Oświetlenie domu: 12v lub 220v ???

Budowa siedliska przyrodniczego lub ekologicznego: plany, projekt, porady, ekspertyzy, materiały, geobiologia ... Dom, budowa, ogrzewanie, izolacja: właśnie otrzymałeś jedną lub więcej ofert. Nie możesz wybrać? Podaj tutaj swój problem, a my doradzimy przy właściwym wyborze! Pomoc w czytaniu DPE lub diagnostyki energetycznej środowiska. Pomoc przy zakupie lub sprzedaży nieruchomości.
paotop
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 139
Rejestracja: 15/11/05, 11:35
Lokalizacja: zachód

Oświetlenie domu: 12v lub 220v ???




przez paotop » 08/02/07, 15:07

wszystko jest w tytule...

Jaka jest różnica w wydajności między świetlówką kompaktową 12 V i 220 V?
ponieważ obwody są rozdzielone w domach, które nie są zbyt stare, czy nie byłoby mądrze (i prosto) przełączyć obwód oświetlenia z 220 V na 12 V za pomocą baterii i energii fotowoltaicznej lub wiatrowej (?) oczywiście…

wraz z pojawieniem się produktów LED o wysokiej wydajności i niskim zużyciu energii.... : Idea:
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11042




przez Christophe » 08/02/07, 15:11

Temat już był poruszany, korzystałeś z wyszukiwarki wewnętrznej?

https://www.econologie.com/forums/search.php
0 x
paotop
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 139
Rejestracja: 15/11/05, 11:35
Lokalizacja: zachód




przez paotop » 08/02/07, 15:34

ups.... : Oops:

to zdecydowanie nie jest mój dzień.

temat który cytowałeś został szybko złożony i ruszył na żywo z pralkami, licznikami prądu itp...

Po prostu pomyślałem, że sprzęt oświetleniowy 12V staje się popularny, jest niezawodny, coraz bardziej przystępny cenowo, a wraz z pojawieniem się coraz bardziej wydajnych żarówek LED może być łatwą opcją do osiągnięcia (i niższym kosztem) na dowolnym pawilonie poprzez ładowanie baterii za pomocą małej turbiny wiatrowej lub panelu słonecznego.

ale hej, ja też mówię dużo bzdur, więc.... : Lol:
0 x
Andre
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 3787
Rejestracja: 17/03/05, 02:35
x 12




przez Andre » 08/02/07, 16:29

Witam,
jest to metoda stosowana w chałupach oddalonych od cywilizacji do oświetlania i obsługi CB radia
konieczne jest grupowanie zużycia niedaleko akumulatora
po 10 metrach linii napięcie 12 woltów łatwo spada do 10 woltów, jeśli zużycie jest wysokie, a drut nie jest wystarczająco gruby.
Niezbyt wygodne w domowym domu, większość urządzeń działa na sieci prądu zmiennego.

André
0 x
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 08/02/07, 16:57

Właściwie myślę też, że biorąc pod uwagę straty linii (100 watów, to już dużo amperów poniżej 12 V - myślę, że 8,5), bardziej opłacalna jest konwersja na 220 V.
Ryzyko pożaru jest również znacznie mniejsze i można umieścić zwykłą tablicę rozdzielczą i cieńsze kable, które są łatwiejsze do dyskretnego umieszczenia (hej ho, to nie dlatego, że to energia słoneczna jest zwolniona z przestrzegania przepisów elektrycznych. Musisz też umieścić uziemienie!)
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'utilisateur
I Citro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5129
Rejestracja: 08/03/06, 13:26
Lokalizacja: bordeaux
x 11




przez I Citro » 08/02/07, 21:51

:? znajomy zbudował sobie drewniany dom i nie chciał być podłączony do sieci EDF. Pociągnął linie 220V na prąd (pralka), reszta działa na 12V; Oświetlenie LED, telewizor...
Ma „chińską” przetwornicę 220, ale jej mierna wydajność pompuje baterie w mniej niż 2.

Osobiście uważam, że raczej dobrze jest mieć sieć 12V DC bez transformatora, bez przetwornicy... Co prawda są straty przez efekt Joule'a, ale ogólna wydajność nie powinna być mniejsza niż prądu stałego przerobionego na zmienny przy ekonomii zakupu przetwornicy. Istnieje wiele ekonomicznych przetwornic (~50€), ale ich sprawność wynosi około 50%, a prąd jest dość źle prostowany z dużym ryzykiem dla urządzeń elektronicznych (TV, PC ...)
Istnieją również wysokowydajne przetwornice „czystego sinusa” (sprawność > 95%), ale ich ceny zazwyczaj przekraczają 700 euro.
Więc bezpośrednie 12Vdc wydaje mi się racjonalne i ekonomiczne... :D
0 x
Avatar de l'utilisateur
jean63
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2332
Rejestracja: 15/12/05, 08:50
Lokalizacja: Owernia
x 4




przez jean63 » 09/02/07, 01:46

Witam,

Mam kilka żarówek halogenowych 12 V, które działają na transformatorach 220 -> 12 V (tak zrobiono 15/20 lat temu).

Co sądzisz o tym na poziomie konsumenckim? czy mogę wymienić niskonapięciowe lampy halogenowe na diody LED bez modyfikowania transformatora? Myślę, że tak....??
0 x
Dopiero kiedy przyniósł dół ostatnie drzewo, ostatnia rzeka zanieczyszczoną się, ostatni złowione ryby człowiek zda sobie sprawę, że pieniądze nie są jadalne (Indian MOHAWK).
Wstawać
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 07/03/07, 11:01




przez Wstawać » 07/03/07, 12:01

Bonjour à tous,

Tutaj odkryłem twoją stronę, ponieważ właśnie kupiłem dom i oświetlenie tego jest wyłącznie w halogenach.
Postanowiłem więc wymienić większość (zobacz wszystkie) z tych halogenów na kompaktowe świetlówki i diody LED.
Tylko tutaj są miejsca gdzie chciałbym umieścić świetlówki kompaktowe w gu5.3 a mam tylko 4 gniazda gu10. Chciałbym się dowiedzieć czy są świetlówki kompaktowe gu5.3 a także wiedzieć czy nie lepiej zmienić tt na 5.3 base + transformator z gu10.
W skrócie bardzo zależy mi na tych zmianach bo mam w domu ponad 50 halogenów więc ok jest pięknie ale dobrze.
Kupiłem kominki kompaktowe 7w i ledy 1,3w w GU10 i jestem zadowolony z efektu jaki to mogło dać więc tutaj czekam na wasze opinie.
I gratulacje dla tej strony i tego forum który wkrótce stanie się dla mnie punktem odniesienia.
0 x
Avatar de l'utilisateur
jean63
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2332
Rejestracja: 15/12/05, 08:50
Lokalizacja: Owernia
x 4




przez jean63 » 07/03/07, 12:35

W skrócie bardzo zależy mi na tych zmianach bo mam w domu ponad 50 halogenów więc ok jest pięknie ale dobrze

Dużo zużywają halogeny o mocy 150 lub 300 watów. Mam w domu kilka mało używanych i nie mogę ich zmienić bo "estetykę" wybrała moja żona!!!

Mam niskonapięciowe lampy halogenowe (12 V) z transformatorem (transformator trzeba zasilić dopiero po włączeniu, co nie ma miejsca w przypadku niektórych lampek biurkowych czy nocnych, bo włącznik jest za transformatorem; nie zużywa dużo, więc jeśli jakieś masz, to moim zdaniem możesz je zostawić.
0 x
Dopiero kiedy przyniósł dół ostatnie drzewo, ostatnia rzeka zanieczyszczoną się, ostatni złowione ryby człowiek zda sobie sprawę, że pieniądze nie są jadalne (Indian MOHAWK).
Wstawać
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 07/03/07, 11:01




przez Wstawać » 07/03/07, 14:58

Dziękuję za odpowiedź w rzeczywistości musiałbym sprawdzić ile W rozwija tt mój halogen. Ale GU10 to 50 W dla innych, wydaje się, że się różni, w końcu szczególnie widziałem 20 W, ale sprawdzenie tt zajmuje ci tps. Martwi mnie też trochę to, że nie wiedziałbym, co zrobić ze wszystkimi transformatorami, które są podłączone do moich lamp.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do "Nieruchomości i budownictwo ekologiczne: diagnostyka, HQE, HPE, bioklimatyzm, środowisko naturalne i architektura klimatyczna"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 115