Potrzebujesz porady, aby założyć leniwy ogród warzywny?

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Tomasz AL
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 1
Rejestracja: 09/08/21, 18:12
x 1

Potrzebujesz porady, aby założyć leniwy ogród warzywny?




przez Tomasz AL » 09/08/21, 18:45

2020, dwa ważne wydarzenia, nasza przeprowadzka do Turenii i czytanie książki Le Potager du laesseux.
Przybywając na nową ziemię wolną od jakichkolwiek upraw przez 10 lat, postanowiłem założyć ogród warzywny dla leniwców bez uprawy i bez wkładu. Ale nie wiedząc, gdzie zasadzić ogród warzywny w terenie (6000 m2), stworzyłem dwa testowe ogrody warzywne

Najlepszy ogród warzywny : Ziemia składa się z mieszanki tufu i piasku, więc jest szczególnie osuszona i wapienna, ale jest łatwa w obróbce. roślinność, która rośnie tam naturalnie jest raczej rzadka

Dolny ogród warzywny : Ziemia pozostaje stale wilgotna, ponieważ przyjmuje całą wodę odpływową (zwłaszcza w tym roku) składa się z tej samej gleby, co górny ogród warzywny ale z paskiem gliny. Glina + Piasek + Wilgoć = ziemia jest zatem zwarta jak beton, ciężka w grudy i zawsze wilgotna. Rosnąca tam naturalna roślinność jest znacznie bogatsza (wierzba, kostrzewa, osty, orzechy laskowe)

Po pierwszym roku uprawy na i pod sianem uzyskałem słabe wyniki w dwóch ogrodach próbnych.

W górnym warzywniku warzywa są chorowite i nie udało mi się nawet wykiełkować fasoli, ale rośliny pozostały żółte i ociężałe, pomidory mają się lepiej, cukinia uschła, ogórecznik żółty, boćwina to palichony a ich łodygi są cienkie,

W dolnym warzywniku sukces ziemniaków, resztę choroba (zbyt mokra gleba), ślimaki i osty ciężko pracowały, aby zgnić fasolę, rozwinąć pomidory i cukinię bez wydawania ani jednego owocu, z drugiej strony wielki sukces na powój, który niewątpliwie korzystał z dostaw azotu do wzrostu i rozmnażania.

Właśnie próbowałem przesadzać pory i kapustę. W górnym warzywniku operacja jest możliwa, ale nie wierzę w wynik, bo gleba nie jest odpowiednia (zbyt uboga). w dolnym ogródku warzywnym skręciłem dibble i udało mi się z dużym trudem wprowadzić rośliny pora i kapusty między grudkami ziemi, wątpię, czy rośliny dadzą radę.

Jaka jest Twoja opinia / Czy powinienem spróbować ulepszyć górny ogród warzywny przez dodanie obornika i kompostu, czy powinienem pozostać na niższym warzywniku, który ma żyzną glebę, ale tak zwartą ???? Co byś zrobił na moim miejscu?

Rozwiązanie pośrednie nie jest możliwe, ponieważ środkowy teren jest zabudowany i za dużo w cieniu drzew i domów.

Dziękuję, dziękuję za radę, zaraz zaczynam wszystko od nowa, ale jak?
1 x
Avatar de l'utilisateur
Doris
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1410
Rejestracja: 15/11/19, 17:58
Lokalizacja: Landes
x 359

Re: Potrzebujesz porady, aby założyć ogród warzywny Lenistwa




przez Doris » 10/08/21, 08:13

Cześć, skomplikowana odpowiedź. Przede wszystkim myślę, że w pierwszym roku to normalne, że wyniki są mieszane. Sam mówisz, że w górnym warzywniku naturalna roślinność jest uboga, więc rok siana nie zmieni zasadniczo sytuacji. Nie wiem, jakie są twoje możliwości i plany dotyczące twojej ziemi, ale dlaczego nie zachować dwóch ogrodów warzywnych i stopniowo odkrywać uprawy, które lubią w jednym lub drugim? Dostawa obornika lub kompostu do górnego ogrodu warzywnego: tu na piaszczystej glebie przynoszę wszystko, co mogę, oprócz zielonych odpadów mam obornik króliczy i kurze odchody. Wszystko to kładę bezpośrednio na mojej ziemi, bez kompostu dla mnie. Zaczynam uzyskiwać naprawdę fajne wyniki, ale minęło dopiero dwa i pół roku, więc wciąż jest droga do zrobienia. Powodzenia
0 x
„Wchodźcie tylko sercem, nic nie przynosicie ze świata.
I nie mów, co mówią ludzie ”
Edmond Rostand
Avatar de l'utilisateur
pi-r
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 150
Rejestracja: 28/11/20, 13:00
Lokalizacja: "cassoulet" Occitanie
x 31

Re: Potrzebujesz porady, aby założyć ogród warzywny Lenistwa




przez pi-r » 10/08/21, 10:58

„Bardziej” do komentarza Doris: rok to za krótki, aby mieć dokładny obraz sytuacji!
ponadto pozwalam sobie myśleć, że posiadanie 2 różnych sytuacji z punktu widzenia tekstur/struktury, RFU, ekspozycji itp... musi być atutem... jeśli jest możliwe zachowanie 2 stron!
1 x
jft78
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 41
Rejestracja: 16/04/19, 21:10
Lokalizacja: Yvelines
x 6

Re: Potrzebujesz porady, aby założyć ogród warzywny Lenistwa




przez jft78 » 10/08/21, 12:03

Pozwalam sobie na dzielenie się moim słabym "początkującym" doświadczeniem.
Ja też jestem w drugim sezonie uprawy siana. I myślę, że kluczowym słowem jest „cierpliwość". Musimy poczekać, aż cały system się zrównoważy.
Poza tym nie mieliśmy szczęścia z pogodą: bardzo sucho w zeszłym roku i bardzo mokro i chłodno w tym roku. Niełatwo zacząć, nawigować.
Na razie traktuję swój ogród warzywny jako obszar eksperymentów: czy uda mi się wyhodować to czy tamto warzywo czy tę czy inną odmianę, czy rozłożyć sadzonki, żeby zobaczyć, jak się zachowuje itd… po prostu sadzimy i zbieramy , co daje więcej czasu na eksperymentowanie i obserwowanie, co się dzieje.
Odwaga!
1 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Potrzebujesz porady, aby założyć ogród warzywny Lenistwa




przez Moindreffor » 10/08/21, 14:53

co więcej mogę dodać, jestem w moim prawdziwym 3 roku wydaje mi się, że cały ogród warzywny się rozwija, narzuciłem na pewne tereny i widzę, że płodność gra swoją rolę

Więc twórz wkład w to, co znajdziesz, siano na wierzchu, aby uniknąć chwastów, jeśli nie lubisz dżungli za bardzo jak ja

nie wyciągaj zbyt pochopnych wniosków, jak wspomniano powyżej rok zbyt suchy siano nie mineralizuje się nie rośnie rok zbyt wilgotny mineralizuje się ale jest za zimno nie rośnie więc jedyny wspólny punkt "które nie pchają" : Mrgreen: oprócz tego, że w zeszłym roku kapusta zero a w tym jest odwrotnie, pomidory w zeszłym roku super aw tym roku zero

więc próbuj, próbuj i próbuj i weź to, co nadejdzie : Mrgreen:

odwaga bon
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9803
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2658

Re: Potrzebujesz porady, aby założyć ogród warzywny Lenistwa




przez sicetaitsimple » 10/08/21, 15:23

Pretensjonalne byłoby powiedzenie ci, że zrobisz to lub zrobisz tamto!
Niemniej jednak mogę ci tylko doradzić w szczególności w przypadku „najlepszego” ogrodu warzywnego, o którym mówisz, że składa się głównie z tufu, aby wykonać pomiar pH (małe zestawy w centrach ogrodniczych za qq euro) lub nawet analizę gleby, jeśli chcesz włożyć w to więcej i zobaczyć to wyraźniej.
Ponieważ jeśli masz bardzo wysokie pH z powodu dużej ilości wapna, niewiele możesz zrobić, poza hodowaniem roślin, które je podtrzymują. Czyli dostosowywanie upraw do gleby, a nie chcieć dostosowywać glebę do upraw.
W drugą stronę jest łatwiej, gdy pH jest niskie, można je podnieść kilkoma wkładami.
1 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : LudoThePotagiste i goście 273