Poziom wód gruntowych

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Poziom wód gruntowych




przez Adrien (były nico239) » 21/06/17, 00:18

Stan wód gruntowych w dniu 1 czerwca 2017 r
pełne źródło pola

Dwie trzecie (70%) poziomu wód gruntowych we Francji znajduje się na poziomie od umiarkowanie niskiego do bardzo niskiego z powodu braku wystarczającego uzupełnienia zimowego, poinformowało w poniedziałek Biuro Badań Geologicznych i Górniczych (BRGM) w swoim raporcie z czerwca br. 1.

Tylko rzadkie sektory, w szczególności na południu Basenu Paryskiego iw Oksytanii, mogły skorzystać z normalnego doładowania i utrzymywać poziomy zbliżone do średniej. Gdy zbliża się lato, dwie trzecie punktów już wykazuje tendencję spadkową, a tylko 10% wciąż rośnie. Opady deszczu w maju były bardzo nieregularne, po ogólnie niedostatecznej zimie i opadach opóźnionych do lutego. Wiosną deszcze były korzystne dla roślinności, ale niezbyt skuteczne w uzupełnianiu wód gruntowych.

W maju część kraju była przecinana do 20 maja przez deszczowe przejścia, ale wybrzeża Morza Śródziemnego, Korsyka oraz północne regiony przygraniczne doświadczyły raczej suchej pogody. Następnie w całej Francji zapanowały warunki antycykloniczne.

Wśród warstw wodonośnych o najkorzystniejszych warunkach, o poziomach zbliżonych do średniej, BRGM wymienia krasowe warstwy wodonośne z regionów Nîmes i Montpellier, kredowe warstwy wodonośne Burgundii i Gatinais (na południe od Basenu Paryskiego), warstwy wodonośne Korsyki ( na wschód od wyspy). Z drugiej strony warstwa wodonośna kredowa Champenoise, wszystkie warstwy wodonośne basenu Adour-Garonne, warstwy wodonośne doliny Rodanu (w górnym i dolnym biegu rzeki), jurajski wapienny poziom wodonośny Lotaryngii znajdują się w znacznie mniej korzystnej sytuacji.

Obraz
1 x
Avatar de l'utilisateur
Grelinette
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2007
Rejestracja: 27/08/08, 15:42
Lokalizacja: Prowansja
x 272

Re: Poziom wód gruntowych




przez Grelinette » 21/06/17, 10:23

Witam,

W moim regionie PACA temat deficytu wód podziemnych pojawia się co roku, jak się wydaje, z obserwacją, że wody podziemne za każdym razem tracą coraz więcej swojego poziomu, a przyczyną byłby spadek opadów.

Jednak na moim poziomie zauważyłem zmiany w ciągu ostatnich kilku lat, które nie potwierdzają tej przyczyny!

W moim domu jest wiele zbiorników na deszczówkę dla każdego z dachów wszystkich 3 sąsiednich domów, w tym bardzo duży zbiornik na wodę o pojemności 200 m3, który zbiera wodę deszczową z dużego dachu o powierzchni około 220 m².
2014-02-11_13-26-15_882.jpg


Zwykle ten duży zapas wody nigdy nie zapełnia się całkowicie w ciągu roku, ale od około 3-4 lat regularnie się przepełnia, czy to jesienią, czy zimą, czy nawet wiosną!
W poprzednich latach, w tym miesiącu czerwcu, ta rezerwa jest zwykle zapełniona w mniej niż jedną czwartą, a nawet prawie pusta, podczas gdy w tym roku jest jeszcze w 3/4.

Podobnie, istnieją 1000-litrowe zbiorniki sześcienne na każdy z małych dachów o powierzchni od 15 do 25 m² w innych budynkach i ze zdziwieniem zauważam, że te 1000-litrowe zbiorniki napełniają się i przelewają podczas jednego ulewnego deszczu, na przykład podczas jednej deszczowej nocy , czego wcześniej nie było.

Mam więc wrażenie (poza dokładnymi pomiarami), że opady są co roku większe, ale bardzo nieregularne: więcej wody, ale z mniejszą liczbą epizodów deszczu i bardzo ulewne deszcze w bardzo krótkich okresach czasu.

Ponadto, kilka lat temu uczestniczyłem w spotkaniu, aby przedstawić Plan zapobiegania zagrożeniom powodziowym w mieście w dolinie Durance w kierunku Manosque w Alpes de Haute Provence; Durance to rzeka, która przecina region PACA i podlega imponujące powodzie: jego poziom może wzrosnąć o kilka metrów w ciągu kilku godzin.

Do dzisiaj rozmawialiśmy o Powódź w stulecie Durance co było wyjątkowe, ale teraz ta wyjątkowa powódź jest co dziesięć lat a nawet częściej.
Eksperci tłumaczą te zmiany tym, że:
1°) bardzo szybka urbanizacja uszczelnia glebę powodując spływ wód opadowych do rzek dna dolin,
2°) anarchiczne wylesianie obszarów leśnych oznacza, że ​​wody opadowe nie są już zatrzymywane przez naturalną roślinność i spływają z powierzchni, nie wnikając w ziemię.

Te 2 skumulowane przyczyny częściowo wyjaśniają, dlaczego woda deszczowa nie przedostaje się już do wód gruntowych pomimo ilości wody, które mogą być większe.
0 x
Projekt konnym-Hybrid - Econology projekt
„Poszukiwanie postępu nie wyklucza zamiłowania do tradycji”
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79312
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11040

Re: Poziom wód gruntowych




przez Christophe » 21/06/17, 11:06

Dobry temat dziękuję!

Tak, globalne ocieplenie zaczyna poważnie wpływać na... obieg wody...

Niektóre łączą fale upałów i niskie poziomy wód gruntowych… które są dziś dość podobne do lat 1976 i 2005 (ale nie 2003??)

A AMHA ogólnie lepiej się nie poprawi... ale to oczywiście za mało żeby ekologia była przed (lub przynajmniej na tym samym poziomie) co ekonomia dla naszych drogich (a) złotych liderów. .. : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Poziom wód gruntowych




przez Adrien (były nico239) » 21/06/17, 11:30

Święty basen masz....

Przez resztę mojej pamięci Durance nigdy nie opuszczał swojego łoża od czasu prac hydraulicznych przeprowadzonych na jego kursie...

Jeśli chodzi o wylesianie, a raczej wylesianie, to na pewno jest to katastrofa.

Ale to nie od wczoraj...

Obraz
http://www.persee.fr/doc/geo_0003-4010_ ... _237_10533

Nasi starsi z minionych stuleci zarządzali lasem w sposób chaotyczny, dopóki nie zabrzmiały dzwony alarmowe i nie uchwalono ustawy o rekultywacji terenów górskich z 1882 r.

A nawet jeśli trochę poczytasz, zobaczysz, że nie było jednomyślności, ponieważ niektórzy uważali, że gleba i susza zawsze uniemożliwiały wzrost lasu w tych zakątkach ... co było oczywiście nonsensem. . .

Ale te dobre usposobienia są nieco zapomniane przez młodsze pokolenia.

Dla hodowcy, któremu użyczam część swojej ziemi, las na przeciwległym zboczu jest bezużyteczny : Chichot: i znacznie bardziej przydatne byłoby pocięcie go, aby (w domyśle) wypasały się na nim czworonogi ...

Co więcej, zanim temat znalazł się pod obserwacją, niektórzy właściciele ziemscy, którzy nie mieli z tym nic wspólnego, radośnie wycinali drzewa: ze skutkami, które znamy: degradacja gleby, erozja itp.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Grelinette
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2007
Rejestracja: 27/08/08, 15:42
Lokalizacja: Prowansja
x 272

Re: Poziom wód gruntowych




przez Grelinette » 21/06/17, 12:24

nico239 napisał:Przez resztę mojej pamięci Durance nigdy nie opuszczał swojego łoża od czasu prac hydraulicznych przeprowadzonych na jego kursie...

To inny temat, ale stosunkowo niedawno doświadczyłem imponujących powodzi w Durance. Ponadto w 2003 r., po powodzi, strefy powodziowe po obu stronach rzeki Durance zostały poszerzone: w jednej z tych stref zainstalowałem firmę zajmującą się przyjmowaniem ludności i musiałem się przenieść z powodu zwiększonego ryzyka „powodzi”.

Jedną z przyczyn tych powodzi, pomimo instalacji hydraulicznych, jest to, że podczas ulewnych deszczy tamy są zmuszone do uwolnienia dużych ilości wody, powodując powódź w dole rzeki.
Zdarzyło się nawet, że podczas przelewania się wody gałęzie i pnie zatykały zawory, które nie mogły się zamknąć, co spowodowało nieoczekiwaną powódź.

Jest jeszcze jedno mało znane zjawisko, które spowodowałoby podtopienia przez wylewy, w szczególności z rzeki Durance, a ponadto podczas spotkania prezentacyjnego PPR stary rolnik wyjaśnił, że dawniej miejscowa ludność często używała kamyków do budowy murków i domów , która regularnie oczyszczała koryto rzeki. Teraz to usuwanie kamyków jest zabronione, a koryto rzeki byłoby o kilka metrów wyższe niż kilkadziesiąt lat temu, w rzeczywistości nawet przy mniejszej ilości wody rzeka przelewa się szybciej!
0 x
Projekt konnym-Hybrid - Econology projekt
„Poszukiwanie postępu nie wyklucza zamiłowania do tradycji”
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Poziom wód gruntowych




przez Adrien (były nico239) » 21/06/17, 13:58

Nie jestem wystarczająco poinformowany, aby stwierdzić, że przerwy w dostawie prądu EDF w Serre Ponçon lub Château Arnous są ze sobą powiązane i ulewne deszcze, ani nie wiem, jaka jest polityka oczyszczania wyżej wymienionych jezior zaporowych.

Brak jest również informacji na temat wykorzystania otoczaków do budowy gabionów i wpływu tego na wysokość biegu rzeki.

Nie mam wrażenia – czysto wizualnego – że przez 50 lat, odkąd ją codziennie widuję, jej łóżko bardzo przybrało na wadze, ale to tylko widać.

Pewne jest, że tama Château Arnoux szybko zmieniła się z jeziora do pływania i wstępu do żeglarstwa w rozległe bagna...
Wtedy mieszkańcom obiecano nadmorski kurort (przesadzam : Mrgreen: )

A co do tego tematu, nie jestem też pewien, czy obszary Pertuis i St Maurice de Manosque nie znajdują się w strefach powodziowych...
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79312
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11040

Re: Poziom wód gruntowych




przez Christophe » 14/11/18, 09:52

Ciekawy rysunek: nigdy nie pomyślałem o oczyszczaniu przemysłowym zapobiegającym uzupełnianiu się wód gruntowych!

obrusy_woda.jpg
nappes_eaux.jpg (87.03 Kio) Wyświetlono 3376 razy


Z drugiej strony wiedziałem dobrze i to od dawna, że ​​WSZYSTKO do kanalizacji (= mieszanie deszczówki, czystej i czarnej z szarą) było szwindlem warstwy wodonośnej!!

Firmy wodociągowe to rzeczywiście nowe mafie...
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79312
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11040

Re: Poziom wód gruntowych




przez Christophe » 14/11/18, 10:06

Christophe napisał:Firmy wodociągowe to rzeczywiście nowe mafie...


filtracja-pompowania wody/woda-którą-jesteśmy-by-juliette-duquesne-et-pierre-rabhi-t15841.html#p348062

Według Juliette Duquesne środki zapobiegania zanieczyszczeniom mogą kosztować 87 razy tańsze niż uzdatnianie zanieczyszczonej wody


CQFD !!
0 x
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Re: Poziom wód gruntowych




przez być chafoin » 17/11/18, 08:19

Nie do końca rozumiem schemat: dlaczego nie ma infiltracji? Woda deszczowa nie infiltruje na sztuczne gleby, gdzie być może ponownie odparowuje i/lub płynie dalej, by w końcu infiltrować do wód gruntowych... Oczyszczone ścieki odprowadzane do strumieni wracają dobrze do warstw wodonośnych...

Jeśli chodzi o obrusy, problem zanieczyszczenia pestycydami i azotanami, które są nadal obecne dzięki rolnikom, również pozostaje do zobaczenia!
https://www.actu-environnement.com/ae/news/alsace-nappe-phreatique-pollution-pesticides-nitrates-30293.php4
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Poziom wód gruntowych




przez Moindreffor » 18/11/18, 17:28

poziom slicków zależy głównie od rodzaju slicków
w domu jest to spękany wapień, więc lustro wody bardzo szybko się ładuje, ale też bardzo szybko opróżnia się w ciekach wodnych
tak duże ryzyko zanieczyszczenia, ale jeśli zanieczyszczenie, jest szybko ewakuowane

drugim problemem z wodami podziemnymi jest ich nadmierna eksploatacja, jeśli masz 2 pompowania za blisko siebie to ich bliskość może spowodować pojawienie się fałszywego deficytu, pierwsze pompowanie pobiera wodę z drugiego

w moim domu przeciętne miasto przyjechało pompować wodę zwierciadlaną w sąsiednim mieście, ale wraz ze wzrostem zużycia, to drugie przyszło zainstalować pompowanie w mojej gminie, cofając się coraz bardziej w kierunku źródła biegu wody, przeciętne miasto bez rzek

więc pompowanie może być suche, ale nie woda gruntowa...

mianowicie, że poziom wód gruntowych jest często mierzony w miejscach pompowania
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 361