Zapytaj o poradę dotyczącą: kompostowania, podlewania, rotacji i obornika.

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
BEABA
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 07/03/17, 21:49

Zapytaj o poradę dotyczącą: kompostowania, podlewania, rotacji i obornika.




przez BEABA » 10/03/17, 15:36

Witam,

Piękne spotkanie w tym „ogrodzie leniwego człowieka”…
Zrozum dlaczego i jak to robimy...!
Żadnej blablapy.... Jasne i poparte wyjaśnienia oraz konkretna praktyka na żywo.
Jakie szczęście!!!

No więc zakładam swój leniwy ogródek warzywny, obejrzałem mnóstwo filmów, ale nie znalazłem żadnych informacji na temat:

PODLEWANIE: najlepsza metoda podlewania? podlewać tylko bruzdy czy także pokrywę siana?
Płodozmian: skoro siano stale odżywia glebę, czy nadal konieczne jest zapewnienie płodozmianu?
POKRZYWA PURE.....: jakie zastosowanie warto dla niej zarezerwować?
I w końcu nie do końca rozumiałem, dlaczego KOMPOST był bezużyteczny!
Czy mogę po prostu wrzucić odpady kuchenne pod warstwę siana o każdej porze roku????


Dziękuję za odpowiedzi
Cordialement
Beatrice
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12308
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Re: Prośba o poradę w sprawie: kompostowania, podlewania, płodozmianu i nawozu pokrzywowego....




przez Ahmed » 10/03/17, 16:53

Postaram się odpowiedzieć na Twoje pytania (też mam chorobę serca! : Lol: ).
1- Ogólnie rzecz biorąc, sposób nawodnienia zależy w dużej mierze od rodzaju gleby i nie ma jednego rozwiązania. W konkretnym przypadku, który nas interesuje, uprawa pod ściółką, zmniejszone parowanie ogranicza zaopatrzenie w wodę, a sieci grzybni przestrzennie rozprowadzają zasoby; Kolejnym czynnikiem jest to, że woda musi przepływać przez pokrywę. Z tych różnych cech wynika, że ​​nawadnianie może odbywać się na linii, najlepiej przy niskim ciśnieniu i stosunkowo dużym przepływie (zbyt rozdzielony strumień zwilżyłby tylko górę pokrywy, co nie jest interesujące) sposób dotarcia Ziemia.
2- Organizmy glebowe są stale odżywiane => płodność, ale potrzeby warzyw są różne, dlatego konieczne jest praktykowanie pewnej zmiany. Ponadto fabaceae (fasola, bób, groch itp.) dostarczają azotu, który będzie mile widziany w innych warzywach...
3- Nawóz pokrzywowy powinien być zarezerwowany dla sporadycznych wzmocnień, ale jest bezużyteczny, jeśli wszystko pójdzie dobrze. Cięte pokrzywy można korzystnie włączyć do ściółki...
4- Kompostowanie to dowolne przeniesienie procesu trawienia surowej materii organicznej: energia jest marnowana przez określone bakterie, natomiast rozrzucona na ziemi przyczynia się do odżywienia wszystkich organizmów glebowych. Jest to całkowity nonsens, o ile staramy się odżywić organizmy glebowe, które następnie odżywią rośliny, podczas gdy produkt kompostowania ma na celu bezpośrednie odżywienie rośliny, tak jak robi to konwencjonalny rolnik za pomocą nawozów.chemikalia... Kompostując rezygnujemy na wykonywaniu tej dynamicznej pracy, która nie tylko ma charakter żywieniowy.
5- Tak!
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13707
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1521
Kontakt :

Re: Prośba o poradę w sprawie: kompostowania, podlewania, płodozmianu i nawozu pokrzywowego....




przez izentrop » 10/03/17, 17:06

0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12308
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Re: Prośba o poradę w sprawie: kompostowania, podlewania, płodozmianu i nawozu pokrzywowego....




przez Ahmed » 10/03/17, 17:44

No to trochę przesadzasz Bea!
Mówisz, że nie lubisz bla-bla, ale nadal jest minimum użyteczności, a filmy nie zastąpią forum.
dziękuję Izentrop jeśli chodzi o link, też wydawało mi się, że na te pytania padła odpowiedź... Roll:
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Prośba o poradę w sprawie: kompostowania, podlewania, płodozmianu i nawozu pokrzywowego....




przez Did67 » 10/03/17, 17:52

Najważniejsze zostało powiedziane!

Do podlewania w Alzacji w latach 2014 i 2016 nie podlewałem, z wyjątkiem kilku przeszczepów w środku lata.

Kiedy podlewam, podlewam na dwa sposoby:

- do siewu w bruzdach: rura ze zintegrowanymi kroplownikami co 30 cm, umieszczona w dnie bruzdy

- dla warzyw posadzonych daleko, przez siano, np. pomidory, bakłażany, mam indywidualne kroplowniki, na końcu cienkich rurek, które same łączą się z większymi rurkami (można je znaleźć jako zestaw w sklepach z materiałami budowlanymi); kroplowniki są regulowane...

Ważne jest przykrycie, aby ograniczyć straty i odżywić grzyby, które tworzą sieci zasilające rośliny (w ten sposób dostarczając substancji drzewiastych).


Do rotacji dodałbym:

a) jeśli niektóre rośliny wracają do siebie bez trudności (kukurydza, pomidory), inne wydają się „alergiczne” na siebie; wydzielają wydzieliny do gleby; jest to mechanizm porównywalny z allelopatią (którą moglibyśmy nazwać autopatią!) [jest to odległe dziedzictwo mechanizmów popychających rośliny do rozprzestrzeniania się zamiast pozostawania w tym samym miejscu!]

b) większość pasożytów jest specyficzna; nie ma sensu kusić diabła, umieszczając ten sam gatunek z powrotem w tym samym miejscu, jeśli nie ma takiej konieczności…

Więc chodzę na „rotacje”, nie robiąc z tego nerwowo wielkiego halo. Nie cofam rośliny x tam, gdzie była rok wcześniej (z wyjątkiem pomidorów, dla których buduję specjalne schronienie).

W sprawie kompostu odpowiedziałem gdzie indziej. Kompost nie jest „zły” ani „szkodliwy”. To po prostu niesamowita strata, stracona szansa na nakarmienie organizmów w ogrodzie (a nie tych w stercie, które nam nie pomagają). To jak wyrzucić pieniądze przez okno – nie boli, ale szkoda…

Jeśli sposób na zrobienie ogródka warzywnego dla leniwca jest prosty, to mechanizmy są bardzo złożone. W pewnym momencie, jeśli chcesz zrozumieć, musisz „przepchać się” przez 400 stron wątku, w którym wyjaśniono najważniejsze. Albo poczekać, aż moja książka się ukaże, może za rok (???). Ale to będzie 150 stron – i znowu upraszczam. Niektóre są trudne... Życie w glebie jest niezwykle złożone. Pracuj z jeszcze większymi możliwościami! I musisz zacząć od zapomnienia prawie wszystkiego, co ci powiedziano, wszystkiego, w co wierzysz, wszystkiego, o czym jesteś przekonany. Cóż prawie.

Możesz też pozostać „indykiem” i uzyskać poradę od firmy Botanic. Będą mieli wszystkie cudowne produkty, aby według nich stworzyć „ekologiczny” ogród (który generuje maksymalny zysk, no cóż, jakie ciekawe!).

„Leniwy ogrodnik” nie jest „hodowcą roślin”, jest „hodowcą organizmów podziemnych”, zajmujących się uprawą roślin. To podważa standardy. Na przykład spróbuj nakarmić świnkę morską lub królika kompostem, aby zrozumieć, dlaczego musisz wyrzucać śmieci do ogrodu!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Prośba o poradę w sprawie: kompostowania, podlewania, płodozmianu i nawozu pokrzywowego....




przez Did67 » 10/03/17, 18:33

BEABA napisał:B

POKRZYWA PURE.....: jakie zastosowanie warto dla niej zarezerwować?

Beatrice


Jak powiedziano w innym miejscu: nie męczy mnie to i osiągam bardzo dobre rezultaty... więc dlaczego miałbym się męczyć??? Dlatego rzeczywiście nie można go znaleźć w Ogrodzie Warzywnym Lenistwa! Nie więcej niż kompost. Nie więcej niż mieszanka Bordeaux. Nie więcej niż grelinette... i co ja tam wiem.

Być może ważne jest przypomnienie celu: wyprodukowanie dużej ilości warzyw, „więcej niż organiczne”, przy minimalnym wysiłku... Celem nie jest robienie tego czy tamtego tylko dlatego, że robią to inni. Albo dlatego, że ktoś napisał, że jest cudownie. Albo dlatego, że „mówią, że…”. Albo dlatego, że babcia...

Jak mawiał Ahmed, pokrzywa jest bogata w minerały, można ją nakładać na powierzchnię, aby odżywiła organizm... Zerwać w rękawiczkach, wyrzucić... To wszystko!
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 189