Sad leniwego człowieka: uzyskaj więcej niż organiczne owoce bez zmęczenia

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Rajqawee
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1322
Rejestracja: 27/02/20, 09:21
Lokalizacja: Occitanie
x 577

Sad leniwego człowieka: uzyskaj więcej niż organiczne owoce bez zmęczenia




przez Rajqawee » 01/06/21, 15:40

Założyłem ten wątek, wstydliwie przyjmując tytuł wątku o warzywniku.

Biorąc pod uwagę sukces drugiego wątku, ten wydaje mi się mieć swoje miejsce, prawda? Ponadto zapewniłoby to większą widoczność, być może wykluczając niektóre tematy z wątku dotyczącego ogrodów warzywnych.

Jeśli wydaje Ci się to niepotrzebne, powiedz to i usuń temat.

Sugeruję, aby uwzględnić tutaj wszystkie owoce roślin o „wysokich gałęziach” (w ogrodzie warzywnym pozostawiamy „nisko rosnące” owoce, takie jak czerwone owoce, melony, arbuzy itp., tylko dla kategoryzacji)

Rozpoczynam pierwszy temat: na naszej przyszłej ziemi zastanawiam się oczywiście nad produkcją owoców. Moja działka ma 2000m², nie chcę też myśleć o zbyt dużym sadzie. Okazuje się, że mam, zwrócony na południe, trochę naprzeciwko sąsiedniego domu. Technicznie rzecz biorąc, będzie to „tło” mojej ziemi, dlatego rozważam żywopłot owocowy o obniżonej wysokości (maksymalnie 2 m), aby nie zasłaniać mi widoku na Pireneje za mną ;)


Czy ktoś próbował tego sposobu z owocami? Jako żywopłot?

No dalej, zmotywujmy się! Konkurencja jest mocna, drugi wątek ma 2000 stron :D
1 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79126
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10974

Re: Sad leniwca: zdobądź więcej niż organiczne owoce bez zmęczenia




przez Christophe » 01/06/21, 16:17

Więc jestem zainteresowany i chcę to przetestować na moich makro malinach, czarnych i czerwonych porzeczkach (nie, makro, nie ma w tobie nic seksualnego!)... to wszystko, co mam w owocach... uch, czy jagody są wystarczająco wysokie ?

Mam jabłoń, która jest ospała, odkąd została posadzona ponad 10 lat temu... więc bez wielkich nadziei, ale co, jeśli mogłoby ją trochę ożywić??? (położyłem już wycinki u jego stóp)

Idę zrobić zdjęcia...
0 x
SixK
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 669
Rejestracja: 15/03/05, 13:48
x 272

Re: Sad leniwca: zdobądź więcej niż organiczne owoce bez zmęczenia




przez SixK » 01/06/21, 17:18

W przypadku drzew owocowych w żywopłotach istnieją drzewa kolumnowe.
specjalność firmy Delbard (zwykle można ją znaleźć w jardiland, green store i truffaut):
https://www.georgesdelbard.com/store/ar ... olonnaires

Są to drzewa o słabym systemie korzeniowym, w zależności od odmiany możemy je podklejać co około 80cm.

Nie próbowałem jeszcze owoców, nie mogę od razu powiedzieć, czy strona smakowa jest dobra.

Następnie rosną drzewa owocowe kratowane, które można wykorzystać jako żywopłot (głównie grusze i jabłonie).

Drzewa „Liana”, takie jak winorośl lub kiwi.
Leszczyna, poza tym świetnie sprawdza się jako żywopłot.

Jednak nie jestem pewien, czy w przypadku tych wszystkich drzew owocowych pozostały jakieś liście na zimę.
W przypadku wiecznie zielonych liści drzewo cytrynowe (i ogólnie rzecz biorąc, owoce cytrusowe) powinno wystarczyć. (z drugiej strony, dla najlepiej zaaklimatyzowanych wytrzymuje maksymalnie od -4 do -8°C)

SixK
1 x
Optymiści wynalezione samoloty, spadochrony pesymistyczne. George Bernard Shaw.
Myśl osobiste, lepiej rozumiem, dlaczego wielcy szefowie wynalazł złoty spadochron.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79126
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10974

Re: Sad leniwca: zdobądź więcej niż organiczne owoce bez zmęczenia




przez Christophe » 01/06/21, 18:33

To jest moje miejsce...

2 czarne porzeczki skierowane na południe (rano w cieniu wierzby)

kasa.jpg
cassis.jpg (434.14 KB) Przeglądano 4471 razy


Mój malinowy las. 10 lat temu posadziłem wiele roślin i odmian... około 5 lub 6 odmian, ale tylko jedna dobrze się przystosowała i rozmnożyła się na tym kawałku ziemi, skierowanej na zachód i porośniętej pokrzywami (które zbieram od czasu do czasu) i przed czerwonymi orzechami laskowymi:

maliny.jpg


Moja chwiejna jabłoń, która ma już prawie 14 lat... jaka szkoda! Cóż, prawdopodobnie był trochę za mały, ale mimo to... problem leży gdzie indziej!! :płakać:

jabłoń.jpg
pommier.jpg (409.59 KiB) Wyświetlono 4471 razy


Makroporzeczki (ta rośnie dobrze, ale w tym roku prawie nic ze względu na późne przymrozki)

makro.jpg
0 x
Biobomb
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 681
Rejestracja: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Sad leniwca: zdobądź więcej niż organiczne owoce bez zmęczenia




przez Biobomb » 01/06/21, 23:45

Rajqawee napisał:
Jeśli wydaje Ci się to niepotrzebne, powiedz to i usuń temat.

Rozważam żywopłot owocowy o obniżonej wysokości (maks. 2 m)

Czy ktoś próbował tego sposobu z owocami? Jako żywopłot?

No dalej, zmotywujmy się! Konkurencja jest mocna, drugi wątek ma 2000 stron :D


bardzo dobry temat.

zwróć uwagę na żywopłot owocowy, jabłonie, grusze itp.... Pięknie jest to widzieć, ale trudno zdominować. Z żywopłotem nie ma mowy o lenistwie!
Ważne jest, aby wiedzieć, jak przycinać te drzewa zarówno zimą, jak i latem, w przeciwnym razie szybko poczujesz się przytłoczony ich wysokością. Ograniczenie wigoru drzewa owocowego nie jest łatwe.
Wybór odpowiednich podkładek jest bardzo ważny. Sadzić drzewa prosto czy pochyło?
0 x
Biobomb
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 681
Rejestracja: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Sad leniwca: zdobądź więcej niż organiczne owoce bez zmęczenia




przez Biobomb » 01/06/21, 23:48

Christophe napisał:To jest moje miejsce...



Moja chwiejna jabłoń, która ma już prawie 14 lat... jaka szkoda! Cóż, prawdopodobnie był trochę za mały, ale mimo to... problem leży gdzie indziej!!



Daj mi tę jabłoń, a za kilka lat, od 2 do 5 lat, zrobię ci z niej coś dobrego!
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79126
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10974

Re: Sad leniwca: zdobądź więcej niż organiczne owoce bez zmęczenia




przez Christophe » 02/06/21, 00:13

Ahah, bardzo zabawne... Podaj tutaj swoje wskazówki, aby działało to lepiej dla mnie...

Obiecuję, że w ciągu 1 lat wyślę Ci 4kg jabłek : Chichot:
0 x
Rajqawee
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1322
Rejestracja: 27/02/20, 09:21
Lokalizacja: Occitanie
x 577

Re: Sad leniwca: zdobądź więcej niż organiczne owoce bez zmęczenia




przez Rajqawee » 02/06/21, 08:50

Jeśli chodzi o zabezpieczenie, czy przeprowadza się aż tyle interwencji rocznie?

Wyobraziłem sobie (może głupio), że w rzeczywistości oznacza to przycinanie w celu ograniczenia wysokości, ale jedno przycinanie w roku to nie koniec świata... zwłaszcza jeśli porównamy z klasycznym żywopłotem, który również trzeba przyciąć raz lub dwa razy w roku, ale nie produkuje nic poza liśćmi!

A w takim razie nie wiem, podoba mi się pomysł rzędu brzoskwiń, jabłoni, grusz...trochę bałaganu, który wydaje owoce!

Oczywiście trochę dopytywałem, widziałem metodę Bouché-Thomasa, której wyników nie kwestionuję, ale zasady, której nie do końca rozumiem: czy użyteczność polega na tym, że drzewa, pochylone, łączą się ze sobą? A może to kąt rozgałęzień sprzyja zawiązywaniu owoców? Obydwa ?
0 x
Avatar de l'utilisateur
pi-r
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 150
Rejestracja: 28/11/20, 13:00
Lokalizacja: "cassoulet" Occitanie
x 31

Re: Sad leniwca: zdobądź więcej niż organiczne owoce bez zmęczenia




przez pi-r » 02/06/21, 20:16

Nie jestem kompetentny, jeśli chodzi o drzewa owocowe... ale jest takie, które oferuje piękną różnorodność, które bardzo wybacza błędy i które chętnie znosi przycinanie, nawet jeśli nie jest ono wykonywane zgodnie z zasadami obowiązującymi drzewo. : DRZEWO FIGOWE!
moje przetrwały wszystko przez te lata....
0 x
Biobomb
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 681
Rejestracja: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Sad leniwca: zdobądź więcej niż organiczne owoce bez zmęczenia




przez Biobomb » 02/06/21, 23:26

Christophe napisał:Ach, bardzo śmieszne...

W jakim stopniu mam przyjąć tę uwagę? : Mrgreen:
Oprócz tego ocaliłem innych, ale tam byłem.

Wskazówki, tutaj nie znam mas, doświadczenia, wolę. Ale czy drzewu nie zabrakłoby podstawowej opieki?
bez podstawowej opieki, bez wcześniejszych środków ostrożności, nie można spodziewać się cudu.
Co to jest podkładka? Czy jest odpowiedni dla Twojego rodzaju gleby? Czy nadaje się do szybkiego wiązania owoców czy nie? Czy to jest wysoki łodyga?
bagażnik się przechyla, dlaczego? Czy kiedy została posadzona, jej korzenie były prawidłowe?
jak to było sadzone? w zasadach sztuki? Czy to drzewko szczepione ze szkółki? Czy ta odmiana wymaga zapylacza? Czy jest odpowiedni dla Twojego regionu?

Widzę, że kwitną, co się z nimi dzieje w sezonie? Czy są pożerane przez drapieżniki czy ofiary grzybów?
Czy owoce są dotknięte parchem? monilia? mączniak?
1 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : LudoThePotagiste i goście 327