Leniwy ogródek warzywny w Cotentin! Twoja opinia jest wymagana.

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Bobinsana
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 6
Rejestracja: 05/08/21, 17:29
x 1

Leniwy ogródek warzywny w Cotentin! Twoja opinia jest wymagana.




przez Bobinsana » 08/09/21, 19:56

Witam wszystkich,

Nazywam się Gilles i po zakupie i przeczytaniu książki „Le potager du laesseux” planuję założyć ogród warzywny na działce o powierzchni około 200 m2.
Myślę, że zrozumiałem wiele rzeczy, ale wciąż mam wiele praktycznych pytań, a twoja rada byłaby dla mnie naprawdę przydatna!
1) Ta działka jest dziś porośnięta trawą. Chyba zrozumiałem, że pierwszym etapem będzie dokarmianie gleby, przykrywając ją warstwą co najmniej 1 cm siana. I chyba zrozumiałem, że odpowiednim momentem na złożenie siana będzie listopad.

Czy dobrze zrozumiałem, czy nie?

2) Myślę, że zrozumiałem, że konieczne byłoby, aby ta warstwa odżywiała glebę przez około 6 miesięcy, aby dobrze odżywić glebę.
Jestem dobry czy nie?

3) Po zakończeniu tej fazy będzie to kwestia sadzenia. Czy muszę o tej porze wkładać siano?
Co mam zrobić z „początkowym” sianem, które karmiło ziemię? Czy powinienem to zdjąć? Zostaw to ?
(Zadaję to pytanie, bo trudno mi sobie wyobrazić, że nakłada się kolejne warstwy siana bez ich stopniowego usuwania)?

4) Podobne pytanie po wykonaniu pierwszych kultur: czy należy usunąć siano, które odżywiało ziemię, i zastąpić je?

5) Pytanie końcowe: w końcu, w „normalnym” roku, ile razy powinniśmy (ponownie) kłaść siano na ziemi? (Aby obliczyć całkowitą ilość siana, którą muszę znaleźć każdego roku).

Dziękuję za pomoc. Moje pytania są chyba oczywiste, przepraszam.

Gilles
0 x
Avatar de l'utilisateur
Doris
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1410
Rejestracja: 15/11/19, 17:58
Lokalizacja: Landes
x 359

Re: Leniwy ogród warzywny w Cotentin! Twoja opinia jest wymagana.




przez Doris » 08/09/21, 20:53

Bobinsana napisał:5) Pytanie końcowe: w końcu, w „normalnym” roku, ile razy powinniśmy (ponownie) kłaść siano na ziemi? (Aby obliczyć całkowitą ilość siana, którą muszę znaleźć każdego roku).

Dziękuję za pomoc. Moje pytania są chyba oczywiste, przepraszam.

Gilles

Cześć Ci, odpowiem Ci bardzo szybko i akurat na ostatni punkt, nie za dużo czasu, wrócę później, ale tam muszę: mój mąż urodził się w Cotentin, więc jest zakochany. Co do częstotliwości kładzenia siana: trzeba to zobaczyć w każdym przypadku, mam bardzo piaszczystą glebę i bardzo łagodny klimat, więc mineralizuje się i „znika” we mnie bardzo szybko. Gruba warstwa, którą wkładałem we mnie od maja, która była już dodatkiem, dziś prawie zniknęła. Niedługo użyję go ponownie i skorzystam z jesieni, aby dodać na przemian z sianem inną materię organiczną o większej zawartości węgla (materiał pokruszony, igły sosnowe itp.) i trwalszą. W rzeczywistości po roku doświadczenia zobaczysz już wyraźniej.
1 x
„Wchodźcie tylko sercem, nic nie przynosicie ze świata.
I nie mów, co mówią ludzie ”
Edmond Rostand
Rajqawee
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1322
Rejestracja: 27/02/20, 09:21
Lokalizacja: Occitanie
x 577

Re: Leniwy ogród warzywny w Cotentin! Twoja opinia jest wymagana.




przez Rajqawee » 09/09/21, 10:04

Witaj Gilles!

1) Ta działka jest dziś porośnięta trawą. Chyba zrozumiałem, że pierwszym etapem będzie dokarmianie gleby, przykrywając ją warstwą co najmniej 1 cm siana. I chyba zrozumiałem, że odpowiednim momentem na złożenie siana będzie listopad.

Możesz pozować prawie kiedy tylko chcesz, najlepiej jesienią. 20cm to dobra podstawa.

2) Myślę, że zrozumiałem, że konieczne byłoby, aby ta warstwa odżywiała glebę przez około 6 miesięcy, aby dobrze odżywić glebę.
To naprawdę nie ma znaczenia, możesz bezpośrednio w nim kultywować. Ale z biegiem czasu siano degraduje i odżywia glebę, a także spełnia inne funkcje.

3) Po zakończeniu tej fazy będzie to kwestia sadzenia. Czy muszę o tej porze wkładać siano?
Co mam zrobić z „początkowym” sianem, które karmiło ziemię? Czy powinienem to zdjąć? Zostaw to ?
(Zadaję to pytanie, bo trudno mi sobie wyobrazić, że nakłada się kolejne warstwy siana bez ich stopniowego usuwania)?
Jeśli tak, to celem jest opuszczenie siana! Zobaczysz, to po prostu odchodzi. W rzeczywistości siano zawsze pozostanie na powierzchni, ale nie ma problemu z sadzeniem w nim: albo są to rośliny i robisz mały dołek do zasadzenia, a potem je kładziesz, albo robisz bruzdy do zasiania . Celem jest właśnie to, aby ziemia była zawsze pokryta czymś, co promuje aktywność biologiczną i zarządza pokryciem trawą.

4) Podobne pytanie po wykonaniu pierwszych kultur: czy należy usunąć siano, które odżywiało ziemię, i zastąpić je?
Nie!

5) Pytanie końcowe: w końcu, w „normalnym” roku, ile razy powinniśmy (ponownie) kłaść siano na ziemi? (Aby obliczyć całkowitą ilość siana, którą muszę znaleźć każdego roku).

To zależy od pogody. Gdy jest za zimno, aktywność biologiczna ustaje, dzięki czemu siano starcza na dłużej. Kiedy jest za sucho, to samo. W Cotentinie Twoje siano zatem prawdopodobnie szybko się zepsuje, powiedzmy między 4 a 6 miesiącem na 20 cm? To podejrzane.
1 x
Bobinsana
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 6
Rejestracja: 05/08/21, 17:29
x 1

Re: Leniwy ogród warzywny w Cotentin! Twoja opinia jest wymagana.




przez Bobinsana » 10/09/21, 11:23

Dziękuję za odpowiedzi, to naprawdę miłe.

To wywołuje 3 dodatkowe pytania:

1) Jeśli chodzi o zaopatrzenie w siano: czy kupujesz w razie potrzeby? Jeśli tak, to jak łatwo znajdujesz siano, nawet gdy minął szczyt sezonu?
Jeśli nie, czy kupujesz z góry zapasy siana, które obejmują dłuższy okres? A jak to przechowujesz?

2) Widziałem odpowiedź na moje pytanie o 6 miesięcy przygotowań, które nie byłyby konieczne. Ale mam wrażenie, że nie nalegałem wystarczająco na twardość gruntu, który (a priori) nie wydaje się bardzo żyzny. Przygotowanie z sianem na dłuższy lub krótszy czas nie jest konieczne?

3) Działka graniczy z drzewami i żywopłotami. Czy istnieje minimalna odległość między plantacjami a otaczającymi je żywopłotami?

Jeszcze raz dziękuję za pomoc, jest super.
0 x
Rajqawee
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1322
Rejestracja: 27/02/20, 09:21
Lokalizacja: Occitanie
x 577

Re: Leniwy ogród warzywny w Cotentin! Twoja opinia jest wymagana.




przez Rajqawee » 10/09/21, 11:51

Nie ma problemu, jest fajnie.

1) Jeśli chodzi o zaopatrzenie w siano: czy kupujesz w razie potrzeby? Jeśli tak, to jak łatwo znajdujesz siano, nawet gdy minął szczyt sezonu?
Jeśli nie, czy kupujesz z góry zapasy siana, które obejmują dłuższy okres? A jak to przechowujesz?
Tam wchodzimy w osobiste specyfikacje! Jedni kupują na bieżąco, inni produkują ją po części sami, niektórzy stosują odrost (druga karma na koniec sezonu), jeszcze inni nie… przechowują, dość szybko zajmuje miejsce. Doradzę, zwłaszcza na początku, żeby nie przechowywać i robić jak idziesz. Co więcej, przydatne może być zaprojektowanie powierzchni zgodnie z dostępnym pokryciem, zamiast szukać pokrycia zgodnie z wcześniej wybranymi powierzchniami ....

2) Widziałem odpowiedź na moje pytanie o 6 miesięcy przygotowań, które nie byłyby konieczne. Ale mam wrażenie, że nie nalegałem wystarczająco na twardość gruntu, który (a priori) nie wydaje się bardzo żyzny. Przygotowanie z sianem na dłuższy lub krótszy czas nie jest konieczne?
Dobra, twardość ziemi nie ma nic wspólnego z jej płodnością. Każda gleba narażona na bicie będzie twarda. Po kilku tygodniach pod przykryciem będzie już widoczna różnica w zakresie „plastyczności”. Po kilku miesiącach i odrobinie deszczu jest miękko! Test gleby powiedziałby więcej na temat żyzności, ale patrzenie na to, co już tam rośnie, daje dobre informacje. Łąki, nieużytki, lasy rosną same! Nic więc nie stoi na przeszkodzie, abyś robił testy po drodze, zwłaszcza z uprawami, które nie są zbyt chciwe (w tej chwili np. pory…)

3) Działka graniczy z drzewami i żywopłotami. Czy istnieje minimalna odległość między plantacjami a otaczającymi je żywopłotami?
Tak .... i nie, to zależy od plantacji. Niektóre plantacje polubią półcień, inne nie. Generalnie jednak dość łatwo jest obserwować pola (zboża, nasiona oleiste...), aby zobaczyć, że bliżej drzew rośnie gorzej. Jest to niewątpliwie nagromadzenie czynnika „słońce/woda”. Wokół żywopłotów i drzew można sadzić małe czerwone owoce (truskawki, maliny, porzeczki itp.), które lubią to zacienione środowisko. Niektóre dynie mogą znaleźć tam również latem oszczędzający cień. Jeszcze raz: do przetestowania!

Kończę stwierdzeniem, że jeśli działka graniczy z drzewami i żywopłotami, to bez wątpienia jest to kawałek łąki, a w każdym razie nie goła ziemia. W takim przypadku nie ma problemu z sadzeniem roślin, a będą rosły!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Doris
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1410
Rejestracja: 15/11/19, 17:58
Lokalizacja: Landes
x 359

Re: Leniwy ogród warzywny w Cotentin! Twoja opinia jest wymagana.




przez Doris » 10/09/21, 12:58

Bobinsana napisał:Dziękuję za odpowiedzi, to naprawdę miłe.

To wywołuje 3 dodatkowe pytania:

1) Jeśli chodzi o zaopatrzenie w siano: czy kupujesz w razie potrzeby? Jeśli tak, to jak łatwo znajdujesz siano, nawet gdy minął szczyt sezonu?
Jeśli nie, czy kupujesz z góry zapasy siana, które obejmują dłuższy okres? A jak to przechowujesz?


Osobiście zarządzam tym najlepiej, jak potrafię, generalnie kupuję wtedy, kiedy tego potrzebuję. Ale półtora roku temu udało mi się zrobić dobrą robotę z sianem, które było za stare dla zwierząt, a poza tym facet przerwał swoją działalność, dostarczył mi dużo więcej niż prosiłem, za to samo Cena £. Nagle mam przed sobą dwa lata siana. W przeciwnym razie, ponieważ uprawiam ogród w ten sposób i mam dużo zasobów z dużą ilością materii organicznej, widzę ją wszędzie w moim domu, więc jest część osobistej produkcji.
Ze względu na żyzność lub twardość gleby i czas przygotowania: myślę, że postrzegasz to w znacznie bardziej postępowy i długofalowy sposób. Za kilka miesięcy będziesz miał widoczne rezultaty, ale to się zmienia długo później. Dla mnie jest to drugie lato w uprawie siana i wciąż są rzeczy, które ewoluują.
0 x
„Wchodźcie tylko sercem, nic nie przynosicie ze świata.
I nie mów, co mówią ludzie ”
Edmond Rostand
Avatar de l'utilisateur
Doris
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1410
Rejestracja: 15/11/19, 17:58
Lokalizacja: Landes
x 359

Re: Leniwy ogród warzywny w Cotentin! Twoja opinia jest wymagana.




przez Doris » 18/09/21, 14:11

Bobinsana napisał:3) Działka graniczy z drzewami i żywopłotami. Czy istnieje minimalna odległość między plantacjami a otaczającymi je żywopłotami?

Jeszcze raz dziękuję za pomoc, jest super.

Zależy to w dużej mierze od cienia, jaki może przynieść, ale także od wielkości plantacji wokół ogrodu warzywnego. Kilka metrów od dużego drzewa, na przykład z dobrze ugruntowanym systemem korzeniowym, nasze rośliny jednoroczne mają niewielkie szanse, drzewo dominuje. A jeśli chodzi o światło, to zdjęcie mówi samo za siebie:
IMG_20210918_135151_1.jpg

To rząd fasoli Tarbais, po prawej stronie znajduje się duży dąb, który ogromnie urósł, odkąd ścinali sosny za nimi. Po lewej fasola jest w pełnym słońcu od 11 rano, ale po prawej jest już około 14, więc po lewej mają 2,50 m, a po drugiej stronie 1,20 m
2 x
„Wchodźcie tylko sercem, nic nie przynosicie ze świata.
I nie mów, co mówią ludzie ”
Edmond Rostand
Yves3008
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 7
Rejestracja: 29/05/22, 10:20
x 3

Re: Leniwy ogród warzywny w Cotentin! Twoja opinia jest wymagana.




przez Yves3008 » 06/11/22, 10:05

To rząd fasoli Tarbais, po prawej stronie znajduje się duży dąb, który ogromnie urósł, odkąd ścinali sosny za nimi. Po lewej fasola jest w pełnym słońcu od 11 rano, ale po prawej jest już około 14, więc po lewej mają 2,50 m, a po drugiej stronie 1,20 m
Brawo, jest to bardzo dobrze obserwowane. Jesteśmy tu na ziemi, aby uczyć się przez całe życie. Urodziłem się w Cuves (Manche) Canton de Brécey Arrondissement d'Avranche i mieszkam w Niemczech w Göppingen.
Z doświadczeniem problemy rozwiązują się bardzo szybko. Powodzenia !
1 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Google Adsense [Bot] i goście 395