Ogród warzywny leniwego Bretona

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
Carl
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 99
Rejestracja: 09/08/17, 08:03
Lokalizacja: Bretania
x 18

Ogród warzywny leniwego Bretona




przez Carl » 05/09/17, 23:51

Bonjour à tous,

„Leniwy Bretończyk szuka ogrodu warzywnego, który nie wymaga częstej konserwacji.”
Szukam odpowiedzi na to ogłoszenie... : Lol:

Po odkryciu filmów Did67 na YouTube, mam szczęście poznać kogoś, kto pozwoli mi korzystać z ich niezabudowanej działki o powierzchni 900m2, nad morzem (Kanał La Manche).

Jeśli to możliwe, chciałbym poznać Wasze opinie na następujące tematy:

1. Co sądzisz o rozpoczęciu od 300 lub 400m2? (unikamy potencjalnego zniechęcenia)

2. Próbuję najpierw określić charakter gleby i poszukuję więcej informacji na temat fenokultury na różnych typach gleby.
Aby to ustalić, wypróbowałem test słoika: https://www.youtube.com/watch?v=qozbuabbqY4
Ale oto ich rozgraniczenia:
Obraz
A oto zdjęcie mojego wyniku...
Obraz
Mam problem z ułożeniem różnych warstw...

3. Na koniec dwa pytania do Didiera, które wydają mi się ważne, ale na które nie mam jeszcze odpowiedzi:
Ile godzin tygodniowo spędzasz w swoim ogródku warzywnym? i ile czasu mógłbyś tam spędzić, gdybyś starał się go maksymalnie skrócić?

Z góry dziękuję ;-)
1 x
Mądry lenistwo i wrażliwy na jakość tego, co moja rodzina spożywa, pragnę zrobić ogród warzywny leniwego!
jpg43
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 106
Rejestracja: 28/08/15, 15:56
x 29

Re: leniwy ogród warzywny




przez jpg43 » 06/09/17, 08:22

Witam, 300 czy 400m2 na start i uniknięcie zniechęcenia? Moim zdaniem może trochę za dużo. Jeśli jednak uda nam się odtąd pokryć tę powierzchnię wystarczającą grubością siana, możemy rozważyć rozpoczęcie siewów wiosną lub końcem zimy, zwłaszcza nad morzem, a następnie stopniowo uprawiać je według tych możliwości.
część zakryta i nieuprawiana może poczekać i być uprawiana zgodnie ze swoimi potrzebami i możliwościami. Konieczne jest jednak wyrwanie wszelkich chwastów, które mogły przetrwać, zwłaszcza powóju, który zawsze przetrwa.

JP
0 x
olivier75
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 764
Rejestracja: 20/11/16, 18:23
Lokalizacja: świt, szampan.
x 155

Re: leniwy ogród warzywny




przez olivier75 » 06/09/17, 12:09

Witam,
Jeśli nie jesteś jeszcze ogrodnikiem, idealne będzie 200 do 300 m2, do czasu, aż oswoisz się z tym. Ulture każdego warzywa, aby zrozumieć Twoje potrzeby, Twoje pragnienia, czas gotowania.
Możesz także po prostu zacząć od obszaru, który możesz przykryć pozostałym sianem.
Olivier.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: leniwy ogród warzywny




przez Did67 » 06/09/17, 18:54

Carl napisał:
2. Próbuję najpierw określić charakter gleby i poszukuję więcej informacji na temat fenokultury na różnych typach gleby.
Aby to ustalić, wypróbowałem test słoika: https://www.youtube.com/watch?v=qozbuabbqY4
Ale oto ich rozgraniczenia:
Obraz
A oto zdjęcie mojego wyniku...
Obraz
Mam problem z ułożeniem różnych warstw...



Ta metoda nie jest zadowalająca. Ciekawski. Film jest bardzo dobrze zrobiony. Ale technicznie jest to bardzo, bardzo przybliżone.

1) Teksturę wykonujemy tylko na drobnych cząstkach: zaczynamy od przesiania przez sito o oczkach 2 mm (w przeciwnym razie trójkąt tekstury zostanie zniekształcony).

2) Następnie należy poddać działaniu nadtlenku wodoru, aby zniszczyć wiązania, które może utworzyć materia organiczna... Zasada opiera się na szybkości sedymentacji, a zatem i wielkości cząstek. Niektóre cząstki mułu sklejone substancjami humusowymi zaliczają się do kategorii piasku.

3) Gliny należy rozproszyć. W przeszłości calgon składał się z dyspergatora stosowanego w laboratoriach: heksametafosforanu sodu. To już nie jest prawdą. Przeglądałem różne receptury w supermarketach. I nie wiem, czy nowe Calgony będą odpowiednie.

Zamiast różnicować warstwy, zaznaczamy według czasu – nie pamiętam standardowych czasów trwania…

Ale wiesz, że podejście dotykowe już pozwala wiele dowiedzieć się o tym, co jest potrzebne:

a) czy z mokrej ziemi możemy uformować małe kiełbaski, które można skręcić w „precel”? Jeśli tak, to dominuje charakter glinek.

b) czy chrzęści pod palcami, miażdży i rozciera: wtedy piasek nadaje swój charakter.

c) napełniasz stary durszlak, nalewasz wodę: czy przepływa, i znowu przepływa, i znowu przepływa... A może bardzo szybko osiada i woda się zatrzymuje?
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9803
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2658

Re: leniwy ogród warzywny




przez sicetaitsimple » 06/09/17, 18:58

Witam,
całkowicie zgadzam się z dwiema poprzednimi opiniami, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z ogrodnictwem warzywnym, co rozumiemy bez podawania konkretnych szczegółów, 300 do 400 m2 w pierwszym roku to być może dużo.
Teraz to zależy od Ciebie i czasu jaki musisz na to poświęcić, a przede wszystkim (patrz ostatnie wymiany ale nie wiem czy to w wątku głównym czy równoległym) swoich celów..
I jeszcze jedna uwaga: jeśli pożyczamy Ci działkę, to może nie jest ona bezpośrednio obok Twojego domu? Myślę (mówię, że myślę, bo osobiście jestem w ogrodzie tylko w weekendy i nie tylko), że bliskość, a co za tym idzie możliwość spędzenia 1/4 godziny, 1/2 godziny lub godziny dziennie regularnie w sezonie bez kłopotów podróżowania (choćby tylko po żniwa!) powinno sporo pomóc, jeśli zaczniemy dysponować znaczną powierzchnią.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: leniwy ogród warzywny




przez Did67 » 06/09/17, 19:02

Carl napisał:
3. Na koniec dwa pytania do Didiera, które wydają mi się ważne, ale na które nie mam jeszcze odpowiedzi:
Ile godzin tygodniowo spędzasz w swoim ogródku warzywnym? i ile czasu mógłbyś tam spędzić, gdybyś starał się go maksymalnie skrócić?

Z góry dziękuję ;-)


Bardzo zmienny. W czasie siewu, sadzenia czasami jest to jeden, dwa dni z rzędu...

Jako „rutyna”: jedna runda rano, druga wieczorem. Oddychać i czuć. Uzbrój pułapkę. Napełnij pułapkę na piwo.

Polowanie na ślimaki trwało dziesięć dni, wieczorem i w nocy – każdego wieczoru po 15 minut, około dziesięciu dni rozłożonych na dwa tygodnie

Czasami zbieram: w tej chwili miska pomidorów, trochę to trwa... Truskawki, nie powiem. Albo maliny!

Tego lata minęło kilka tygodni, w których nie byłem tam poza zbieraniem! (praca pod prysznicem, podróże)

Redukuję tak bardzo, jak to możliwe, więc robić jak najmniej. Stąd zakręty, które czasami pozostawiają coś, co wygląda jak pustkowie... ale które nadrabiam, kiedy tego potrzebuję, z kłębem siana! Nie stresuje mnie to.

Ale sadzenie, siewanie, robienie doniczek, a teraz od czasu do czasu podłączenie nawadniania kropelkowego w szklarni do tunelu zajmuje trochę czasu... Jest trochę nieściśliwych...
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9803
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2658

Re: leniwy ogród warzywny




przez sicetaitsimple » 06/09/17, 19:45

Uwaga!

Didier często mówi, że jest „bardzo złym ogrodnikiem” czy coś w tym rodzaju! Niech ma takie zdanie!

Ale mimo wszystko, jak pokazują niektóre filmy, lata pracy w ogrodnictwie, w tym w ogrodnictwie konwencjonalnym, oznaczają, że ma dobre pojęcie o temacie i że jest „bez problemu”, jeśli chodzi o pracę, siew, przesadzanie itp.

Więc bądź ostrożny, kiedy zaczynasz, jesteś trochę mniej wydajny! W rezultacie z jednej strony dlatego, że trzeba się dobrze uczyć i rzadko zdarza się, że udaje się zrobić „wszystko dobrze” za pierwszym razem, ale i z biegiem czasu.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Carl
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 99
Rejestracja: 09/08/17, 08:03
Lokalizacja: Bretania
x 18

Re: leniwy ogród warzywny




przez Carl » 06/09/17, 22:05

Witam wszystkich i bardzo dziękuję za tę wzbogacającą opinię!

W tej chwili nie mam zbyt dużego doświadczenia i jest to konwencjonalne (nawet dla mokulturystów! o zgrozo : Oops:). Zewnętrzny ogród warzywny o powierzchni 15 m2, a następnie szklarnia o powierzchni 12 m2 przez okres 4 lat...

Rzeczywiście, po obejrzeniu pierwszych 38 filmów Didiera, najbardziej istotną pracą wydaje się być sianie w doniczkach i przesadzanie... Odkładam na bok zbiory, które, nawet jeśli zajmują dużo czasu, reprezentują najprzyjemniejsze.

Działka, o której mowa, nie jest bardzo blisko mojego domu, ale też niedaleko (<10 minut jazdy samochodem). Oznacza to jednak, że zimą trudno będzie mi pojechać w dni powszednie.

Moja rozsądna ocena:
- 30/45 min we wtorki i czwartki od kwietnia do października
- 4 godziny w weekend od kwietnia do października
- 2 godziny w weekend od listopada do marca

Ta działka 900m2 nie jest ogrodzona i znalazłem tam odchody królika. Dlatego nie obejdzie się bez postawienia ogrodzenia.

W związku z Twoją radą myślę więc o zamknięciu 500m2 i wykorzystaniu tylko połowy z tego na początek. Reszta pozostała zarośnięta trawą i od czasu do czasu koszona.

Jeśli chodzi o rodzaj gleby, to bliskość lądu do morza (ok. 200m) sprawiła, że ​​uwierzyłem w glebę bardzo piaszczystą. Ale kiedy było jeszcze mokre, udało mi się zrobić kiełbasę, z którą nie pękała bezpośrednio. Bez możliwości zrobienia z tego wszystkiego precla (glina). Więc myślę, że jest dość gliniasty.
Tak wygląda po wyschnięciu: https://www.youtube.com/watch?v=EVOY0ZcBEvw
A oto pole, o którym mowa:
Na zdjęciach, na zdjęciach:
Obraz

Obraz


Lub w wideo: https://www.youtube.com/watch?v=l_i-ycf3FcM
0 x
Mądry lenistwo i wrażliwy na jakość tego, co moja rodzina spożywa, pragnę zrobić ogród warzywny leniwego!
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9803
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2658

Re: leniwy ogród warzywny




przez sicetaitsimple » 06/09/17, 22:49

Carl napisał:W związku z Twoją radą myślę więc o zamknięciu 500m2 i wykorzystaniu tylko połowy z tego na początek. Reszta pozostała zarośnięta trawą i od czasu do czasu koszona.

C


Bardzo dobra rozdzielczość! A jeśli w okolicach czerwca/lipca poczujesz się ciasno, nic nie stoi na przeszkodzie, aby od czasu do czasu powiększyć swoje 250m2!

Ale hej, najpierw pomyśl o swoich celach! Z mojego punktu widzenia to jest naprawdę najważniejsze.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: leniwy ogród warzywny




przez Did67 » 07/09/17, 08:58

sicetaitsimple napisał:
Didier często mówi, że jest „bardzo złym ogrodnikiem” czy coś w tym rodzaju! Niech ma takie zdanie!
.


Z przyjemnością opisuję siebie jako „przeciętną”!

I masz rację, moje umiejętności techniczne są dobre. Nauczył się w bardzo młodym wieku. Mój ojciec był zawodowym ogrodnikiem, wyszkolonym przez Niemców, producentem roślin (kwiatów, warzyw), które sprzedawał w okolicznych wsiach. Więc się w nim kąpałem.

Jak na ironię, jestem wyjątkowym kopaczem. Gdyby moje plecy tak bardzo nie bolały, mógłbym wygrywać zawody, bo wyniki są doskonałe...

Moja przeciętność dotyczy między innymi niektórych warzyw, znajomości odmian, daktyli, kaszek itp...
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 406