Ogród warzywny Leniwca - AISNE (02)

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
Nico02
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 17
Rejestracja: 22/11/17, 17:24
Lokalizacja: Aisne
x 7

Ogród warzywny Leniwca - AISNE (02)




przez Nico02 » 22/11/17, 17:50

Bonjour à tous,

Na początek mała prezentacja, nie znalazłem odpowiedniego działu więc robię małą prezentację osoby i mojego przyszłego "ogrodu warzywnego".

Mam na imię Nicolas, mam 35 lat, mieszkam na wsi Aisne, a właściwie na północnej granicy....
Z Madamą i dziećmi zdecydowaliśmy się na życie na wsi, dlatego zainwestowaliśmy w mały dom wiejski i jesteśmy z niego bardzo zadowoleni.

Szukając informacji o założeniu małego ogródka warzywnego, na prośbę moich dzieci, które chciałyby warzywa prosto z ogrodu, natknęłam się na wątek „Ogródek warzywny dla leniwych”, przeczytałam w tym długim tekście sporo rzeczy wątek, ale nie doszedłem jeszcze do końca (jeszcze), mam też FAQ, po części jeszcze tam nie jestem.

Ta metoda zainteresowała mnie bardziej z dwóch powodów, w tygodniu pracuję, a wieś jest daleko od miasta, więc mam mało czasu na utrzymanie „klasycznego ogródka warzywnego”, jeśli mogę to tak ująć, w tygodniu i jestem w tym więcej niż nowicjuszem.
jedno doprowadziło do drugiego, przejrzałem też kilka filmów na YouTube...
Przyznam, że nie zrozumiałem wszystkich terminów technicznych, jestem naprawdę nowicjuszem, ale myślę, że rozumiem wytyczne (mówię „myślę”).

Jako że mamy listopad, to jeszcze jestem w kropce i jako że mam jeszcze siano w domu, żeby nakarmić moje konie, które przez cały rok wypasają się na pastwisku, a jeszcze zostało mi siano, które nie jest wystarczająco pożywne. , zdecydowałem się dać to temu. (Rozumiem, że to nie było denerwujące)

Zacząłem więc od małego prostokąta (dość małego), położyłem na nim porządną warstwę siana i pozwoliłem naturze działać. Mam nadzieję zacząć od truskawek (czerwonych i białych), sałatek i rzodkiewek dla moich dzieci. Jeśli macie jakieś pomysły na owoce lub warzywa dla początkujących, zamieniam się w słuch.

I w końcu, jeśli uda mi się przeżyć, to może w przyszłym sezonie nie powiększę ogródka warzywnego tego leniwca...

Ale mam jeszcze pracę, szczerze mówiąc, to nawet nie wiem, kiedy w tej chwili posadzić truskawki, sałatę i rzodkiewkę, ale znajdę to bez trudu...

Chciałbym skorzystać z okazji, aby podziękować Did67 i wszystkim „leniwym ludziom” biorącym udział w wątku.

Nie zdążę wrócić nowicjusza, póki siano na ziemię złożymy, niech zima przeminie...

Tymczasem czekamy z niecierpliwością na Twoją lekturę.

Nico.
2 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9830
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2672

Re: Ogród warzywny Leniwca - AISNE (02)




przez sicetaitsimple » 22/11/17, 20:35

Nico02 napisał:Bonjour à tous,

Na początek mała prezentacja, nie znalazłem odpowiedniego działu więc robię małą prezentację osoby i mojego przyszłego "ogrodu warzywnego".
...........
Szukając informacji o założeniu małego ogródka warzywnego, na prośbę moich dzieci, które chciałyby warzywa prosto z ogrodu, natknęłam się na wątek „Ogródek warzywny dla leniwych”, przeczytałam w tym długim tekście sporo rzeczy wątek, ale nie doszedłem jeszcze do końca (jeszcze), mam też FAQ, po części jeszcze tam nie jestem.



Przede wszystkim witamy.

Jeśli jest to „na prośbę Twoich dzieci”, Twój wybór (sałatki, rzodkiewki, truskawki) jest dobry. Szybko rośnie, jest zbierana i szybko zjadana, oni to lubią. Myślę, że ziemniaki (na „magiczny” moment zbiorów, niespodzianka), cukinia (widocznie rosną), fasolka szparagowa (ale często tego nie lubią) też są dobrymi kandydatami, zwykle dość łatwymi w uprawie .

Mówisz „mały obszar”, ile to jest?

Powodzenia.
1 x
phil53
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1376
Rejestracja: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Ogród warzywny Leniwca - AISNE (02)




przez phil53 » 23/11/17, 06:54

Z mojego punktu widzenia rzodkiewki, sałatka, to nie jest takie proste zacząć od tego na sianie.
Z drugiej strony dyniowate, pomidory itp. to proste.
1 x
Avatar de l'utilisateur
Nico02
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 17
Rejestracja: 22/11/17, 17:24
Lokalizacja: Aisne
x 7

Re: Ogród warzywny Leniwca - AISNE (02)




przez Nico02 » 23/11/17, 09:28

Dziękuję za radę ...

Mówiąc dokładniej o moim przyszłym pierwszym ogródku warzywnym, myślę, że na pierwszy rzut oka nie poświęciłem czasu na pomiary, musi on mieć powierzchnię 40 m2, a nawet 50 m2, w kształcie prostokąta.

Przysypałem go około 20 cm siana, znów jest "na widoku", specjalnie tego nie planowałem, ale stwierdziłem, że trzeba się skusić, a że wydaje mi się, że jest w dobrej kondycji kształt w listopadzie, spróbowałem.
Kiedy dotarłem do domu, ta część ziemi była przykryta czymś w rodzaju czarnej plandeki, mówię rodzaju, bo była bardzo cienka, dla mnie nie powinna to być plandeka, ale coś w rodzaju „grubego worka”. W dołach zrobionych w plandece posadzono kilka sadzonek truskawek.
Tę ostatnią przeszyły pokrzywy i osty (dość wysokie, z fioletowym kwiatkiem na szczycie), ja je nazywam osetami, ale mogę się mylić.
Więc wyniosłem to wszystko dwa lata temu i poza koszeniem nie robiłem przy nim nic, dopóki nie przykryłem go sianem...

Kiedy zaczynasz kopać, na ziemi znajduje się sporo kamieni, wiem to, ponieważ przeniosłam w pobliżu tego ogródka warzywnego krzak malin i krzak agrestu, aby były bardziej wystawione na działanie słońca.

Podtrzymuję, że moje dzieci są wnioskodawcami, ale przyznam, że w przypadku Madame też nie mam nic przeciwko...
Nie zakładałem wcześniej ogródka warzywnego z obawy, że nie będę miał czasu potrzebnego na jego utrzymanie i rozwój, wspomnienia ogrodników z dzieciństwa to utrzymanie dużego ogrodu warzywnego mojego dziadka, który uprawiał ziemię łopatą, za doskonałe rezultaty, ale w zamian za mnóstwo czasu spędzonego w ogródku warzywnym.

Kiedy odkryłam, jak zrobić „ogródek warzywny dla leniwego”, powiedziałam sobie, że warto spróbować.

Wspomniałam o warzywach i owocach, które lubią dzieci (i ja), uwzględniam Wasze sugestie...
Myślę, że w tym celu w pierwszej kolejności kupię w sklepach rośliny „doniczkowe”, które będę przesadzać w ziemię, rozsypując siano na niewielkiej powierzchni. Dodatkowo, jako że jestem raczej nowy w uprawie, powtarzam sobie, że gdy znajdę te doniczki w sklepach, będzie to odpowiadać okresowi sadzenia tych owoców i warzyw.

Dziękuję za radę.

Nico.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Nico02
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 17
Rejestracja: 22/11/17, 17:24
Lokalizacja: Aisne
x 7

Re: Ogród warzywny Leniwca - AISNE (02)




przez Nico02 » 23/11/17, 10:05

Mała poprawka,

Myśląc o powierzchni trochę się przesadziłem chyba, bliżej mi do 30 m2, chyba trochę mniej, przepraszam za przesadę....

Nico.
0 x
Avatar de l'utilisateur
denis17
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 138
Rejestracja: 13/10/16, 13:15
Lokalizacja: 17
x 37

Re: Ogród warzywny Leniwca - AISNE (02)




przez denis17 » 23/11/17, 10:32

Witaj Nico02
Witaj w tym forum.
Jeśli chodzi o uprawę warzyw, potwierdzam słowa sicetaitsisimple, wymienione warzywa należą do najłatwiejszych w uprawie. Jeśli chodzi o truskawki, lepiej jest tam umieścić brf.
Denis
0 x
Avatar de l'utilisateur
Nico02
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 17
Rejestracja: 22/11/17, 17:24
Lokalizacja: Aisne
x 7

Re: Ogród warzywny Leniwca - AISNE (02)




przez Nico02 » 23/11/17, 12:40

kukułka

Zrozumiałem, że dla „hodowców owoców” była to bardziej kwestia BRF niż siana…

Jednak nie przeprowadziłem jeszcze żadnych badań na temat tzw. BRF i szczerze mówiąc, nie znałem tego terminu, zanim odkryłem go tutaj.
Zrozumiałem więc, że trzeba „szlifować” drewno…
Najprościej mówiąc drewna mam pod dostatkiem (sprzątanie pastwisk dla koni, mojej ziemi, żywopłotów itp.) ale nie mam rębaka i nie wiem czy to "właściwe drewno". "do "robienia" BRF...

I nie wiem, czy uda mi się „kupić”, gdybym zdążyła poszukać i nie było za późno, to obsypałabym kolejną działkę BRF, żeby posadzić tam truskawki…

Ponieważ jednak nie zrozumiałem jeszcze w pełni koncepcji, wolałem nie zaczynać od razu…

Nico.
0 x
Avatar de l'utilisateur
denis17
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 138
Rejestracja: 13/10/16, 13:15
Lokalizacja: 17
x 37

Re: Ogród warzywny Leniwca - AISNE (02)




przez denis17 » 23/11/17, 14:18

„Dobry” brf, drewno o małej średnicy, dla mnie 4 cm lub mniej, przechodzi przez moją niszczarkę, rodzaj żywopłotu, drzewa owocowe, przycinanie różnych twardych gatunków drewna, wszystko cięte po opadnięciu liści.
Myślę więc, że najlepszą rzeczą dla Ciebie będzie przygotowanie drewna do szlifowania, zaciągnięcie pożyczki lub wypożyczenie szlifierki i wreszcie twardo stąpanie po ziemi. : Wink:
Osobiście kupiłem jeden dla dwojga i dla mnie używam go przez około 2 dni w roku.
Denis
0 x
Avatar de l'utilisateur
Lolounette
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 257
Rejestracja: 29/06/17, 12:17
Lokalizacja: Puy-de-Dome, 350m z alt.
x 77

Re: Ogród warzywny Leniwca - AISNE (02)




przez Lolounette » 23/11/17, 14:41

pozdrawiam i witam wśród leniwych!

jeśli chodzi o małą powierzchnię, możesz obejść się bez szlifierki i zrobić pokruszone drewno ramaalowe, czyli zamiast szlifierki stopy : Wink:

rozkładasz na ziemi młode gałęzie drzew liściastych, które właśnie straciły liście (u mnie średnica 2 cm lub mniej) i regularnie po nich chodzisz, gdy wyschną, rozpadają się na małe kawałki, co kończy się powstaniem BRF, którego możesz użyć twoje truskawki. Drewno kładę na ścieżki dojazdowe do ogródka warzywnego i przy małej średnicy schodzi dość szybko...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Nico02
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 17
Rejestracja: 22/11/17, 17:24
Lokalizacja: Aisne
x 7

Re: Ogród warzywny Leniwca - AISNE (02)




przez Nico02 » 23/11/17, 15:35

Dziękuję za radę w sprawie BRF,

Zastanawiam się czy nie inwestować od razu w szlifierkę, jestem dopiero w okresie testów, ale w sumie czemu by nie zeszlifować małej powierzchni depcząc po niej...

W drewnie mam sporo rzeczy, które pochodzą z oczyszczenia pastwisk i ziemi. Mam dużo głogów, było ich na pastwisku mnóstwo i kiedy zakładaliśmy konie, doradzono nam, żeby je wyciąć, bo wycinanie mojego ligustru, wycinanie jodeł i niektórych drzew nie było dla nich dobre .martwy”, który musiałem wyciąć.

Czy te drewno można wykorzystać do produkcji BRF? Wydawało mi się, że po przeczytaniu kilku postów zrozumiałem, że tak naprawdę nie dotyczy to jodły (albo mylę to z cierniami jodły).

Ostatnie małe pytanie:

Dwa lata temu posadziłam 6 krzewów malin, rozmnożyły się całkiem nieźle, bo mam ich już kilkanaście, przesadziłam je, żeby były bardziej nasłonecznione, razem z krzakiem agrestu. Następnie pokryć kontury tych drzew owocowych BRF, nawet jeśli są już posadzone?

Dziękuję za rady i powitanie oraz dziękuję za nadchodzące odpowiedzi.

Nico.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 305