Konstrukcja: Thermostone czy drewniana rama?

Budowa siedliska przyrodniczego lub ekologicznego: plany, projekt, porady, ekspertyzy, materiały, geobiologia ... Dom, budowa, ogrzewanie, izolacja: właśnie otrzymałeś jedną lub więcej ofert. Nie możesz wybrać? Podaj tutaj swój problem, a my doradzimy przy właściwym wyborze! Pomoc w czytaniu DPE lub diagnostyki energetycznej środowiska. Pomoc przy zakupie lub sprzedaży nieruchomości.
atqui
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 27
Rejestracja: 24/01/07, 14:57

Konstrukcja: Thermostone czy drewniana rama?




przez atqui » 24/01/07, 15:16

Witam wszystkich.

Planuję zbudować dom "bio-klimatyczny", który chcę mieć super ocieplony, nie chcąc pretendować do domu pasywnego w 28. Zastanawiam się nad wyborem betonu komórkowego thermopierre o grubości 30 cm. Nie wiem, czy w miejsce tynku zewnętrznego można zastosować okładzinę drewnianą i czy okładzina ta mogłaby przyczynić się do poprawy izolacyjności cieplnej tego obiektu.

Bardzo dziękuję za odpowiedzi i podzielenie się swoim doświadczeniem.
0 x
Avatar de l'utilisateur
wariat
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 7
Rejestracja: 04/02/07, 22:57
Lokalizacja: 84




przez wariat » 04/02/07, 23:31

jedyną korzyścią, jaką będziesz mieć, jest dobra wentylacja ściany, ponieważ okładzina powstaje ze szczeliną powietrzną, ale w przeciwnym razie zysk byłby znikomy, biorąc pod uwagę 30 cm w porównaniu z powłoką.

Nawet jeśli oznacza to wykonanie zewnętrznej okładziny drewnianej, w tym czasie tyle, co przejście przez drewnianą ramę, która jest wykonywana szybciej, a przede wszystkim bardziej „cienka” (ściana dla identycznej izolacji o grubości 15 cm)
zyskasz prawie pokój (dla domu 10mX10m 100m² zyskujemy 6m² powierzchni ściany od której zapłacisz podatki bo są liczone od SHON a więc od grubości ścian).

Mając już wykonany budynek z betonu komórkowego o grubości 30 cm odradzam go ze względu na specyficzne części, pękanie i inne znacznie bardziej ograniczające powłoki...
0 x
atqui
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 27
Rejestracja: 24/01/07, 14:57




przez atqui » 04/02/07, 23:44

loondy napisała:jedyną korzyścią, jaką będziesz mieć, jest dobra wentylacja ściany, ponieważ okładzina powstaje ze szczeliną powietrzną, ale w przeciwnym razie zysk byłby znikomy, biorąc pod uwagę 30 cm w porównaniu z powłoką.

Nawet jeśli oznacza to wykonanie zewnętrznej okładziny drewnianej, w tym czasie tyle, co przejście przez drewnianą ramę, która jest wykonywana szybciej, a przede wszystkim bardziej „cienka” (ściana dla identycznej izolacji o grubości 15 cm)
zyskasz prawie pokój (dla domu 10mX10m 100m² zyskujemy 6m² powierzchni ściany od której zapłacisz podatki bo są liczone od SHON a więc od grubości ścian).

Mając już wykonany budynek z betonu komórkowego o grubości 30 cm odradzam go ze względu na specyficzne części, pękanie i inne znacznie bardziej ograniczające powłoki...


Dziękuję za tę szczerą odpowiedź.
Ostatecznie zdecydowałem się na ramę drewnianą ocieploną wdmuchiwaną watą celulozową. Myślę, że zaoszczędzę na kosztach i komforcie cieplnym zarówno zimą, jak i latem.
0 x
Avatar de l'utilisateur
wariat
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 7
Rejestracja: 04/02/07, 22:57
Lokalizacja: 84




przez wariat » 04/02/07, 23:47

Ach, więc poczyniłeś znaczne postępy w swoim projekcie?

Czy to dzięki temu forum?
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79121
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 04/02/07, 23:48

loondy napisała:są liczone na podstawie SHON, a zatem grubości ścian.


Uh.. Co to jest SHON?

W przeciwnym razie inny dość nowy temat jest w toku dotyczący betonu komórkowego: https://www.econologie.com/forums/maison-en- ... t2897.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79121
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 04/02/07, 23:49

loondy napisała:Ach, więc poczyniłeś znaczne postępy w swoim projekcie?

Czy to dzięki temu forum?


Wiadomo, że była to szybka decyzja...
0 x
Avatar de l'utilisateur
wariat
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 7
Rejestracja: 04/02/07, 22:57
Lokalizacja: 84




przez wariat » 05/02/07, 00:00

SHON jest Obszar poza pracą netto jaka jest naliczana do kaucji za pozwolenie na budowę (i która jeśli przekracza 170m² dla domu jednorodzinnego musi być zaprojektowana przez architekta),
a im grubsze są twoje ściany, tym wyższy jest twój SHON, ponieważ, jak sama nazwa wskazuje, obliczamy poza pracą (a więc poza domem)…

Oto zatem dodatkowe podatki do zapłacenia, jeśli wykonamy kamienne ściany, a mniej, jeśli wykonamy drewnianą ramę o odpowiednich rozmiarach…

hehehe... Jeszcze jedna zaleta... :D
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79121
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 05/02/07, 00:58

ok mam dzięki :)

A mógłbyś powiedzieć jaka jest kolejność różnic w % między 3 podobnymi domami na poziomie powierzchni mieszkalnej: drewno, monomur i bloczek betonowy + ocieplenie w końcu na podatkach?

Poza tym o jaki podatek chodzi? (niestety nie jestem właścicielem...)
0 x
Avatar de l'utilisateur
wariat
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 7
Rejestracja: 04/02/07, 22:57
Lokalizacja: 84




przez wariat » 05/02/07, 01:05

na wszystkich podatkach, które są naliczane w zależności od wielkości twojej chaty... Podatki lokalne i OT dla plusów i podatek mieszkaniowy i czasami podatki od gospodarstwa domowego i podatki od ustaleń współwłaścicieli.... w skrócie...

ale nie jestem ekspertem podatkowym (ani właścicielem na razie!!!) :płakać:
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79121
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 05/02/07, 01:16

Ok (więc to boli...) a więc w % ile możemy zyskać w 3 wymienionych przypadkach?

Zakładając, że najtańsze jest drewno i ma indeks 100?
0 x

Wróć do "Nieruchomości i budownictwo ekologiczne: diagnostyka, HQE, HPE, bioklimatyzm, środowisko naturalne i architektura klimatyczna"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 91