Alternatywa dla studni kanadyjskiej – powietrze z piwnicy?

Budowa siedliska przyrodniczego lub ekologicznego: plany, projekt, porady, ekspertyzy, materiały, geobiologia ... Dom, budowa, ogrzewanie, izolacja: właśnie otrzymałeś jedną lub więcej ofert. Nie możesz wybrać? Podaj tutaj swój problem, a my doradzimy przy właściwym wyborze! Pomoc w czytaniu DPE lub diagnostyki energetycznej środowiska. Pomoc przy zakupie lub sprzedaży nieruchomości.
Thierry L
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 28/11/06, 09:00

Alternatywa dla studni kanadyjskiej – powietrze z piwnicy?




przez Thierry L » 28/11/06, 09:18

Witam,

Chciałbym latem schłodzić salon o powierzchni +/54 m2, czyli kubaturze 135 m3. W salonie jest bardzo ciepło dzięki dużym wykuszom.

Niełatwo mi jest stworzyć studnię kanadyjską. Natomiast pod całą powierzchnią domu mam bardzo dużą piwnicę (117 m2). Piwnica jest wentylowana.

Czy mógłbym wykorzystać naturalnie chłodniejsze powietrze z piwnicy do wentylacji salonu i ochłodzenia go latem?

Ile nawiewników powinno znaleźć się w salonie?


Czy po tym, jak początkowa ilość świeżego powietrza z piwnicy zostanie „wypompowana” przez salon, powietrze zewnętrzne napływające do piwnicy przez nawiewy będzie miało czas na ochłodzenie się, zanim zostanie ponownie przepompowane przez salon?

Z góry dziękuję osobom, które odświeżą moje pomysły :D
0 x
Avatar de l'utilisateur
drwal
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4731
Rejestracja: 07/11/05, 10:45
Lokalizacja: Mountain ... (Trieves)
x 2

Re: Alternatywa dla studni kanadyjskiej - powietrze z piwnicy




przez drwal » 28/11/06, 12:29

ThierryL napisał:Witam,

Chciałbym latem schłodzić salon o powierzchni +/54 m2, czyli kubaturze 135 m3. W salonie jest bardzo ciepło dzięki dużym wykuszom.
Możesz zacząć od posadzenia drzew liściastych, które zapewnią cień słonecznej elewacji.

ThierryL napisał:Czy mogę wykorzystać naturalnie chłodniejsze powietrze z piwnicy do wentylacji salonu i ochłodzić je latem?[...]Gdy początkowa ilość świeżego powietrza z piwnicy zostanie „przepompowana” przez salon, czy na zewnątrz powietrze, które napływa do piwnicy przez nawiewy, ma czas na ochłodzenie się, zanim zostanie ponownie zapompowane przez salon? [...]
Jeśli Twoja piwnica jest "prawdziwą" piwnicą, jej temperatura musi oscylować w granicach 11° - 13°C, więc używaj jej do chłodzenia innych pomieszczeń, czemu nie, ale wadą Twojej piwnicy w porównaniu do studni kanadyjskiej jest jej mała wymiana powierzchnia. Z drugiej strony, ponieważ jest dość duży, być może jego objętość będzie wystarczająca do osiągnięcia Twoich celów...
Nie jestem „domowym inżynierem ciepłownikiem”, więc nie mogę wykonać obliczeń…
0 x
"Jestem wielkim brutalem, ale rzadko myli ..."
Avatar de l'utilisateur
odrobina
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 269
Rejestracja: 16/08/06, 13:45
Lokalizacja: planeta ziemia




przez odrobina » 28/11/06, 14:06

Jeśli posiadasz ziemię:

Czy można zakopać kanał (np. wentylacyjny) w celu odzyskania chłodu z gruntu?
(tak właśnie działa kanadyjska studnia, prawda?)
0 x
Andre
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 3787
Rejestracja: 17/03/05, 02:35
x 12

Re: Alternatywa dla studni kanadyjskiej - powietrze z piwnicy




przez Andre » 28/11/06, 16:05

Halo
ThierryL napisał:Witam,

Chciałbym latem schłodzić salon o powierzchni +/54 m2, czyli kubaturze 135 m3. W salonie jest bardzo ciepło dzięki dużym wykuszom.

Niełatwo mi jest stworzyć studnię kanadyjską. Natomiast pod całą powierzchnią domu mam bardzo dużą piwnicę (117 m2). Piwnica jest wentylowana.

Czy mógłbym wykorzystać naturalnie chłodniejsze powietrze z piwnicy do wentylacji salonu i ochłodzenia go latem?

Ile nawiewników powinno znaleźć się w salonie?


Czy po tym, jak początkowa ilość świeżego powietrza z piwnicy zostanie „wypompowana” przez salon, powietrze zewnętrzne napływające do piwnicy przez nawiewy będzie miało czas na ochłodzenie się, zanim zostanie ponownie przepompowane przez salon?

Z góry dziękuję osobom, które odświeżą moje pomysły :D


Wiele domów, które mają wymuszone ogrzewanie olejowe, gdy nadchodzi letnia fala upałów, włączają wentylację, tworząc obieg powietrza z piwnicą i górą domu, zysk wynosi kilka stopni, jeśli działa stale, zajmuje to kilka godzin i piwnica się nagrzewa. niektórzy włączają wentylację tylko w nocy lub sporadycznie, to cementowa podłoga działa jak zimny grzejnik.
Ciepło wpadające przez okna jest ogromne, potrzebujemy przyciemnianych szyb Caloriverre, a ja znowu mam szklany dach przy domu, latem z klimatyzacją 5KM nie jestem w stanie zapewnić, również w pełnym słońcu zamykam szybę dach z podwójnymi termicznymi drzwiami tarasowymi. (za to jesień to wiosna, ja nie korzystam z ogrzewania)
W moim przypadku mam wentylację pod górnym piętrem domu, która pracuje w trybie ciągłym, przechodzi przez elektroniczny filtr z jonizatorem, ma to tę zaletę, że eliminuje kurz i tworzy bardziej równomierną temperaturę.

André
0 x
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 28/11/06, 16:53

To, co w Twoim przypadku może być bardzo opłacalne latem, to ustawienie namiotów solarnych nad wykuszami:

zimą lub w środku sezonu: ciepło i światło przenikają łatwo i są mile widziane.

latem: bezpośrednie promieniowanie słoneczne zostaje zatrzymane na długo przed wykuszem, a wpadające światło jest w zupełności wystarczające

w zależności od architektury masz do wyboru konstrukcje stałe lub konstrukcje mobilne (na szpuli)

ważne jest, aby gorące powietrze mogło uciekać przez górę konstrukcji
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
Thierry L
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 28/11/06, 09:00




przez Thierry L » 29/11/06, 09:06

Dziękuję za wszystkie te sugestie.
Moje podejście jest również ekonomiczne w tym sensie, że jeśli pomyślę o panelach fotowoltaicznych, ich koszt jest stosunkowo wysoki, biorąc pod uwagę szerokość wykuszy w porównaniu z ceną rdzenia w płycie fundamentowej dla przejścia kanału naziemnego – piwnicy i piwnicy. wentylator do wyciągania powietrza z piwnicy do salonu.

Musimy jeszcze wiedzieć, czy otwór o szerokości +/- 12 cm wystarczy, aby zapewnić przepływ powietrza wystarczający do obniżenia temperatury pomieszczenia o objętość mojego salonu. :?

Jeżeli osłona będzie wystarczająca, biorąc pod uwagę stosunkowo niski koszt wiercenia i materiałów, to ja bym spróbował.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gregconstruct
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1781
Rejestracja: 07/11/07, 19:55
Lokalizacja: Amay Belgia




przez Gregconstruct » 04/12/07, 21:45

ThierryL napisał:Musimy jeszcze wiedzieć, czy otwór o szerokości +/- 12 cm wystarczy, aby zapewnić przepływ powietrza wystarczający do obniżenia temperatury pomieszczenia o objętość mojego salonu.


Aby poznać przepływ powietrza wymagany do osiągnięcia rozsądnej wydajności, należy zasięgnąć porady specjalisty!
Jeśli w pomieszczeniu obowiązują minimalne współczynniki wymiany powietrza, istnieją również limity, których nie wolno przekraczać.

Nie zapominaj, że będziesz musiał usunąć gorące powietrze gromadzące się w pomieszczeniu, w przeciwnym razie skuteczność wentylacji będzie ograniczona.

W przypadku pomysłu, który wpadłeś na powietrze w piwnicy, zasada jest dobra.
Być może można to ulepszyć, budując system przegród murowanych na płycie betonowej. Powietrze krążyłoby wewnątrz i poprawiło się chłodzenie.
0 x
Każde działanie liczy się dla naszej planety !!!

Wróć do "Nieruchomości i budownictwo ekologiczne: diagnostyka, HQE, HPE, bioklimatyzm, środowisko naturalne i architektura klimatyczna"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 68