Bioklimatyczna konstrukcja domu w drewnianej ramie

Budowa siedliska przyrodniczego lub ekologicznego: plany, projekt, porady, ekspertyzy, materiały, geobiologia ... Dom, budowa, ogrzewanie, izolacja: właśnie otrzymałeś jedną lub więcej ofert. Nie możesz wybrać? Podaj tutaj swój problem, a my doradzimy przy właściwym wyborze! Pomoc w czytaniu DPE lub diagnostyki energetycznej środowiska. Pomoc przy zakupie lub sprzedaży nieruchomości.
syncro44
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 12
Rejestracja: 02/12/09, 19:51
Lokalizacja: Gard

Bioklimatyczna konstrukcja domu w drewnianej ramie




przez syncro44 » 25/01/10, 17:06

Bonjour à tous

Wiem, że jest dużo postów, które mnie bardzo interesują, ale żeby zaoszczędzić trochę czasu (nie mam go zbyt wiele) chciałbym zebrać jak najwięcej porad dotyczących bioklimatycznej i ekologicznej samodzielnej budowy z ramą drewnianą plus okładziny drewniane (nie jestem dobry w powłokach) na palach (teren pochyły)

Myślę też, że połączenie wszystkiego w jedną całość pomogłoby wszystkim.

główne pytania: izolacja podłóg, ścian, dachu
materiały (rodzaj drewna i gdzie)
energia
urządzenia sanitarne
odzysk wody deszczowej
ogrzewanie
powierzchnia (jedna kondygnacja lub piętro)

dziękuję już za odpowiedzi
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 25/01/10, 17:20

Nigdy tak naprawdę nie rozumiałem korzyści, jakie szczudła mają w domach bioklimatycznych... :?

Wręcz przeciwnie, kto powiedział, że podłoga „powietrzna” oznacza zwiększoną wymianę ciepła z otoczeniem, a co za tym idzie, zimą jest chłodniej, a latem cieplej…

Czy więc lepiej jest pogrzebać się w ziemi, niż wznieść się w powietrze? Dodatkowo, gdy widzimy (ustaloną) CENĘ polityków…

Oczywiście jest to mniej atrakcyjne... ale w domu bioklimatycznym dominuje efektywność cieplna, prawda?

Czy jesteś więc pewien, że piloty są właściwym rozwiązaniem pod względem termicznym?
0 x
aerialcastor
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 865
Rejestracja: 10/05/09, 16:39
x 21




przez aerialcastor » 25/01/10, 17:28

Witam,

Dom bioklimatyczny jest już zaprojektowany zgodnie z klimatem, w jakim będzie zlokalizowany.

Wygląda na to, że jesteś w Gardzie, więc będziesz musiał pomyśleć o letnim komforcie...
Ale musisz nam powiedzieć więcej o bezpośrednim otoczeniu: maski przeciwsłoneczne, obecność porannej mgły?, wiatr,...)

Ale już w kilku słowach.
- Orientacja południowa, z elewacjami południowymi przeszklonymi w 20% powierzchni mieszkalnej i ochroną przeciwsłoneczną.
-nachylenie dachu w stronę przeważającego wiatru
-dobra izolacja i przesunięcie fazowe
-bezwładność bezwładności i większa bezwładność dlatego dom jest na solidnym podłożu z izolacją obwodową. (i tu źle zaczynasz z domem z poddaszem i drewnianą ramą.
-Wentylowany dach w Twojej okolicy mógłby być fajny
- studnia kanadyjska
-inteligentny układ pomieszczeń (salon od południa, sypialnia od wschodu, salon od zachodu)
-mała szklarnia na południu do wstępnego podgrzewania powietrza w pomieszczeniach


Zdecydowanie polecam dynamiczną symulację termiczną, to jedyny sposób, aby mieć pewność dobrego komfortu latem.

Edycja: +1 Christophe
0 x
Zapisz drzewa, jeść bobra.
Nie ma sensu, aby odnieść sukces w życiu, czego potrzeba, to do pominięcia jego śmierć.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 25/01/10, 17:35

aerialcastor napisał:Edycja: +1 Christophe


Dziękuję.

I dodam warstwę: jeśli chodzi o fundamenty szarej energii + pale + płyta żelbetowa koniecznie przewymiarowana w porównaniu do płyty na gruncie, to musi być "mocna"...

Po ekobudownictwo HQE wrócimy!

Niektóre badania mówią, że szara energia domu reprezentuje od 50 do 100 lat ogrzewania!

https://www.econologie.com/forums/energie-gr ... t4703.html
0 x
aerialcastor
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 865
Rejestracja: 10/05/09, 16:39
x 21




przez aerialcastor » 25/01/10, 17:47

Christophe napisał:
I dodam warstwę: jeśli chodzi o fundamenty szarej energii + pale + płyta żelbetowa koniecznie przewymiarowana w porównaniu do płyty na gruncie, to musi być "mocna"...

Po ekobudownictwo HQE wrócimy!

Niektóre badania mówią, że szara energia domu reprezentuje od 50 do 100 lat ogrzewania!

https://www.econologie.com/forums/energie-gr ... t4703.html


Więc tutaj jestem mniej afirmatywny.
Klasyczna technika fundamentowania polega na umieszczeniu betonowej podstawy o wymiarach 50 cm * 60 cm pod wszystkimi ścianami nośnymi, co daje dość dużą objętość.
Technika mikropali polega na zainstalowaniu betonowych słupów o grubości 10 do 20 cm z betonu, które spoczywają na dobrej glebie, a następnie na palach instalujemy podłużnice, co daje mniejszą objętość.

W przeciwnym razie Twój link nie będzie zbyt przekonujący :|
0 x
Zapisz drzewa, jeść bobra.

Nie ma sensu, aby odnieść sukces w życiu, czego potrzeba, to do pominięcia jego śmierć.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 25/01/10, 18:08

Ach, cóż... w takim razie lepiej byłoby milczeć? : Chichot:

a) Należałoby dokładnie obliczyć objętość betonu potrzebną do jednego lub drugiego rozwiązania, jeżeli płyta na palach jest wykonana z betonu. Nie widzę, w jaki sposób pale są korzystne pod względem oszczędności betonu...

Nie jestem specjalistą od budownictwa, nie mówiąc już o fundamentach, ale pal też wymaga sporej podstawy! Pale żelbetowe mają dość specyficzną konstrukcję, prawdopodobnie z betonu sprężonego (nie wylewanego na miejscu)...

Mówię o palach o średnicy od 20 do 30 cm + samonośna płyta betonowa...wtedy możliwe są jeszcze inne kreacje. Nie wiem co masz na myśli mówiąc mikroszczudła

b) Czy przeczytałeś już wszystko w linku? :zaszokować:
0 x
aerialcastor
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 865
Rejestracja: 10/05/09, 16:39
x 21




przez aerialcastor » 25/01/10, 18:22

Christophe napisał:Ach, cóż... w takim razie lepiej byłoby milczeć? : Chichot:


Powiedziałem, że będę mniej asertywny

a) Należałoby dokładnie obliczyć objętość betonu potrzebną do jednego lub drugiego rozwiązania, jeżeli płyta na palach jest wykonana z betonu. Nie widzę, w jaki sposób pale są korzystne pod względem oszczędności betonu...


Tutaj się zgodzę, ale jestem zbyt leniwy, aby wykonać obliczenia.

Ja też nie jestem specjalistą. Ale nie ma podstawy z mikropalami, o to właśnie chodzi, są bardziej betonowe podkładki

https://www.econologie.info/share/partag ... DxBzfJ.pdf

b) Czy przeczytałeś już wszystko w linku? :zaszokować:


tak, nie jest zbyt bogaty, szkoda, że ​​to istotne pytanie
0 x
Zapisz drzewa, jeść bobra.

Nie ma sensu, aby odnieść sukces w życiu, czego potrzeba, to do pominięcia jego śmierć.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 25/01/10, 18:23

W przypadku mikropali OK: tak, to pomaga ograniczyć zużycie betonu!

aerialcastor napisał:tak, nie jest zbyt bogaty, szkoda, że ​​to istotne pytanie


Tak, nawet podstawowe... ale też bardzo mało znane, szczególnie za pośrednictwem mediów (ale co robi policja?)!

Temat nie jest zamknięty, możemy go „ponownie uruchomić”, aby go dokończyć… wykonanie metody szacowania nie byłoby skomplikowane, złożone tak, ale nie skomplikowane…

„Wystarczy” sporządzić „objętościową” inwentaryzację materiałów, z których zbudowany jest dom i wprowadzić pewne współczynniki korygujące… oczywiście łatwiej to zrobić na etapie budowy…

ps: jesteśmy w trakcie rujnowania tego tematu : Chichot:
0 x
syncro44
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 12
Rejestracja: 02/12/09, 19:51
Lokalizacja: Gard




przez syncro44 » 25/01/10, 21:01

Dobry wieczór i dziękuję za odpowiedzi :D

Nie myślałem o zrobieniu płyty betonowej (szarej energii) na palach, ale o drewnianej podłodze, zaczynając od dołu
OSB, deski, OSB, podłogi,
izolacja pomiędzy deskami +/-20cm
drewno jest już izolatorem termicznym, podobnie jak powietrze, dlatego należy wykorzystać jego spodnią część do przechowywania (drewno, woda itp.)

Jestem na północy Gard, z widokiem na południe, z dominującym widokiem, więc nie ma zbyt dużej porannej mgły

A+
0 x
aerialcastor
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 865
Rejestracja: 10/05/09, 16:39
x 21




przez aerialcastor » 25/01/10, 21:54

Przepraszam, ale nie mogę ci polecić tego rozwiązania, ponieważ nie będziesz mieć bezwładności, więc nie będziesz w stanie:
- zapewniają komfort w lecie. Najlepszą strategią jest posiadanie dużej pojemności cieplnej wewnątrz izolowanej koperty. W prosty sposób potrzebujesz domu odizolowanego od zewnątrz, w którym znajdują się ciężkie materiały (beton, terakota lub surowiec, kamień ...). W ten sposób nadmierna wentylacja w nocy umożliwia przechowywanie świeżości w ścianach i korzystanie z tej świeżości w ciągu dnia. Można również zauważyć, że im większa powierzchnia wymiany, tym jest ona bardziej wydajna, stąd zainteresowanie ciężkimi przegrodami.
- przechowuj zyski słoneczne, a tam jeszcze bardziej warto mówić o domu bioklimatycznym, ponieważ wciąż jest on podstawą.
0 x
Zapisz drzewa, jeść bobra.

Nie ma sensu, aby odnieść sukces w życiu, czego potrzeba, to do pominięcia jego śmierć.

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do "Nieruchomości i budownictwo ekologiczne: diagnostyka, HQE, HPE, bioklimatyzm, środowisko naturalne i architektura klimatyczna"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 95