Dom samowystarczalny energetycznie: utopia?

Budowa siedliska przyrodniczego lub ekologicznego: plany, projekt, porady, ekspertyzy, materiały, geobiologia ... Dom, budowa, ogrzewanie, izolacja: właśnie otrzymałeś jedną lub więcej ofert. Nie możesz wybrać? Podaj tutaj swój problem, a my doradzimy przy właściwym wyborze! Pomoc w czytaniu DPE lub diagnostyki energetycznej środowiska. Pomoc przy zakupie lub sprzedaży nieruchomości.
SEB2502
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 20/03/07, 09:55

Dom samowystarczalny energetycznie: utopia?




przez SEB2502 » 20/03/07, 10:01

Witam wszystkich

Obecnie mieszkam w studiu z moim partnerem. W mniej więcej najbliższej przyszłości planujemy zbudować własne gniazdko. Oboje jesteśmy ekologiczni i chcielibyśmy na swój sposób uczestniczyć w ulepszaniu życia na planecie.

Myśleliśmy o budowie domu o powierzchni mniej więcej 150m². Chcielibyśmy zrobić wszystko dobrze, dlatego projektując dom, chcielibyśmy wszystko zaplanować i ułożyć. Mieszkamy w Belgii, a dokładnie w Brabancji Walońskiej.

Słyszałem o domu pasywnym (czy macie jakieś informacje? koszty, specyfikacje, system cyrkulacji powietrza itp.). Który prawie nie wymaga ogrzewania, jednak przeczytałem, że lepiej jest mieć dodatkowe ogrzewanie, aby poradzić sobie z bardzo zimnymi dniami i pewnymi typami klimatu. Odwiedzone przeze mnie miasta zalecają stosowanie dodatkowych konwektorów elektrycznych lub ogrzewania gazowego, nie jest to jednak sprzeczne z procesem ekologicznym. Czy to prawda? Jakie są możliwe rozwiązania? Ze swojej strony myślałem o pompie ciepła. Czy jest to wykonalne? Czy to nie jest zbyt drogie? Ile kosztuje taka instalacja? Istnieją 2 rodzaje ogrzewania: pompa podłogowa czy konwektor? Co jest najlepsze? Czy pompa ciepła może podgrzewać wodę użytkową (do pryszniców, wanien itp.)? Czy powinniśmy dodać panele słoneczne i/lub kocioł słoneczny do produkcji ciepłej wody?

Chcielibyśmy także produkować własny prąd, myśleliśmy o 30M2 paneli fotowoltaicznych... Czy to wystarczy?

Czy masz jakieś inne sugestie? Ile będzie kosztować taka instalacja w domu? Czy macie jakieś pomysły na temat dotacji otrzymanych na te systemy w Belgii? Czy to wszystko jest opłacalne? Jaki byłby okres amortyzacji takiej instalacji? Jaka jest żywotność poszczególnych elementów?

Dzień dobry

Sébastien

Kod: wybierać

xhrouetsebastien@hotmail.com
0 x
Avatar de l'utilisateur
Cuicui
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 3547
Rejestracja: 26/04/05, 10:14
x 6




przez Cuicui » 20/03/07, 11:01

Witam,
To dużo pytań. Nie byłem specjalistą, nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie, ale mimo to są pewne przemyślenia.
Dom bioklimatyczny jest częściowo zagłębiony od strony północnej i otwarty od południa.
Obejście się bez ogrzewania wydaje mi się utopią, chyba że zakopiesz się kilkadziesiąt metrów pod ziemią... Najprostsze ogrzewanie to piec na drewno (lub olej roślinny z odzysku). Zaleta: małe ryzyko awarii, brak konieczności podłączenia do prądu.
Wydaje mi się, że solarny podgrzewacz wody jest niezbędny. Wielkim luksusem byłoby wyposażenie go z boku w panel fotowoltaiczny (50W) umożliwiający włączanie cyrkulatora.
0 x
Avatar de l'utilisateur
bham
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1666
Rejestracja: 20/12/04, 17:36
x 6




przez bham » 20/03/07, 15:04

Biorąc pod uwagę Twoje pytania i różnorodność tematów do refleksji, poświęć jeden dzień (nie jest blisko jednego dnia) na przeglądanie forum ekologia, przeszukując temat po temacie w poszukiwaniu odpowiedzi lub początku odpowiedzi na swoje pytania. Później zawsze możesz zapytać nas o szczegóły. Bo możesz sobie wyobrazić, że nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania ot tak, pstrykając palcami i jednocześnie przesyłając odpowiedzi na Twój e-mail.
Dobrze jest być ciekawym, ale trzeba to śledzić.
0 x
lejustemilieu
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4075
Rejestracja: 12/01/07, 08:18
x 4

Re: Dom niezależny energetycznie: utopia?




przez lejustemilieu » 20/03/07, 15:13

SEB2502 napisał:Witam wszystkich

Obecnie mieszkam w studiu z moim partnerem. W mniej więcej najbliższej przyszłości planujemy zbudować własne gniazdko. Oboje jesteśmy ekologiczni i chcielibyśmy na swój sposób uczestniczyć w ulepszaniu życia na planecie.

Myśleliśmy o budowie domu o powierzchni mniej więcej 150m². Chcielibyśmy zrobić wszystko dobrze, dlatego projektując dom, chcielibyśmy wszystko zaplanować i ułożyć. Mieszkamy w Belgii, a dokładnie w Brabancji Walońskiej.

Słyszałem o domu pasywnym (czy macie jakieś informacje? koszty, specyfikacje, system cyrkulacji powietrza itp.). Który prawie nie wymaga ogrzewania, jednak przeczytałem, że lepiej jest mieć dodatkowe ogrzewanie, aby poradzić sobie z bardzo zimnymi dniami i pewnymi typami klimatu. Odwiedzone przeze mnie miasta zalecają stosowanie dodatkowych konwektorów elektrycznych lub ogrzewania gazowego, nie jest to jednak sprzeczne z procesem ekologicznym. Czy to prawda? Jakie są możliwe rozwiązania? Ze swojej strony myślałem o pompie ciepła. Czy jest to wykonalne? Czy to nie jest zbyt drogie? Ile kosztuje taka instalacja? Istnieją 2 rodzaje ogrzewania: pompa podłogowa czy konwektor? Co jest najlepsze? Czy pompa ciepła może podgrzewać wodę użytkową (do pryszniców, wanien itp.)? Czy powinniśmy dodać panele słoneczne i/lub kocioł słoneczny do produkcji ciepłej wody?

Chcielibyśmy także produkować własny prąd, myśleliśmy o 30M2 paneli fotowoltaicznych... Czy to wystarczy?

Czy masz jakieś inne sugestie? Ile będzie kosztować taka instalacja w domu? Czy macie jakieś pomysły na temat dotacji otrzymanych na te systemy w Belgii? Czy to wszystko jest opłacalne? Jaki byłby okres amortyzacji takiej instalacji? Jaka jest żywotność poszczególnych elementów?

Dzień dobry

Sébastien

Kod: wybierać

xhrouetsebastien@hotmail.com

Na wszystkie te pytania jest to idealny moment,
Przed Wami salon Bois et confort, który odbędzie się w ten weekend w Namur
Znajdziesz tu wiele informacji, technik i pomocy publicznej.
Nie zapomnij także poszukać informacji na temat kanadyjskich studni.
Od 17 do 25 marca odbywa się także pokaz Charleroi.
Budowa domu pasywnego jest bezpieczniejsza niż gra na giełdzie.
0 x
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 21/03/07, 01:11

moje stanowisko to:

uważaj na oszczędzanie groszy, które mogą być bardzo drogie.

Jeśli teren jest dobrze zorientowany, rozważ dom pasywny. Mam znajomą, która dzięki dobrej izolacji, dużym wykuszom od strony południowej i panelom słonecznym ogrzewa i oświetla swoją willę (region Charleroi) za niecałe 150 euro/miesiąc) Dom zamieszkany 24 godziny na dobę.

Podsumowując:

izolacja na wysokim poziomie! (24 cm, a nie 12)
oczywiście folią aluminiową

rama wysoka, ewentualnie potrójne przeszklenie

kocioł (w miarę możliwości gazowy, ultranowoczesny)

regulacja na najwyższym poziomie, sektor po sektorze, z kilkoma strefami czasowymi (sypialnie, pokój dzienny, kuchnia)

jeśli w ciągu dnia zajęty jest tylko jeden pokój (biuro), rezerwa elektryczna
to samo tyczy się łazienki, która musi być lepiej ogrzana niż reszta domu, ale nie cały czas...

panele słoneczne (ciepła woda nadal wynosi od 9 do 10 kW/dzień)

najlepsza izolacja pozostaje...dom sąsiadów!

wybierz ostrożnie swoją lokalizację, na wsi jest fajnie, ale daleko od pracy, dworca kolejowego, liceum, przyjaciół dzieci, klubów sportowych: jeden samochód mniej to 4500 euro więcej rocznie w Twojej kieszeni!

zbudował cysternę i trzeci obieg wodny.

zapomnij o fotowoltaice, ale dokładnie przestudiuj swoje oświetlenie
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
Targol
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1897
Rejestracja: 04/05/06, 16:49
Lokalizacja: Region Bordeaux
x 2




przez Targol » 21/03/07, 10:59

Słoń napisał:kocioł (w miarę możliwości gazowy, ultranowoczesny)


Chociaż raz się nie zgadzamy, słoniu.
Kocioł gazowy to ten, który zainstalowałem 3 lata temu i przeżuwam ten kawałek:
  • po pierwsze, pozostaje to energia kopalna ze związanymi z nią problemami związanymi z gazami cieplarnianymi,
  • wówczas wszystkie najnowsze kotły gazowe działają z zapłonem elektronicznym, dzięki czemu w przypadku przerwy w dostawie prądu nie będzie już ogrzewania,
  • wreszcie cena gazu jest indeksowana do ceny ropy naftowej, w związku z czym istnieje poważne ryzyko wzrostu (+26% w ciągu 3 lat we Francji). Co więcej, prawie cały europejski gaz pochodzi z Rosji i wystarczy, że europejski przywódca wypowie słowo „Czeczenia”, aby Putin zagroził zakręceniem kurku…


Ze swojej strony najlepszą opcją pozostaje kogeneracja poprzez podgrzewanie kolektorami słonecznymi uzupełniona kotłem na drewno (pola, pellet lub pelety w zależności od dostępności i środków).
0 x
„Każdy, kto wierzy, że wykładniczy wzrost może trwać w nieskończoność w skończonym świecie, jest głupcem lub ekonomistą”. KEBoulding
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 21/03/07, 12:20

jasne, ale jest o wiele droższe!

jeśli chcemy zainwestować 25000 50000 do XNUMX XNUMX euro w autonomię energetyczną, zgodzę się z tobą: duża powierzchnia czujników, kotłów na pellet, kogeneracja i wszystko pomiędzy, ale ziemia w Brabancji Walońskiej jest już tak droga!
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79118
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 21/03/07, 12:29

Targol napisał:Ze swojej strony najlepszą opcją pozostaje kogeneracja poprzez podgrzewanie kolektorami słonecznymi uzupełniona kotłem na drewno (pola, pellet lub pelety w zależności od dostępności i środków).


+1 i dodałbym z buforem termicznym i podgrzewaną podłogą (bezpośrednio słoneczną), aby móc odzyskać jak najwięcej kalorii z koła zębatego.

W tym przypadku kocioł na drewno może okazać się bezużyteczny, jeśli wszystko zostanie odpowiednio zwymiarowane. Ale dodatkowy piec może być mile widziany, aby uzupełnić główne pomieszczenie.

Nie Zrzędliwy To nie kosztuje dużo więcej, jeśli się nad tym zastanowić! Spójrz na cenę zainstalowaną kotła olejowego!

A potem, kiedy widzę nowe domy sprzedawane w Walonii, wyposażone w kotły olejowe i z minimalnym zużyciem izolacji 3000L/rok, przepraszam, ale dość łatwo jest sprawić, aby powyższe rozwiązania były przyjazne dla środowiska...
0 x
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 21/03/07, 13:31

W wartościach bezwzględnych masz rację, w ciągu 20 czy 30 lat nie będzie to kosztować więcej, budżet energetyczny po prostu przesunie się w stronę inwestycji, co jest zdrowe.
Ale paradoks paradoksów: jeśli musisz wydać kwotę
S=finansowanie (F) + energia (E),

banki łatwiej pożyczą Ci kwotę F,

wiedząc, że w ramach swojego wynagrodzenia jesteś w stanie przyjąć zwrot F + E (= S)

ale będzie im trudniej pożyczyć ci kwotę S, mimo że wysiłek finansowy jest w przybliżeniu taki sam

Jeśli chodzi o kotły, zobacz:

w przypadku małego, superizolowanego domu masz wysokowydajne kotły gazowe za 1500 euro, w zestawie pompa obiegowa i zbiornik wyrównawczy, z drugiej strony Viessmann.....vito biferral
to raczej od 4 do 6000 euro.

ale gaz nadal musi płynąć na ulicę,
Jeśli chodzi o przerwę w dostawie prądu, ma ona również wpływ na ogrzewanie oleju ze względu na regulację i wentylator palnika.

Jeśli chodzi o ogrzewanie drewnem z odzyskiem to jeden z moich klientów ogrzewa sobie kasetą na drewno + rekuperator do domu z 3 dolnymi pomieszczeniami, 2 górnymi pokojami + zaprogramowanym wspomaganiem elektrycznym do łazienki
ALE... on majstruje przy logowaniu

Nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania.
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79118
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 21/03/07, 13:34

Dopóki banki nie wezmą pod uwagę rzeczywistych kosztów CO2 (a raczej rzeczywistych zysków z oszczędności CO2), ich rozumowanie i kalkulacje inwestycyjne będą podważane...

W przeciwnym razie +1 dla rozwiązań, które można zastosować wszędzie... cóż, jeśli takie istnieje: olej : Chichot:
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do "Nieruchomości i budownictwo ekologiczne: diagnostyka, HQE, HPE, bioklimatyzm, środowisko naturalne i architektura klimatyczna"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 118