Para Burgundów

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Eco-wyzwanie
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 21
Rejestracja: 06/05/16, 14:18
x 1

Para Burgundów




przez Eco-wyzwanie » 09/12/16, 11:13

Witam


Mam nadzieję, że zainteresuje Cię to na tyle, aby uzasadnić mój post na ten temat...

Wielu zna małżeństwo Burgundów, niezależnych mikrobiologów gleby i ich pracę. Przeprowadziliśmy z nimi wywiad (są tak zajęci, że nie jest to oczywiste) i na temat agroekologii.

https://blog.defi-ecologique.com/interv ... stes-sols/

Znałeś ich? Czy ktoś miał kiedyś okazję ich poznać, a jeszcze lepiej, pracować z nimi?
1 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13698
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1516
Kontakt :

Re: Małżonkowie Burgundii




przez izentrop » 10/12/16, 13:17

Nie znam ich, ale ich filmy często zamieszczane są na stronach miłośników permakultury.

Przemówienie Claude'a ma mesjańską stronę.
Podobnie jak Rhabbi potępia błędy agrobiznesu, ale jako rozwiązania, środki biodynamiczne… BOF!
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11043

Re: Małżonkowie Burgundii




przez Christophe » 10/12/16, 13:56

Cóż, mówią o (konserwacji lub niszczeniu, w zależności od przypadku) aktywności biologicznej gleb… co jest podstawą fenokultury opracowanej tutaj przez Didiera… więc w zasadzie mają rację!

Jestem więc bardziej po ich stronie, nawet jeśli ich przemówienie często podejmują ekstremiści…
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12307
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2968

Re: Małżonkowie Burgundii




przez Ahmed » 10/12/16, 13:59

Miałem okazję spotkać ich kilka razy, ale tak naprawdę ich nie znając. Myślę, że niesprawiedliwe jest sprowadzanie ich rozwiązań do biodynamiki; co do „błędów” agrobiznesu, to dotyczą one wyłącznie kryteriów innych niż ekonomiczne...
Film z Burgundów pozwala mieć wgląd w niezwykłą mikrofaunę gleby...
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Małżonkowie Burgundii




przez Did67 » 10/12/16, 14:10

izentrop napisał: środki biodynamiczne...


Ach, dobrze ??? Czy to zatem nowość???

Przykłady?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Małżonkowie Burgundii




przez Did67 » 10/12/16, 14:14

Ahmed napisał:Film z Burgundów pozwala mieć wgląd w niezwykłą mikrofaunę gleby...


Poza filmami ich wielką zasługą jest to, że przez długi czas jako jedyni zwracali uwagę na żywe mechanizmy gleby...

Potem mam, jeśli chodzi o ogrodnictwo warzywne, pewne „praktyczne-praktyczne” różnice… I tak naprawdę „cyrk medialny” i jego brak niuansów, efekty „Koh Lanta” tworzą wokół pary czasami jestem trochę nudny...
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12307
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2968

Re: Małżonkowie Burgundii




przez Ahmed » 10/12/16, 14:20

Taka jest cena pewnego sukcesu: nasze społeczeństwo wszystko zamienia w spektakl, jak pszczoły, które propolizują wszystko, co im przeszkadza... Może i Ty będziesz ofiarą? : Lol:
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Małżonkowie Burgundii




przez Did67 » 10/12/16, 14:33

1) Rozsądnie mnie ostrzeż... nawet jeśli masz ponad 60 lat, prawdopodobnie jest już za późno na zostanie gwiazdą!

2) ...ale nadal często trochę się na to zgadzamy, przynajmniej „nie wiedząc o naszej własnej wolnej woli”.
0 x
Swiss_Knight
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 44
Rejestracja: 06/11/16, 13:54
Lokalizacja: Francuskojęzycznej Szwajcarii
x 10

Re: Małżonkowie Burgundii




przez Swiss_Knight » 11/12/16, 09:31

izentrop napisał:Nie znam ich, ale ich filmy często zamieszczane są na stronach miłośników permakultury.

Przemówienie Claude'a ma mesjańską stronę.
Podobnie jak Rhabbi potępia błędy agrobiznesu, ale jako rozwiązania, środki zaradcze biodynamiczny ... BOF!


Nie znam ich osobiście, ale nadal unikałbym mówienia o biodynamice w odniesieniu do tego, czym się zajmują, ponieważ przede wszystkim przyjmują podejście naukowe z dość wyostrzonym zmysłem krytycznym i starają się jak najlepiej popularyzować dziedzinę, która nie jest najprostsze w rozumieniu, natomiast po wysłuchaniu ludzi „z biodynamiki” ich uwagi zbliżają się do niezaprzeczalnych prawd absolutnych, dogmatów i przekonań oraz wysuwają bełkotliwe argumenty, argumenty, które nigdy się nie sprawdzają, nawet jeśli opierają się na terminach naukowych (na ten temat , obejrzyj ten film, jest bardzo interesujący: https://www.youtube.com/watch?v=ZSI5IK8Lu8s lub ta strona: http://www.charlatans.info/pseudoscience.shtml ), jeśli nie całkowicie fałszywe, i odwołują się czasami do niemożliwych do udowodnienia pojęć lub nawet zasad religijnych. Biodynamika nie jest nauką. To raczej szarlatanizm.
Co więcej, moglibyśmy uniknąć mówienia o tym na stronie zwanej „ekonologią”, gdzie znajduje się „logia”. :D

Jeśli chodzi o ich „mesjanistyczną” stronę, jak mówisz, nie do końca się zgodzę.
Tak naprawdę nie trafiają na pierwsze strony gazet, jak niektórzy politycy czy biznesmeni, a środowisko, w którym pracują, nie jest najłatwiejsze pod względem komunikacji i informowania ogółu społeczeństwa, z jednej strony dlatego, że rolnictwo cierpi na dość negatywną aurę, którą należy zmienić uległy zmianie, a z drugiej strony jest ich tylko dwóch (!) i radzą sobie z tym, czym dysponują, jeśli chodzi o środki... dlatego też brak zespołu ds. komunikacji czy czegoś innego, to trochę prymitywne (ale myślę, że o to też chodzi doceniamy w ich filmach), a powtórzenia być może ułatwiają przekazanie wiadomości w tym środowisku.

Wszystko po to, aby powiedzieć, że potrzeba nie tylko pewnej odwagi, ale także ogromnej wiedzy i energii, aby popchnąć sprawy we właściwym kierunku w taki sposób, w jaki to robią. Moim skromnym zdaniem możemy jedynie podkreślić ich wysiłki. Ponieważ nie ma wielu takich jak oni, ale każdy rolnik musiałby przyjąć wiele z tego, co wie, aby sytuacja naprawdę się zmieniła. Nie mówiąc już o dzisiejszej polityce (...).
2 x
Eco-wyzwanie
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 21
Rejestracja: 06/05/16, 14:18
x 1

Re: Małżonkowie Burgundii




przez Eco-wyzwanie » 12/12/16, 08:28

W rzeczywistości, jeśli chodzi o biodynamikę, często mówią naukowo, jak stwierdzono powyżej. Ich stanowisko brzmi wówczas: „nie rozumiemy wszystkiego na temat biodynamiki, ale skoro wyniki pomagają, musimy pozostać otwarci”. Co nie wydaje mi się całkowicie dziwne.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 300