Zdjęcia i relacje z Leniwych Ogrodów Warzywnych

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
gaillac
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 14
Rejestracja: 09/09/16, 11:59
x 2

Zdjęcia i relacje z Leniwych Ogrodów Warzywnych




przez gaillac » 04/11/16, 15:04

Zdaję sobie sprawę, że sam nie udostępniałem żadnych zdjęć. Pewne rozbieżności z zaleceniami Didiera. Zaczęłam mini kopce na truskawki. Nie kupowałem siana, ale korzystałem z wysokiej trawy na mojej działce i tego, co miasto skosiło na ścieżce za moim domem.
Mam tylko kilka desek około 3,5m na 1,20m.
2 deski truskawek z czosnkiem, cebulą lub szalotką wysianych 3 tygodnie temu i zaczynających kiełkować. Na tej okładce umieściłem koszenie i BRF.
1 deska brokułów i kiełków romanesco, które na razie dają większość liści. Na tej samej desce położyłem również 2 karczochy. Na tej desce dodałam dzisiaj 20 cm listków figowych. Cierpiałem na gąsienice na mojej kapuście. Spędziłam czas usuwając je ręcznie, by pokochać pokrzywy moczone przez tydzień w wodzie. Między nogami posadziłam też gałązki rozmarynu. Nie wiem, co zadziałało, ale nie mam już ani jednej gąsienicy.
Deska fasolowa, która przestała być produkowana tydzień temu.
Grządka z grochu zasianego 2 tygodnie temu, który już wyrósł z ziemi.
1 deska, na której wkrótce wstawię fasolę.
Chyba jednak kupię stóg siana, bo walczę z utrzymaniem poziomu 20cm. Raczej mam 5 lub 10 lat.
załączniki
image.jpeg
image.jpeg
image.jpeg
0 x
Owczarek
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 14
Rejestracja: 02/11/16, 16:34
Lokalizacja: Heraullt Maszyny (34)
x 4

Re: Jak założyć „Lazy Potager” prostsze niż permakultura: kroki i wskazówki




przez Owczarek » 04/11/16, 16:20

Pogoda dziś deszczowa, ale udało mi się jeszcze zrobić kilka ujęć części, która będzie uprawiana w przyszłym roku. Niewiele do zobaczenia, bo to dla mnie dopiero początek przygody! Przegląd i kilka zbliżeń na ziemię i początek mulczowania wykonanego wraz z koszeniem. Oczywiście położę na wierzchu dobrą wiązkę, aby nakarmić faunę i utuczyć glebę zimą.

Ponieważ temat tego wątku nadaje się do tego, będę publikował zdjęcia w miarę rozwoju mojego projektu, aby każdy mógł zobaczyć kolejne etapy. Będę również informować o moich odkryciach, sukcesach, porażkach itp. Oczywiście, zasięgając świadomej porady!

Umieść na pierwszych obrazach (kliknij na nie, aby zobaczyć w zbliżeniu)

Łąka 01.jpg

Łąka 2.jpg

Ziemia 01.jpg

Ziemia 02.jpg

Ziemia 03.jpg

Słomka 01.jpg

Słomka 02.jpg


Wkrótce więcej...
0 x
Bądź zdeterminowany, aby więcej nie służyć, a będziesz wolny. (Etienne de La Boétie)
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9803
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2657

Re: Jak założyć „Lazy Potager” prostsze niż permakultura: kroki i wskazówki




przez sicetaitsimple » 04/11/16, 21:35

Dobry wieczór Moutonjardinier,
oczywiście jest "jak widzisz", moje sugestie były tylko sugestiami.
Mam nadzieję, że będziecie nas na bieżąco informować, bo tak jak powiedziałem kilka dni temu podczas mojej „prezentacji” na ten temat forum, dzisiaj uprawiam tylko bardzo skromną powierzchnię (około 50m2 faktycznie uprawianych grządek, nie licząc podjazdów, schodków...) i tylko w weekendy (w dni powszednie pracuję ok.
Ale horyzont zbliżającej się emerytury będę mógł rozciągnąć na łące.
Więc biorca jakiegokolwiek doświadczenia, oczywiście w leniwym duchu!
Z poważaniem.
0 x
Owczarek
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 14
Rejestracja: 02/11/16, 16:34
Lokalizacja: Heraullt Maszyny (34)
x 4

Re: Jak założyć „Lazy Potager” prostsze niż permakultura: kroki i wskazówki




przez Owczarek » 04/11/16, 22:07

Witaj sicetaitsimple,
Jak już wcześniej wspomniałam, będę tu regularnie relacjonować postępy w moim ogródku warzywnym, wraz ze zdjęciami. W przeciwnym razie moja przygoda nie kończy się na leniwym ogródku warzywnym, który jest tylko jednym z elementów globalnego projektu nastawionego na autonomię i opartego na zasadach permakultury (dbanie o ziemię, troskę o ludzi i dzielenie się zasobami). Jak więc można sobie wyobrazić, jest dużo pracy w górę rzeki, zanim będzie można leniuchować w prawie autonomicznym systemie, a czynniki, które należy wziąć pod uwagę, aby to osiągnąć, są liczne (zarządzanie wodą, żywnością, siedliskami, energiami itp.)
0 x
Bądź zdeterminowany, aby więcej nie służyć, a będziesz wolny. (Etienne de La Boétie)
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9803
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2657

Re: Jak założyć „Lazy Potager” prostsze niż permakultura: kroki i wskazówki




przez sicetaitsimple » 07/11/16, 20:43

Dobry wieczór Moutonjardinier,

Pewnie, że jest praca, zwłaszcza jeśli chce się to robić też komercyjnie, to słowo nie ma dla mnie pejoratywnego charakteru, chodzi o to, żeby powiedzieć, że niektórzy dają parę euro w zamian za jakieś warzywa, barter to trochę inny system.

Po prostu nie będziesz mógł wymieniać się z EDF, podatkami, dostawcą wody, sprzedawcą benzyny… niestety lista jest długa

Pytanie: czy masz punkt poboru wody (lub możliwość jego łatwego zainstalowania) w pobliżu miejsca, w którym zamierzasz założyć swój ogród? To jest po prostu (z mojego punktu widzenia) istotne...
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9803
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2657

Re: Jak założyć „Lazy Potager” prostsze niż permakultura: kroki i wskazówki




przez sicetaitsimple » 07/11/16, 20:50

Góral ogrodnik

Uzupełnienie: mój powyższy post faktycznie odnosi się do elementów, które wniosłeś do równoległego postu, kopiuję:

"Osobiście planowałem zaoferować klientowi część mojej produkcji do docenienia podczas sprzedaży bezpośredniej w ogródku warzywnym, gdzie klient sam ustala cenę swojego koszyka według swojego kosztorysu i posiadanych środków, to jest procedura, która mi się podoba. Można też rozważyć wiele innych rozwiązań, jak np. barter"
*
0 x
Owczarek
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 14
Rejestracja: 02/11/16, 16:34
Lokalizacja: Heraullt Maszyny (34)
x 4

Re: Jak założyć „Lazy Potager” prostsze niż permakultura: kroki i wskazówki




przez Owczarek » 07/11/16, 21:55

sicetaitsimple napisał:Po prostu nie będziesz mógł wymieniać się z EDF, podatkami, dostawcą wody, sprzedawcą benzyny… niestety lista jest długa

Witaj sicetaitsimple,

Rzeczywiście, zaangażowanie się w projekt mający na celu autonomię jest aktem, który wymaga bezbłędnej organizacji, aby móc przezwyciężyć każde zdarzenie, w tym po stronie zdrowia, ale przede wszystkim jest to potrzeba przecięcia jak największej liczby łańcuchów, które łączą nas z systemem, właśnie po to, aby uzyskać autonomię poprzez redukcję kosztów. Z mojej strony EDF i spółka wodociągowa to już zamierzchła historia, mam fotowoltaikę (niepodłączona do sieci), odzysk wody deszczowej i mam studnię na ziemi, robię też drewno opałowe (na południu nie grzejemy za bardzo). Podatki pytanie, poniżej pewnego progu już nie płacimy! To styl życia, który mi odpowiada i wymaga niewielkich nakładów, będąc osobiście na antypodach masowej konsumpcji i parafrazując Pierre'a Rahbiego: daję radośnie w szczęśliwej trzeźwości! Oczywiście minimum pieniędzy zawsze będzie potrzebne, choćby na zakup tego, czego sam nie jesteś w stanie wyprodukować, a benzyna to jeden przykład, nawet jeśli zminimalizuję jej zużycie, to internet... Dlatego zamierzam stworzyć małą działalność ogrodniczą, która pozwoli mi legalnie sprzedawać na targowiskach lub bezpośrednio z ogródka warzywnego nadwyżki mojej produkcji (owoce - warzywa - jajka - miód - przetwory)

Proszę bardzo, w ten sposób wiesz trochę więcej o moim projekcie, a może nawet będzie on naśladowany wśród czytelników : Wink:
2 x
Bądź zdeterminowany, aby więcej nie służyć, a będziesz wolny. (Etienne de La Boétie)
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9803
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2657

Re: Zdjęcia i referencje Potagers de Paresseux




przez sicetaitsimple » 08/11/16, 19:52

Dobry wieczór Moutonjardinier,

To świetny projekt, ponieważ jest twój! Ale nie jest to łatwe, zwłaszcza jeśli Twój dochód „w euro” musi zależeć od ogrodnictwa rynkowego.

Informuj nas na bieżąco o postępach, a ponadto jest nowy wątek na temat „zdjęć i świadectw”, który wydaje się odpowiedni dla tego rodzaju działań następczych.

Z poważaniem.

PS: jeśli najprawdopodobniej go nie znasz, polecam obejrzenie filmów Jeana-Martina Fortiera, organicznego ogrodnika z Quebecu, który zaczynał bardzo młodo i wydaje się, że dzisiaj radzi sobie bardzo dobrze. Chociaż pochodzi z Quebecu, większość jego filmów szkoleniowych jest w języku angielskim, trwa to kilka godzin. Niezależnie od twojego projektu i pomysłów, myślę, że jest wiele rzeczy do zapamiętania z czysto praktycznych aspektów.
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9803
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2657

Re: Zdjęcia i referencje Potagers de Paresseux




przez sicetaitsimple » 03/12/16, 12:17

Zobaczmy więc, aby odpowiedzieć na prośbę złożoną w głównym wątku. Zdjęcia są z 6/11, niewiele zostało:

Foto201611 217.jpg


Słynne pory posadzone trochę za późno z powodu braku miejsca. W listopadzie nadal trochę rosły.

Foto201611 218.jpg


Roślina karczocha i reszta deski osłonięta na zimę.

Foto201611 216.jpg


Szpinak, nie słomiany.

Foto201611 215.jpg


Escaroles, nie ściółkowane, przesadzanie sadzonek do ziemi. Na dole roszponka (są inne).

Foto201611 220.jpg


Mało widoczne, małe sałaty zimowe przesadzone bardzo niedawno, ponownie z sadzonek w gruncie. Od tego czasu wydaje się, że zostały wznowione. Zobaczymy.

Brak ogólnego widoku na 6/11, ale częściowy widok na 21/05, gdzie widzimy ziemniaki i truskawki ściółkowane sianem, a nawet pojawiające się główki karczochów.

Foto201611 188.jpg



Dziś wszystko (z wyjątkiem tego, co zostało) jest w dużej mierze pokryte liśćmi, trawą,… na zimę.

Praca w toku!
2 x

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Bing [Bot] i goście 231