Utworzenie i utrzymanie sadu

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
olivier75
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 764
Rejestracja: 20/11/16, 18:23
Lokalizacja: świt, szampan.
x 155

Utworzenie i utrzymanie sadu




przez olivier75 » 26/11/17, 10:09

Witam,

Zgodnie z prośbą i w celu uwolnienia wątku did67,
Proponuję ten do omówienia rodzinnego sadownictwa i uprawy winorośli oraz ich rynków zbytu.

Mam około 80 drzew w różnym wieku na 2 stanowiskach, z których jedno jest w trakcie tworzenia od 1 roku.
Założyłem też małą kolekcję winorośli, około 25 odmian.

Olivier.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Stef72
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 393
Rejestracja: 22/08/16, 15:43
Lokalizacja: Sarthe
x 123

Re: Utworzenie i utrzymanie sadu.




przez Stef72 » 26/11/17, 10:56

świetny pomysł Olivier, temat też mnie interesuje, mam ok 1500 m2 z drzewami owocowymi. Dziadek, który to założył, zmarł 5 lat temu, więc wszystko wyrosło wszędzie iz pewnością jest kilka ważnych pytań do przemyślenia.
Dzisiaj ścinam kilka wierzb kozich, które są trochę za wysokie i za daleko na południe.

Mam kilka łóżek fenokulturowych w przygotowaniu między drzewami, gdzie jest najwięcej światła...
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9803
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2658

Re: Utworzenie i utrzymanie sadu.




przez sicetaitsimple » 26/11/17, 19:27

olivier75 napisał:Zgodnie z prośbą i w celu uwolnienia wątku did67,
Proponuję ten do omówienia rodzinnego sadownictwa i uprawy winorośli oraz ich rynków zbytu.



Dziękuję Olivierowi za skorzystanie z mojej sugestii dotyczącej skoku i wolontariatu!

Mam pierwsze pytanie, ale najpierw muszę podsumować mój projekt, nawet jeśli już mniej więcej o nim mówiłem.

- Zwolennik fenokultury w ogródku warzywnym (na swój sposób) od około 3 lat, ale na ograniczonej powierzchni (75m2), kupiłem tego lata działkę łąkową o powierzchni około 1400m2, przylegającą do ogrodu.
- Zarezerwuję około 400m2 na otoczenie, rozbudowę ogródka warzywnego, jagód, kwiatów i ewentualną szklarnię w przyszłości. W przyszłym roku w planach jest zrobienie stu m2 ogródka warzywnego (oprócz obecnych 75).
- Zostaje więc 1000m2, które tej zimy posadzę w sadzie
- Z pewnymi wyjątkami, tylko niskie łodygi, ponieważ uważam, że istnieje wiek, poza którym zabawa małpą na drabinie lub drabinie nie jest już tak naprawdę rozsądna, a nawet jeśli jeszcze nie osiągnąłem (to kwestia dyskusyjna!) , zostanie osiągnięty, gdy sad zacznie plonować.
- Odległość między drzewami 5m, mój szkółkarz potwierdził, że przy niskich pniach jest ok. Inne opinie?
-I tak potencjalnie mam miejsce na posadzenie od 40 do 50 drzewek (około 25m2 na drzewo, potem to zależy trochę od odległości do ogrodzenia, którą przyjmę).
- Wstawię wszystkiego po trochu, jabłonie, grusze, brzoskwinie, wiśnie, morele itp., zmieniając gatunki.

A więc pytanie: czytałem nie wiem gdzie (chyba nie z ekonologii), że lepiej w takim przypadku „pogrupować” gatunki, jabłonie w jednym rogu, grusze w drugim, ...w celu promowania zapylania.

Wręcz przeciwnie, mój szkółkarz w moim przypadku, czyli sad raczej mały, radzi mi jak najwięcej mieszać jabłoń, grusza, czereśnia... itd., według według niego zapylacze znajdą tam drogę, ale szkodnikom będzie trudniej?

Myślę zrobić tak jak mi radzi, ale czy macie opinie i doświadczenia na ten temat?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Utworzenie i utrzymanie sadu.




przez Did67 » 26/11/17, 19:42

W Alzacji istnieje znakomite czasopismo dla arborystów-amatorów i pszczelarzy. Istnieje federacja, która wciąż jest dość potężna.

Od tego roku piszę tam artykuły o Potager du Paresseux. Część moich konferencji w Alzacji jest organizowana przez lokalne stowarzyszenia.

Nazywa się „Fruits et Abeilles” i możesz go subskrybować.

W sobotę odbyła się dyskusja, aby udostępnić ją w formie cyfrowej - zakup na numer itp. Nie brałem udziału, więc nie wiem, czym się zakończyła.

Zobacz: http://www.fruitsetabeilles.com/

Zrzut ekranu 11-26-17 Owoce i pszczoły.PNG
Zrzut ekranu 11-26-17 Owoce i pszczoły.PNG (266.22 KiB) Wyświetlono 4228 razy
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Utworzenie i utrzymanie sadu.




przez Did67 » 26/11/17, 19:44

olivier75 napisał:
zwolnij wątek z did67,



Tak dla formy: nie uważam tego za „MÓJ” wątek… Może wątek, w którym dużo wnoszę?

Ale rzeczywiście, dobrze jest traktować ten temat równolegle. To nie jest dla każdego...

Pszczelarstwo byłoby czymś innym...
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9803
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2658

Re: Utworzenie i utrzymanie sadu.




przez sicetaitsimple » 26/11/17, 20:19

Did67 napisał:Tak dla formy: nie uważam tego za „MÓJ” wątek… Może wątek, w którym dużo wnoszę?

Ale rzeczywiście, dobrze jest traktować ten temat równolegle. To nie jest dla każdego...

Pszczelarstwo byłoby czymś innym...


Tak sobie powiedziałem, kiedy zaproponowałem osobny wątek, bo tak naprawdę nie wszystkich to interesuje.

No i Olivier odebrał piłkę, cieszę się z tego, bo i tak dobrze jest mieć „praktykanta”, który ożywi nieco poważny wątek. Są oczywiście inne, mam nazwiska!

Cóż, musimy tylko mieć nadzieję, że to nie jest „nić Oliviera”! Przynajmniej nie więcej niż głównym wątkiem jest „Wątek Didiera”, gdzie co prawda masz swój wkład, ale tylko trochę!

PS: kusiłoby mnie pszczelarstwo, ale nie lubię miodu!
0 x
olivier75
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 764
Rejestracja: 20/11/16, 18:23
Lokalizacja: świt, szampan.
x 155

Re: Utworzenie i utrzymanie sadu.




przez olivier75 » 26/11/17, 21:21

Dobry wieczór,

Didier, jeśli to nie jest twój wątek, nadal martwimy się, gdy nie interweniujesz!

Nie jest źle, jeśli to mój wątek, ale nie gwarantuję tak dobrej moderacji, a tym bardziej codziennej obserwacji...

Chciałbym, aby był w stanie wprowadzić inny sposób rozumienia sadu jako fenokultury ogrodu warzywnego, w tym samym duchu kwestionowania, opinii i preferencji każdego z nich, zobacz przekonania czas na sprawdzenie! Nawet jeśli jest to wyraźnie dalekie od (a) normalności.

Nie jestem (nawet jeśli dzięki lekturze i dyskusjom mam coraz większą wiedzę) specjalistą i uważam, że wiele odpowiedzi jest właściwych ze względu na podłoże, oczywiście, ale i cel. małe drzewa do zebrania, duże do zebrania itp.

Dwie inspiracje chwili, Stefan Sobkowiak i Evelyne Leterme.

Oliwkowy
1 x
Avatar de l'utilisateur
phil12
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 530
Rejestracja: 05/10/09, 13:58
Lokalizacja: Occitanie
x 156

Re: Utworzenie i utrzymanie sadu




przez phil12 » 26/11/17, 21:35

Dobranoc wszystkim ,

W każdym razie nie ulega wątpliwości, że w równoległym sadzie / / ogrodzie warzywnym:

- degradacja przez fenokulturę jest taka sama
- ograniczenie podlewania dzięki przykryciu gleby dem
- równoważenie drapieżników i chorób przez różnorodność biologiczną musi odbywać się w tym samym stanie umysłu

Różnica polega moim zdaniem na sposobie zawiązywania owoców (wielkość, kształt drzewa)
0 x
Doradztwo w zakresie zrównoważonej energii w budownictwie
http://www.philippeservices.net/
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Utworzenie i utrzymanie sadu.




przez Did67 » 26/11/17, 21:39

sicetaitsimple napisał:
PS: kusiłoby mnie pszczelarstwo, ale nie lubię miodu!


Więc to nie jest trywialne!!!!
0 x
Avatar de l'utilisateur
phil12
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 530
Rejestracja: 05/10/09, 13:58
Lokalizacja: Occitanie
x 156

Re: Utworzenie i utrzymanie sadu.




przez phil12 » 26/11/17, 21:42

olivier75 napisał:Dobry wieczór,



Dwie inspiracje chwili, Stefan Sobkowiak i Evelyne Leterme.



Całkowicie zgadzam się, że moje jedyne zmartwienie w przypadku Stefana leży w wielkości, wszystkie te formy drzewek owocowych, trochę zbyt ograniczone lub wręcz torturowane, denerwują mnie (U, palmeta, twarz dla niektórych permakulturystów itp.) trochę jak w przypadku Bonsai.

Postaram się prowadzić mój z jak najmniejszą liczbą ograniczeń.

Myślę, że nie powinieneś mieszać:
> Komercyjne sadownictwo, takie jak Stephane i rodzinny sad
> rodzinny leniwy ogród warzywny > i ogrodnictwo rynkowe, takie jak MSV
0 x
Doradztwo w zakresie zrównoważonej energii w budownictwie
http://www.philippeservices.net/

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 274