Przycinanie ściółki cyprysowej?

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Lionel D
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 19/06/17, 17:41

Przycinanie ściółki cyprysowej?




przez Lionel D » 19/06/17, 19:09

Czy mogę użyć przycinania cyprysu jako ściółki, samodzielnie lub zmieszanej z sianem?
Mam też dużą ilość suchych igieł sosnowych, ale nie mam rozdrabniacza, czy mogę ich użyć jako ściółki (zamiast BRF) na przykład do truskawek. Czy istnieje jakiś rodzaj młynka zalecany do igieł sosnowych?
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79127
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10975

Re: Przycinanie cyprysów w ściółce?




przez Christophe » 19/06/17, 19:24

Witam i zapraszamy tutaj!

Myślę, że żaden rozdrabniacz do roślin nie rozdrabnia igieł iglastych tak drobno, a zbyt drobne rozdrobnienie prawdopodobnie nie jest dobre, woda musi jeszcze przepuszczać...

Z drugiej strony igły są kwaśne...więc przyjrzyj się dobrze zgodności chemicznej, pozwolę specjalistom odpowiedzieć...
1 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12298
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2963

Re: Przycinanie cyprysów w ściółce?




przez Ahmed » 19/06/17, 19:38

To kilka bardzo różnych pytań.

W składzie BRF można zastosować gałązki cyprysu (ewentualnie zmieszane z sianem), aczkolwiek w skromnych proporcjach (10-15%), ale mówisz, że nie masz rozdrabniacza... Roll:
Istnieje również możliwość wstępnego kompostowania typu „Jean Pain”, jednak jest ona dość restrykcyjna.

Igły sosnowe mogą być używane jako ściółka, ale są kiepskim materiałem, bardzo różniącym się od RCW. Nie jest pewne, czy powodują zakwaszenie: nie należy mylić tego, co dzieje się w lesie, w określone warunki hodowli a w ogrodzie środowisko zachowuje się zupełnie inaczej. Nie zapominaj jednak, że zasada pozostaje faworyzująca mieszaniny wkładów węglowych...
Jeśli chodzi o mielenie igieł sosnowych, jaka byłaby potrzeba (z wyjątkiem gatunków sosny o szczególnie długich igłach)?
1 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Lionel D
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 19/06/17, 17:41

Re: Przycinanie cyprysów w ściółce?




przez Lionel D » 19/06/17, 21:48

Ahmed, tylko wyjaśnienie: dotyczy to przycinania cyprysów nożycami zielonej części, która właśnie wyrosła, a nie gałęzi. Po wyschnięciu staje się brązowy.
Jeśli chodzi o igły sosnowe, są one długie i w praktyce gniją bardzo, bardzo powoli. Wydawało mi się, że ich zmiażdżenie będzie sprzyjać degradacji.
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12298
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2963

Re: Przycinanie cyprysów w ściółce?




przez Ahmed » 19/06/17, 22:19

Tak, wahałem się w tej kwestii, która była dwuznaczna…
Nie zaszkodzi więc wymieszać trochę z sianem, jednak lepiej unikać nadmiernych dawek.
Jeśli chodzi o igły sosnowe, jeśli są bardzo stabilne w czasie, należy je zarezerwować do stosowania przeciwchwastującego* (na przykład pod drzewami lub w bardzo określonych miejscach), bez zamiaru karmienia organizmów z gleby; Wątpię, żeby szlifowanie zmieniło tę charakterystykę (przynajmniej na suchych igłach, których nie określasz).

*Jak zmiażdżona kora sosny morskiej...
1 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 292