Rejestracja wiatru, prędkość i produkcja wiatru?

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79126
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10974

Rejestracja wiatru, prędkość i produkcja wiatru?




przez Christophe » 15/11/10, 14:07

Jak oszacować potencjalną produkcję przyszłej małej turbiny wiatrowej w domu?

Spróbujmy pomyśleć o metodzie ze stacją pogodową z długoterminową rejestracją wiatru i arkuszem kalkulacyjnym, to wystarczy, żeby mieć pomysł...

Praktyczny przykład:

- Za pomocą tego zmierzyłem prędkość wiatru między 7/7/10 a 12/9/10 Stacja pogodowa USB do rejestracji wiatru : https://www.econologie.com/shop/station- ... p-347.html
- Maszt na szopie ma około 3 m wysokości
- Blisko narożnika domu (zakłócenia?) jest zatem dość niekorzystne w porównaniu z turbiną wiatrową na wysokości 10 m, ale to wystarczy, aby dać wyobrażenie.
- Nagrywanie odbywa się co 15 minut.

Obraz

wyniki:

Otrzymuję 6460 punktów co daje:
- Średnia: 2.72 km/h
- Maks.: 156 km/h

Średnio to niewiele (punktów jest wiele na poziomie 0), ale odczyt graficzny wskazuje na potencjał wiatru, który i tak wydaje mi się bardziej „interesujący” (ze względu na czytelność ograniczyłem skalę do 60 km/h):

Obraz

Spróbujmy więc wymyślić prostą metodę na podstawie tych nagrań, aby przewidzieć produkcję wiatru w moim konkretnym przypadku na podstawie danych z turbiny wiatrowej tego typu:

Obraz

a) Dość szybko widzimy, że trzeba obciąć wszystko, co jest poniżej 13 km/h (uruchomienie turbiny wiatrowej) i zachować tylko wartości dodatnie... co daje... dużo więcej:

Obraz

b) Aby uzyskać energię potencjalną w kWh, konieczne byłoby teraz przeliczenie tych km/h na potencjalne waty, a następnie wykonanie pełnego obliczenia otrzymanej krzywej przy założeniu, że wiatr nie zmienia się przez 15 minut.

Nigdy nie robiłem żadnej integracji z OpenOffice, więc zajmę się tym tylko wtedy, gdy pojawi się prośba z Twojej strony, chyba że ktoś już wie, jak to zrobić. W takim przypadku przekażę mu surowe dane.

c) Należy pamiętać, że potencjał wiatru maleje... i zainteresowanie instalacją turbin wiatrowych o niskiej prędkości... ale poniżej 2 m/s nie ma nic lub prawie nic.. Oto jak by to wyglądało z perspektywy 2 m/s (7.2 km/h):

Obraz

Już jest lepiej...ale czy w tym przypadku wystarczy mieć nadzieję na amortyzację inwestycji? Wątpię...

Ważna uwaga: Nie wiem, czy wartość rejestrowana co 15 minut jest wartością uśrednioną z ostatnich 15 minut, czy wartością chwilową. Opieram się (prostota) na wartość chwilową (co oznaczałoby, że w rzeczywistości potencjał jest inny: mniej lub bardziej ważny? Mmm tajemnica...).

Jeśli chcesz, mogę zwiększyć częstotliwość próbkowania, ale nie mogę zejść poniżej 5 minut, co tylko odsuwa problem.

ps: temat stworzony specjalnie dla Forhorse: https://www.econologie.com/forums/avis-sur-e ... 10153.html
0 x
bernardd
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2278
Rejestracja: 12/12/09, 10:10
x 1




przez bernardd » 15/11/10, 14:24

Ta stacja jest bardzo ciekawa.

Wydaje się, że można skrócić odstępy między pomiarami do 48 s, co byłoby interesujące przynajmniej w okresie testowym, aby sprawdzić reprezentatywność: oznacza to wiedzę o bezwładności wirnika pomiarowego, bez potrzeby schodzenia poniżej opóźnienia bezwładności.

Na słaby wiatr szukam turbin wiatrowych z dużą liczbą łopat 7, 9 lub 11. I dlatego też chciałbym mieć regulację prędkości.

A jeśli chodzi o Twoje pytanie dotyczące zakłóceń w domu, jodły z tyłu wyglądają bardziej uciążliwie, w zależności od dominujących wiatrów.

Czy można dodać do stacji lub mieć wersję z pomiarem strumienia świetlnego Słońca? W ten sposób możemy przewidzieć potencjał wiatru i słońca.

PS: czy masz dokładne definicje tego, co nazywa się „wiatrem” i „podmuchem” w pliku Excela? Porywy wydają się być maksymalne w tym okresie, ale czy wiatr jest średni? Minimum byłoby prawie tak samo przydatne jak maksimum :-)
Ostatnio edytowane przez bernardd 15 / 11 / 10, 14: 34, 1 edytowany raz.
0 x
A bientôt!
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79126
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10974




przez Christophe » 15/11/10, 14:32

bernardd napisał:Wydaje się, że możesz zmniejszyć czas między taktami do 48 s


Tak, tak jest napisane na karcie produktu, ale myślę, że dotyczy to tylko odświeżania ekranu, a nie zapisu danych.

Kiedy konfiguruję za pomocą oprogramowania USB, nie chce zejść poniżej 5 minut...

Przyjrzę się jeszcze raz dokładniej instrukcji, bo nadal mam wątpliwości... : Idea:
0 x
bernardd
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2278
Rejestracja: 12/12/09, 10:10
x 1




przez bernardd » 15/11/10, 14:36

czy masz dokładne definicje tego, co nazywa się „wiatrem” i „podmuchem” w pliku Excela? Porywy wydają się być maksymalne w tym okresie, ale czy wiatr jest średni? Minimum byłoby prawie tak samo przydatne jak maksimum :-)
0 x
A bientôt!
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79126
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10974




przez Christophe » 15/11/10, 14:45

Podmuch to prędkość podmuchów. Rzeczywiście masz rację, zakładam, że jest to maksimum zarejestrowane w ciągu 15 minut.

Co mogłoby sugerować, że „Wiatr” jest rzeczywiście średnią z X minut, a nie chwilowym pomiarem.

Istnieje również Windchill, czyli odczuwalna temperatura. Poza tym możemy sobie wyobrazić korektę wiatru na DJU… To byłoby świetne dla DPE. Ale hej, jest to już dość trudne do zrozumienia dla ogółu społeczeństwa.

Dostałem .pdf instrukcji, zamieszczę ją na karcie produktu.

: Chichot:

ps: biorąc Gust, potencjał wiatru wzrasta, ale nie jest to zbyt realistyczne...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2485
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 359




przez Forhorse » 15/11/10, 14:54

Bardzo interesujące.
Ze swojej strony nie mam środków na inwestowanie w tego typu stację w celu przeprowadzenia badań wstępnych. Mam zamiar kupić turbinę wiatrową i zobaczę później produkcję...

Z drugiej strony, ponieważ sam zaprojektuję regulator ładowania, spróbuję zintegrować funkcję monitorowania produkcji.

Jeśli chodzi o twoją instalację, powiedziałbym, że lokalizacja jest daleka od optymalnej. Widzimy duże drzewa, za którymi muszą spowalniać wiatr prawie tak samo, jak gdyby były z przodu.
No i wtedy wysokość też gra dużą rolę (zaobserwowałem to pracując na silosach na wysokości 15m) wiatr jest dużo silniejszy i stabilniejszy na wysokości niż na ziemi.
Aby przeprowadzić rzeczywiste badanie potencjału, konieczne byłoby umieszczenie anemometru w rzeczywistej sytuacji, np. zainstalowanej turbiny wiatrowej, w przeciwnym razie nie ma to większego znaczenia, biorąc pod uwagę, że prawie nic nie wystarczy, aby zakłócić wiatr, a tym samym "magazyn"
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79126
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10974




przez Christophe » 15/11/10, 15:02

Zgadzam się z nieoptymalnymi warunkami... które zwykle podważają pomiary. Tym bardziej, że jesteśmy w kącie domu, co stwarza sporo zamieszania...

Mimo to daje wyobrażenie o tym, co może wyprodukować witryna.

Tak, drzewa są a priori niekorzystne, ale z drugiej strony krawędź jest zorientowana ze wschodu na zachód i ponieważ dominują tutaj sprzedaże z zachodu, nie zmniejsza to tak bardzo potencjału...wręcz przeciwnie, możemy tak myśleć tworzy „korytarz”, który przyspiesza panujące wiatry (prawda?)...

To prawda, po namyśle, ciekawie byłoby dokonać pomiaru porównawczego przy ul : Chichot:

Link do instrukcji znajduje się na karcie produktu: https://www.econologie.com/shop/station- ... p-347.html

ps: nie ma kandydatów, którzy pomogliby mi przekonwertować krzywe na waty i zintegrować? Przypomnienie? : Chichot:
0 x
bernardd
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2278
Rejestracja: 12/12/09, 10:10
x 1




przez bernardd » 15/11/10, 15:19

Christophe napisał:Zgadzam się z nieoptymalnymi warunkami... które zwykle podważają pomiary.


Oczywiście, to bardziej z ciekawości. Dlatego prognozując produkcję, będziesz pesymistą.

Christophe napisał:ps: nie ma kandydatów, którzy pomogliby mi przekonwertować krzywe na waty i zintegrować? Przypomnienie? : Chichot:


Nie wiem kiedy będzie gotowy, ale jeśli zadałem Ci pytania, to dlatego, że plik jest już załadowany :-)
0 x
A bientôt!
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79126
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10974




przez Christophe » 15/11/10, 15:21

Hm, to nie to samo, zakładam, że mówisz o zapinanej na zamek błyskawiczny na karcie produktu?
0 x
bernardd
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2278
Rejestracja: 12/12/09, 10:10
x 1




przez bernardd » 15/11/10, 15:40

Tak, czy jest inny?
0 x
A bientôt!

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Google Adsense [Bot] i goście 149