Warzywa zimowe - opinie?

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Bobinsana
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 6
Rejestracja: 05/08/21, 17:29
x 1

Warzywa zimowe - opinie?




przez Bobinsana » 15/10/21, 09:22

Witam,
Rozpocząłem pracę nad Winter Cultures Wolfganga Palme, którego na pewno znasz.

Wspomina, że ​​rośliny ozime wymagają ochrony przed opadami atmosferycznymi, jak np. ramy. Trudno mi zrozumieć, jak to się może łączyć z systemem leniwych ogrodów warzywnych.

Krótko mówiąc, czy w uprawie ozimej konieczne jest okrywanie plantacji? Jaki system do tego wydaje ci się najbardziej odpowiedni, oczywiście z zasadą stosowania metody leniwego ogródka warzywnego.

Z góry dziękuję !
1 x
Avatar de l'utilisateur
Doris
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1410
Rejestracja: 15/11/19, 17:58
Lokalizacja: Landes
x 359

Re: Zimowe warzywa – opinie?




przez Doris » 15/10/21, 12:55

Mam problem ze zrozumieniem, gdzie widzisz problem? Ochrona upraw nie jest sprzeczna z leniwym sposobem uprawiania ogrodu. Nie mam jeszcze dużego doświadczenia z zimowym ogrodem warzywnym, ale oto jak to zrobiłem zeszłej zimy, w klimacie oceanicznym:
- Sałata i cykoria, posadzone jesienią, pozostały bez ochrony, z wyjątkiem dziesięciu dni, kiedy miałem -8° każdej nocy (u mnie to rzadkość). To były tylko bardzo efemeryczne zabezpieczenia, w zasadzie zabezpieczyłem ściółką. Wszystko dobrze zimowało, z wyjątkiem niektórych sałat, które zgniły z powodu obfitych opadów (deszcz i grad) w styczniu. Przyszłej zimy planuję skrzynki z warzywami zebranymi w pracy plus plandeka, żeby zabezpieczyć więcej, jeśli podobna zła pogoda się powtórzy.
- Warzywa korzeniowe, głównie seler, otrzymały czapkę na 2-dniową mroźną pogodę, czapkę w formie welonu zimowego i plandekę szklarniową. Pod tą ochroną nawet przy minus ośmiu stopniach utrzymywałem temperaturę między -1 a +XNUMX
- fasola przeszła przez wszystko bez problemu i bez zabezpieczenia, tak samo było z kapustą
Na następną zimę będę kontynuował tę samą linię, z wyjątkiem ochrony, jeśli to konieczne, bardziej przed intensywnymi opadami. Moja gleba jest piaszczysta i bardzo przepuszczalna, ale poziom wód gruntowych nie jest zbyt daleko, na głębokości 1,5 m w moim domu jest woda, więc jeśli ciągle pada deszcz, jak na początku 2021 r., może przynieść mi zgniliznę.
0 x
„Wchodźcie tylko sercem, nic nie przynosicie ze świata.
I nie mów, co mówią ludzie ”
Edmond Rostand
Bobinsana
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 6
Rejestracja: 05/08/21, 17:29
x 1

Re: Zimowe warzywa – opinie?




przez Bobinsana » 15/10/21, 20:26

@doris: Dzięki za odpowiedź!

Aby wyjaśnić, tylko na podwoziu wyobrażam sobie problem. Wydaje mi się ciężki, a przede wszystkim element nieruchomy.
Co do reszty, właściwie też nie widziałem żadnego problemu.

Ale naprawdę dziękuję za podane szczegóły. Zamierzam uprawiać tej zimy i jest to dla mnie pierwszy raz.
0 x
Biobomb
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 681
Rejestracja: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Zimowe warzywa – opinie?




przez Biobomb » 15/10/21, 22:35

Bobinsana napisał:@doris: Dzięki za odpowiedź!

Aby wyjaśnić, tylko na podwoziu wyobrażam sobie problem. Wydaje mi się ciężki, a przede wszystkim element nieruchomy.
Co do reszty, właściwie też nie widziałem żadnego problemu.

Ale naprawdę dziękuję za podane szczegóły. Zamierzam uprawiać tej zimy i jest to dla mnie pierwszy raz.


Jeśli jest bardzo zimno i nagle, istnieje niebezpieczeństwo dla warzyw, zwłaszcza jeśli nie ma śniegu.
Ramki, mam kilka i wszystkie są lekkie i wyjmowane. Chronią przed marznącym deszczem, jeśli dach jest na swoim miejscu.
Dach rzadko jest całkowicie zamknięty; powietrze musi bezwzględnie krążyć.
Pod ramami mam tylko sałaty, pozostałe warzywa pozostają na swoim miejscu, ale są częściowo osłonięte przykryciem z siana + zeschłych liści.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 142