:Ten pomysł wściekle przypomina mi artykuł, który się pojawił Nauka i życie kilka lat temu.


To musi być „Science & Vie Junior!” : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
cheval
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 21
Rejestracja: 23/09/10, 16:16




przez cheval » 22/11/10, 16:58

Dlaczego nie zastąpić silników wyciągów krzesełkowych alternatorami, a narciarzy kamyczkami?
0 x
Niech żyje nauka za darmo!
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79120
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 22/11/10, 16:59

Uh, czy to ja, czy zaczyna tu śmierdzieć jak troll? :?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28725
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5538




przez Obamot » 22/11/10, 17:00

Obraz Chodź!
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 22/11/10, 17:03

Zabawa w odzyskanie energii tektoniki płyt, która tworzy góry !!
Szlifowanie skały kosztuje ile energii ????
Możesz użyć dużych klocków z dźwignią, aby odzyskać energię do podnoszenia wody lub czegokolwiek pożytecznego.
Ale po tym, jak skała poniżej jest uciążliwa, z wyjątkiem budowy domów lub dróg !!
Przydatne dla operatora kamieniołomu !!!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28725
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5538




przez Obamot » 22/11/10, 17:03

Christophe napisał:Uh, czy to ja, czy zaczyna tu śmierdzieć jak troll? :?

Tutaj także:

https://www.econologie.com/forums/post184339.html#184339
0 x

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 249