A warzyw leniwy Sarthe

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
Stef72
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 393
Rejestracja: 22/08/16, 15:43
Lokalizacja: Sarthe
x 123

A warzyw leniwy Sarthe




przez Stef72 » 15/11/16, 11:08

Bonjour à tous,

Zdecydowałem się udostępnić kilka zdjęć z mojego ogrodu, aby nawiązać kontakt z ewentualnymi leniwymi ogrodnikami Sarthe i podzielić się kilkoma doświadczeniami.

Przed rozpoczęciem leniwego ogrodu:
Najpierw jest to, jak wyglądał ogród zeszłego lata (lipiec 2016), zanim odkryłem filmy Didiera. Pierwszy rok instalacji, z kilkoma testami mulczowania, w niektórych miejscach niewystarczający (zdaję sobie teraz sprawę):
IMG_20160630_202247.jpg



Większość desek była przygotowane z grelinette, a następnie pokryte słomą, liśćmi i kilkoma cienkimi warstwami wycinków z trawy. Kiedy sadzonki zostały ustawione, rozłożyłam ściółkę, ale niekoniecznie odłożyłam ją później, co sprawiło, że szybko stałam się trawą.

Na dole widzimy tablicę pszenicy, która bardzo szybko znalazła trawę (wrócę później, na próbę leniwej pszenicy).

Zrobiłem więc niewielką rezerwę siana (małe buty z kilogramami 20 zakupione w prawym rogu), aby ustawić je w październiku.

Precyzja: nie jestem właścicielem tej ziemi ani dzierżawcy: używam jej do dnia, w którym zostanie sprzedany na ziemię do budowy.

Pierwsza obserwacja:
prawdopodobnie pierwsza niewystarczająca warstwa (~ 10 cm), ale linia małych zakrytych marchewek przebiła siano:
IMG_20161114_171738.jpg

Dodałem więc nową warstwę siana, zachowując tę ​​linię marchwi


Doświadczenie leniwej pszenicy:


Tak postępowałem w tym roku, mając nadzieję, że będę miał mniej trawy na mojej pszenicy:
począwszy od 15 October, zamiast tej deski, był żywopłot / krzew, ogolony przez właściciela pola, więc wiele korzeni, nigdy nie działał.
Miejsce rozpoczęcia:

IMG_20161017_125725.jpg


Po prostu oczyściłem liście, aby moje ziarna pszenicy miały bezpośredni kontakt z glebą (brak uprawy):
IMG_20161017_130304.jpg

Pszenica zasiana w locie:
IMG_20161017_130629.jpg


następnie pokryty sianem (około 5 cm):
IMG_20161017_131345.jpg


w październiku 30 pszenica zaczyna przebijać siano:
IMG_20161028_185555.jpg

w listopadzie 10:
IMG_20161113_123743.jpg


Sprawa do naśladowania ...

To wszystko, będę ciekawy, czy przetestować inne metody lub uzyskać informacje zwrotne, zdając sobie również sprawę z tego, że mulczowanie sianem w celu uprawy zbóż niekoniecznie ma sens ekonomiczny. (Konieczne jest również, aby myśleć o żniwach, ale w domu jest to szczególnie dla przyjemności).

Aby sprawdzić, czy niektórzy już przetestowali metodę Fukuoka-Bonfils (z kocem białej koniczyny) wyszczególnionym tutaj:
https://jardinons.wordpress.com/2013/01 ... a-bonfils/

Bonne journée à tous
1 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9772
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2638

Odp: Ogród kuchenny leniwy w sarthe




przez sicetaitsimple » 15/11/16, 21:18

Stef72 napisał:
Na dole widzimy tablicę pszenicy, która bardzo szybko znalazła trawę (wrócę później, na próbę leniwej pszenicy).



Dobry wieczór steph72 i bardzo dziękuję za nagranie wykładu Didiera.

Mam tylko pytanie, które może wydawać się głupie, poza tym, co spodobałoby ci się, co byłoby wystarczającą odpowiedzią, dlaczego robisz pszenicę w ogrodzie kuchennym, gdzie to robisz?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Stef72
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 393
Rejestracja: 22/08/16, 15:43
Lokalizacja: Sarthe
x 123

Odp: Ogród kuchenny leniwy w sarthe




przez Stef72 » 15/11/16, 22:06

To dla zabawy i „rodzinnej tradycji” połączonej z ciekawością po przeczytaniu fukuoka. Poza tym ze względów praktycznych zboże zachowuję na później, a pozostałe dla kur. Słoma służy mi za małą ściółkę. Chciałbym kiedyś zrobić w ten sposób (małe) pole, bez maszyn i bez uprawy ... ale droga jest długa!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Odp: Ogród kuchenny leniwy w sarthe




przez Did67 » 16/11/16, 18:51

Znikają wciąż stare odmiany pszenicy ... Są pewne skojarzenia, które się troszczą, ale może mniej niż dla owoców ...

Odzyskałem (i niestety „zapomniałem” - wstyd!) Kłos starej alzackiej „niebieskawej” pszenicy ... Wspaniały. Więc dzisiaj trochę pszenicy może być dekoracyjna!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Stef72
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 393
Rejestracja: 22/08/16, 15:43
Lokalizacja: Sarthe
x 123

Odp: Ogród kuchenny leniwy w sarthe




przez Stef72 » 18/11/16, 22:33

Jeszcze kilka zdjęć z przykładem ożywionego karczocha, który przebił się przez siano, najwyraźniej ciesząc się lepszymi warunkami. Dobra wiadomość! Myślałem, że przegrałem go w czerwcu!
IMG_20161117_164353-1.jpg


Saldy przeniesione bezpośrednio na siano są zdecydowanie potwierdzone, a poziom czystości sałatki jest bardziej praktyczny. Pewnej nocy zaskoczyłem ropuchę pośrodku, więc bardzo dobry znak!
IMG_20161114_172316.jpg


Deska przygotowywana ze słynnymi marchewkami, robię trochę kompostowania na powierzchni. Niektóre grzyby pojawiły się od czasu zrobienia zdjęcia.
załączniki
IMG_20161117_164512.jpg
1 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Odp: Ogród kuchenny leniwy w sarthe




przez Did67 » 19/11/16, 18:01

Twoje sałatki są zazdrosne ... Za późno zasiałam. Brak indyjskiego lata w tym roku w domu - i to wszystko, nie rośnie!
1 x
Nico72
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 1
Rejestracja: 19/11/16, 18:26
x 1

Odp: Ogród kuchenny leniwy w sarthe




przez Nico72 » 19/11/16, 18:54

Witam,

tak, w Sarthe są inni leniwi ogrodnicy. A szczególnie chciwy, aby dowiedzieć się więcej.
W rzeczywistości, byłem przypadkiem w tej filozofii przez przypadek: dał ziemniaki „3 godziny”.

Palety i arkusze z tworzywa sztucznego były składowane, układane w obszarze ogrodu, na 9m².
Podczas sesji przechowywania odkryliśmy gniazdo węży, pięknej rodziny członków 5, z których niektóre były w stanie 1.2m.
Te urocze węże wykonywały pracę poza robakami i mikroorganizmami.

W tym miejscu ziemia była prawie piaszczysta, podczas gdy wokół ziemi (łąka) było zwarte.
Ziemniaki posadzono na 9m², używając żłobienia, które można było obsługiwać dwoma palcami, aby ziemia była luźna.
Zasadzono tam tacę porośniętych ziemniaków, co dało dwie skrzynie ziemniaków.
Nic spektakularnego pod względem ilości, ale cała magia polega na tym, że zajęło to tylko 3 godzin pracy (łącznie z przechowywaniem tutaj przechowywanych plandek).

Z tego powodu nazwaliśmy te ziemniaki ziemniakami „3-godzinnymi”.
Plandeki od jakiegoś czasu są używane do pokrywania podłóg w ogrodzie, mają pewną skuteczność, ale nie są tak skuteczne jak ściółkowanie, mulczowanie czy „wąchanie”. A przede wszystkim, kiedy się rozkładają, plandeki przynoszą kawałki plastiku do ziemi i to nie jest świetne.

Znajomy poradził mi, abym obejrzał Twoją witrynę i Twoje „leniwe” filmy, a my już szukamy siana :D

Uwielbiam filmy ogrodników leżących na leżaku, uważam, że to hiper sprzedawca : Chichot:

Uwielbiam pracować na dworze i w ogrodzie, ale współczesne życie oferuje tak wiele możliwości życia, że ​​trudno jest określić priorytety. Dlatego zamiast wybierać między działaniami kulturalnymi i ogrodniczymi, bardzo popieram leniwe praktyki ogrodnicze.

Nadzieję można przeczytać,
Nico72
1 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Odp: Ogród kuchenny leniwy w sarthe




przez Did67 » 20/11/16, 09:50

Super świadectwo naturalnej agresji gleby, gdy tylko przestaniemy bawić się, ubijamy, krótko mówiąc, betonujemy!

Odkryłem również gniazdo węży pod starym stosem drewna, które było przechowywane na paletach, kiedy skończyłem je piłować, aby je przynieść. Zszokowało mnie to, kiedy się podniosłem! Czas przekonać się ze mną, przeanalizować, że takie „boa” nie mogły być żmijami i pozwolić pulsowi spaść ... Oznaki biotopów niezbyt uszkodzone ...

Twoje miejsce jest prawdopodobnie dość mokre (lub wilgotność w pobliżu?) I słoneczne ??? Oni kochają ...

Przepiszę to: zacząłem od plandek, zanim pomyślałem trochę i pomyślałem o „energii”, aby nakarmić organizmy, dostarczyć składniki odżywcze, zwiększyć poziom materii organicznej gleby, dostarczyć próchnicę. .. Cząsteczki plastiku są, w porównaniu z brakiem tych mechanizmów, niezbędne dla żyzności gleby, „mniejszym złem”.

Plandeka ma funkcję 1: osłona, ochrona (a jeśli jest czarna: szybciej się rozgrzewają).

Siano to 4: pokrywa / chroni - karmi organizmy glebowe - dostarcza składników po jego rozkładzie - utrzymuje / poprawia tempo materii organicznej gleby (w tym humusu) ...
1 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Odp: Ogród kuchenny leniwy w sarthe




przez Did67 » 20/11/16, 09:52

Nico72 napisał:
Dlatego zamiast wybierać między działaniami kulturalnymi i ogrodniczymi, bardzo popieram leniwe praktyki ogrodnicze.



Miło jest znaleźć tutaj argument, który wprowadziłem w intro książki, którą zacząłem pisać ...

[Ps: A to może tłumaczyć czasami gwałtowną niechęć niektórych, prawdopodobnie bojących się nudy, nie wiedząc, co robić, jeśli nie muszą codziennie drapać się po ogrodzie? ]
1 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12298
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2963

Odp: Ogród kuchenny leniwy w sarthe




przez Ahmed » 20/11/16, 18:29

Już dawno eksperymentowałem z plandeką z tworzywa sztucznego i byłem zdumiony rezultatem: po "zmieleniu" ziemi położyłem plandekę i posadziłem sadzonki tui (był to moda w tamtym czasie), a kiedy dwa sezony później wyrwałem rośliny z korzeni, gleba pozostała tak luźna, jak wtedy, gdy ją przykryłem, co jest dowodem na to, że pokrywa zapobiega biciu i atakom z gleby. 'na zewnątrz.

ZrobiłPiszesz:
Ps: I to może tłumaczyć czasami gwałtowną niechęć niektórych, prawdopodobnie obawiających się nudy, nie wiedząc, co robić, jeśli nie muszą codziennie drapać się po ogrodzie?

Wyjaśnia to raczej przywiązanie do interpretacyjnej siatki świata, która jest częściowo kwestionowana w swoich pewnikach; istnieje ryzyko, że jeśli część zostanie unieważniona, to jest taka sama dla reszty. Jest to bardzo destabilizujące, podczas gdy praktyka niezmiennego rytuału wydaje się uspokajającą obietnicą prawdy (błędne koło tautologiczne *: robię to, ponieważ istnieją dobre powody i te powody są dobre, ponieważ dobrze ćwiczę).

* Tautologia jest powtórzeniem w innej formie; często cytujemy zdanie lekarza Molier: „Opium usypia, bo ma drzemiące cnoty”. To zdanie niczego nie wyjaśnia, ponieważ ogranicza się do powtórzenia afirmacji.
1 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Majestic-12 [Bot] i goście 279