Dom bioklimatyczny ledwie ukończony i już potępiony

Budowa siedliska przyrodniczego lub ekologicznego: plany, projekt, porady, ekspertyzy, materiały, geobiologia ... Dom, budowa, ogrzewanie, izolacja: właśnie otrzymałeś jedną lub więcej ofert. Nie możesz wybrać? Podaj tutaj swój problem, a my doradzimy przy właściwym wyborze! Pomoc w czytaniu DPE lub diagnostyki energetycznej środowiska. Pomoc przy zakupie lub sprzedaży nieruchomości.
kaizert
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 8
Rejestracja: 04/01/10, 14:14
Lokalizacja: Bantzenheima

Dom bioklimatyczny ledwie ukończony i już potępiony




przez kaizert » 04/01/10, 15:34

Madame, Monsieur,

Kontaktujemy się z Tobą, aby poinformować o naszym problemie.
w sprawie wydania pozwolenia na budowę mającego na celu rozbudowę EHPAD „Les Molènes” (domu spokojnej starości) zlokalizowanego w gminie Bantzenheim (68490).

Zakładem zarządza Wspólny Syndykat gmin „Essor du Rhin” (gminy od Rustenhart do Fessenheim, a następnie Rumersheim-lehaut) i „Porte de France Rhin Sud” (od Chalampé do Ottmarsheim, a następnie do Niffer).

Celem projektu jest poprawa warunków życia osób starszych poprzez utworzenie specjalistycznego ośrodka „Alzheimer”: przekształcenie pomieszczeń, przestrzeni mieszkalnych i usług dostosowanych do potrzeb osób dotkniętych chorobą.
Część budynku – obecny szklany pasaż – zostanie powiększona w kierunku północnym, południowym, ale także na wysokość. Jednak w planowanej lokalizacji, tuż przed naszym domem, zimowe słońce będzie przysłonięte i dom nie będzie w tym sezonie korzystał z energii słonecznej do ogrzewania. Co jest znaczące i ważne dla naszego bioklimatycznego budownictwa mieszkaniowego, nie mówiąc już o inwestycjach, które poczyniono, aby to osiągnąć.

Nasz dom został zbudowany na rodzinnej działce, naprzeciwko
Dom spokojnej starości „Les Molènes” w Bantzenheim. Projekt naszego domu rozpoczęliśmy w 2007 roku od rozmowy kwalifikacyjnej ze specjalistą architektem. Wspólnie zdefiniowaliśmy projekt wzorowany na niemieckim domu pasywnym, ale dostosowany do naszego budżetu i po otrzymaniu pozwolenia na początku 2008 roku przystąpiono do prac.

Dom zbudowany jest zatem o konstrukcji drewnianej z izolacją ze wzmocnionej waty celulozowej, folią paroizolacyjną i wysokowydajnym VMC o podwójnym przepływie (ponad 90%). Jest skierowany na południe z licznymi wykuszami, aby wykorzystać zimowe słońce przechodzące tuż nad częścią domu spokojnej starości, a tym samym czerpać korzyści z energii słonecznej do głównego trybu ogrzewania i ciepłej wody.

Piec na pellet jest dodatkiem, który można uzupełnić w przypadku braku słońca lub zapewnić kilka dodatkowych stopni.

Kiedy dowiedzieliśmy się o przyszłych pracach, w drodze przypadkowej rozmowy, 14 grudnia 2009 roku nawiązaliśmy pierwszy kontakt z ratuszem, aby poinformować nas o charakterze prac.

Następnie w dniu 21 grudnia 2009 r. odbyliśmy drugie spotkanie, aby wyjaśnić nie tylko nasze obawy związane z rozbudową, która poważnie karałaby funkcjonowanie naszego domu bioklimatycznego, ale także naszą chęć wspólnego znalezienia kompromisu, który nie będzie karał żadnego z budynków. W związku z tym zostaliśmy przyjęci w ratuszu, który jednak nie chciał wpływać na postęp prac nad projektem.

Ta ekspansja sama w sobie nam nie przeszkadza, wręcz przeciwnie, projekt dopełnia i ulepsza ostatnie chwile naszych seniorów. Prosimy po prostu o sprawdzenie wysokości przyszłego budynku, aby w dalszym ciągu móc korzystać z energii słonecznej niezbędnej do ogrzania naszego domu.
Nasze poczucie niezrozumienia jest tym większe, ponieważ
wiosną 2008 roku skontaktowaliśmy się już z ratuszem w sprawie przyszłej pracy w EHPAD. Tak naprawdę nasze podejrzenia pojawiły się po wizycie geodety, który przeprowadził badania gruntu na poziomie szklanego dachu przed naszym domem.

Ratusz poinformował nas wówczas, że projekt jest w trakcie opracowywania, ale nie będzie on w żaden sposób kolidował z bioklimatycznym funkcjonowaniem naszego domu.

Z drugiej strony, latem 2009 roku, ponownie wyjaśniliśmy funkcjonowanie naszego domu bioklimatycznego, składając wniosek o zwolnienie z podatku od nieruchomości domów oznaczonych jako niskoenergetyczne, zgodnie z projektem ustawy finansowej na 2009 rok.
Po naszej prośbie ratusz przychylił się do tej prośby.
Dlatego nie rozumiemy, dlaczego zapomniano o nas podczas opracowywania planów.

Wydaje się, że projekt jest zgodny z POS (akceptując pozwolenie w
ratuszem i usługami DDE), ale domy bioklimatyczne nie są jeszcze uwzględnione w POS i PLU. Jednakże państwo zachęca i wspiera rozwój domów takich jak nasz, ponieważ zużywają one niewiele paliw kopalnych i szanują środowisko.

Budowa domu to inwestycja na całe życie. Jesteśmy
Zainwestowaliśmy nasze oszczędności w budowę projektu, który jest wciąż niezwykły i mało znany. Stworzyliśmy dom bioklimatyczny, ponieważ wierzymy, że musimy integrować się z naszym środowiskiem, nie degradując go, mądrze wykorzystując otaczające go zasoby. Ten dom odzwierciedla nasz sposób życia i kierunek, w którym powinniśmy podążać.

Co więcej, państwo promuje te projekty i dziwimy się, że a
gmina miała szczęście posiadać taki projekt na swoim terenie,
można to zignorować lub odłożyć na bok. Myśleliśmy, że będziemy mieli wsparcie w wypromowaniu takiego domu. Wydaje się, że projekty te nie chcą uzyskać wsparcia ze strony tych, którzy powinni.

Jesteśmy przekonani, że rozumieją Państwo naszą troskę i będziemy wdzięczni za wsparcie w rozpowszechnianiu naszego przesłania, aby domy wykorzystujące odnawialne źródła energii, domy bioklimatyczne nie były skazane na pobliską budowę. Musimy działać na rzecz przyszłości, aby POS i PLU zmieniły i zintegrowały te konstrukcje, aby ratusze wzięli nas pod uwagę
konto.

Nasz dom nie powinien być potępiany bez powodu.

Merci par Avance.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11042




przez Christophe » 04/01/10, 15:49

Smutna anegdota, ale powiedz sobie, że w Alzacji nie ma dużo słońca zimą!!

No dobra, to nie żart: na ile procent oszacowałeś utratę zysków ciepła w ciągu 6 miesięcy zimy? Mam nadzieję, że w tych miesiącach dom nie będzie całkowicie zacieniony!

Teraz pozwolenie na budowę jest blokowane przez „sąsiadów”, prawda? Czy nie jest (również) do tego stworzony?

Ale hej, odizolowana jednostka przeciwko grupie inwestorów i być może stawką są miejsca pracy dla gminy… już wiemy, kto wygra… :| :płakać:
0 x
bernardd
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2278
Rejestracja: 12/12/09, 10:10
x 1




przez bernardd » 04/01/10, 16:15

Witam,

Niemniej jednak sytuacja ta ilustruje interesującą kwestię.

Do tej pory dostęp do słońca był „przyjemnością”.

Ponieważ jednak słońce staje się wyeksploatowanym źródłem energii, dostęp do słońca staje się niezbędnym zasobem, w taki sam sposób, jak zagospodarowanie terenu lub pas drogowy.

Czy obecne prawo jest dostosowane do tego rozwoju?

Jeśli na mojej ziemi mam produkcję energii słonecznej wynoszącą X KWh, czy mogę zabronić moim sąsiadom ograniczania/uniemożliwiania mojej produkcji?

Bo to w istocie produkcja użyteczności publicznej, bo omija inwestycje publiczne...

Będzie sport.
0 x
A bientôt!
Avatar de l'utilisateur
I Citro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5129
Rejestracja: 08/03/06, 13:26
Lokalizacja: bordeaux
x 11




przez I Citro » 04/01/10, 16:16

Christophe napisał:Smutna anegdota, ale powiedz sobie, że w Alzacji nie ma dużo słońca zimą!!

współczuję Ci kaizert. :|

Mam nadzieję, że nie brakuje Ci odwagi i energii do walki i wygrania swojej sprawy. Z ekonomicznego punktu widzenia praca EHPAD-u stanowi SZKODĘ...

Jeśli chodzi o słońce w Alzacji, nie wiem, ale w Bordeaux, pomimo znacznego zachmurzenia, dopływ energii słonecznej pozostaje znaczący...

Na przykład; dzisiaj, 4 stycznia 2010 r., pomimo gęstego zachmurzenia (niebo pozostało ołowiane), temperatura mojego kolektora słonecznego wzrosła do 18° o godzinie 14:4, pomimo temperatury zewnętrznej wynoszącej XNUMX°!
Moje pole fotowoltaiczne podłączone dzisiaj o 14:150 wytworzyło 1 W, czyli 20/XNUMX swojej mocy, ale nadal wytwarzało...

Na podstawie tych obserwacji można stwierdzić, że zimowe zyski energii słonecznej nie są trywialne.
8)
0 x
Avatar de l'utilisateur
I Citro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5129
Rejestracja: 08/03/06, 13:26
Lokalizacja: bordeaux
x 11




przez I Citro » 04/01/10, 16:26

bernardd napisał:Witam,

Niemniej jednak sytuacja ta ilustruje interesującą kwestię.

Do tej pory dostęp do słońca był „przyjemnością”.

Ponieważ jednak słońce staje się wyeksploatowanym źródłem energii, dostęp do słońca staje się niezbędnym zasobem, w taki sam sposób, jak zagospodarowanie terenu lub pas drogowy.

Czy obecne prawo jest dostosowane do tego rozwoju?

Jeśli na mojej ziemi mam produkcję energii słonecznej wynoszącą X KWh, czy mogę zabronić moim sąsiadom ograniczania/uniemożliwiania mojej produkcji?

Bo to w istocie produkcja użyteczności publicznej, bo omija inwestycje publiczne...

Będzie sport.

To doskonała podstawa do refleksji. :zmarszczyć brwi:

Odwiedziłem wiatrak w Médoc (Moulin de Vensac).
Oprowadzający po okolicy właściciele opowiadają historię młyna, który przy okazji udanego małżeństwa został przeniesiony na środek działki panny młodej (można sobie wyobrazić plac budowy, bo młyn stoi na kopcu ziemnym) . Powód był wybitnie strategiczny, ponieważ nierzadko zdarzało się, że sąsiad lub konkurent mający złe intencje sadził drzewa na terenie otaczającym młyn z prostych powodów związanych z konkurencją lub nieporozumieniem...
0 x
kaizert
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 8
Rejestracja: 04/01/10, 14:14
Lokalizacja: Bantzenheima




przez kaizert » 04/01/10, 16:56

Dziękuję za twoje komentarze.

Jeśli chodzi o słońce w Alzacji, jest ono z pewnością mniej obecne niż na południu, ale tylko w przypadku ciepłej wody (słoneczny podgrzewacz wody) stanowi ono 2/3 rocznego zapotrzebowania.
A przez ostatnie kilka dni mam duże wykusze, żeby przyjąć to słońce, temperatura w domu wzrasta o +6°C w domu w ciągu 1 dnia, podczas gdy na zewnątrz było 2°C!! i bez włączania ogrzewania!! Miałem 22°C na pierwszym piętrze i 1°C na parterze, który jest całkowicie otwarty.

Pozbawienie się światła słonecznego na 4 miesiące zimy jest więc bardzo trudne.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 04/01/10, 17:24

1) Współczujemy, ale obawiam się, że niewiele to zmieni!

2) Jest to lekcja do zapamiętania dla wszystkich, którzy inwestują w energię słoneczną: jaką mają gwarancję, że przez cały czas trwania inwestycji (20 lat, 30 lat lub więcej) słońce pozostanie dostępne? To pytanie, które będą musieli sobie zadać.

Właściwie myślę, że konflikty użytkowania będą się nasilać wraz z kwestiami bioklimatycznymi i fotowoltaicznymi...

3) Napisałem „Boję się…”, bo niestety nawet jeśli jest krzywda, to prawo nie wydaje mi się korzystne. Co nie jest zakazane jest dozwolone. Sadzić drzewa (w odległości większej niż 2 m od granicy); hałasować (z wyjątkiem określonego czasu); zaśmiecaj swoją okolicę grillując sardynki (chyba, że ​​jest to zabronione); buduj obok okna sąsiada (z pewnymi ograniczeniami w otwieraniu)... I nawet nie mówię o przypadkach użyteczności publicznej: autostrada przed domem, TGV w ogrodzie, linia wysokiego napięcia nad domem.. .. Z oczywistymi szkodami: znaczna utrata wartości rynkowej nieruchomości!
0 x
Avatar de l'utilisateur
minguinhirigue
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 447
Rejestracja: 01/05/08, 21:30
Lokalizacja: Strasburg
x 1




przez minguinhirigue » 04/01/10, 17:40

To rzeczywiście smutna karykatura.

Niektóre przepisy urbanistyczne od lat uwzględniają pojęcie dostępu do słońca, ale do tej pory była to głównie kwestia jasności, a nie energii.

W Alzacji, w Eckbolsheim, plan zagospodarowania przestrzennego z lat 80. XX w. wymaga, aby każda nowa konstrukcja zlokalizowana w odległości mniejszej niż 15 metrów od nowej konstrukcji znajdowała się poniżej płaszczyzny 45°, licząc od podstawy okien istniejącego budynku.

Pamiętaj, że gdy jesteś dalej niż 15 metrów, dla jasności wystarczające jest rozproszone światło.

Kaizerta, w tym względzie wiedz, że nie stracisz wszystkiego... w Alzacji zimą rozproszone światło stanowi 50% do 60% wkładu! Chociaż światło to jest bardzo słabo wykorzystywane przez panele fotowoltaiczne, pozostaje dość skuteczne w szklarniach.

Zawsze jednak można się odwołać, jeśli burmistrz nie złoży wniosku, jednak myślę, że usunięto środki odwoławcze: przed realizacją tego typu projektu ratusz sprawdza, czy przepisy urbanistyczne danego terenu dopuszczają budowę szablonu wybiera... W przeciwnym razie wydaje zwolnienie.

bernarddzauważa, że ​​ewolucja prawa nie może tego dokonać poprzez wykluczenie odbić innych niż energia:
jeśli dobrze jest wyobrazić sobie kwotę energii słonecznej ukrytą za sąsiednimi funduszami (np. nie więcej niż 40% zimą i nie więcej niż 70% przez cały rok), warto pomyśleć także o innych kryteriach konstrukcyjno-urbanistycznych takie jak gęstość, ciągłość urbanistyczna (kontynuacja ciągu domów w ulicy lub na placu).
0 x
lejustemilieu
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4075
Rejestracja: 12/01/07, 08:18
x 4




przez lejustemilieu » 04/01/10, 17:53

Prosimy po prostu o sprawdzenie wysokości przyszłego budynku, aby w dalszym ciągu móc korzystać z energii słonecznej niezbędnej do ogrzania naszego domu.

Witam,
Pozostaje mądre rozwiązanie: idź porozmawiać z ludźmi, którzy będą budować i mądrze wyjaśnij im problem i jego konsekwencje.
0 x
Człowiek jest z natury zwierzęciem politycznym (Arystoteles)
kaizert
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 8
Rejestracja: 04/01/10, 14:14
Lokalizacja: Bantzenheima




przez kaizert » 05/01/10, 21:14

Jeśli chodzi o utratę energii słonecznej, zimą będzie ona wynosić 100%. Tylko dach będzie słoneczny. Jagody zostaną ukryte i dlatego nie będą już podgrzewane.

Próbowaliśmy już rozmawiać z zainteresowanymi (burmistrz naszej wsi, który jest przewodniczącym związku prowadzącego dom spokojnej starości) i... oni chcą do tego dopuścić, a nie chcą opóźniać projektu rozbudowy . Z czym boryka się biedna para przed 12 gminami?
Projekt rozbudowy szanuje POS, więc wszystko jest w porządku.

Chcielibyśmy znaleźć odpowiednią modyfikację dla obu.
Ale gdy się zbliża, chcemy narobić wokół niego hałasu, aby inni nie dali się zwieść tak jak my.

Dziękuję więc, że robicie wokół siebie hałas, musimy o tym porozmawiać (telewizja, radio, gazety, forums, dyskusje między ludźmi itp., dlaczego nie ONZ, WTO)
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do "Nieruchomości i budownictwo ekologiczne: diagnostyka, HQE, HPE, bioklimatyzm, środowisko naturalne i architektura klimatyczna"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 73