Debiutant

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Marie152
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 07/01/17, 07:41

Debiutant




przez Marie152 » 07/01/17, 07:48

Witam,
Mam zamiar przeprowadzić się do Haute Marne w okolicach maja-czerwca z gruntem, który jest opuszczony od około 3 lat. Od czego zacząć?
Z góry dziękuję za radę.
0 x
yves35
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 221
Rejestracja: 27/09/15, 23:22
Lokalizacja: rennes
x 60

Re: Nowicjusz




przez yves35 » 07/01/17, 08:30

bonjour,

Od czego zacząć? od początku:
Rolnictwo / jak-start-a-garden-of-the-lazy-kroki-and-tips-t14895.html

znać na pamięć (będzie kontrola) : Chichot:

yves
1 x
ignorowane: obamot, janic, guygadebois... powietrze, powietrze. Nie jesteśmy (jeszcze) na Qanon Ben, jeśli w rzeczywistości
Marie152
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 07/01/17, 07:41

Re: Nowicjusz




przez Marie152 » 07/01/17, 08:39

Dziękuję za odpowiedź. Czytałem już tę wiadomość, ale pytanie, które sobie zadawałem, dotyczyło raczej okresu maj-czerwiec, czyli czekając na jesień, nic nie robię? Bezczynność?
0 x
Marie152
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 07/01/17, 07:41

Re: Nowicjusz




przez Marie152 » 07/01/17, 09:18

Dziękuję za odpowiedź, ale pytanie, które sobie zadawałem, dotyczyło bardziej okresu. A ja też jestem początkujący. forums : Chichot:
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Nowicjusz




przez Did67 » 07/01/17, 09:44

Witamy w gronie „fenokulturystów”. Wszyscy jesteśmy „początkującymi”!

Jeśli znajdziesz chwilę czasu, możesz obejrzeć film na Youtube, na którym zobaczysz działkę pomidorów posadzonych bezpośrednio na mojej skoszonej łące w kwietniu, a następnie „mulczowanych” sianem…(myślę, że w filmie „Le Potager du Sloth : wizyta w lipcu”)

Jeśli więc istnieje jeden optymalny sposób, aby to zrobić, jest on elastyczny!

Jedynie w przypadku sadzonek jest trochę delikatniej, jeśli "trawa" nie uległa rozkładowi...

Co Ci oferuję:

a) w tym roku preferuj sadzonki (w małych doniczkach, które możesz sam przygotować) lub sadzonki w „skrzynkach”, które w odpowiednim momencie zostaną przesadzone „z gołymi korzeniami”

b) skosić łąkę, wreszcie tę część, którą chcesz przekształcić, tak szybko, jak to możliwe (jeśli to nie możliwe, skoś)

c) jak najszybciej rozsypać siano grubą warstwą

d) na wiosnę posadź bezpośrednio tam... przez siano, nawet jeśli ziemia jest jeszcze "twarda" - i daj się zaskoczyć!

e) w przyszłym roku będzie to obszar Twoich siewów; i możesz rozszerzyć swoją działalność gdzie indziej, aby sadzić/przeszczepiać
2 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Nowicjusz




przez Did67 » 07/01/17, 10:25

Did67 napisał:Witamy w gronie „fenokulturystów”. Wszyscy jesteśmy „początkującymi”!


Zapomniałem dodać, że nie jest to „metoda” w sensie „przepisu, którego należy przestrzegać co do joty”.

Są to zasady oparte na mechanizmach żywej gleby. Opanowanie ich wszystkich zajmuje trochę czasu... Ale po roku lub dwóch „pasuje” dość szybko! Każdy dostosowuje się do swoich ograniczeń, gleby, klimatu, lokalizacji, dostępnej materii organicznej...

Tam zatem musisz się dostosować do faktu, że przyjeżdżasz teraz.

Podobnie jak w zeszłym roku, widząc, że zostało mi sporo roślin, na początku kwietnia zdecydowałem się na powiększenie ogrodu. Zasadziłem więc bezpośrednio na łące, a potem przykryłem sianem... Zrobiłem więc odwrotnie, niż mówiłem. Miałem doskonałe pomidory! Bez przetwarzania. W szczególnie trudnym roku...
2 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Nowicjusz




przez Did67 » 07/01/17, 10:50

Mary152 napisała:Witam,
Mam zamiar przeprowadzić się do Haute Marne w okolicach maja-czerwca z gruntem, który jest opuszczony od około 3 lat. Od czego zacząć?
Z góry dziękuję za radę.


Wróć do początku:

1) Czy to jeszcze „trawa”, czy już „zarośla” ???

Jeśli jest to zarośla, trzeba minąć kosę (jak „rotofil”, ale z metalowym dyskiem, do jeżyn, a nawet młodych drzew pionierskich - często wierzb, brzóz, akacji...). Często na opuszczonej łące już od drugiego roku osiedlają się „drewniaki” (jeżyny, krzewy, młode drzewa) – to pogoń za światłem, a „drewniaki” mają przewagę, którą wykorzystują: mogą ją zwiększyć i utrzymać inwestycja z roku na rok; zmieniają tylko czujniki, liście...

Zatem w zależności od „materiału” pociąć na równo, zmielić i pozostawić do rozłożenia na miejscu. Jest bardziej drzewny, więc sprzyja grzybom, co jest doskonałe.

2) Wiedz, że to najlepsze warunki na start! To natura, która nie ulega „zniszczeniu”. Zwykle masz robaki. Konstrukcja pod osłoną będzie „naturalnie” dobra… Krótko mówiąc, najlepsza! Po oczyszczeniu z pokrywy, ale rozkładają się na powierzchni.
0 x
Marie152
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 07/01/17, 07:41

Re: Nowicjusz




przez Marie152 » 07/01/17, 11:32

Did67 napisał:
Mary152 napisała:Witam,
Mam zamiar przeprowadzić się do Haute Marne w okolicach maja-czerwca z gruntem, który jest opuszczony od około 3 lat. Od czego zacząć?
Z góry dziękuję za radę.


Wróć do początku:

1) Czy to jeszcze „trawa”, czy już „zarośla” ???

Jeśli jest to zarośla, trzeba minąć kosę (jak „rotofil”, ale z metalowym dyskiem, do jeżyn, a nawet młodych drzew pionierskich - często wierzb, brzóz, akacji...). Często na opuszczonej łące już od drugiego roku osiedlają się „drewniaki” (jeżyny, krzewy, młode drzewa) – to pogoń za światłem, a „drewniaki” mają przewagę, którą wykorzystują: mogą ją zwiększyć i utrzymać inwestycja z roku na rok; zmieniają tylko czujniki, liście...

Zatem w zależności od „materiału” pociąć na równo, zmielić i pozostawić do rozłożenia na miejscu. Jest bardziej drzewny, więc sprzyja grzybom, co jest doskonałe.

2) Wiedz, że to najlepsze warunki na start! To natura, która nie ulega „zniszczeniu”. Zwykle masz robaki. Konstrukcja pod osłoną będzie „naturalnie” dobra… Krótko mówiąc, najlepsza! Po oczyszczeniu z pokrywy, ale rozkładają się na powierzchni.




Jest wszystkiego po trochu, od traw po zarośla, miejscami dużo bluszczu, jodły, ale planuję zachować część na kwiaty i „trawę”, aby wspiąć się na zbocze. Latem też mogę przykryć sianem, czy muszę czekać do jesieni. Przechodzę na zielone ze względów zdrowotnych i nic na ten temat nie wiem, ale nie chce mi się nic robić.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Nowicjusz




przez Did67 » 07/01/17, 12:12

1) Musisz więc zacząć wyznaczać obszary, w szczególności identyfikując nasłonecznienie. Większość naszych warzyw to rośliny „otwartego środowiska”, rośliny lekkie.

Należy to jednak dostosować do każdego lokalnego klimatu. Azory to nie Ardeny.

W naszym klimacie (mówię o wschodzie, środku, zachodzie Francji) poranne nasłonecznienie jest czynnikiem „wysuszającym” liście i ograniczającym choroby grzybowe (mączniak, mączniak prawdziwy)... Tam jest to konieczne do zainstalowania esencji ogrodu warzywnego.

2) Tak, latem można sadzić siano, ryzykując, że przebiją się przez nie „trawy” (potocznie zwane „ziołami”), wówczas w dobrej kondycji! Dlatego jesienią muszę dodać więcej.

3) W międzyczasie (i czekając na wydanie książki, którą piszę, porządkując to wszystko, co już napisałem - jeśli znajdę redaktora, który ją wyda), przeczytaj wątek na Potager du Paresseux:

Rolnictwo / ogrodnictwo-bardziej-niż-bio-en-siew-live-bez-zmęczenie t13846.html

Najważniejsze jest tam. W szczęśliwym bałaganie. Ale oto jest!
0 x

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 557