Kolektor słoneczny na ścianie lub na ścianie słonecznej w domu pasywnym?

Budowa siedliska przyrodniczego lub ekologicznego: plany, projekt, porady, ekspertyzy, materiały, geobiologia ... Dom, budowa, ogrzewanie, izolacja: właśnie otrzymałeś jedną lub więcej ofert. Nie możesz wybrać? Podaj tutaj swój problem, a my doradzimy przy właściwym wyborze! Pomoc w czytaniu DPE lub diagnostyki energetycznej środowiska. Pomoc przy zakupie lub sprzedaży nieruchomości.
mimidelobbes
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 27/10/09, 15:39

Kolektor słoneczny na ścianie lub na ścianie słonecznej w domu pasywnym?




przez mimidelobbes » 27/10/09, 16:04

Halo
Zakładam ten temat, aby uzyskać małą pomoc.
Po wybudowaniu dobrze ocieplonego domu ze słomy staram się o uzyskanie certyfikatu „domu pasywnego”. Po wypełnieniu całego pliku otrzymuję za pomocą programu PHPP K dla budynku 14.5. Genialne, mówię sobie.
Właśnie otrzymałem list od platformy domów pasywnych, która jest odpowiedzialna za certyfikację przez RW. Nie chcą brać pod uwagę wkładów ściany sensorowej, bo nie ma normy pozwalającej je obliczyć.
Jeśli usuniemy wszystkie te wkłady, przejdę od K 14.5 do K 18. Dlatego teoretycznie mój dom nie jest już pasywny.
Chciałbym więc się bronić i szukam mniej lub bardziej oficjalnych wyników testów, które pozwoliłyby mi uzasadnić przynajmniej część wypowiedzi.
W tym miejscu zwracam się do Ciebie. Po godzinach szukania w internecie zostaję z pustymi rękami.
Jeśli ktoś z Was ma coś pod ręką to by pomogło.

Z góry dziękuję.
http://mimidelobbes.skyrock.com/
0 x
jonule
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2404
Rejestracja: 15/03/05, 12:11




przez jonule » 28/10/09, 10:02

witam,
czy masz zdjęcia swojej ściany, a także szczegóły tego obrazu?

Obraz

dziękuję!
0 x
Avatar de l'utilisateur
minguinhirigue
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 447
Rejestracja: 01/05/08, 21:30
Lokalizacja: Strasburg
x 1




przez minguinhirigue » 28/10/09, 11:11

Walka z modelami obliczeniowymi nie jest wygrana.

Istnieją dwie możliwości:
- baw się wariantami odpowiadającymi ścianie trombe: podwójne szklane ściany, z drugą nieprzezroczystą ścianą i dobrą izolacją i dobrą bezwładnością. Może zbliżyć się do zdobyczy ściany trombe i zostać rozpoznanym przez modele obliczeniowe.

- polegaj na bardziej szczegółowych obliczeniach za pomocą modułu obliczeń termicznych elementów skończonych: Comfies, Ecotect (łatwiej). Jeśli się nie mylę, to ta metoda obliczeń jest stosowana, gdy w tekstach regulacyjnych brakuje modeli. W Comfies pamiętam, że modelowałem ścianę trąby wodnej jako bardzo cienką strefę, biorąc pod uwagę wymianę przepływu powietrza z innymi strefami.

Cóż, zobaczę ostatnią możliwość, aby wywrzeć presję na badaczy, którzy pracowali nad tym systemem, aby poparli certyfikację:
- nieżyjący już Felix Trombe opracował modele obliczeniowe na ten temat... A kilka laboratoriów inżynierii klimatycznej podążyło za nim w pobliżu Montpellier.
- księga domów fotowoltaicznych Mazria oferuje rozmiarówkę, sprawdź czy niektórych nie da się dopasować do rozpoznania.
- wreszcie Bruno Peuportier, projektant Comfies i Pleiades, przeprowadził kampanie pomiarowe dotyczące zachowania różnych ścian słonecznych (warianty wokół ściany trąby wodnej) dla Mines de Paris we współpracy z ADEME.

Studia nad Bruno Peuportiera jest stosunkowo nowy i powiązany z organizacją taką jak ADEME. Jest duża szansa, że ​​może ci pomóc w tym temacie, z tym wyjątkiem, że pasywna etykieta to Szwajcaria...

Powodzenia.
0 x
mimidelobbes
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 27/10/09, 15:39




przez mimidelobbes » 28/10/09, 14:00

jonule napisał:witam,
czy masz zdjęcia swojej ściany, a także szczegóły tego obrazu?

Obraz

dziękuję!



Możesz przejść do strony internetowej BIOSPEEDHOME, aby znaleźć szczegóły konstrukcyjne.
http://www.biospeedhome.be/index.asp?ru ... Techniques
0 x
mimidelobbes
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 27/10/09, 15:39




przez mimidelobbes » 28/10/09, 14:15

minguinhirigue napisał:Walka z modelami obliczeniowymi nie jest wygrana.


Dziękuję Minguinhirigue,
Idę tam kopać.
Już posiadanie wyników wyszukiwania byłoby już pozytywne.

Certyfikacja opiera się na zestawie czysto teoretycznych obliczeń. Tylko test Blower Door stanowi praktyczną weryfikację. Jeśli masz dobry plik, nawet jeśli wykonanie jest niechlujne (poza hydroizolacją), Twój budynek jest zadeklarowany jako pasywny. Wiem, że praktyczny sprawdzian nie jest oczywisty, ale… . W praktyce wiem, że nasz dom jest pasywny, ponieważ ostatnią zimę spędziliśmy w domu i nasze zużycie było niższe niż zakładaliśmy, a temperatury w nocy spadły znacznie poniżej średnich stosowanych.
Powalczymy i wtedy zobaczymy.

Dzięki za pomoc

Obraz
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79112
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 08/01/10, 16:17

0 x
fthanron
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 292
Rejestracja: 13/10/07, 17:56
Lokalizacja: Loir et Cher




przez fthanron » 08/01/10, 16:33

Witaj mimidelobbes,

Duże warsztaty w Lyonie przeprowadziły ankietę/eksperyment opisany tutaj: http://www.lesgrandsateliers.fr/echange ... tachedFile

Lucido to firma, która wydaje się dobrze zorientowana w tego rodzaju obliczeniach: http://www.lucido-solar.com/index_ger.htm

Być może w celu nawiązania kontaktu z tymi podmiotami i dokonania zwrotnej komunikacji w sprawie forum byłoby interesujące dla wszystkich?

Bien à vous
0 x
Frederic
Avatar de l'utilisateur
minguinhirigue
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 447
Rejestracja: 01/05/08, 21:30
Lokalizacja: Strasburg
x 1




przez minguinhirigue » 08/01/10, 19:42

Lucido, zgadzam się...

W przypadku konkursu na duże warsztaty, mniej, jest to praca studencka, w której również brałem udział (zaprezentowaliśmy ścianę trombe z komórkami parafinowymi)...

Analizy termiczne w ramach COMFIES są częste (patrz koniec pdf Grands Ateliers), pozostają one czysto cyfrowe.
Jednak wykonane przez kompetentne biuro projektowe mogą służyć jako dowód do uzyskania etykiety.
0 x
mimidelobbes
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 27/10/09, 15:39




przez mimidelobbes » 09/01/10, 13:28

Witam,

Zadzwoniłem do biura projektowego. Muszę się z nimi wkrótce spotkać, żeby zobaczyć, co mogą dla mnie zrobić. A priori musi być dla nich możliwe dokonanie obliczeń dynamicznych.

Jak tylko będę miał więcej informacji, wrócę do Ciebie.

a+
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79112
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Re: Ściana kolektora słonecznego czy ściana trombe w domu pasywnym?




przez Christophe » 12/03/16, 19:04

Schemat ideowy ściany słonecznej:

solar-passive-schema-mur-trombe-has-horizontal-shutter-pic292.jpg
solar-passif-schema-mur-trombe-a-volet-horizontal-pic292.jpg (18.58 KiB) Konsultowano 19743 razy
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do "Nieruchomości i budownictwo ekologiczne: diagnostyka, HQE, HPE, bioklimatyzm, środowisko naturalne i architektura klimatyczna"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 116